Snáď sa dočkam doby keď sa podobne bude AMDe dariť aj u grafických kariet, aby ten tlak prinútil nV k zlacneniu najlepších kariet na svete aj v priľahlej galaxií :D
ദ്ദി(˵ •̀ ᴗ - ˵ )
Malá jádra jsou šlápnutí vedle.
Ztráta pozic je toho důkazem.
Nedávno (pod článkem o PCIe) jsem hodnotil jak kontrola disku antivirem vytíží sběrnici a CPU.
Včera jsem pustil ESETa na notebooku s i5 13000HX (nevím přesně). ESET běžel výhradně na malých jádrech. Jenže i5 má jen 4 E-core.
Takže to trvalo hrozně dlouho, podobně jako na tom X5687 co jsem řešil o víkendu.
Kdo rozhodl že antivir běží jen na malých jádrech? Co když uživatel čeká na konec testu?
Zkrátka, scheduler nemá šanci poznat co uživatel čeká od PC. Takže to je loterie, a když padne los na malé jádro, tak jste prohráli.
Chová se to nepředvídalně. Propady výkonu/FPS opravdu nikdo nehce.
15. 5. 2026, 05:52 editováno autorem komentáře
6% fakt není ztráta pozic. malý jádra sou super když sem na youtube :D
EDIT: ještě mi vysvětli kde si v esetu u kontroly disku nastavím zobrazení fps ať ty dropy můžu taky pozorovat pls :D :D
15. 5. 2026, 16:16 editováno autorem komentáře
Tak kdyby to bylo poprvé, tak ne, tady ale ty procenta Intel ztrácí už osm let po sobě, něco jako se stalo AMD před dvaceti lety a deset let jim trvalo to zlomit.
Já na stroji kde mám malá játra na YT moc netrávím, spíš se pokouším pracovat a tam mi to dost sabotují, 2P8E byla ostuda pomalejší než tři generace zpět 4 jádro ač papírově to mělo být dvakrát tak rychlejší. Až 4P8E se začalo chovat civilizovaně. Řešení AMD není tak efektivní na plochu, ale aspoň mají obě varianty stejnou instrukční sadu, což asi bude hlavní problém E-core...
můžes ecores vypnout, můžeš si koupit amd, ale ty si prostě strčíš klacek do výpletu aby si mohl proklít Intel :D
V práci máme jasně danou konfiguraci, takže ne, nemůžu ty e-mrdky ani vypnout (to by to nejelo už vůbec) a ani vyměnit za AMD - což bych udělal okamžitě, mít moc nad celou nadnárodní korporací.
To si totiž můžeš udělat doma, na svém hardwaru, ne ne firmě, kde dostaneš pracovní nástroj. a kdybych měl proklínat, tak to v tomto konkrétním případě bude Intel + Microsoft.
takže to že te v práci buď za A) považují za nesvéprávného nebo za B) máte na it takové experty že radši řeknou že to nejde tak je asi čas změnit práci, jak za tuhle tvojí situaci může Intel prosímtě ?
A) kolik různých konfiguraci dokážeš efektivně spravovat, pokud každému dovolíš aby si diktoval vlastní konfiguraci? Běžně to funguje tak že přijde pět palet základních ntb, paleta přenosných WS a paleta desktop WS, max se řeší nějaký ultra brutal WS, nebo pár Surfaců pro top management...
B) Intel asi nikdy neovlivňoval OEM výrobce aby nenabízel konkurenci a když, tak v dost zmršené konfiguraci...
Ten propad je tak nízký jen díky té setrvačnosti
Nemůžu je vypnout, ani koupit AMD a ani na vlastním stroji už nějaký pátek pracovat nemůžu...
Klacek do výpletu mi strká Intel a moje firma, jako idiot nejsem abych si kupoval věc, která mi nebude dobře sloužit, jen proto abych si mohl zanadávat...
Za svoje si vyberu to co je pro mě lepší a v minulosti to byl mnohokrát Intel. Big-little mi vadí hlavně v notesech, pokud to bude na net a video za rozumný peníz, proč ne... Do desktopu 270K Plus za ty prachy taky ok.
Teď jsem editoval ne příliš velké PDF, zátěž to hází semotamo, zvuk to má jak sousedovic Corsair na startu a na monitoru se stejně skoro nic neděje, to mi už na prokletí docela přijde...
já mám teda pracovní nějaký Dell precision 7780 s 17 13850HX, 32 ram a RTX 3500, dělám na tom samé cpu heavy simulace a kromě toho že jednou shořela grafika, jednou shořel power management na desce a zabilo to už 3 dokiny je to docela fajn stroj no. že to korporátní verze windows kazí mě sice mrzí ale s tím nic neudělám lol. Už ho mám 2 roky a nějaké potíže s výkonem apod teda moc nezažívám. doufám že s nákupem nové generace odejdou otravné potíže s dokinou a jinak si nemůžu stěžovat. tak nechápu jak když na tom já můžu dělat digitální dvojčata celých fabrik že vy nemůžete editovat pdf :)
EDIT: cena teda okolo 220K ale já to neplatím že tak co.
18. 5. 2026, 16:29 editováno autorem komentáře
"ale já to neplatím že tak co" no právě, u nás to pak znamená tak 8 miliard... Polovině lidí pak zajistit ještě šerpu a manažera napájecího kabelu...
To moje se taky jmenuje i7 a i7 byla i ta předchozí srajda s dvěma P-core, takže kde asi bude chyba?
počkej když chce firma abych u ní pracoval musí mi zajistit nástroj a musí taky zajistit údržbu a opravu toho nástroje to je asi normální trh a né nějaké moje mínus.
AMD má prostě naprostý ego run kdy je fakticky lepší než intel a ve výsledku to udělá jen cca + 6% napříč segmenty to je bída hoši ty musejí být nasraní :D
Nevidím do toho příliš, ale největší roli hrají firmy jakožto velkoodběratelé hotových sestav. A nabídky od HP/Dellu, které dostáváme v práci, jedou stále Intely. Nabídek s Ryzeny je méně nebo až u dražších sestav. A lidi u nás berou Intely prostě ze zvyku. Těm, co vybírají sestavy, je energetická efektivita nebo výkon úplně jedno. Protože už 20 let na kancelářskou práci stačí prakticky cokoli. Paradoxně třeba v notebocích se nabídky s ARM procesory adaptovaly daleko rychleji než s Ryzeny. A ačkoli je to dnes už snesitelné řešení, je naprosté bájo v rámci deploye a následné podpory řešit, že si management koupil Surface tablety (proč to konzultovat s IT, že) s Qualcommem (byly levnější než s Intelem).