Intel uvádí refresh Xeonů Cascade Lake. Masivně výhodnější 2S procesory pod tlakem AMD

7nm AMD Epycem Rome dostal Intel pod tlak díky modernější technologii a lepším cenám i výkonu. Čekalo se, že zlevní, ale možná už ne, že to bude o tolik.

8

Začátkem tohoto měsíce jsme tu měli zprávu, že Intel byl dotlačen k reakci na 7nm serverové procesory Epyc 7002 „Rome“ od AMD, které díky novějšímu výrobnímu procesu nabízejí vyšší výkon a efektivitu a tlačí i cenovou výhodností. Zčistajasna tehdy prosákly informace o tom, že firma chystá refresh 14nm Xeonů Cascade Lake-SP, který přinese modely CPU cenově značně konkurenceschopnější proti Epycu. Skutečně se tak stalo, včera Intel tyto procesory oficiálně uvedl na trh a potvrzuje se, že byl skutečně dotlačen ke značným slevám.

Intel zatím nemůže konkurovat 48jádrovým a 64jádrovým Epycům v celkovém počtu jader (a výkonu tam, kde toto rozhoduje), ale strategie Intelu za nynějším novým uvedením je nabídnout velké zlepšení výkonu za určitou danou sumu peněz v oblasti mainstreamovějších procesorů do 32 jader. Zjednodušeně se dá říct, Intel nyní uvádí procesory s až 28 jádry, které se výkonem blíží či rovnají drahým Xeonům Platinum, ale jsou v nižší řadě Xeon Gold a stojí mnohem méně peněz. Poměr cena/výkon tak u nich bude nesrovnatelně lepíš a Intel chce tímto patrně zamezit tomu, aby mu Epycy v tomto segmentu odebíraly tržní podíl. Zlepšení poměru cena/výkon by mělo být hodně slušné, web ServeTheHome došel například k tomu, že za stejné peníze dojde ke zlepšení o 11–70 %.

Nové Xeony Gold: cenová revoluce, když vám stačí 2S server

Tyto čipy jsou stále postavené na stejném 14nm technologickém základě jako dosavadní modely Cascade Lake alias Xeon Scalable 2. generace vydané loni na jaře. Nových refreshových modelů je celkem 18 a mají označení „R“ na konci, takže se dají snadno poznat. Přinášejí 8 až 28 jader – tedy plnou palbu toho, co technologie Intelu dnes umožňuje v současné platformě LGA 3647. Tyto refreshové modely jsou zejména v mainstreamové řadě Gold, Intel neuvedl žádné nové Xeony Platinum. V těch se zdá se snaží slevám vyhnout, lze ale také asi říct že „erkové“ Goldy jim budou výkonem konkurovat, takže pro refresh Platinum už není moc místa (leda by jim byly ještě výš zvednuty frekvence, ale tím také spotřeba).

Aby Intel ponechal highendovým Xeonům Platinum jejich místo, byla ovšem provedena jedna zásadní změna. Zatímco Xeony Platinum podporují 8S servery a standardní řada Gold připouští čtyřprocesorové (4S) servery, nové cenově výhodné modely „R“ budou umět jenom dvouprocesorové sestavy (2S). To je většina trhu a také místo, kde je Intel nejvíce ohrožen. Tímto Intel současně zastaví příval konkurence, ale také si zajistil, aby zákazníci potřebující 4S a vyšší sestavy pořád museli zůstat u dražších CPU původní sestavy Cascade Lake. Refreshové Xeony Gold se tak hodně podobají charakteru Xeonů E5-2600, od něhož Intel v rodině Scalable ustoupil, když u mainstreamové řady Gold povolil 4S konfigurace, ale zároveň zvýšil ceny.

Intel Xeon Scalable 2 generace Cascade Lake SP Refresh
Intel Xeon Scalable 2. generace Cascade Lake-SP: Refresh z února 2020

Modely a ceny

V následující tabulce můžete vidět parametry jednotlivých modelů. Nejvyšším želízkem v ohni je Xeon Gold 6258R: ten má plných 28 jader s HT a 38,5 MB L3 cache při 205W TDP. Jeho základní frekvence je vysokých 2,7 GHz a maximální boost 4,0 GHz, to při oficiální ceně jenom 3950 dolarů. Pro srovnání – toto jsou parametry, které loni Intel přisoudil nejvýkonnějšímu Xeonu Platinum 8280. Ten stojí oficiálně 10 009 $, takže nynější refresh vlastně toto CPU zlevňuje o víc jak 60 %, pokud jste zákazník, kterému nevadí omezení na 2S servery. Nebo nepotřebuje vysoké kapacity paměti maximem těchto modelů R je 1 TB RAM.

Pokud vám stačí 165W 28jádro Xeon Gold 6238R s taktem 2,2–4,0 GHz, budete muset vysolit dokonce jenom 2612 $. Další zajímavé modely jsou třeba 24jádro Xeon Gold 5220R za 1555 $ s takty 2,2–4,0 GHz a 150W TDP nebo 20jádro Xeon Gold 5218R za 1273 $. Na spodku nabídky pak Intel uvedl i čtyři refreshové modely Xeon Siver (8 až 12 jader, ceny 501 až 749 $). Tyto čipy jinak nově podporují Optane Memory, což je novinka – původně jste na tuto technologii museli připlatit a koupit vyšší řadu. Úplně nejlevnějším základem je Xeon Bronze 3206R, 85W osmijádro bez HT (jen 8 vláken), bez podpory Optane a bez turba s taktem 1,9 GHz.

Intel Xeon Scalable 2 generace Cascade Lake SP Refresh modely
Modely refreshových procesorů Xeon Scalable 2. generace Cascade Lake-SP se zvýhodněnou cenou

Atraktivní jednosocketový model se zvýhodněnou cenou

Chvíli je třeba se ještě zastavit u procesoru Xeon Gold 6208U, který se vymyká nízkou cenou 989 $. Jde o 16jádro s HT a frekvencí 2,9 GHz v základu a až 3,9 GHz v boostu. Jeho TDP je 150 W. Čím je tento procesor specifický? Přípona U, která je teď v serverech nová (neplést s „ULV“ notebookovými procesory), bude znamenat „uniprocessor“, tedy CPU, které má zakázáno běžet v 2S serverech. Ale na oplátku ho Intel prodává levněji. Jde tedy o obdobu takto zvýhodněných procesorů AMD Epyc s příponou „P“. Tento čip tedy bude dalším z trumfů Intelu při konkurování v poměru cena/výkon. Intel ovšem nešel tak daleko, aby takový model U nabídl i od vyššího počtu jader, kdežto AMD má zvýhodněný 64jádrový Epyc 7702P (2,0–3,35 GHz, 200 W) za 4425 $ (2S verze 7702 stojí 6450 $).

Nové 4,5GHz Xeony pro per-core licencování

Do nabídky refreshových modelů se jinak dostaly také dva procesory bez přípony R a s cenami 3400 a 3900 $, modely Gold 6250 a 6256. Tyto jsou specifické. Mají nízké počty jader (8 a 12), ale vysoké frekvence – základ 3,6–3,9 GHz a boost až 4,5 GHz, takže TDP je 185/205 W. Jde o tzv. „frequency optimized“ modely zaměřené na vysoký jednovláknový výkon a výkon na jádro. Jejich smyslem jsou například servery pro software s vysokými (až šílenými) cenami licencí za jedno jádro, například databáze Oracle a podobně.

Tyto procesory by se nyní již měly prodávat a pokud tedy kupujete servery na platformě Intel, uděláte dobře, pokud počkáte na jejich dostupnost, protože ušetřit na CPU byste s nimi mohli celkem dost. Pokud vás zajímá zlepšení výkonu proti tomu, co za stejnou cenu nabízel Intel dosud se staršími „ne-R“ Xeony Gold, můžete se podívat na recenzi webu ServeTheHome. Intel podle jeho hodnocení skutečně výrazně zlepšil svoji konkurenceschopnost proti procesorům AMD či případně alternativním ARM řešením v nižším cenovém pásmu. Ale uvedení refreshových modelů samozřejmě nic nemění na jeho postavení nad mainstreamem, kde konkurenci 64jádrových Epyců nevyřeší.

Intel Xeon Cascade Lake techPowerUp
Intel Xeon Cascade Lake (Zdroj: techPowerUp)

Refresh, ač je krátce před vydáním nové platformy

O tom, že Intel měl skutečně pádné důvody ke zlevnění a že je to způsobeno silnější konkurencí, asi svědčí jedna věc. Intel se slevami nečekal na další generaci, která by přitom měla být poměrně blízko. Na trh má letos přijít 10nm generace Ice Lake, ta ovšem asi až v druhé polovině roku. Nicméně dříve by se měla objevit další 14nm generace procesorů „Cooper Lake“ pro novou platformu LGA 4189. Že jen nějaké měsíce před ní vychází ještě refresh staré platformy LGA 3647, může a pravděpodobně je známka toho, že Intel se cítí být relativně pod tlakem, aby zlepšil pozice své nabídky teď hned.

Nedávno přišly zprávy, že se AMD Epyc dostal do jedné z instancí cloudu Google a nyní také získal zakázku na 10. generaci serverů pro Cloudflare (který mimochodem před časem měl zájem o ARM servery). AMD tedy přes stále jenom hodně nízký tržní podíl evidentně nějaké pozice pomalu získává a Intel cítí potřebu této dynamice vzdorovat. Nejde o úplně první takový krok, nedávno například Intel zrušil či omezil kritizované vysoké příplatky za podporu vyšších kapacit RAM u Xeonů s příponou M. Konkurence tedy prokazatelně zákazníkům přináší výhody, přesně jako v učebnicích.

14nm Xeony Scalable 2. generace „Cascade Lake“ (Fotogalerie)

Intel uvádí refresh Xeonů Cascade Lake. Masivně výhodnější 2S procesory pod tlakem AMD
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. Intelu teče do bot, tak se snaží zachránit alespoň slevama. Nejde mi to moc dohromady s masáží, že prodá vše co vyrobí. To by totiž nemusel slevovat, jelikož když prodá vše co vyrobí, tak slevama nezíská větší trh, protože nevyrobí pro ten větší trh výrobky logicky. Takže asi neprodá vše co vyrobí a byla to jen masáž.