Podpultové nabídky operátorů využívá pětina Čechů. Slevy jsou až 79 %

12

Nářky virtuálů nejspíš budou vyslyšeny. Český telekomunikační úřad loni na základě testu tří kritérií prokázal, že na velkoobchodním trhu s mobilními službami není dostatečná konkurence, a je proto vhodné daný tržní segment regulovat. Na základě testu pak úřad provedl analýzu mobilního trhu a dnes zveřejnil její předběžné výsledky. Operátoři mají měsíc na to, aby se k nim vyjádřili.

Kartel neexistuje, ale…

Dlouhý 81stránkový dokument obsahuje spoustu detailů, byť velká část nejzajímavějších údajů je střežena obchodním tajemstvím. Obecným výsledkem je ovšem zjištění, že trh s tarify pro rezidentní (nefiremní) zákazníky není dostatečně konkurenční a analýza indikuje existenci tzv. tacitní koluze. To je stav, kdy podniky s významnou tržní silou mezi sebou nemají kartelovou dohodu, ale společně postupují tak, aby to bylo výhodně pro ně, nikoliv pro zákazníky.

ČTÚ tak soudí na základě několika důkazů o tom, jak operátoři v posledních pěti letech postupují ve vzájemné shodě a navzájem si kopírují veřejné ceníky nebo dlouho dopředu oznamují novinky, aby na ně soupeři mohli včas reagovat.

Nefunkční trh se projevuje v tom, že operátoři neriskují a neodváží se dělat něco jinak než konkurence. Úřad přímo zmiňuje, že když O2 v roce 2013 nečekaně představilo revoluční neomezené tarify Free, T-Mobile s Vodafonem je prakticky 1:1 okopírovali do několika dní. O2 tím nic nezískalo, všichni tři se ale připravili o část zisků.

Úřad ale také připouští, že v posledních dvou letech došlo k několika změnám a operátoři se již dokážou přizpůsobovat i jinak než dokonalým okopírováním ceníků. Ukazuje to na příkladu různých rodinných tarifů, odlišném množství dat u současných tarifů nebo zvláštními „neomezenými“ datovými balíčky, jako jsou StreamOn, Pass nebo Nekonečná data.

Perličky z analýzy

ČTÚ si všiml velkého rozdílu v cenových úrovních u firemních a rezidentních zákazníků, ze kterého je patrná rozdílná intenzita hospodářské soutěže. To odpovídá i faktu, že zatímco u rezidentů se tržní podíly operátorů příliš nemění, u těch firemních je tomu naopak. U jednoho operátora v posledních třech letech vzrostl podíl ve firmách o 11,2 procentního bodu, na úkor poklesu u dalších dvou o 6,7 a 4,1 bodu. U rezidentů se podíly přelévaly o ±2 body.

Mimochodem, velká část rezidentních zákazníků neplatí za tarify tolik, kolik definuje běžný ceník. Konkrétní operátory neznáme, ale poměr podpultových nabídek u nich činí 22 až 39 %! Slevy oproti ceníkům činí 21 až 79 %, v průměru o 31 %, medián slev je 37 %. ČTÚ také zjistil, že přes 13 % zákazníků využívá výhodnější rodinné tarify, 6 % má studentské tarify a jen 1 % zákazníků si platí zvláštní datové balíčky jako StreamOn či Pass.

Srovnání zvláštních tarifů
Neveřejné nabídky Rodinné tarify Studentské tarify Speciální datové balíčky
Operátor 1 39,17 % 21,89 % 5 % ?
Operátor 2 33,00 % 9,96 % 7 % ?
Operátor 3 21,54 % 11,74 % 5 % ?
Celkem ?
13,49 % 6 % 1,12 %

Tarify s daty využívají čtyři miliony Čechů. Na jednu rezidentní SIM kartu vychází průměrné měsíční výnosy 262 Kč. Každá z oněch SIM měsíčně provolá průměrně 169 minut, pošle 75 SMS a prosurfuje 678 MB dat. U firemních karet je průměrná útrata jen nepatrně vyšší (269 Kč), spotřebuje se ale 241 minut, 77 SMS a 930 MB. Jde o údaje za rok 2017.

ČTÚ také ověřil, co jsme již věděli. Virtuálové nedokážou nabízet tarify s větším množství dat za stejné ceny jako síťoví operátoři. Mají ale výhodnější předplacenky nebo v některých případech menší paušální tarify s omezenými minutami, SMS a megabajty. Žádný z virtuálů neposkytuje nic jako StreamOn či Pass.

TIP: Češi mají nejhorší mobilní tarify v EU, říká Evropská komise

Z analýzy také vyplývá, že virtuální operátoři dokážou oslovit pouze rezidenty, u firem je jejich podíl mizivý. Zatímco v domácnostech je 10 % SIM od virtuálů, u firem jen 0,8 %. V průměru virtuálové spravují 6,7 % českých SIM karet. A jaké jsou průměrné ceny za jednotky? Za minutu hovoru virtuálové platí 0,57 Kč, za SMS 0,43 Kč a za megabajt 0,16 Kč.

Konkurenceschopnosti virtuálů brání také fakt, že nemohou jednoduše změnit poskytovatele velkobchodních služeb. V Česku na to zřejmě nejsou připraveny systémy a žádný ze 153 virtuálů, kteří zde ke konci roku 2017 působili, se o to nepokusili. Problém tkví hlavně v tom, že virtuálové by se změnou poskytovatele museli hromadně vyměnit i všechny SIM karty. To by neplatilo u tzv. Full MVNO. Takovým byl jen Vectone, který ovšem loni skončil. Virtuálové jsou tak uzavření v pasti. Nemají podmínky, aby dokázali zreplikovat tarify síťových operátorů (aniž by služby sami dotovali) a zároveň nefunguje konkurence na velkobchodní trhu, protože změnit poskytovatele je prakticky nemožné.

Jak na oligopol?

Vyhodnocení jednotlivých dílčích kritérií, jmenovitě způsobilost trhu k tacitní koluzi, možnost monitorování odklonu od podmínek společné strategie, účinné odvetné mechanismy a reakce subjektů stojících mimo společnou strategii, indikuje existenci společné významné tržní síly mobilních síťových operátorů T-Mobile Czech Republic a.s., O2 Czech Republic a.s. a Vodafone Czech Republic a.s.,“ uzavírá analýzu ČTÚ.

Dokument úřadu pouze popisuje aktuální (resp. loňský) stav mobilního trhu, ale nijak nepředjímá, co bude dál. Jakým způsobem bude probíhat případná regulace a jestli se jí operátoři sami nezaleknou a neupraví podmínky a ceníky tak, aby úřad nemusel zasahovat. ČTÚ připomíná, že po analýze trhu v roce 2012 O2 i konkurenti přinesli neomezené tarify. Po tříkriteriálním testu (předchází analýze) v roce 2017 operátoři po letech tarify opět upravili a u těch hlavních v cenách okolo 700 a 800 Kč zvýšili datový objem na trojnásobek. Jak zareagují tentokrát?

Podpultové nabídky operátorů využívá pětina Čechů. Slevy jsou až 79 %
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 17 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Muj tip: Operator 1 = T-Mobile, 2 = Vodafone, 3 = O2.

  Myslim si, ze CTU by mel zacit regulovat ceny a to nikoliv ve vztahu ke koncovym zakaznikum, ale ve vztahu k virtualnim operatorum. Kdyz jsem se podival na ty velkoobchodni ceny, cos tu prezentoval minule, tak to bylo strasne. Vidim to tak, ze virtualove za stavajicich podminek nemohou efektivne bojovat ani se zakladni trojici operatoru, ani s falesnymi virtualy, kterymi myslim oddelene znacky jako ma T-Mobile znacku Mobil.cz nebo Kaktus, nebo O2 ma znacku BleskMobil. Tito falesni virtualove pritom nic z toho co bylo v tech cenicich neplati, protoze jsou to jen znacky a ve smlouve je nakonec uveden treba ten T-Mobile nebo O2. Pak se ta konkurence moc neda.

  Nevim, jaka je soucasna situace, ale pred casem to bylo napriklad tak, ze za zmenu operatora u tech tri velkych a jejich dalsich virtualnich znacek se nic neplatilo, protoze maji vsichni tri podepsanou mezi sebou dohodu, ze si vzajemne nic neuctuji. Ale jinak za zmenu operatora existoval poplatek schvaleny a snad i definovany CTU a logicky ten nebyl skutecnym virtualum odpusten, takze ti ho bud vybirali od zakazniku nebo ho museli rozpustit do svych cen, coz bylo jen dalsi jasne znevyhodneni virtualu.

  Ja kdyz to vezmu za sebe, tak mam Kaktus a ty ceny jsou OK, jsem s nima spokojen, takze se necitim byt nejak operatory poskozovan. Naopak poskozenymi vidim virtualy, protoze proste mi nemohou nabidnout ceny, ktere by byly konkurencni. Napriklad pouzivam IP telefonii od Odorika, uz dlouha leta. Vim, ze ta firma dela pro minimalizaci nakladu vsechno co muze, ale presto mi mobilni sluzby nedokazali nabidnout vyhodneji. A protoze jsem takhle zkoumal snad vsechny virtualy a nedokazal to nikdo, tak proste neverim tomu, ze to je proto, ze by sami nechteli, ale proto, ze to nelze kvuli trojce velkych operatoru, kteri jim hazeji klacky pod nohy.

 2. Podpultové nabídky operátorů využívá pětina Čechů. Slevy jsou až 79 %
  ——————————————————————————————————
  To je sice hezké, Lukáši, ale každý se k těm nabídkám nedostane, to víš velmi dobře .

  Já do té kategorie taky nepatřím . Navíc jsem Alergický na ty předražené Paušály .

  Proto jsem to vyřešil jinak, Obešel jsem ty České Kartelníky a jsem na zahraničních Předplacenkách .
  V této chvíli nejlepší řešení, zřejmě i do budoucna .
  Srovnáš-li Tuzemské nabídky a ty Zahraniční, tak minimálně jsi se Zahraničními ve výhodě, s možností volat, datovat za stejné ceny jako doma, tak v celé EU .
  To ti ty České Prasata Nedají ani omylem .

  • Ale dají, to víš že dají, jen si o to musíš říct víš. A s těmi Tvými zahraničními předplacenkami … když pominu, že je to urban legend které nevěříš ani Ty sám, tak je to bohapusté škrábání se pravou rukou za levým uchem ….
   Jako, to mě fakt baví, jak tady má kdekdo nejvýhodnější tarif/předplacenku pod sluncem, ale konkrétní není nikdo … co kdyby vyšlo najevo, že to zase až takový kauf není co? 😀

   • Ono za urcitych podminek je. Napriklad se da vyhodne poridit slovenska SIMka a ty ceny jsou z pohledu CR uzasne, jenze uz ti nikdo nerekne, ze na Slovensku je SIMka na obcanku a tudiz, pokud chces jejich SIMku, musis tam fyzicky jet. Pritom ne kazdy jezdi na Slovensko a ne kazdy to ma treba kousek od hranic, aby si tam dojel.
    Podobne v hodne statech myslim, ze i v Rakousku nebo Polsku se da koupit vyhodnejsi SIMka, ale podminkou je, ze se musis jednou za pul roku nebo za rok prihlasit do jejich site, coze neni problem pro nekoho, kdo tam jezdi pravidelne, ale zase ne vsichni furt nekam cestujeme.

    Jednoduse stejne jako podpultovky v CR zdaleka kazdy nedostane ani kdyz si o ne rekne, tak podobne na zahranicni SIM taky nedosahne zdaleka kazdy z nas.

    Nicmene kdyz se podivam na Kaktus a kolik mu platim, tak jsem vcelku spokojeny uzivatel.
    Problemy vidim dva:
    1. Jak uz jsem psal z pohledu virtualu jsou proste znevyhodnovani a to by mel CTU spravit.
    2. Z meho uzivatelskeho pohledu davam doma za neomezeny net pres kabel nejakych 390Kc mesicne. Jednou priblizne za 4 az 6 tydnu odpocivam tyden na chalupe a v tomto volnem tydnu hltam piratsky stazene filmy. Pritom na chalupe si na ten cas, ktery tam jsem, rozhodne nebudu porizovat jakykoli neomezeny internet za dalsich 400 Kc mesicne, respektive co jsem koukal na chalupe, tak tam maji nejlevnejsi nabidku za 500 Kc. Takze to resim levnym omezenym LTE, kde si proste streamovane legalni video nemuzu dovolit. Jiny problem s tim nemam. Jenze je problem operatora, ze si medialni firmy zavedly system streamovani obsahu a tudiz bezi po netu tak moc dat? Neni to problem operatora a na vsechno ostatni mi to staci tak, jak je to ted.

    • Přesně o tom to je. Nejvýhodnější tarif je ten, který mi nejlépe vyhovuje, ale to neznamená že bude vyhovovat i Tobě. Sto lidí, sto nejvýhodnějších tarifů. Ale já jsem chtěl poukázat na to, jak to chodí na podobných žvanírnách jako je tahle; prostě jak desetileté děcka „heč já něco vím a nikomu to nepovím“. Kdekdo tady přijde a začne si honit triko stylem „vy jste všichni ko**ti, protože já mám (a teď si dosaď jaký tarif či předplacenku chceš – čím větší exotika tím lépe) ten nejlepší … heč“. jako věříš to těm lidem? Já ne, protože nepodali žádné konkrétní čísla, debata pak úplně o hov*ě.
     A jen jedna osobní poznámka; já chalupu nemám, ale vím bezpečně, že kdybych měl, jezdil bych tam odpočívat a ne sedět u internetu, takže o to by bylo moje dilema s cenou netu na SIM kartu jednodušší 😉 Co mě se týče, tak mám tarif na volání za 4 koruny + 1.5GB netu za 139,- v telefonu a v tabletu mám předplacenku od T-mobile v hodnotě 200,- koupenou na Aukru a 49,- pro příležitostné připojení …. mám spotřebu tak 3 předplacenky tohohle typu na rok. Já jako nevím jestli je tohle ten nejvýhodnější tarif pod sluncem, ale s průměrnou útratou (posledních 19 měsíců) cca 180,- to PRO MĚ, výhodné prostě je. Je to jednoduché; nemíním se životem protelefonovat, takže neomezené volání nepotřebuju (a nepotřebuje ho nikdo, to vsadím boty) a internet na 5″ displayi? Jako jo no 🙂

     • Jenom pod carou: Jasne, jezdim na chalupu odpocivat, respektive jsem cely den nekde venku na cerstvem vzduchu, ale jsou dny, kdy prsi nebo po vecerech si rad pustim nejaky film, na ktery doma moc cas nemam.

      Tak datove pripojeni neni jen web, emaily se na tom daji vyridit kdekoli, messenger misto placenych SMS, nejake ty synchronizace – poznamky, zaznam tras apododne. Nejsem facebookar, ale obcas mrknu co tam sdili znami a pres mobil je to ok.
      Na chalupe pripojuju mobil pres USB k pocitaci, kterej tam mam a LTE je teda zdroj netu pro PC.

      • „Tak datove pripojeni neni jen web …. “ přesně tak, je to i „emaily se na tom daji vyridit kdekoli, messenger misto placenych SMS, nejake ty synchronizace – poznamky, zaznam tras apododne … “ … a na to nikdo nepotřebuje 10GB že, na to Ti stačí těch trapných 400MB které Ti velkomyslně nabídne kartel a ještě se u toho tváří jací jsou dobráci a ani to nemusí být LTE. Ona nula od nuly pojde a je jasné, že když si někdo vyhandluje neomezený tarif s 10GB dat za 49,- , tak někdo jiný musí dát za 400MB pět stovek. Kartel není charita, oni jsou tady aby vydělávali prachy a upřímně, čím méně se do toho bude stát s*át, tím lépe. Mimochodem; přemýšlel jsi někdy nad tím, proč třeba takový ministr, nebo i poslední pohunek v parlamentu, může neomezeně volat a datovat za 49,- a Franta z Žaboprc „musí“ za totéž platit litr? Nemůže to být třeba tím, že předmět a obsah informací komunikované na jednom přístroji s nízkým tarifem je nepoměrně zajímavější a má „vyšší hodnotu“ na trhu s informacemi, než u Franty? 😉 Nejsem paranoidní, jenom jsem prostě pochopil že ani Zuckerberg nezaložil Facinu proto, že si přál „spojit svět“, jak tvrdí a dvě miliardy vohnoutů mu to žerou ….

      • Za 449Kč je oficialne pouze neomezene volani.

       Znama ma tlacitkovou Nokii, tak je snad zrejme, ze 400MB internetu je ji k nicemu, ale T-Mobile ji nedokazal nic vic nabidnout, ikdyz jim hrozila odchodem jinam. Proste ji tam ten internet frkli a hotovo, nezlevnili ji ani korunu. Nakonec ji alespon prihodili nad ramec oficialniho tarifu jeste 100 SMS mesicne v te cene, coz ona stejne nespotrebuje, jestli napise 50 SMS, tak je to moc.

      • A o tom to je Rede. Když si někdo nechá „frknout“ do služeb něco co nepotřebuje tak ať platí 🙂 Opakuju; NIKDO na světě nepotřebuje neomezené volání, ale je to formulka, na kterou se dobře uloví hejl. Kdyby si ti lidi spočítali, kolik toho opravdu provolají (o SMSkách nemluvím, ty už dneska píše jenom prosťáček, běžně se komikuje přes kominikátory přes data, protože to je prostě levnější nebo úplně zdarma – v hospodě na WiFi třeba), trošku si spočítali kolik potřebují dat na nějaké smysluplné používání internetu na mobilu, tak by už nikoho ani nenapadlo platit někomu 5 stovek za „neomezené“ volání a 400MB dat a ty tarify by vypadaly úplně jinak i u kartelu a virtuály by nikdo nepotřeboval …. ale to je „kdyby“ …