Nové podmínky WhatsAppu: nastal čas pro přechod ke konkurenci?

11
WhatsApp ilustrační foto
WhatsApp ilustrační foto
-
Zdroj: Unsplash

WhatsApp zásadním způsobem změnil podmínky používání, což vyvolalo velkou vlnu nevole z řad uživatelů. Ve zkratce se jednalo o to, že jste s novými podmínkami měli odsouhlasit sdílet vaše soukromá data s Facebookem a jeho ostatními aplikacemi. Po přívalu kritiky se společnost rozhodla posunout termín platnosti nových  podmínek na 15. květen. Co se ale po tomto datu změnilo? Nebo nastal ten správný čas k přechodu na jinou komunikační platformu?

Už je tomu pár týdnů, kdy vešly v platnost nové podmínky používání aplikace WhatsApp. A cože se vlastně od té doby změnilo? Pro země Evropské unie nic. Podle nových podmínek používání by měl mít Facebook možnost volně sdílet vaše data s ostatními svými aplikacemi, což je ale v přímém rozporu s Evropskými zákony v čele s GDPR, které toto sdílení vyloženě zakazuje.

Tip: Jak smazat účet na WhatsApp?

Žádný uživatel WhatsAppu žijící v Evropě se tak nemusí tohoto „sdílení informací“ bát, což ovšem neplatí pro uživatele na ostatních kontinentech. U nich nové podmínky platí natvrdo a v momentě jejich neodsouhlasení jim začne aplikace pozvolna omezovat přístup k jednotlivým chatům a později i hovorům a videohovorům. Tímto krokem se Facebook snaží nabádat uživatele mimo EU k odsouhlasení svých nových podmínek

Chatovací aplikace
Chatovací aplikace (zdroj: pixabay)

Vy se však ničeho takového bát nemusíte. S vašimi daty bude po odsouhlasení nových podmínek nakládáno stejně jako doposud. Pokud vám přijde chování WhatsAppu vůči svým uživatelům nevhodné, můžete vyzkoušet jiný (a třeba lepší) komunikátor.

Jaký komunikátor máte nejraději?

Telegram

O oblíbenosti této aplikace svědčí čísla uživatelů. Telegram v nedávné době přesáhl přes 400 milionů aktivních uživatelů, což z ní činí nejpoužívanější alternativu za WhatsApp. Ostatně aplikace je open-source a svými funkcemi nechává WhatsApp daleko za sebou. Pro vytvoření účtu vám stačí zadat vaše telefonní číslo, kterým se identifikujete i na ostatních zařízeních.

Tip: 10 nejstahovanějších mobilních aplikací za leden 2021. První jsou Telegram a TikTok

Mimo šifrované zprávy a zabezpečenou komunikaci na vysoké úrovni nabízí Telegram i skupinové chaty a možnost vytvořit si vlastní kanál (channel), na kterém můžete prezentovat svá díla nebo projekty. Telegram je rovněž populární kvůli rozsáhlé podpoře botů, které umožňují automatizovat úkony, které byste jinak museli dělat ručně. Zároveň vás upozorní na vytváření screenshotů v tajných konverzacích a umožňuje nahrávání a sdílení souborů s ostatními do velikosti až 2 GB.

+ tisíce obyčejných nebo animovaných sticker packů a možnot vytvářet vlastní − absence češtiny
+ pokročilé vytváření skupin, channelů a botů − pro někoho zbytečně složité
+ široké možnosti nastavení soukromí
+ možnost třídění do složek pro větší přehlednost
+ sdílení souborů do velikosti 2 GB
+ až 3 účty najednou

Aplikace je dostupná na webové verzi nebo ke stažení na Android, iOS a Microsoft Store

Signal

Tato aplikace donedávna znamenala alternativu spíše za komunikační službu Telegram, ovšem s vlnou nevole vůči WhatsAppu získala ohromný nárůst popularity a nových uživatelů. Signal je zdarma a k založení účtustačí pouze vaše telefonní číslo, pod kterým se můžete přihlásit z více zařízení. Výhodou aplikace je open-source šifrování, které mohou odborníci kdykoliv otestovat a zjistit tak případné mezery v zabezpečení, což z aplikace dělá silně zabezpečený komunikační nástroj.

Tip: Signal ukázal praktiky Facebooku na cílené reklamě. Skončil se zablokovaným účtem

Podobně jako v ostatních „kecálcích“, i zde můžete mimo klasické textové zprávy provádět hovory a videohovory, případně sdílet s ostatními multimediální soubory. Signal podporuje i zasílání zpráv s automatickým smazáním po uběhnutí určitého času a mnoho dalšího.

+ open-source šifrování − neumožňuje třídění chatů a skupin
+ zasílání časovaných zpráv − neexistuje web client
+ vytváření vlastních sticker packů

Aplikace je dostupná Android a iOS nebo je dostupná ke stažení pro Windows na oficiálních stránkách společnosti

Viber

Dny největší slávy má Viber už zřejmě za sebou, ovšem stále si najde poměrně širokou škálu příznivců, kteří na tuto aplikaci nedají dopustit. Přihlášení probíhá podobně jako u ostatních „kecálků“ a to pomocí telefonního čísla. I zde se dočkáte šifrování zpráv a hovorů tak, abyste si je přečetli nebo poslechli pouze vy a nikdo jiný. Co ale musím ocenit je rovněž upozornění na screenshoty u mizejících zpráv a také možnost zabezpečení jednotlivých chatů heslem.

Už od samého počátku je Viber charakteristický také tím, že umožňuje po dobití kreditu volání i na zahraniční čísla běžnou linkou z celého světa. Svými funkcemi představuje zajímavou alternativu pro WhatsApp v momentě, kdy nepotřebujete propracované aplikace typu Telegram, ale stačí vám jednoduché psaní zpráv nebo posílání multimediálních souborů.

+ upozornění na vytvoření screenshotu − není tak propracovaný jako Telegram
+ dobití kreditu a volání na čísla z celého světa
+ přehledné vytváření chatu a skupin

Aplikace je dostupná na Android a iOS nebo je dostupná pro Mac a Windows na oficiálních stránkách společnosti nebo Microsoft Store

Threema

Pokud vás doposud žádná aplikace neohromila, vyzkoušejte Threemu. Ta slibuje svým uživatelům naprosté soukromí a vysokou míru zabezpečení dat, která jsou uložena pouze na vašem zařízení, nikoli v aplikaci nebo na serveru provozovatele. Přihlášení do aplikace je čistě anonymní a své přátele můžete přidávat skrze 8místné Threema ID nebo naskenováním QR kódu.

Threema rovněž nabízí kompletní šifrování všech zpráv, hovorů a souborů. Podobně jako u Viberu, i zde si můžete uzamknout jednotlivé chaty heslem a odeslané zprávy jsou smazány ihned po jejich doručení. Nevýhodou může být pro některé uživatele jednorázový poplatek 79,99 Kč, který musíte zaplatit pro vstup do aplikace.

+ vysoká míra zabezpečení − jednorázový poplatek 79,99 Kč
+ vytvoření účtu bez zadání osobních údajů − místy až moc složité
+ přidávání osob skrze Threema ID nebo QR kód

Aplikace je dostupná na Android a iOS nebo je dostupná na webovém clinetu

iMessage

Jak už z názvu vyplývá, tuto službu si mohou naplno užít pouze majitelé Apple zařízení. Jedná se o uzavřenou aplikaci, která vyniká jednoduchým a intuitivním nastavením a uživatelským rozhraním. Skrze aplikaci můžete posílat nejen textové zprávy, ale i audio nahrávky nebo videa. Aplikace si sama klade za cíl zabezpečenou komunikaci mezi uživateli.

Tip: Zakladatel Pebblu spustil univerzální chatovací aplikaci. Spojuje WhatsApp, Telegram i applovské iMessages

Šifrování vašich zpráv probíhá na celé přenosové trase, díky čemuž nemůže Apple během přenosu vaše hovory nebo zprávy dešifrovat. Apple zároveň přidal pro svůj komunikátor od verze iOS 10 i zbrusu nový iMessage App Store, v němž můžete najít stovky povedených miniher a slovních hříček, které můžete hrát se svými přáteli právě skrze tento chatovací nástroj.

+ šifrování na celé trase − pouze pro Apple zařízení
+ umožňujete, komu sdílíte své údaje
+ obchod s aplikacemi a stickery uvnitř aplikace

zdroje: vlastní, statista.com

Nové podmínky WhatsAppu: nastal čas pro přechod ke konkurenci?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. V clanku chybi dost veci. Napr. Viber ma plnohodnotnou podporu desktopoveho klienta. Umoznuje presmerovat stavajici audio/video hovor z mobilu na pocitac a obracene. Umoznuje sdilet obrazovku desktopu a jine. Tvrzeni ze je to „jednoduchy“ kecalek je minimalne usmevne.

  • Přesně, Viber je přehledný, funkční (a jednoduše ovladatelný) a má desktop klienta. Má malé nároky na výkon i baterku (což je u mě velké plus.) Z této sestavy je asi nej.
   Threema je otřesný bastl, s aureolou „tajné“ aplikace, Signal nic pořádně neumí a Telegram je zase komplikovaný bastl.

   Whatsapp je a byl vždycky nenažranej humus, stejně jako Messenger.

 2. Za mě jednoznačně Viber. Tenkrát jsem ho vybíral hlavně kvůli aplikaci na počítač, ostatní to tenkrát neměli, pak se mi taky nejvíc líbí vzhledem, nevim proč, ty ostatní programy se mi nelíbí a třeba zrovna whatsapp je snad nejhnusnější z nich. Jenže Viber skoro nikdo nepoužívá.

 3. Podporuju jen Messenger. Ne ze bych byl pritel Facebooku, ale muj starej mobil vic jak jeden IM klient neda a ja potreboval, aby klient umel dve veci: 1. aby tam byli lidi, se kteryma si chci psat 2. aby ho muj mobil rozbehnul a Messenger ve verzi Lite dava v pohode. 🙂

 4. To jako zcela vazne nekdo veri Viberu? Probuh… A k clanku jen doplnim – Telegram ma i cestinu. Sice je oznacovana jako beta, ale nic tam nechybi. Staci googlit 😉

  Z tohoto clanku jednoznacne :

  1) Threema
  2) Telegram