Že Google sabotuje ostatní prohlížeče, tvrdí i další konkurenti

3

Když Google začal vyvíjet Chrome, pomalu přestal brát ohled na ostatní prohlížeče. Možná je i cíleně sabotoval, aby lidé začali používat jeho software, říká Johnathan Nightingale, bývalý viceprezident Mozilly, který řídil skupinu zodpovědnou za Firefox. Více v dnešním článku Petra Urbana. Nightingale ale není jediný, kdo si na chování Googlu stěžoval.

 

Kauza YouTube

Loni bylo hodně slyšet o zpomaleném YouTubu, který ideálně běžel jen v Chromu. Manažer Mozilly Chris Peterson uvedl, že YouTube nečekaně začal využívat zastaralé API, které vývojáři Firefoxu nebo Edge nikdy nenasadili, protože použili rovnou novější verzi. Výsledkem bylo, že YouTube se v alternativních prohlížečích načítal pětkrát pomaleji.

Na konci loňského roku k tématu promluvil i Joshua Bakita, který dříve pracoval na Edgi. Tvrdí, že řada jeho kolegů byla přesvědčena, že zpomalování YouTubu bylo cílené. A jedním z důvodů, proč Edge nakonec poběží na základech Chromia, je ten, aby byla zachována kompatibilita se službami Googlu.

TIP: Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]

Jenže ani to nemusí být výhra. Jon von Tetzchner, zakladatel Opery, dlouhodobě tvrdí, že Google je zlý a zneužívá svou dominanci. Vývojáři Opery si v minulosti zažili své, když museli řešit nekompatibilitu s weby Googlu, které začaly používat nestandardní prvky. Jenže ani jeho nový prohlížeč Vivaldi, který už rovněž běží na Chromiu, nezůstal problémů ušetřen. Přestože je základ stejný jako u googlovského Chromu, tvůrci Vivaldiho musí vlastní prohlížeč hackovat, doplňovat výjimky nebo se v řadě případů tvářit, že jsou Google Chrome.

Google je příliš dravý

Situace je podobná konci 90. let, kdy se internet stal masovým médiem a dominantním prohlížečem byl Internet Explorer integrovaný ve Windows. Ten rovněž používal nestandardní technologie, ale práci to dávalo ne ani tak konkurenci, jako tvůrcům webů, kteří museli psát různé výjimky, aby se stránky zobrazovaly správně. U Googlu je dominance o to větší, že kromě nejpoužívanějšího prohlížeče je také provozovatelem nejnavštěvovanějších webů.

Na druhou stranu, řada jím vyvinutých technologií, které se nejprve začaly testovat v Chromu, se následně staly oficiálními webovými standardy. V prohlížeči může nové technologie nasazovat s každou novou verzí přicházející co šest týdnů, webové standardy se ale upravují jen jednou za pár let. Google tedy musí vyvážit, aby jeho rychlý vývoj nelimitoval konkurenci. Úřady, a zejmény ty evropské, jsou na to citlivé.

Že Google sabotuje ostatní prohlížeče, tvrdí i další konkurenti
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.24%) 21 hlasů

3 KOMENTÁŘE