Hlavní navigace

Transformace Microsoftu pokračuje. Kalkulačka z Windows 10 je open source

7. 3. 2019

Sdílet

Na to, že se Microsoft neštítí konceptu open source, jsme si už zvykli. Redmondští takto vývojářské komunitě ukazují nový přístup i své technologie.

Se změnou interního narativu Microsoftu si můžeme všímat i dalších vnějších proměn společnosti. Po nástupu Nadelly se už Microsoft o open source nejen nevyjadřuje záporně, dokonce do něj i aktivně přispívá a některé své technologie otevírá. Nejčerstvější produktem, jehož zdrojový kód byl otevřen, se stává Kalkulačka, jeden z tradičních nástrojů Windows. Najdete ji na Githubu pod licencí MIT (podobně jako MS-DOS 1.25 a 2.0).

I když jsem Kalkulačku označil za tradiční nástroj, v tomto případě hovoříme o relativně mladém programu, který byl napsán pro Windows 10. Co si Microsoft od zmíněného kroku slibuje? Zapojením komunity chce definovat budoucnost Kalkulačky. Jedná se ale také o přístupnou možnost, v rámci které si vývojáři a vývojářky osahají technologie UWP, XAML a Azure Pipelines.

MM_AI

Jak moc se případné zásahy komunity na programu projeví, vyplyne až časem. Zveřejnění zdrojového kódu nemění nic na tom, že produkt bude testován a distribuován jako doposud. Mimochodem, na Githubu je kromě jiných materiálů zveřejněn plán vývoje Kalkulačky. V roce 2019 se chce Microsoft zaměřit mj. na žádané funkce jako připnutí okna programu, aby překrývalo jiná okna.

Byl pro vás článek přínosný?