
Vládní agentura PHE (Public Health England) Velké Británie ztratila 15 841 pozitivních výsledků testování na COVID-19. Nemohla tak informovat testované lidi včas o tom, že jsou nakažení. Na vině je prý Excel.
Agentura PHE je zodpovědná za shromažďování výsledků testů z veřejných i soukromých laboratoří, propojování dat ale probíhá v určité míře ručně. A tak došlo k tomu, že laboratoř zaslala agentuře data ve formátu CSV a ta je poté převedla do Excelu již ve formátu XLS.
Tip: Vědci kvůli Microsoftu přejmenovali některé geny. Na vině je Excel
Jenže zatímco formát CSV nemá omezení na počet řádků, tak Excel již ano. Hraniční hodnotou je jeden milion řádků (přesněji 1 048 576 řádků a 16 384 sloupců). U starších verzí ještě mnohem méně. A přebývající řádky se při převodu jednoduše oříznou.
V důsledku této chyby se z 16 tisíc nakažených mohlo rychle stát až 50 tisíc, neboť odběrová laboratoř sice nakažené zřejmě informovala, ale neproběhlo centrální trasování.
zdroj: The Guardian
Jejich problém. Mají si být vědomí omezeních.
Office navíc upozorní při změnách formátu na potenciální omezení.
No, použili už dávno zastaralý formát XLS s max. 65 tisíci řádky, místo XLSX s max. milionem. Takže za to může Excel, že…
I jeden milion řádků je tragicky málo, pokud používáš excel jako vulgární databázi. Přesto na to existuje řešení (viz níže), případně existuje i Access (ale s tím skoro nikdo neumí).
Správné by bylo nemít žádné omezení…tedy až na nedostatek paměti k uložení.
Je hezké vidět, že i v dnešní době je nejlepší informační systém právě Excel
Klasický problém mezi klávesnicí a židlí.
Presne. Navic porad maji original CSV pokud to nekdo nesmazal.
To je prča, když už roky je pro Excel (a od 2016 rovnou v excelu) PowerQuery a PowerPivot.
Takže na vině není Excel, na vině je zase jen člověk. Ale pissálek z toho udělá bulvární článek.