Hlavní navigace

AMD by prý také mohlo vyrábět GPU nebo procesory u Samsungu. Kvůli kapacitě TSMC

3. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain
Intel chce prý k TSMC, ale AMD by mohlo zdá se naopak utéct k Samsungu, protože u TSMC nemá dost kapacity. Ovšem takový přechod by zabral dost času...

Nvidia vyrábí nová GPU Ampere v továrnách Samsungu místo u TSMC, u Intelu se tak vytrvale mluví o tom, že začne vyrábět produkty u TSMC (nebo přesněji řečeno některé produkty, které tam doteď nevyráběl). A tváří v tvář tomu, jak jsou jeho procesory a GPU nedostupné, je teď možná na stole útěk k jinému výrobnímu partnerovi i u AMD.

V případě AMD nelze mluvit o tom, že by se uchýlilo k outsourcingu, protože firma je typu „fabless“ už dávno, výrobu čipů mu už dávno je zajišťuje TSMC a GlobalFoundries. Ovšem změna by byla v tom, že teď prý firma zvažuje, že by se pro výrobu nejpokročilejších čipů (na 7nm, 5nm, 3nm… procesu) čipů přestala spoléhat jenom na TSMC, ale podobně jako Nvidia by se uchýlila ještě ke konkurenčnímu Samsungu.

Tato informace se objevila na asijských „internetech“, přesněji na jihokorejském fóru Clien, odkud ji převzala už řada médií. Je tedy poměrně nezaručená a asi je jí třeba brát s rezervou. Pisatel na zmíněném fóru uvádí, že zdroj je z Hong Kongu, tedy možná osoba působící v jednom z výrobců grafických karet, nejde-li o výmysl.

Podle této zprávy prý teď AMD zvažuje, že by se některá GPU a/nebo APU (procesory s integrovaným GPU) mohly vyrábět u Samsungu, případně možná že by se vyráběly současně u Samsungu i TSMC kvůli větší flexibilitě a větší výrobní kapacitě.

AMD totiž prý u TSMC silně naráží na omezenou výrobní kapacitu. Potřebovalo by prý podle zdroje této zprávy zvýšit výrobní kapacitu o 50 % i víc, ale toto není snadno možné kvůli obsazenosti továren a dalším větším (a tím přednostním) zákazníkům, jako je Apple. Získat další kapacitu u Samsungu by proto mohlo pro AMD být řešením.

Přesun výroby by vyžadoval redesign čipu

Ovšem řešení to může být jen v delším horizontu. Výrobní technologie TSMC a Samsungu nejsou kompatibilní a pokud AMD předem nenavrhlo alternativní verzi čipů, které teď potřebuje vyrábět, už dávno, nemůže teď prostě začít vyrábět třeba Ryzeny 5000 nebo Radeony RX 6000 v korejských továrnách. Pokud tedy rozhodování probíhá teď, může jít spíš o to, že by proces Samsungu mohly v budoucnosti využívat nějaké procesory nebo GPU, které se teprve chystají a jsou ještě v procesu návrhu, kdy se jejich fyzický design může přizpůsobit pro odlišný výrobní proces.

Schematická vizualizace GPU AMD Navi 21 s architekturou RDNA 2 Schematická vizualizace GPU AMD Navi 21 s architekturou RDNA 2 (Zdroj: AMD)

Výsledkem by mohlo být, že se třeba 5nm generace APU (snad Ryzen 7000 za dva roky?) bude vyrábět u Samsungu místo u TSMC. Nebo že se třeba výkonnější procesory pro notebooky budou dále vyrábět u TSMC, ale méně výkonné APU pro levnější notebooky (něco jako jsou teď 12nm a 14nm Athlony) by mohly mít odlišný čip navržený pro Samsung. Podobně by třeba mohly k Samsungu směřovat levnější GPU.

Zda k tomuto dojde, asi bude záviset na tom, jak se vyvine situace na trhu a zda nedostatečná kapacita TSMC zůstane problémem. Navrhovat čipy podruhé pro odlišnou technologii bude samo o sobě zátěž. Vžaduje to více peněz, času a inženýrů, takže AMD podle zdroje těchto zvěstí zvažuje, zda se spolupráce se Samsungem jako dalším partnerem vyplatí, tedy zda přinese víc peněz, než bude stát. Asi tedy zatím nejde o nic definitivního. Pokud to ale klapne, možná v budoucnu budou od Samsungu jak grafiky od Nvidie, tak ty od AMD. I když kdo ví, možná mezitím Nvidia skočí zase zpátky k TSMC a situace bude zrcadlově obrácená proti té dnešní.

Mohlo by jít ještě o 14nm/12nm čipy?

Mimochodem, je tu asi ještě jedna možnost, která by jednání AMD se Samsungem možná mohla vysvětlovat poněkud prozaičtěji. AMD teď má problémy dodávat na trh i některé starší 14nm a 12nm procesory a APU, jako Athlony řady 200/300 a Athlon 3000G či zajímavý čtyřjádrový Athlon Gold 3150G, nebo APU Ryzeny 3200G a 3400G. Ty se ale vyrábějí u GlobalFoundries a co je důležité: proces této firmy by měl být s tím od Samsungu kompatibilní, protože byl původně právě od něj licencován. Je teoreticky možné, že firma jednoduše chce teď některé tyto starší procesory dovyrobit právě v továrnách Samsungu. To by tedy bylo méně senzační vysvětlení, než že v budoucnu použije jeho 5nm nebo 3nm technologii.

AMD Athlon Gold Silver 3000 AM4 1600 AMD Athlon Gold/Silver 3000 (Zdroj: AMD)

Je ale otázka, zda je nedostatek těchto procesorů vůbec způsobený nedostatečnou kapacitou GlobalFoundries. Dalo by se čekat, že na vině bude spíš nedostatečná kapacita firem provádějících pouzdření a testování hotového křemíku, a v tom by asi přesun výroby čipů k Samsungu nepomohl (pokud by ten pak nezajistil i zbytek výrobních kroků).

Zdroje: techPowerUp, Harukaze5719 (Twitter), GSMArena, Clien.net