Samostatné grafické karty Intel Xe asi budou odhalené 14. srpna. Představení architektury?

8

Intel publikoval tweet avizující „víc detailů o Intel Xe Graphics“ za 20 dní, krátce poté ho ale z nějakého důvodu zase smazal.

Letošní rok bude ten, kdy se Intel pokusí vstoupit na trh samostatných GPU, eventuálně i herních, s kartami Intel Xe. Začátky budou omezené na relativně slabší úsporné grafiky pro notebooky, ale to nevadí – v dalším sledu by nimi Intel mohl přidat významnou novou konkurenci grafikám GeForce a Radeon.

Zatím nebylo jasné, kdy přesně letos první GPU od Intelu vyjdou (polovina roku je už ale za námi a padly tím optimističtější odhady jako Computex nebo dokonce CES). Vypadá to, že by to mohlo přijít nyní o prázdninách. Nebo, když už ne hned uvedení, by Intel mohl provést nějaké papírové představení.

Odhalení Intel Xe brzo?

Intel totiž o víkendu, 25. 7., publikoval na svém twitterovém účtu Intel Graphics příspěvek, v němž avizoval, že ti, kdo doteď čekali na grafiku z jeho ruky, se konečně v nějaké formě dočkají. Přeloženo: „Čekali jste na to. Dumali jste o tom. Dostanete to od nás. Za 20 dní se dozvíte víc detailů o grafikách Intel Xe.

Tweet oznamující grafiky Intel Xe Zdroj VideoCardz
Tweet zřejmě oznamující odhalení architektury GPU Intel Xe (Zdroj: VideoCardz)

To, jakým způsoben je řečeno „dozvíte se víc detailů“ znamená, že asi spíš nepůjde o nějaké ostré uvedení, kdy by se hned hardware dal koupit. Ostatně, pokud je pravda, že první generace samostatných GPU nebude prodávána jako desktopová karta, ale jenom v noteboocích, pak bude dostupnost na trhu záviset od toho, zda a kdy výrobci vydají notebooky s těmito čipy, ne na Intelu. 20 dní od data Tweetu – což by mělo být 14. srpna/augusta, tedy nejspíš nastane nějaké papírové představení, při kterém mohou, ale i nemusí být vydány nějaké notebooky s první samostatnou grafikou Intel Xe.

V Tweetu byly po uvedené větě ještě připojené dva znaky emoji – jeden vypadající jako antický chrám, druhý jako oči. To by asi mohlo znamenat „pohled na architekturu“ (angl. architecture peek). To dává smysl, Intel by mohl v určitém předstihu odhalit speciality architektury těchto grafik, která je nová a měla by prý být výrazně inovovaná proti GPU Gen11 v Ice Lake. Zasloužila by si tudíž asi nějakou větší prezentaci, seminář či články, které by tuto novinku trošku rozebraly.

Současně s tím bychom se asi dozvěděli něco o multimediální výbavě, extra funkcích pro hry a softwarových novinkách v ovladačích. Intel by možná mohl také předestřít něco o výkonu, ale také o plánech na druhou generaci, která má snad už mít širší záběr.

Intel Xe DG1 Software Development Vehicle 03
Intel Xe DG1 Software Development Vehicle: design desktopové verze prvního GPU Xe určeného pro vývojáře. V prodeji bude ale jenom notebooková verze (Zdroj: Intel)

Tweet zase zmizel…

Situaci nám však komplikuje jedna věc. Tweet byl zveřejněn jen chvíli, pak byl zase smazán. Je otázka proč, zda třeba někdo nepopletl datum nebo nevypustil něco, co neměl. Nepůjde asi o to, že by zrovna po klepnutí na „odeslat“ přišel shora email, že se grafiky úplně ruší. Ale tento tweet mohl být teoreticky naplánovaný k automatickému vydání už delší dobu, mezitím se změnil plánovaný termín vydání, ale na tuto veřejnou zprávu ve frontě si nikdo nevzpomněl.

Ve čtvrtek zrovna vyšly finanční výsledky Intelu a s nimi potenciálně dost výbušná zpráva o zpoždění 7nm procesu (která je špatná hlavně proto, že jde o opakující se problém, a může tedy znamenat systémové selhání firmy). Hodně po nich klesly akcie a je proto možné, že v této negativní atmosféře Intel nepovažoval vydávání teaserů na grafiku za vhodné.

Ať už je důvod smazání tweetu jakýkoli, poznámku v kalendáři bych si přesto udělal; možná že ne přesně 14., ale někdy brzo asi opravdu Intel Xe uvidíme.

Galerie: Výpočetní GPU Intel Xe HP Arctic Sound

Zdroj: VideoCardz

Samostatné grafické karty Intel Xe asi budou odhalené 14. srpna. Představení architektury?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Jsem zvědavý, zda bude Honza Olšan zařazen do týmu nepřejících Intelu? 😁 Tohle je už druhý heretický článek bez autocenzury a správného ideologického výkladu, který by korigoval nemístné navážení do božského modrého oválu?!

 2. Intel svoje nove GPU chce porovnavať ešte zo strarymi GPU AMD aj Nvidie. Proti novim generaciam to by tak pekne neviznelo, AMD hovori že nova generacia bude mať o 111% vyšši vykon ako 5700 a Nvidia zase hovori že už aj 3080 bude mať o 20% vyšši vykon ako 2080Ti a to vykon 3080Ti bude ešte o dalšich 20% vyšši.
  Intel sa musi ponahlať, lebo už Nvidia je nachystana a možno aj AMD niečo stihne aj tento rok.

 3. Ten „antický chrám“ bude pravděpodobně narážka na Project Athena. A ostatně v tom tweetu není nikde nic o tom, že by to muselo být o samostatné Xe grafice, ale klidně to může být o Xe grafice integrované v Tiger Lake.

   • Project Athena bude pravděpodobně úspěšný, stejně jako byl v minulosti úspěšný projekt Centrino nebo Ultrabook. Ani jeden z těch projektů nebyl a není o hrubém procesorovém výkonu. Je to o tom, dodat něco navíc, co je užitečné a konkurence s tím bude mít problém.

    • Ja Vam nechci kazit radost z Atheny, ale kdyz se podivate na jeji specifikace, tak to neni neco co by nejak vyrazne ovlivnilo dnesni trh. Vidim to spis jako pokus Intelu si definovat nejaky stamdard pro ‚bussines’ tridu notebooku a dat tomu nalepku. V principu je ale spousta techto veci implementovana dneska celkem bezne, potazmo zadna z tech dodatecnych featurek neni ‚killer‘ bez ktereho se neobejdete.
     Co jsem to pred nejakym mesicem sledoval, tak se ani vyrobci do toho moc nehnali, na to ze to bylo oznameno uz na Ces 2020.
     Centrino bylo v dobe sveho vzniku trochu jine kafe.

     • Já to vidím jako snahu prodat výrobcům „balík produktů“, který musí notebook této specifikace obsahovat. Tedy CPU, Wi-Fi 6 síťovku a NVMe SSDčko. Ten projekt nemůže být neúspěšný. Náklady jsou jen marketingové a on se někdo chytne. U Ice Lake to vázlo, ale tam vázlo všechno. Tiger Lake bude vypadat pravděpodobně dost jinak.

      • “ snahu prodat výrobcům „balík produktů“, který musí notebook této specifikace obsahovat“
       .. tak pokud to budou komponenty Intelu, tak na tom Intel vydela hned nekolikrat 🙂
       Jinak proc ne, ja proti Athene nic nemam.