I Intelu hrozí nedostatek procesorů. Kapacita 14nm procesu prý zase přestala stačit

15

Minulý týden se objevily zprávy, že velká světová poptávka po výrobě 7nm čipů v továrnách TSMC už tak naplnila linky, že nestíhají a čekací lhůty na ně se protáhly z dřívějších dvou měsíců na téměř půl roku. To by mohlo znamenat problémy pro AMD, které by nemuselo být schopné dodat čipy všem zájemcům. A tím by bylo nuceno přenechat část prodejů, které jinak mohlo urvat, konkurentu Intelu, který se jinak začíná dostávat do defenzivy kvůli tomu, že mu schází modernější 10nm čipy a architektury. Ovšem tak snadné to asi Intel mít nebude. Ani jeho výrobní kapacity totiž zřejmě nejsou připravené na další poptávku navíc, protože se u něj údajně také vracejí problémy s nedostatkem 14nm procesorů, které udeřily v druhé polovině roku 2018.

 

Zase nedostatek 14nm čipů

Intel se údajně teď opět dostal do stavu, kdy jeho 14nm linkám (na nichž teď vyrábí drtivou většinu svých produktů – nejen CPU, ale i čipsetů a také třeba modemy pro telefony Apple) došla kapacita a poptávka po čipech převyšuje objem výroby. Uvádí to to web DigiTimes z Tchaj-wanu na základě zdrojů z tamního počítačového průmyslu. Tato situace nastala údajně „nedávno“, ale přesné určení není.

Nedostatek výrobních kapacit na 14nm procesu nastal souhrou různých faktorů (ony modemy, rychlejší nárůst ploch čipů kvůli jádrům navíc u Coffee Lake a Coffee Lake Refresh, oživení poptávky po PC) předtím v polovině roku 2018 a vedlo to ke značnému navýšení cen u samostatných procesorů na koncovém trhu (tzv. retailu), kde se nedostupnost projevila asi nejvíc, ale problémy měly i výrobci notebooků. Intel totiž prioritizoval dražší produkty a výrobcům notebooků nedodával požadované levné mobilní procesory.

Zda se dopady nedostatečné výroby opět ukážou i na volném trhu, to ještě nevíme (i když je pravda, že se asi ještě pořád úplně nevrátila do normálu situace po té minulé krizi, některé levnější procesory Intelu pořád v obchodech často nejsou skladem). Protože Intel mezitím zprovoznil výrobní kapacitu navíc, neměla by snad případná krize cen desktopových CPU být tak hrozná, jako loni. Ovšem raději si v následujících měsících dejte pozor na signály zdražování a další zprávy o nestíhání Intelu, aby vás případně nakynutí cen nezasáhlo nepřipravené.

Odhalený křemík procesoru (Intel Skylake-X, foto: Fritzchens Fritz)

Nové modely notebooků mohou být odloženy na příští rok

Podle DigiTimes je ale reálná ona druhá strana mince, tedy že nedostatek zase dolehne na výrobce notebooků, kterým budou scházet procesory a nebudou kvůli tomu moci vyrobit a prodat tolik notebooků, kolik by se jim jinak podařilo (což je pro ně docela smůla, protože zájem o PC letos zřejmě vzácně stoupal a nedostatek CPU tímto výrobcům překazil možnost se trošku vykrmit na horší časy).

DigiTimes píše, že výrobci notebooků pravděpodobně v některých případech mohou odložit vydání nových notebooků na pozdější dobu (například až po Vánocích a novém roce), právě kvůli nedostatku opět asi hlavně lowendových procesorů. Tyto nedostatky by se neměly týkat 10nm čipů Ice Lake, ale u těch je asi dostupnost odděleně omezená také a pravděpodobně budou typicky o dost dražší a tedy nevhodné pro levné modely.

Galerie: Výroba čipů Intel v cleanroomu polovodičové továrny

I Intelu hrozí nedostatek procesorů. Kapacita 14nm procesu prý zase přestala stačit
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 6 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Intel zas kecá, před příchodem Zen procesorů měl nevyužité kapacity a najednou nestíhá. Je to jen uměle tvořený nedostatek pokud by přiznal skutečný stav tak by musel s cenama dolu a neco konkurence schopného u Intelu je zatím v nedohlednu.

   • Nikde se nepsalo že by trh s pc atd rostel před Zenem mělo AMD zanedbatelný podíl, za poslední roky AMD narostlo o nejaké to % tak kde vzal Intel 30 – 100% nárust. Nebudu na Vás už reagovat pač znám ty nekonečné hádky.

    • Tipnul bych si, že nejde o víc křemíku jako víc procesorů, ale o víc jader. Tam asi není pochyb, že od příchodu Zenu se i v intelích procesorech přidávala jádra. Rychlý pohled na seznam Intel procesorů na wiki odhalí, že i3-7100 bylo 2/4 (jádra/vlákna), zatímco i3-8100 už je 4/4… mezitím i7-7700K bylo 4/8, i7-8700K bylo 6/12 a i7-9700K je 8/8. Pokud nedošlo k významnému snížení plochy jednoho jádra, na stejný počet i7-x700K procesorů je potřeba víc waferů.

     To, jestli tuhle zprávu náhodou nevypouští marketingové oddělení jako další trapný pokus, je samozřejmě taky možné, ale nabízené technické vysvětlení mi přijde reálnější.

     • Přesně tak jsem to myslel, je vidět, iris má trochu nedostatečné IQ, či alespoň přehlede. Najednou Intelí neprodávanější CPU byly o 100 % větší (i3 na i5, mobilní I5 také narostly ze 2 na 4 jádra, atd), takžýe při stejné výrobě waffer§ů ze dne na den prudce o desítky poklesl počet vyrobených celých procesorů. To trochu vylepšila nově rozjetá továrna tento rok. Opravdu to nebyl marketingový nedostatek, nebylo do notebooků nic, nejen levné CPU, ale i I5-8250U? I7 varianty atd. Výrobci jako HP, Dell, Lenovo, tedy největší partneři srasticky neplnily objednávky, takže to řešili většímm použitím AMD, Lenovo dokonce i v nejvyšších řadách.

      • Zvětšení samozřejmě je, ale CPU nebyly o 100% větší. Třeba zvětšení mezi 7700K a 8700K je ze 120-125 mm2 na 151 mm2 (a 8jádro má okolo 180 mm2 iirc). To mobilní čtyřjádro Kaby Lake Refresh mělo 125 mm2, kolik mělo předtím dvoujádro si nepamatuju, Intel to iirc neuváděl, ale určitě to nebyla polovina.

      • Mimochodem teď jsem viděl na AnandTechu poměrně racionální teorii, že kvůli poklesu výkonu serverů kvůli Meltdownu a Spectre dost zákazníků zvětšovalo kapacity serverů, aby se dostali na svůj původní výkon (takže výkonnější modely nebo víc instancí), takže se paradoxně dost zvedla poptávky po Xeonech, případně po těch větších křemících HCC a XCC proti těm menším LCC, případně HCC vs XCC.

      • Ehm, samozřejmě že 100% zvětšení je maximální. ANvíc je to zvětšení funkčního křemíku, a nemusí automatickcky znamenat zvětšení křemíku jako takového. U I7 je to samozřejmě méně, než u I3, bývalé přeznačené I5.

    • To ze Intel „umele“ vyrobil nedostatek CPU, aby vlastne vyrovnal pokles prodeju a „nutnost prodavat vic za min“ u svych CPU je podle mne jedna z realnych moznosti a nemusi to byt jen ze staje konspiraci.
     Tech aspektu muze byt vic, jak je jmenuji jini v podobne zvetseni plochy kreminku, horsi vyteznosti Intelu atd a tohle je jedna z promennych cele tehle rovnice.

  • Intel hlavně má značnou část továren již podle plánu předělaných na 10nm a ty stojí a nevyrábí. Stopku tento proces dostal v době, kdy již bylo vše připraveno na zahájení sériové výroby. To je hlavní příčina toho, že mají poslední více než rok problémy s nedostatečnou výrobní kapacitou.