Grafické karty přejdou na PCI Express 4.0 už letos. Potvrzena podpora v GPU Vega 20

6

Některé hardwarové technologie jsou tu s námi překvapivě dlouho. Intel má například už skoro čtyři roky 14nm procesy bez blízké perspektivy přechodu na 10nm tranzistory, ale to je ještě nic proti tomu, jak dlouho zamrzly domácí sítě na gigabitovém Ethernetu (kde se to naštěstí loni a letos začalo lámat díky čipům Aquantia). Současná generace 3.0 rozhraní PCI Express není až takto prehistorická, ale skoro se nechce věřit, že už ji také máme přes šest let. U Intelu začala v dubnu 2012 s procesory Ivy Bridge a první grafiky (Radeony HD 7970) s ní vyrukovaly už na konci roku 2011. Taky zde tedy došlo k značně dlouhému zamrznutí. Ale zdá se, že ledy už se hýbou a PCI Express 4.0 už by mohl být blízko: první GPU s touto technologií se totiž objeví ještě letos.

Už máme zřejmě potvrzené „na beton“, že podporu nové generace PCI Express a s ní dvojnásobnou I/O propustnost pro zapojení do systému obsahuje GPU Vega 20. Tedy první 7nm čip, který připravuje AMD a podle zpráv z Computexu už má jeho hotové vzorky v laboratoři, přičemž ještě do konce roku by se s ním mohl na trh dostat nějaký produkt. Zprávy o PCIe 4.0 u tohoto čipu přicházely již z předběžných úniků (dokonce už v záři 2016), nyní jsou ale konečně doloženy z víceméně spolehlivého až oficiálního zdroje. AMD totiž podporu PCI Express avizuje v linuxovém ovladači pro tato GPU, který je otevřený, ale zároveň vyvíjený s oficiální účastí a podporou výrobce.

Patch, který potvrzuje PCI Express u GPU Vega 20
Patch, který potvrzuje PCI Express u GPU Vega 20

Vega 20 má zatím potvrzené použití jen v profesionálních grafických a výpočetních kartách (čip je podle známých informací zaměřen na výpočty s dvojitou přesností pro oblast HPC a na strojové učení). Ačkoliv tedy bude prvním GPU s PCI Expressem 4.0, v herních kartách se to ještě nemusí potvrdit. Jestliže ale AMD vyvinulo příslušné bloky a PHY pro toto GPU, pak ostatní 7nm GPU, která už v do herních Radeonů půjdou (příští rok?), budou s největší pravděpodobností už PCIe 4.0 umět také, jelikož tuto součást převezmou. Slot PCI Express 4.0 ×16 bude mít teoretickou přenosovou kapacitu 32 GB/s, zatímco u 3.0 je to polovina (16 GB/s).

Respektive – Vega 20 bude první GPU s touto technologií od AMD. Nvidia zdá se chystá vydání nových GPU na srpen nebo září. V případě těchto GPU zatím o podpoře PCI Express 4.0 žádné zprávy nejsou, jelikož žádné detaily neznáme, ale je možné, že by už ji také mohla obsahovat. Pokud vyjdou dříve, než 7nm Radeon Instinct od AMD, což se zdá pravděpodobné, pak bude prvenství u Nvidie. Potvrzená podpora u Radeonu nám ukazuje, že už čas pro výrobce GPU uzrál, což by snad mohlo platit i pro Nvidii. Pokud tedy není design nových čipů Turing výrazně starší, plánovaný původně už třeba na začátek letoška a pozdržený kvůli kryptoměnové horečce).

7nm GPU Vega 20, Computex 2018 (Foto: 4Gamer)
7nm GPU Vega 20, Computex 2018 (Foto: 4Gamer)

Dostupnost GPU používajících rozhraní PCI Express 4.0 by každopádně mohla znamenat, že se příští rok podpora této sběrnice dostane už i do procesorů. Podle určitých úniků by možná PCIe 4.0 mohly mít 7nm procesory Epyc a pak by ho snad mohly mít i 7nm Ryzeny 3000 pro socket AM4, ale potvrzené to bohužel nemáme. U Intelu bychom normálně čekali, že bude mít PCIe 4.0 naráz nebo spíš ještě dřív než AMD, ale firmě se řada nových CPU (Cannon Lake, Ice Lake) zdržela kvůli problémům 10nm procesu. To by mohlo způsobit, že PCI Express 4.0 nasadí později, pokud byla jeho podpora spojena s jednou z těchto odložených architektur.

Deska Talos II pro procesory IBM Power9
Deska Talos II pro procesory IBM Power9. Sloty už běží na PCI Expressu 4.0, pokud tedy osadíte kartu, která ho umí

PCI Express 4.0 už nyní funguje na platformě Power9

Ve skutečnosti je ale první procesor a desktopová/serverová platforma s PCI Expressem 4.0 už dnes reálně na trhu. Jen to není ve světě procesorů x86 pohánějících PC a notebooky. Velmi časně se totiž podařilo novou generaci PCIe nasadit IBM. Verzi 4.0 oficiálně podporuje na procesorech IBM Power9. PCIe 4.0 už tedy nyní mají v počítači třeba majitelé pracovní stanice Talos II.

Grafické karty přejdou na PCI Express 4.0 už letos. Potvrzena podpora v GPU Vega 20
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.86%) 14 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. A od které GK současnosti by pcie 2.0 x16 bylo úzkým hrdlem? A která GK současnosti začíná mít problém s pcie 3.0? Nezvedne pcie 4.0 výkon akorát na výpočtech? Další mining bublina? Samozřejmě fandím zvyšování rychlostí, ale tam kde by to bylo potřeba to stojí a tam kde si to skoro jen hraje na vyšší čísílko to roste.

    • No odstraní se tím jedno potenciální slabé místo. Výhoda to bude přinejmenším u multi-GPU (×8/×8), výhledově by to mohlo být hodně přínosné pro externí grafiky přes Thunderbolt (kde mají jenom ×4), ale to až když přijde Thunderbolt používající interně PCIe 4.0.

      • stejně tak třeba ssd disky přejdou na PCIe 4.0 a bude jim stačit polovina linek + další karty. Prostě to povede k tomu, že i když CPU má třeba 20linek, tak bude možné přímo k němu připojit více zařízení bez omezení