Alder Lake pro notebooky bude mít 6+8 či 8+8 jader a PCI Express 5.0. Po něm Raptor Lake?

50

Vypadá to, že už v hrubých rysech víme, co přinesou notebookové procesory Alder Lake: počty jader, GPU výbava. Velké překvapení je, že podporují PCIe 5.0. Mimochodem, Intel možná chystá jejich refresh s povedeným názvem Raptor Lake.

Minulý týden se ve zprávách o nových procesorech AMD Ryzen 5000 a dalších zvěstech ztratil jeden únik, který se týká pro změnu Intelu. Web NotebookCheck přinesl informace o tom, jak budou vypadat jeho next-gen 10nm procesory Alder Lake pro notebooky, tedy čipy, které budou vydány za rok jako Intel Core 12. generace, následující po 11. generaci Tiger Lake.

Alder Lake přinese novou architekturu jádra Golden Cove, která má mít opět výrazně vyšší IPC (takže by Intel opět získal značný náskok v jednovláknovém výkonu před AMD), ale také přinášejí velkou změnu v tom, že použijí hybridní architekturu (jako LakeField) s přidanými malými jádry Atom Gracemont. Budou to tedy velmi pozoruhodné procesory, takže informace o nich jsou také zajímavá novinka.

Alder Lake pro notebooky překročí stín Ice Lake a Tiger Lake, kde Intel použil jen čtyři jádra. Podle NotebookChecku má Intel nachystané dvě varianty, s nimiž by mohly notebooky mít šest až osm jader. Tedy těch velkých, malá jádra k tomu budou navíc.

Tip: Intel potvrdil big.LITTLE architekturu procesorů Alder Lake. Prý přinese obří skok ve výkonu

Alder Lake-P: 15–28W procesory „U“ pro běžné notebooky?

První varianta Alder Lake je označená „Alder Lake-P“. Toto označení je novinka, která trochu mate, ale podle parametrů se zdá, že jde ve skutečnosti o ekvivalent čipů řady U (kterou u Tiger Lake Intel přejmenoval na UP3) pro mainstreamové notebooky. TDP pravděpodobně tedy bude 28 W s volitelným snížením na 15 W (nebo i hodnotu někde mezi) a procesor má pouzdro BGA s rozměrem 50 × 25 mm – bude v něm kromě 10nm čipu CPU přidaný také 14nm čipset/„PCH“.

Tyto čipy budou mít až šest velkých jader Golden Cove (navážou v tom tedy na šestijádra Comet Lake-U). Velká jádra budou mít aktivní technologii Hyper Threading a tím tedy až 12 vláken. Nižší levnější modely samozřejmě mohou být třeba jen čtyřjádrové nebo i dvoujádrové. K tomuto pak ale procesor bude navíc mít ještě osm jader Gracemont. Ty už nemají HT a dávají tedy jen osm vláken; celkově by pak procesor měl 20 vláken.

L3 cache má mít celkovou kapacitu 24 MB. Vypadá to, že Intel by asi mohl zachovat členění, kdy každé velké jádro má u sebe blok L3 cache o kapacitě 3 MB (od Tiger Lake) a tento blok je jednou zastávkou na prstencové sběrnici procesoru. Na osm malých jader zbývá 6 MB.

Možná, že by to mohlo být tak, že tato jádra jsou spojena do čtyřjádrových klastrů, a čtyři Gracemont v tomto klastru sdílejí stejný 3MB blok L3 cache, jaký mají velká jádra pro sebe sama. A tyto dva klastry by pak každý mohly být jednou zastávkou na prstencové sběrnici. Čtyři malá jádra tak v celkové infrastruktuře spolu substituují jedno velké jádro, osm jader Gracemont přidává na ring jen dva další bloky (to je důležité, protože někde nad 12 jádry postupně začíná ringbusu docházet dech). Poznámka: Toto zní sice logicky, ale zatím je to jenom spekulace, takže to berte s velkou rezervou.

Je možné, že při vytížení obou vláken jádra Golden Cove ve vícevláknové zátěži bude výkon na vlákno cca podobný jako výkon jednoho celého jádra Gracemont, takže pak by mohl výkon MT aplikací celkem neproblematicky škálovat, ale to uvidíme při testech. Někdy možná odlišná architektura bude dělat problémy (jádra Golden Cove budou muset například mít vypnuté AVX-512). Právě cache by mohla být slabší místo, protože vlákna na malých jádrech budou mít pro sebe v průměru poloviční kapacitu (0,75 MB proti 1,5 MB na vlákno u velkého jádra). Plus možná klastr bude sdílet propustnost.

Procesory Intel Tiger Lake pro notebooky 1600
Procesory Intel Tiger Lake U (UP3) a Y (UP4) pro notebooky. Alder Lake-P by asi mohlo vypadat jako to nalevo (Zdroj: Intel)

GPU má pořád mít 96 EU

Grafika Intel Xe má v těchto procesorech má mít 96 EU, což dává 768 shaderů, pokud nestoupl počet jednotek na jednu EU. Jinak počet shaderů bude stejný jako u Tiger Lake a tedy asi nenastane tak radikální zrychlení iGPU. Nicméně architektura by měla být už další generace (dříve označené Gen13), takže by se výkon mohl zlepšit i při stejném počtu shaderů a stejné frekvenci. Procesor má mít paměťový řadič pro DDR4-3200 a také již DDR5-4400 (tedy efektivní frekvenci 4400 MHz, což by mělo dávat teoretickou propustnost až 70 GB/s). O LPDDR5/LPDDR4X zatím informace nemáme. Oficiálně má být podporována kapacita RAM 64 GB.

Hodně zajímavá konektivita: PCI Express 5.0 už příští rok i v noteboocích?

Podle NotebookChecku má být Alder Lake hodně silné v I/O výbavě. Přímo v procesoru má údajně být řadič PCI Express 5.0 ×8 pro samostatné GPU. Takže i k těmto „účkovým“ procesorům bude dobře možné připojit výkonnou samostatnou grafiku, což dosud u řady U šlo jen omezeně (14nm procesory měly jen linky z čipsetu, u Tiger Lake jde z CPU jen PCIe 4.0 ×4, což je škoda, protože jinak by mohlo být docela hraníschopnou platformou).

A u Alder Lake-P bude navíc z procesoru vyvedeno ještě dvakrát PCIe 4.0 ×4 pro rychlá NVMe SSD. Toto je tedy hodně velký pokrok. Navíc pokud Alder Lake vyjde už za rok v Q4 2021, tak tehdy bude PCIe 5.0 ještě naprostá novinka i v serverech.

Dále bude procesor poskytovat až 12 dalších linek PCIe 3.0 ze svého čipsetu pro další periférie. V čipsetu opět bude integrovaná digitální část adaptéru Wi-Fi 6E/802.11ax (je jen potřebná přidat analogovou rádiovou část od Intelu). V samotném procesoru pak bude řadič Thunderboltu 4 se čtyřmi porty. Integrované GPU bude podporovat čtyři obrazové výstupy DisplayPort 1.4b.

Alder Lake-S BGA: pro výkonné notebooky (dříve řada H)

Druhá verze procesorů má označení Alder Lake-S BGA. Nejde patrně o desktopovou verzi Alder Lake pro socket LGA 1700, ačkoliv ta asi sdílí stejný křemík. Tyto procesory mají BGA pouzdro pájené na desku (45 × 37,5 mm) a používají externí 14nm čipset (pouzdro 28 × 25 mm). Stále by měly být určené pro notebooky. Z toho vychází, že jde asi o následníka dnešních 45W procesorů řady H. Toto CPU tedy bude hlavním želízkem Intelu do výkonných herních notebooků a pracovních stanic. TDP by se podle některých informací ale možná mohlo zvýšit ze 45 W na 55 W.

Tato verze bude mít osm velkých jader a osm jader Gracemont – což by měla být současně konfigurace desktopových modelů (která budou asi sdílet stejný křemík). Dvě jádra navíc budou výměnou za slabší integrované GPU, které se smrskne jenom na 32 EU (asi 256 shaderů). Rozdíl šesti a osmi jader nevypadá jako moc, ale předchozí čipy typicky poběží na nižší spotřebě a budou jádro asi proto mít níže taktované, kdežto zde poběží na vyšší frekvenci.

Velká jádra opět budou mít aktivní HT, takže 16 vláken, celkem tedy bude procesor 24vláknový. Podle NotebookChecku bude obsaženo 30 MB L3 cache – 24 MB by asi mohlo připadat na velká jádra a 6 MB opět na malá.

Tyto procesory budou mít také paměťový řadič s podporou DDR4-3200 a DDR5-4400, ale budou podporovat rovnou 128 GB paměti. Integrovaná grafika bude umět stejné výstupy jako u předchozí varianty, ale tento procesor nebude mít integrovaný Thunderbolt 4, stejně jako nebude čipová sada osazená přímo na pouzdru, ale bude sedět vedle na desce. V tomto Intel tedy drží tradiční řešení používané ve všech procesorech řady H od jejího počátku v generaci Haswell.

Intel 10th Gen H Series procesor Comet Lake H 1600
Procesor Intel Comet Lake-H v pouzdru BGA. Čipset se osazuje na desku samostatně, jako u desktopu (ZDroj: Intel)

44 linek PCIe, čipset bude mít 16× PCIe 4.0

Procesor také bude podporovat PCI Express 5.0, ale tentokrát už má pro přídavné GPU plných 16 linek, což dává propustnost 64 GB/s (proti 16 GB/s u PCIe 3.0 ×16). Pro SSD je přítomné už jen jedno rozhraní PCIe 4.0 ×4 – na to druhé možná byl v režimu připojen čipset (Intel používá v desktopu a u řady H propojení DMI, které je signálově ekvivalentem PCIe ×4).

V tomto případě ale bude mít výkonnou konektivitu i čipset sám. Prý z něj bude vyvedených 16 linek PCI Express 4.0 použitelných třeba pro další SSD (takže notebook by mohl mít i tři či čtyři výkonné NVMe moduly ve slotech M.2). A k tomu ještě pořád bude dalších 12 linek PCI Express 3.0 pro ostatní periférie.

Pozor – tato bohatá konektivita by měla být poté dostupná asi i na desktopové platformě LGA 1700, který bude používat jako čipset stejný křemík. Množství linek je asi motivováno hlavně použitím v desktopu, protože toto je i pro výkonné mobilní pracovní stanice asi excesivní. V desktopu si ale smlsnou ti, kdo vyžadují hodně linek pro různé přídavné karty a disky.

Parametry procesorů Alder Lake P a Alder Lake S BGA podle webu NotebookCheck
Parametry procesorů Alder Lake-P a Alder Lake-S BGA (Zdroj: NotebookCheck)

Na trhu za rok

Podle posledních informací se procesory Alder Lake mají na trh dostat v druhé polovině roku 2021, takže zhruba za rok. Výroba bude probíhat na 10nm procesu „Enhanced SuperFin“, který by měl být o stupeň vylepšený proti 10nm procesu SuperFin, který se nyní dostal na trh s procesory Tiger Lake. S výrobou by snad už neměl být problém jako v minulosti. A snad se podobě rychle objeví už i desktopová verze.

Tip: 10nm proces Intelu zpět ve hře. Technologie SuperFin masivně zlepší takty, problémy pryč?

Raptor Lake: refresh Alder Lake kvůli opoždění 7nm čipů?

Podle prohlášení Intelu v létě by ale mohl být poté opožděný 7nm proces, na němž má vyjít procesor Meteor Lake jako další generace. Meteor Lake asi původně mělo následovat hned po Alder Lake, ale teď se objevily zvěsti, že by mezi ně mohl Intel vklínit další 10nm generaci, která by byla asi refreshem procesorů Alder Lake. Podle leakera MebiuW se prý jmenuje Raptor Lake (takovéto jezero v USA snad opravdu je).

Víc zatím není známo. Objevila se informace, že ani Meteor Lake nemá mít úplně novou architekturu, takže Raptor Lake by asi mohlo mít architekturu jader CPU víceméně stejnou jako Alder Lake, tedy Golden Cove (a Gracemont, budeme si muset začít zvykat na to, že se budou uvádět dvě). Asi by ale mohlo obsahovat novinky v čipsetu, v multimediálním bloku a tak podobně. Údajně je také možné, že Raptor Lake bude mít podporu instrukcí AMX ze serverového Sapphire Rapids, což je pokročilé instrukční rozšíření pro potřeby AI operací.

Zatím je to zpráva jen z jednoho zdroje a netušíme, zda je opravdu pravdivá, takže toto berte zatím s rezervou. Naproti tomu zpráva o Alder Lake od NotebookChecku by měla být o dost spolehlivější (pochází asi od OEM výrobců notebooků) a popisované parametry by se pravděpodobně měly naplnit.

Galerie: Hybridní big.LITTLE procesor Intel Lakefield (Fotogalerie)

Zdroje: NotebookCheck, MebiuW

Alder Lake pro notebooky bude mít 6+8 či 8+8 jader a PCI Express 5.0. Po něm Raptor Lake?
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 14 hlasů

50 KOMENTÁŘE

 1. Já mám v těch budoucích Intelech strašný bordel. Místo nějakého normální značení se vymýšlí všemožná jezera, navíc různá pro laptopy, servery, desktop, IoT a bůh ví co ještě, bordel dále prohlubují všemožné přidané refreshe a nové generace posouvané či dokonce rušené. Jsou tu i články o jezerech tři generace dopředu. Bylo by hezké mít pod každým Lake-článkem nějakou infografiku/mapu, aby člověk vůbec tušil, o jaké generaci je vlastně řeč. Zlaté číslované Zeny, tam je hned jasné, o čem je řeč.

 2. Me by spis zajimalo, jak to bude v desktopu?

  V oficialnich materialech maji pro notebook Tiger Lake — Alder Lake a pro desktop Rocket Lake — Alder Lake.

  Preci mi nerikejte, ze budou v desktopu taky nejaky Gracemont Atom jadra? ::)

  Nebo bude v desktopu Rocket Lake — Ryzen 6000. 😉

 3. Aha, takže Intelu už nestačí jen ten bordel mít asi 150 různých jezer, teď ještě přejmenuje řadu U na P a H na S protože prostě why fucking not, že jo? Aby se v tom náhodou ještě někdo nevyznal…

 4. Alder Lake vypadá úžasne, IPC Golden Cove, hybridná architektúra, výbava, proste luxusný notebookový procesor. Mobilný trh osobných počítačov je obrovský, údajne až 2/3 všetkých PC tvoria prenosné mašinky. Intel si je tejto skutočnosti veľmi dobre vedomý a špičkovými procesormi ako spomínaný Alder Lake svoje dominantné postavenie v tomto mimoriadne dôležitom segmente posilní.

 5. @JO
  precetl jsem si original clanku na noteboocheck a ten clanek vyzniva trochu jinak, nez to co pisete ve smyslu, co bude kde co nahrazovat.
  https://www.notebookcheck.net/Intel-Tiger-Lake-H-Alder-Lake-P-and-Alder-Lake-S-detailed-Alder-Lake-to-offer-up-to-8C-16T-configs-with-Xe-LP-DDR5-4400-RAM-Wi-Fi-6E-and-PCIe-Gen5-support.496197.0.html
  V clanku se jako o notebookove platforme mluvi o AL-P, ale neni tam uvedeno, jestli se jedna o dnesni „H“ nebo „U“ radu. U AL-S je receno, ze se jedna ‚mozna‘ i o notebookovy chip. Viz tady
  „An interesting aspect here is that ADL-S MAY ALSO be coming to laptops. We are NOT QUITE SURE of this as currently the S moniker is only used for the desktop-class chips with TDPs 65 W or above.“
  To jen, ze mne ta diskrepance trochu prekvapila..

  • Parametrově (včetně např. toho že „P“ má čipset integrovaný v pouzdře) to prakticky přesně sedí na dnešní rozdělení U a H notebookových procesorů, takže myslím, že je to nejlepší hypotéza.

   To esko by teoreticky mohl být i desktop, pokud se opustí socket a bude se pájet na desku. Ale vzhledem k tomu, jak blízké jsou si až na BGA pouzdro a TDP desktop a řada H, to je skoro jedno a pro desktop by snad měl být ten socket LGA 1700.

   • Pokud by z jedne „P“ rady pokryli densni jednak „H“ tak „U“, tak dost dobre nechapu, proc u TL Intel neudelal z TL-H aspon par modelu pro TL-U. Chapu, ze by tam byla slabsi grafika, ale s 8jadry a 28W by to mohlo byt dost jiny kafe, nez to co na konec z TL-U vylezlo. Takhle se jim AMD ‚smeje‘ a s vydanim Cezanne se jim bude smat jeste vic.

    • Možná to vidí tak, že to prostě není třeba a že notebooky, kde lidi chtějí 6-8 jader, prostě kryje ta řada H. Podobně jako se AMD rozhodlo že nebude v mainstreamovém APU (Renoir, Cezanne) tlačit na výkon iGPU.

     Mezi TGL-U a TGL-H může být technická bariéra v tom, že pouzdro řady U není dělané na konektivitu řady H a procesor řady H nemusí mít rozhraní pro připojení LP čipsetu řady U.

     • „Možná to vidí tak, že to prostě není třeba a že notebooky, “
      .. to je samozrejme mozne. Je to ale skoda. Ja byl fakt zvedavy co Intel vybali a z TL-U jsem vicemene zklamany. Dneska kdybych potreboval novy notas, tak pujdu z duvodu mobility jenom do placky, jelikoz hry mne moc uz nezajimaji. Pritom Renoir mi je schopen nabidnout vykon 6C „H“ tridy Intelu. U 4800U modelu, ten dokaze ve spouste uloh konkurovat i jejich 8C tride.Cili ULV dneska uz nenahrazuje jen desktopovy office. Podle mne je to nejvetsi posun v ULV kategorii, srovnatelny s dobou pred 3 lety, kdy Intel vydal prvni 4C/8T a ULV se dostal z vykonostniho outsidera na uroven beznych vykonych office desktopu.

    • Zatím se spíš směje Intel, protože Renoirů je všechno, jen ne dostatek. A jak to bude s Cezanne, to je taky otázka. Už v minulosti jsem tu psal, jestli se AMD tak trochu nestává obětí vlastního úspěchu. Má teď fakt pěknou nabídku, ale je řekl bych na štíru s výrobními kapacitami u TSMC. To sice pořád slibuje, jak navýší kapacity u 7nm, ale asi to nejde tak rychle.

     • „Zatím se spíš směje Intel, protože Renoirů je všechno, jen ne dostatek.“
      .. to mate nejspis pravda i s tou ‚obeti vlastniho uspechu‘ a Intel je stale za vodou tak jako tak. Ale ten punc „Goliase, ktery prohrava s Davidem“ je neco, co taky ma svoji vahu, alepson u treba odbornejsi verejnosti, kteri potom skrze media ovlivnuji dale.

      • Já si jen říkám, kdyby desktopový procesory 4-6jádra už dříve převedli do 12nm, i kdyby to mělo i o něco horší parametry… 1600AF je příkladem… že by se po tom zaprášilo. Současně by si uvolnili kapacity na 7nm.

 6. Někoho snad zajímají tyhle šmejdy, co přijdou na trh teprve za rok (rozuměj na podzim 2024) a Windows si s nimi nebudou umět poradit?

  I kdyby jednou výjimečně něco od Intelu přišlo na trh ve slibovaném termínu, tak PCI-E 5 stejně nebude na nic (ona je na nic dneska ještě i verze 4, protože rychlé čtení ze SSD brzdí procesory) a Intel ani tu verzi 4 ještě neumí – jak by mohl umět verzi 5?

   • Jestli narážíš na ty smazané posty, tak mi přišlo že se vaří taková ta typická offtopic hádky, kde si lidi jenom navzájem něco vyčítají +- z minula – tady a pak taky u toho CK příspěvku (sranda, dvakrát to samý akorát první příspěvky co to provokovaly jsou z opačných fanatických pozic :), tak jsem to promazal,

    • o tohle mi zrovna nejde, ale ten výdrb, co napsal evidentní oblíbenec redakce Pety (dle projevu a zvracení na Intel bych řekl, že to je petr z pc help) tady nikomu nevadí a nikdo ho nekomentuje … to, že se do debaty zamíchal retard hřib, už taky nikoho nepřekvapuje, protože ten si umí jenom kopnout a hned stáhne ocas a brečí, že je na něj někdo sprostý …

     • Ten jeho komentář je vedle, ale jenom za to ho přece smazat nemůžu. Podobně třeba u toho CK, jsou to sice takové rázovité posty, ale je to vyjádření k tématu no… to by se pak už dal nají důvod k mazání půlky příspěvků.

 7. Nejsem zastánce ani podplacená vopice ani jednoho táboru, kupuji co má pro mě nejlepší poměr cena/výkon/whatever.
  Nicméně „(takže by Intel opět získal značný náskok v jednovláknovém výkonu před AMD)“ tohle mě dost tahá za voči a nutí křičet „námitka, spekulace“ ještě ani nevíme, jestli ZEN3 utrhne ST výkon jako zlatou medaily a už víme, že GC ji získá zpět? A to ještě se značným náskokem? WTF

  Co se týče těch klastrů a divných keš velikostí pro různá jádra, to bude úchvatná práce pro firemní benchmarky, optimalizovat výpočty tak, aby všechna jádra jela na plno. To zase klasická konstrukce CPU dostane PR HELL. Ještě, že se tohle moc neřeší v ARM světě, kde jsou taková zvěrstva jako 1x big 1x medium a 6x little.