Microsoft je s April Updatem spokojený, takže opatrnější řízená distribuce končí

Před necelými dvěma měsíci byl April 2018 Update poprvé nabídnut široké veřejnosti. Podle firmy jde nasazování tak dobře, že řízená distribuce končí. Byla zahájena široká distribuce, takže se nový systém brzy nainstaluje na (skoro) každém zařízení s Windows 10.

8
Windows 10
Windows 10

Mnohokrát jsme řešili, že model Windows jako služba po skoro třech letech fungování provází výrazné problémy. Zatímco Creators Update a Fall Creators Update v minulém roce hodnotím spíše pozitivně, na konci dubna vydaný April 2018 Update připomíná nepovedený start Anniversary Updatu navzdory řízené distribuci.

V edici Home aktualizace přijímáte povinně ve chvíli, kdy jsou vám nabídnuty. Jen edice Pro a vyšší umožňují odložení upgradů. Další část komplexní problematiky uvedeného modelu představuje fakt, že kromě dvou vydání Windows do roka Microsoft mění podmínky a pravidla pro distribuci, takže se v nich vyznáte jen obtížně.

Pokud o nové vydání Windows tak brzo nestojíte, můžete se mu v edici Pro a vyšších nadále vyhýbat až jeden rok od vydání.

Nakonec je to vždycky Microsoft, kdo rozhodne, kdy den s velkým D nastane – a před pár dny oznámil, že je s Windows 10 April 2018 Update tak spokojený, že dává zelenou všude. Řízená distribuce tedy končí a každé kompatibilní zařízení s Windows 10 brzy získá April Update automaticky skrze Windows Update.

V případě Fall Creator Updatu přitom řízená distribuce skončila až po zhruba třech měsících od vydání. Což odpovídá dosud prezentované strategii, kdy byl April Update během měsíce nainstalován na více než dvojnásobek strojů ve srovnání s předchozím vydáním.

Umělá inteligence řídila distribuci

Podle Microsoftu se April Update dostal už na 250 milionů strojů s Desítkami. Není to tedy těch 50 % instalací celé uživatelské základny, jak tvrdil AdDuplex. O něm jsme ale vždycky věděli, že nám dává data orientační. I když se ale neshoduje v absolutních číslech, v řeči relativních čísel nám poskytl jasný obraz. Ten Microsoft potvrzuje. Podle něj byla tentokrát do procesu řízené distribuce zapojena umělá inteligence.

Ta na základně zpětné vazby (tj. hlavně diagnostická data) určovala, na jaké počítače se April Update smí dostat. Díky umělé inteligenci podle Microsoftu šlo nasazování rychleji (tj. poloviční čas k dosažení výše uvedeného milníku) a s méně potížemi než minule, takže je systém dříve připravený na službu všude – včetně organizací. Dosavadní reporty o počtu vážných chyb a problémů ovšem hovoří o opaku. Zopakovala se rovněž situace s vynucením upgradu tam, kde se čekalo na zelenou, kterou Microsoft pro Pololetní aktualizační kanál vydal až před pár dny.

Probíhá instalace nové verze Windows 10Nikdo jiný než Microsoft by ovšem neměl lépe vědět, jak jsou upgrady úspěšné. Pokud firma zjistí, že na určité konfiguraci dochází k potížím, upgrade na podobných stojích dočasně zastaví, než se příslušné chyby opraví. Dle oficiálních informací je April Update výkonnější, ale i spolehlivější než kterékoli dosavadní vydání Windows. Systém vykazuje o 20 % méně potíží se stabilitou, Edge se spouští o 40–50 % rychleji.

Jednoznačným pozitivem je zkrácení doby, kdy při instalaci nelze systém používat. V USA dokonce tato fáze upgradu na April Update zabrala průměrně pouhé tři minuty. I partneři prý registrují méně spotřebitelských žádostí o podporu, jež s procesem upgradu souvisí. Buď jak buď, April Update brzy dorazí na každé zařízení s Windows 10 (vyjma těch s nastavením odkladu upgradů) a jeho distribuci můžeme oprávněně považovat za příliš agresivní.

Microsoft je s April Updatem spokojený, takže opatrnější řízená distribuce končí
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.73%) 11 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. Kdyby byl update jednou rocne, tak jsem v podstate spokojeny uzivatel, ale dvakrat rocne je moc a to jak pro firmy, tak pro jednotlivce. Dvakrat rocne upgrade vyhovuje predevsim „hightech enthusiastic“. Nevim jak lepe to napsat cesky proste takovym tem hodne zapalenym fanouskum do Windows. Jenze tihle lide maji z 99% Insider sestaveni Windows a tudiz dostavaji novinky prubezne jako prvni, takze je pro ne pulrocni upgrade zcela zbytecny.

    Ve vysledku je proste pulrocni upgrade naprosto k nicemu pomineme-li ze nad tim doma onanuje Nadella.

  2. Já byl s desítkama až doteď fakt maximálně spokojený. ALE! Poslední update mi dvakrát úplně rozsekal počítač, takže vymontovat disk a obnova z image na druhým kompu. Moc příjemný zdržení. 🙁

    Potom WinAero Tweaker a zakázat Windows Update. Teď váhám, jestli mám ten April update zase zkusit…