Hlavní navigace

Největší počítačový veletrh Computex kompletně zrušen. Kvůli COVIDu bude nejdřív za rok

15. 6. 2020

Sdílet

Zdroj: www.computextaipei.com.tw
Pandemie koronaviru způsobila, že největší počítačová a hardwarová událost roku se poprvé ve své historii nebude konat. Ani v náhradním podzimním čase.

Pandemie koronaviru letos hodila příslovečné vidle do prakticky všech počítačových událostí (až na CES, který asi zachránilo počáteční zatajování nákazy v Číně), které byly plánované tento rok, od MWC přes odhalení grafik Ampere po zrušenou herní událost E3. Zrušen byl nakonec i Computex, který se měla konat na Tchaj-wanu začátkem tohoto měsíce. A bude to zrušení definitivní.

Původně se měl Computex konat v náhradním termínu v září. Byly sice určité obavy, že přeložení poškodí účast vystavovatelů a některé firmy uvedou produkty, kterér měly být s velkou slávou odhalené na Computexu, samostatně v původním termínu. Ovšem i tak by Computex, pokud by se ho povedlo uspořádat, posloužil svému účelu.

Asi si pamatujete, že v tuto dobu se vyrojí každý rok spousta novinek, fotek zajímavých výrobků i kuriozit. To je právě díky tom, že velké i malé hardwarové podniky se sjedou v Tchajpeji a jejich prezentace jsou na obrovské hromadě soustředěné pro oči návštěvníků a novinářů. Zároveň mají často firmy touhu na sebe upozornit, takže ukazují prototypy a věci, co se na trh dostanou třeba až za několik měsíců, ne-li let. Díky tomu se vždycky dozvíme dost zajímavých věcí.

Žel Bohu pořadatelé se museli smířit s tím, že i v září by Computex představoval riziko a mohl by vést k velkému počtu nakažených lidí. Tchaj-wan má momentálně uzavřené hranice a asi nebylo jasné, zda se do té doby otevřou. Současně se asi zdráhají svoje zaměstnance vystavit infekčnímu prostředí i samotné firmy. Bylo proto teď už definitivně rozhodnuto, že Computex nebude vůbec.

Computex 2020 zruseni koronavirus Computex 2020 byl de facto zrušen, konat se má až ten příští rok. Zatím tedy (Zdroj: TAITRA)

Nyní už je plánováno jen jeho další pokračování příští rok, které je ale zatím předpokládáno v původním termínu. Tchajwanští pořadatelé už teď oficiálně zvou na Computex, který se bude příští rok konat 1. až 5. června (júna). Oficiálně jde o přesun letos zrušené akce do tohoto termínu, takže v upoutávce není uveden letopočet. Ale prakticky lze asi říct, že Computex 2020 je mrtev, ať žije Computex 2021.

Zatím samozřejmě nemůžeme vědět, jestli třeba příští rok opět nebude ve světě nepříznivá situace, takže toto je jen předběžné. Firmy by se také mohly po zkušenostech z letoška víc přeorientovat na virtuální online prezentaci, takže je teoreticky možné, že dojde k určitému útlumu reálných fyzických výstav a „eventů“.

Computex dosud nikdy nemusel být zrušen

Toto je první případ v historii, kdy se Computex od svého založení nekonal. Poslední podobná situace nastala v roce 2003, kdy se epidemie SARS postarala o jeho zrušení v letním termínu, ale tehdy se veletrh nakonec konal v podzimní náhradní době. Koronavirus, jenž vedl k mnohem větším celosvětovým problémům, už toto nedopustil…

Zdroj: TAITRA, Via: AnandTech