Příští serverové procesory AMD by prý mohly mít až 64 jader, 256 MB L3 cache

5

Když před pár lety uniklo, že AMD chystá 32jádrové procesory pro servery „Naples“, z nichž se pak letos oficiálně stala CPU Epyc, zprvu se tomu moc nevěřilo (však také přišla už v dubnu 2015). Teď se situace trošku opakuje. Do uvedení následující generace Epyců – která by již měla být 7nm – ještě zbývá hodně času, ale objevily se senzační zprávy o nebývalých parametrech. A opět tedy úplně nevíme, zda tomu věřit.

Tyto zprávy tentokrát nepřináší web Fudzilla, přišly od francouzského Canard PC Hardware. Ten letos na jaře úspěšně vynášel zvěsti o tehdy ještě nevydaných Ryzenech a poté o Threadripperu, nicméně to samozřejmě nic nezaručuje. Na svém Twitteru nyní napsal sérii útržků o tom, jak má údajně vypadat „druhá generace“ procesorů Epyc.

amd-epyc-procesor-sp3-1600

64 jader, 256 MB L3 cache, PCI Express 4.0?

Možná si pamatujete, že roadmapy ze začátku roku 2016 slibovaly na 7nm procesu serverové procesory s až 48 jádry (použité čipy měly mít kódové označení Starship). Podle Canard PC Hardware by ale nakonec AMD mohlo být ještě ambicióznější. Údajně by tato CPU mohla končit až na 64 jádrech (128 vláknech). To by snad znamenalo, že by byla složená ze čtyř šestnáctijádrových čipů, jelikož má být stále zachován osmikanálový řadič DDR4 (prý až s podporou 3200MHz pamětí) a 128 linek PCI Express. Mohlo by to teoreticky znamenat, že Ryzeny pro socket AM4 dostanou v té době 16 jader (a Threadripper 32), ale jistě to samozřejmě říct nelze. Mimochodem, PCI Express prý už má být generace PCIe 4.0. To tvrdily už i tyto informace, jež ale také nejsou ověřené.

Nadcházející serverové procesory AMD by prý mohly mít až 64 jader (Zdroj: Canard PC Hardware)
Nadcházející serverové procesory AMD by prý mohly mít až 64 jader (Zdroj: Canard PC Hardware)

Zajímavé je, že by se u této generace prý mohla zvětšit kapacita L3 cache, plně aktivní 64jádro by jí údajně mohlo celkem nést až 256 MB. To by ovšem znamenalo, že by na jedno jádro připadaly 4 MB. První generace Zenu používá na osm jader 2 × 8 MB L3, čili jen polovičních 2 MB na každé jádro.

Ovšem toto zvýšení počtu jader a kapacity cache se patrně neobjede bez zvýšení spotřeby. Stejně jako Intel u letošních „Scalable“ Xeonů Platinum/Gold (a tak dále), prý také AMD navýší TDP. To by prý mohlo vylézt na 225 W (což je nárůst o čtvrtinu proti nynějším 180 W). A maximum by mohlo být ještě o kousek výš, údajně až 240 W. Pro srovnání: vrcholové Xeony Skylake-SP momentálně mají oficiální TDP 205 W. Není ale asi vyloučeno, že Intel TDP také mezitím zvýší, jelikož dosavadní trend se ubírá tímto směrem a preferuje vyšší integraci na jeden procesor před snížením absolutní spotřeby.

Roadmapa příštích generací serverových procesorů AMD Epyc
Roadmapa příštích generací serverových procesorů AMD Epyc

Kdy tyto procesory přijdou na trh, není úplně jisté. Některé zprávy ukazují na to, že by se je AMD mohlo snažit maximálně urychlit a vydat je třeba už kolem přelomu roku 2018 a 2019, pokavaď to 7nm proces GlobalFoundries dovolí. To je ale za předpokladu, že se tu bavíme o skutečně první 7nm generaci (té s kódovým označením Rome). AMD na 7nm procesu hodlá uvést i třetí generaci Epyců s architekturou Zen 3, která má kódové označení „Milan“ (tím se myslí italské město, AMD používá jména okruhů F1). Je asi určitá šance, že v CPC Hardware udělali chybu a informace o 64 jádrech by se mohla teoreticky týkat třeba až těchto vzdálenějších CPU.

Příští serverové procesory AMD by prý mohly mít až 64 jader, 256 MB L3 cache
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

5 KOMENTÁŘE

    • S rostoucím výkonem roste i spotřeba, to je úplně normální. Jde spíše o poměr výkon/spotřeba než o spotřeba samotnou. ZEN má dobrou efektivitu a pokud se celkový výkon navýší 2x a spotřeba taky 2x, tak je vše v pořádku.

    • Tak jednoduché to není. Desky jsou jen čtyřkanálové a pravděpodobně ani nebude možno jednoduše přepojit z módu 2+2 kanály do 1+1+1+1. I kdyby to šlo, procesory by hladověly na paměťové propustnosti. Navíc by 3/4 dat byly v paměti jiného procesoru(=ještě horší případ NUMA s prodlouženými přístupy než současný TR). Důsledkem by bylo ještě více omezené použití pro specifické aplikace, kterým by nevadila pomalejší paměť s velkou latencí a zhoršení výkonu všude jinde. Současně by šla dolů i frekvence a o to více se omezuje aplikace, pro které je to klad a ne zápor.

  1. To je jenom jednou, ne?
    Taky měli ty benche ES dřív než kdokoli jiný. Měli IIRC pravdivé informace o Threadripperu hodně brzo, správně měli třeba ty konfigurace Ryzenu (že bude 6C/12T, že bude 4C/4T). Nebo zpráva o té letní revizi čipu Zeppelin, která je v Epycách, tam měli taky pravdu.