Radeon VII je venku. Výkon mezi GeForce RTX 2080 a 2070, ale hlučný chladič

92

Na přelomu roku to nevypadalo, že by AMD chystalo nějakou novou herní grafiku do výkonnějšího segmentu nad mainstreamovým Radeonem RX 590 – natož pak nad pozice Radeonu Vega 56 a 64 z roku 2017. Překvapivě (a vzdor starším informacím) ale nakonec firma na CES 2019 před měsícem oznámila Radeon VII – grafiku založenou na původně výpočetně zaměřeném čipu Vega 20 z karet Radeon Instinct MI50 a MI60. Tato karta za highendových 699 dolarů (což bývala dříve cena nejdražších modelů) se včera oficiálně začala prodávat a současně také vyšly její recenze.

 

Vega 20 s 1TB/s HBM2 nakonec v herní kartě

Pro rekapitulaci: Radeon VII má 3840 stream procesorů s architekturou Vega, respektive její vylepšenou 7nm verzí. GPU běží na základním taktu 1400 MHz a může mít maximální frekvenci až 1800 MHz, ale jako frekvence boostu se uvádí 1750 MHz. Při 1750 MHz je teoretický výpočetní výkon v FP32 13,8 TFLOPS a v FP16 27,5 TFLOPS. TDP je nastaveno na 300 W a karta se napájí dvěma přídavnými osmipinovými konektory.

GPU Vega 20 podporuje operace s přesností INT8 a INT4 s čtyřojnásobným, respektive osminásobným výkonem proti běžné přesnosti FP32, ovšem v Radeonu VII je výkon těchto operací údajně uměle omezený. Samotné GPU také umí dvojitou přesnost FP64 s polovičním výkonem (tedy plným) proti FP32, ale i tato schopnost je povolena jen na kartách pro servery. Radeon VII měl být původně omezen na 1/8 výkonu, ale AMD se rozhodlo toto zmírnit a nakonec došlo ke zpomalení jen na poměr 1:4, což dává FP64 výkon 3,5 TFLOPS, jenž je poloviční než u plně aktivní karty Instinct. Respektive mírně vyšší než poloviční vzhledem k taktům. Z levnějších karet (pod 2000 dolarů) by měl mít výkon v dvojité přesnosti ovšem být suverénně nejvyšší. Pro pořádek je ale nutno dodat, že tato disciplína je důležitá jen pro vědecké a podobné výpočty, nikoliv pro hraní.

amd radeon vii finalni specifikace
Finální specifikace Radeonu VII. Základní frekvence měla původně být 1450 MHz, zde došlo ke snížení. AMD také k 1800MHz špičkové frekvenci přidalo upřesnění, že „Boost clock“ je 1750 MHz. Že by problémy s chladičem?

Bez PCI Expressu 4.0

Mimochodem: i některé další „enterprise“ vlastnosti Vegy 20 má tento model vypnuté – například ECC u interních pamětí cache a podporu PCI Expressu 4.0. Ačkoliv je použitý čip první GPU s PCIe 4.0, Radeon VII je zamčen na PCIe 3.0. Smyslem těchto omezení je zřejmě to, aby tuto kartu nekupovali provozovatelé serverů místo dražších Radeonů Instinct. Také možnost propojení až čtyř karet pomocí můstků Infinity Fabric u Radeonu VII chybí.

AMD kartu sice označuje za herní grafiku, ale platit to bude tak napůl. Už při uvádění firma poukazovala také na benchmarky v aplikacích pro tvorbu obsahu a podobného softwaru, na nějž je tedy model také trochu zaměřen. V těch by měla být užitečná nadstandardně velká paměť, Radeon VII totiž nese 16 GB HBM2. Ta běží na taktu 2,0 GHz efektivně a má 4096bitovou sběrnici (čtyři čipy), takže tato grafika má k dispozici propustnost 1 TB/s. Pokud jde o jednotky ROP, ty zůstávají na 64 kusech.

GPU Vega 20 (Zdroj: techPowerUp)

Výkon mezi GeForce RTX 2070 a RTX 2080

V recenzích vychází Radeon VII výkonem někam mezi GeForce RTX 2070 a RTX 2080 (přetaktovanými, neboť v recenzích byly obvykle karty Founders Edition). Konkrétní zasazení do tohoto intervalu se zdá se liší podle skladby her, některé testy uvádějí spíš k RTX 2070 (nad), některé spíš k RTX 2080 (pod). Z naší tradiční skupiny odkazovaných webů má test k dispozici PC Perspective, The Tech Report, techPowerUp, AnandTechTom’s Hardware a také německý ComputerBase.

Prohlédněte si: AMD Radeon VII: výkon v zahraničních recenzích

Podle některých recenzí také nejsou úplně zralé ovladače, kromě různých jiných chyb také zatím nefunguje dobře přetaktování. Obecně se z recenzí zdá, že karta trpí na to, že byla dělaná narychlo. Snad bude pravdivá hypotéza, že Vega 20 opravdu neměla mít žádnou herní verzi a že AMD vydalo Radeon VII jen proto, že Nvidia nasadilo cenovku GeForce RTX 2080 nečekaně vysoko. A až díky tomu se toto výpočetní GPU přece jen vyplatilo na herní model adaptovat. Cena nastavená na 699 dolarů, ačkoliv by asi bylo atraktivnější stanovit ji někam na 599 $ (mezi RTX 2070 a RTX 2080), také asi naznačuje, že AMD nechce těchto karet prodat maximum za každou cenu a cílem je samotný fakt, že firma bude vůbec v nabídce mít grafickou kartu na této úrovni výkonu (což třeba v roce 2016 chybělo). I když je pravda, že Radeon VII má proti nim dvojnásobnou paměť, což obvykle bývá za příplatek a oněch 100 $ by se tak snad dalo vysvětlit.

amd pamet spotreba her radeon vii
AMD tvrdí, že nové hry 16GB paměť v rozlišení 4K využívají, tento slajd ukazuje zabrané objemy dat v paměti naměřené na Radeonu VII. Otázka samozřejmě je, zda by v těchto titulech vedlo k velkým problémům, pokud by jí měly k dispozici méně

Radeon VII se dá koupit i u nás

Teď něco k dostupnosti. Jak jste asi zaregistrovali, kolovaly zprávy o velmi malých počtech karet, které budou při začátku prodeje dostupné. To by se asi mělo časem srovnat, nicméně to znamená, že ze začátku by mohl být karet nedostatek. Bylo proto nejisté, zda se dostanou hned i na náš trh, nakonec ale dostupné jsou. Má je teď však zdá se jenom Alza.cz, a to za cenu 20 490 Kč, což je o 1200–1300 Kč (6,7 %) výš než doporučených 699 $ plus DPH. Počet kusů byl včera večer uveden jako „5+“.

Konkrétně jsou to verze od ASRocku, ovšem všechny karty jsou referenční se stejným hardwarem, takže na značce by nemělo záležet. Snad až na ceny, které jsou stanovené rozdílně. Alza má v ceníku i další značky za 19 990 až 20 999 Kč, ale ty včera skladem neležely. V ceně je jinak stejně jako u Vegy 56/64 balík tří her (Tom Clancy’s The Division 2, Resident Evil 2 a Devil May Cry 5).

AMD Radeon VII (Zdroj: ComputerBase)

Chladič je příliš hlučný, moc se nepovedl

Chladič a PCB jsme řešili co do stavby v článku vydaném v úterý. Testy však ukázaly, že karty jsou nečekaně hlučné, navzdory chlazení nereferenčního typu. V recenzích je zdá se chladič hlasitý podobně jako referenční vzduchové chlazení Radeonu Vega 64 (údajně ale jde o aerodynamický hluk, nikoliv o nepříjemné vyšší frekvence). To je docela zklamání, protože chladič je o dost sofistikovanější a spotřeba Radeonu VII je dokonce podle testů o poznání nižší než Vegy 64. A karta je také výrazně hlučnější (někde i o 9–10 dB), než chladič karet GeForce RTX 2080 Founders Edition.

Galerie: Rozborka, PCB a chladič Radeonu VII

Zde je evidentně škoda, že karta nemá nereferenční verze. Je to asi neblahý důsledek kombinace toho, že byla grafika připravována narychlo a že se asi neplánuje výroba nějakého velkého množství. AMD totiž uvedlo webu KitGuru, že nereferenční modely nikomu nezakazuje. U referenčního chladiče by se asi dalo dosáhnout nějakého ztišení zpomalením ventilátorů, protože karta drží teploty docela nízko (okolo 60°C) za cenu vysokých otáček (nějakých 2900 RPM).

Spodní strana pasivu s heatpipe a vapor chamber (Zdroj: GamersNexus)

Pozor je asi třeba si dát na teplovodivou podložku pod chladičem. Zdá se totiž, že patrně vlivem krátkého času na návrh a přípravu výroby není chladič vyroben dostatečně precizně a použití teplovodivé podložky je potřebné proto, aby se vyrovnaly tolerance mezi GPU a základnou, kterými asi chladič Radeonu VII trpí. Pokud byste místo podložky použili pastu, můžete kvůli nerovnostem a silnější mezeře mezi základnou a GPU výrazně zhoršit chlazení. Grafika pak bude trpět throttlingem – toto hlásí při svých pokusech s přepastováním GamersNexus. Není tedy doporučeno chladič snímat, protože teplovodivou vložku tím zničíte a budete mít problém sehnat odpovídající náhradu. Pokud tedy na kartu nebudete místo originálu nasazovat vodní blok…

Radeon VII je venku. Výkon mezi GeForce RTX 2080 a 2070, ale hlučný chladič
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 30 hlasů

92 KOMENTÁŘE

 1. „AMD tvrdí, že nové hry 16GB paměť v rozlišení 4K využívají, tento slajd ukazuje zabrané objemy dat v paměti naměřené na Radeonu VII. “

  https://ctrlv.cz/shots/2019/02/07/zdQ1.png

  Division 2 beta, ultra preset, 3840×2160 na GTX1080…

  Navíc to je veškerá alokovaná paměť, to neznamená že je to paměť využívaná natož potřebná. Reviewers guide recenzentům radila měřit alokaci vram, ví jak to funguje a a jak to může působit na neznalé, musí tu jedinou výhodu té karty dát na obdiv 🙂

  • Je to jak s megapixelama u fotaku, marketing spoleha na vysoka cisla, ktera jsou sice pro vetsinu lidi nevyuzitelna, ale prezentuje je jako obrovskou vyhodu a doufa, ze se lide chyti a prehlednou zbytek. O kvalite cipu/fotoaparatu MPx samozrejme nevypovidaji vubec nic. Na fotecky na FB ani na tisk beznych fotek 40MPx nepotrebuje nikdo, ale jsou profici, kteri na sve ucely naopak ano. To same je u tehle karty, 16 GB nejaka promile lidi vyuzije, bezni hraci urcite ne. Cele to jen odvadi pozornost od skutecneho problemu, a to je ten, ze ta karta ma i na 7nm spatne provozni vlastnosti a hlavne nabizi vykon, ktery tu uz 2 roky mame. Takze spatne…

     • Mne to nastaveni drzi a 1080Ti se mi nezadychava 😉 Mam to na max, vypada to dobre a plynule, ale jeste jsem se nedostal k poradnym vybuchum a bojim za ucasti dalsich hracu, takze i sceny byly pro tu grafiku jednoduche…zase ale neocekavam nejake propady, 1 a 2 jsou prakticky identicke, prevleknuli jen kabatek, par veci vylepsili. S 1080 Ti muzete zustat uplne v klidku 😉

 2. Testy len v 4k, počítať v 1080p nemá zmysel a v 1440p sa mi nechce 😀 (nebudem koli rozdielu 2-3% medzi 1440p a 4k toho toľko počítať) Referenčná „vzduchová“ Vega 64 predstavuje 100%, od tých počítam Vegu VII a FE edícia RTX2080. Iné verzie iba ak sa nedá inak. No a tu je súhrn:

  https://www.techpowerup.com 21 hier !
  Vega 64 100%
  Vega VII 130%
  2080 143%

  http://www.pcgameshardware.de 21hier !
  Vega 64 100%
  Vega VII 135%
  2080 146%

  http://www.pcgamer.com 17 hier !
  „17 game average 4k Ultra“
  Vega 64 100%
  Vega VII 134%
  2080 144%

  https://www.computerbase.de 16 hier !
  Vega 64 100%
  Vega VII 125%
  2080 137%

  http://www.guru3d.com 12 hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 129%
  2080 135%

  https://www.techspot.com 12 hier, TESTY v 1440p !!!
  Nezabíjam čas počítam, citujem:
  Vega VII je 23% nad Vegou 64
  Vega VII je 4% pod RTX2080

  http://www.tomshardware.com 11 hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 132%
  2080 142%

  https://nl.hardware.info 11hier
  V závere, majú perfektné „Hardware.Info GPU Prestatiescore 2019-1 – 4k Ultra“
  Vega 64 100%
  Vega VII 127%
  2080 136%

  https://www.hardwareluxx.de 11hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 127%
  2080 130%

  https://www.pcworld.com 9hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 130%
  2080 133%

  https://www.anandtech.com 9hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 130%
  2080 134%

  http://hexus.net 9hier (počítaných 8, mimo WOT score)
  Vega 64 100%
  Vega VII 126%
  2080 131%

  https://www.pcper.com 7 hier – testovaná Vega 64 je Asus Strix model
  Vega 64 100%
  Vega VII 126%
  2080 137%

  http://www.tweaktown.com 7hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 145%
  2080 153%

  https://www.bit-tech.net 6 hier
  Vega 64 100%
  Vega VII 135%
  2080 138%

  Suma sumárum, Vega VII dáva na Vegu 64 30-33% náskok a bohužiaľ, s 5-7-8% náskokom ale predsa len nad ňou je RTX2080. Škoda, nie žeby tých napr. 5% bolo tak rozhodujúcich ale, VII je proste naprieč testami vo výsledku VŠADE pod RTX2080 na úrovni 2ročnej GTX 1080Ti.

  Spotreba, no, ak má byť toto prínos 7nm tak… …tak 3 bodky. Vega VII na 7nm s HBM má o 50-60W vyššiu spotrebu než 12nm RTX2080 resp. 16nm 1080Ti. Ako sorry, ale tak to je už ozaj do očí bijúca ukážka energetickej neoptimálnosti toho návrhu ak pri ňom má karta na 7nm (Vega VII) pri rovnakom výkone spotrebu ako 16nm karta (1080Ti). Porovnanie s RTX2080Ti je bezpredmetné.

  Hlučnosť tej karty je tie dosť „neoptimálna“…

  Každopádne, tak či onak, AMD má podľa mňa slušnú konkurenciu k RTX2080 modelom, zráža ju najme spotreba, hlučnosť a absencia luxusných nereferencí (zatiaľ), kladom je jednoznačne 16GB pamäte a výkon veľmi podobný RTX2080. Uvidíme ako sa ustáli cena a ako to bude z dostupnosťou. Zatiaľ ale, na 7nm proces, nič moc teda.

 3. Na 4K hry je to dobra karta za primeranu cenu. A aj pre vyvojarov hier je to dobra karta. Do buducnosti viac pomoze 16GB RAM ako RT jadra. A zaroven vykon v hrach sa bude zvysovat, lebo AMD este bude pracovat na ovladacoch.

  • Lide, co nemaji problem dat za kartu 20 tisic, jako jsem i ja, urcite budou mit v dobe, kdy hry zacnou ve vetsim poctu vyuzivat 16 GB VRAM, v PC uz uplne jinou kartu. Takze future-proof 16 GB je v tomto pripade opravdu jen marketingovy trik. Ostatne podobne jako je u RTX rady RT. Az bude RT plne vyuzitelny u vetsiho poctu her, take uz budeme mit jine karty…

  • Vega 64 se zlepsila oproti sve startovni pozici dodnes o 3%.
   priserne provozni vlastnosti, vykon jako 1080Ti pred tremi lety, zadne nove technologie. cena jako konkurence nabita technologiemi, to je dobra karta za primerenou cenu? tak urciteeee

  • Na 4k ta karta vubec neni – nedostatecny vykon. 16GB nepomuze nicemu ted ani v budoucnu – az budou hry vyuzivat takovou pamet, budou tenhle Radeon i nynejsi Turingy uz vykonove zastarale (budou je trapit jine bottlenecky, nez pamet). Absence raytracing a AI jader znamena neschopnost v pristich letech pustit na plne detaily jakoukoliv hru, ktera bude dane operace provadet.

   A AMD a prace na ovladacich? To je taky dobrej vtip, hodnej AMD ultras z blogysku 🤣🤣🤣

   • Na umelu inteligenciu sa da bez problemov vyuzit aj Radeon VII. Raytracing sa da na nej tiez ratat, aj ked je to neefektivne. Ratat raytraycing na RT jadrach je tiez neefektive. Vidno to na Titane V, ktory RT jadra nema a vykon v RT ma 🙂

  • Absolutne nesouhlasim. Kdyz jsem tvrdil, ze RTX jsou nesmyslne kvuli sve premrstene cene a RT neprinasi ocekavane zlepseni za danou cenu, tak Vega VII je nesmysl uplny. Jedine plus je snad tech 16GB na renderovani, ale zbytek jako absence ECC a umele zabrzdeny vykon v double precision z tohoto chipu dela herni. To je ale problem, protoze neuveritelne zere, je tezke ho uchladit, coz se projevuje na pridavne spotrebe a hluku, vykon za urovni 2 let starych karet od konkurence, ovladace zase a opet nezvladnute (ne, situace se urcite nezlepsi, tyhle sliby slycham uz nekolik desitek let od ATI/AMD). Za me tedy, kdybych mus l poridit novou a mel si vybrat mezi nenazranym hlucnym kramem s nesmyslnou pamti, nebo malo, ale prece vyuzetelnymi RT jadry a lepe vyuzitelnymi Tensor jadry + vyssi vykon, bez vahani bych sahnul po Nvidii.
   Jediny duvod, proc si myslim, ze AMD melo neco takoveho vydat je, ze si zkouseji 7nm. Vse ostatni je blaznovstvi a ostuda.

 4. A je to tu, opět střep. RTX2080FE 225W, AMD Radeon 7 pomalejší za to si vezme 300W. No hlavně , že je na 7nm. :)))) A protože jejich čipy stojí již řadu let za nic, zkusí nalákat pár Stachanovců na zbytečných 16GB VRAM. Nic jiného jim bohužel k chlubení nezbylo. 7nm je jen „číslo na krabici“.

 5. „pokud někdo bude tvrdit, že jedna je ve hrách lepší než druhá, je to lhář.“
  „Pokud má někdo více jak 9% rozdíl ve vyšších rozlišeních, měřil blbě.“

  Samozrejme, stačí ignorovať svetové magazíny kde im bežne vychádza rozdiel v prospech RTX2080 10-9-8-7-5% a ako bernú mincu brať len jednu garážovú recenziu z vymyslenou RTX2080. Prosím, skopírujte mu niekto pánu aDDminovi z AMDD webu tento príspevok, dosť ma zaujíma ako zareaguje a ako označí techpowerup, či computerbase ako „měřil blbě“

  +“Většina recenzí má v průměru kolem 2-5% (vyšší rozlišení)“ – na základe čoho to tvrdí, na akej vzorke recenzní došiel k takému záveru – či zase len jeho dojmy ?

  https://www.techpowerup.com 21 hier !
  RTX 2080 má na Vegu VII 10% náskok
  https://www.computerbase.de 16 hier !
  RTX 2080 má na Vegu VII 10% náskok
  https://www.pcper.com 7 hier – testovaná Vega 64 je Asus Strix model
  RTX 2080 má na Vegu VII 9% náskok
  http://www.pcgameshardware.de 21hier !
  RTX 2080 má na Vegu VII 8% náskok
  http://www.tomshardware.com 11 hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 8% náskok
  http://www.pcgamer.com 17 hier !
  RTX 2080 má na Vegu VII 7% náskok
  https://nl.hardware.info 11hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 7% náskok
  http://www.guru3d.com 12 hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 5% náskok
  http://www.tweaktown.com 7hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 5% náskok
  https://www.techspot.com 12 hier, TESTY v 1440p !!!
  RTX 2080 má na Vegu VII 4% náskok
  http://hexus.net 9hier (počítaných 8, mimo WOT score)
  RTX 2080 má na Vegu VII 4% náskok
  https://www.anandtech.com 9hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 3% náskok
  https://www.hardwareluxx.de 11hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 2% náskok
  https://www.pcworld.com 9hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 2% náskok
  https://www.bit-tech.net 6 hier
  RTX 2080 má na Vegu VII 2% náskok

  btw. výsledky 15webov už postnuté, ale čakáme na schválenie…

  • Diky, pekne shrnuti… vyjit ta karta 2 roky zpet na starsim nm procesu, reknu dobry, je tu konkurence. Takhle je to jen nepovedena (s ohledem na 7nm) modla pro red onanisty, kteri se ted pravdepodobne uspokojuji na jednom nejmenovan webu na jedninou pravdivou recenzi. To ze si tuhle „genialni“ kartu nikdo z nich stejne nikdy nekoupi, je taky vedlejsi 😎

   • já bych na to, že to je 7nm kašlal je to jen dieshrink… aspoň s přidáním pamětí. Na rozdíl od RX590… tam se taktovalo jen jádro… Odpustil bych i výkon jaký to má právě již kvůli výše zmíněnému.
    ALE
    – provozní vlastnosti se mi fakt nelíbí
    – čistě hernímu výkonu neodpovídá cena
    Pořád si stojím za tvrzením, že to je z nouze ctnost (aby teď něco měli), ale je to lepší počin jak RX590.

    Nicméně jak píšu není to nový čip. Ten má přijít až s NAVI. A tam jsem zvědavý . Má to mít výkon cca jak 1080 co se psalo to je +- 2060 možná nad a má to být za přijatelné peníze. Uvidíme

    • Vzdyt tohle pise i vetsina AMD fanousku, Radeon 7 vznikl jen proto, ze to NVidia silne prehnala a napalila ceny tak vysoko, ze AMD mohlo pro sve fanousky vydat konkurencni kartu a jako vyhodu dali 16GB VRAM.

     Kritizovat ted AMD je zbytecne, nova generace grafik, ktera by mela konkurovat NVidii tu jeste neni.

   • Ten chip nebyl primárně navrhovaný pro herní GPU, takže část jeho plochy asi hernímu výkonu moc nepomůže.

    Berme to spíš jako ukázku schopností TSMC 7nm před pár měsíci a promítněme asi to s ročním výhledem do většího GPU se změnami v architektuře. Jako uživatel ASUS Strix 1080Ti OC nemám problém si počkat.

    • Mam taky 1080Ti, ale kdyz odhlednu od herni/neherni, tak R7 ma horsi provozni vlastnosti, zejmena spotrebu, nez ma 2 roky stara karta na 16nm. To je ta zminovana ukazka schopnosti a prislib do budoucna? Aha…

    • PetebLazar 8.2.2019 at 11:40 „Ten chip nebyl primárně navrhovaný pro herní GPU“ hele no a co? koho to zajima? zakaznika urcite ne. sama amd udava herni benchmarky, je to karta na hry. a jako karta na hry je na ho*no.

     • Neblazni Hnizdo, to se jim nehodi… je to preci zcela evidentne super mega pecka profi karta (teda pokud nejaky profik nebude resit provozni vlastnosti) a to, ze AMD samo prezentuje herni benchmarky a posila kartu do redakci na herni testy nic, ale opravdu nic neznamena, mrk mrk 😂🤣

      • přesně, na jednu stranu padají argumenty, že zákazníka nemusí zajímat jakým výrobním procesem je čip vyrobený, ale to že nebyl primárně navrhovaný jako herní karta to by ho zajímat mělo ? 😀

   • Demo ohledne grafickych technologii, akorat priste to musi byt na jinem jadre nez Vega.

    Porad je treba mit nas pameti, ze tahle grafika vysla jen diky NVidii. Kdyby byla RTX2080 levnejsi, tak tuhle neherni kartu na hry AMD vubec nevydala.

    • Neherni karta na hry 😂🤣😂🤣 Koukam, ze nam tu z nouze vznika novy segment GPU. Ja bych chtel jenom tyhle troly videt, co by psali, kdyby presne to same po tech letech od pascalu vydala na 7nm NVIDIA. Redmarx, Tombo a Tynyt by tady skalali 3 metry vysoko a radosti by jeden druheho hladili po varlatkach, jakej paskvil NVIDIA vydala… Ale ted je to vlastne perfektni neherni karta na hry, protoze AMD… wow, perla za perlou

      • Pokud by měla stejný výkon a provozní vlastnosti jako 2080Ti a byla s cenou do 25k, klidně bych do ní šel. Nemám vyhraněné značky, mám vyhraněné potřeby.

    • Tiež ma zaujíma aké grafické technológie Radeon VII priniesol. Ohrnul si RT aj DLSS, čo sú nové grafikcé technológie a u AMD, ktorá nepriniesla nič okrem 16GB VRAM napíšeš toto? 🙂

  • jako že recenzenti by raději koupili rtx2080 nebo dokonce 2070 která často není daleko ale je o dost levnější?

   Dost recenzí navíc hlásí zásadní problémy s tou kartou, záseky, artefakty… a není to jen věc driverů, protože někomu dokonce nechtěl vůbec najet počítač… Někteří recenzenti jasně řekli tohle si nekupujte, minimálně ne teď, počkejte si na to zda ty problémy AMD vyřeší.

 6. @ Tynyt – To uz je fakt nejvyssi level zoufalosti, vubec by me nenapdalo, ze nekdo bude ochotny se takhle shazovat… takze ta spotreba by se (tvl, na 7nm) vlastne jeste mela uvadet do plusu R7, chapu Te dobre?! Stava se z tebe osamely, smutny vojak v rudem poli…

  • Pokud je ten názor totálně nesmyslný nebo mimo, tak se nediv, že to někdo napíše. Taháte totiž už opravdová „esa“ z rukávu, jen abyste R7 něčím obhájili. Moc už vás po diskuzích (zejména zahraničních) nezbylo, protože kromě ortodoxních reds nikdo R7 nechválí, neobhajuje. BTW. tvůj místní štěk o spotřebě R7 vs. 2080 budiž ortodoxního rudocha krásným příkladem. Sorry, ale to už jsi fakt trochu ujel, bylo to klasický „za každou cenu na obranu R7 něco napsat“… a teď ta infantilnost s beeee beeee na závěr Tvé pověsti taky moc nepomohla… Škoda, občas se od Tebe člověk něco dozvěděl…

   • Ne, ne a ne.
    Já nic nehájím, já dělám jediné: opravuji ty vaše zelené pohádky na pravou míru.

    Ještě před uvedením této karty jsem jasně napsal, co si o ní myslím že to bude a potvrdilo se to. Nicméně se mi nelíbí tahle vaše goebbelsovská propaganda a lhaní. Jste jak malí ustrašenci, kteří se navzájem ujišťují, že jsou ve správném stádečku a ze strachu, abyste vypadali silnější, kolem sebe arogantně kopete a urážíte lidi.

 7. Bohužel, toto je ukázka kudy cesta nevede. Použít lehce modifikovaný Instinct s 16GB HBM2 tu kartu automaticky odepsalo, protože jenom ta paměť stojí asi $300 a nepřináší pro hry výhodu.

  Kdyby k daném GPU dali ideálně 12GB GDDR6 s 384bit sběrnicí, mohla ta karta stát mezi $500-600 a přitom mít pořád lepší paměť než 2080 a být reálně zabijákem 2070. Bohužel asi neměli prostor pro návrh takové verze GPU – musely by tam nejspíš být masivní modifikace, oproti HMB2 verzi.

  Ten chladič taky moc nechápu. Když už šli do 3 axiálních ventilátorů, tak se snad mohli inspirovat nějakým slušným nereferenčním návrhem.
  Vždyť i nepříliš povedený FE chladič pro RTX karty, který ve všech směrech ztrácí na verze např. od EVGA nebo MSI, tak je proti tomutu také ve všech směrech lepší…
  Ale tu spotřebu bych tak neřešil, pokud by to teda dokázali uchladit a nehlučelo to. Spotřeba 2080 vs. R7 není tak diametrálně rozdílná, jako třeba 1080 vs. Vega 64, kde je to tristní.

  Každopádně: cena 2080, výkon mírně pod 2080, špatné chlazení – to jsou věci co tu kartu zabíjí.
  Vyrovnané skóre pak je: o dost lepší paměť než 2080, kterou ale aktuální hry nepoužijí, vs. RTX funkce u 2080, které rovněž skoro nic nevyužije.
  Zjednodušeně: poměr cena / výkon ještě horší jak u 2080 + absence nereferencí hovoří jasně.

  A krásně to ukazuje, jak moc je 1080Ti nadčasová karta. Před skoro 2 rokama vydaná karta, stejná cena jako R7, stejný nebo lehce vyšší výkon, stejná nebo lehce nižší spotřeba…
  Sice jsem si ji koupil až loni v létě, ale čím dál víc jsem rád, že jsem to udělal.

 8. JJ, tak hlavně že vydali hiend jako konkurenci. Těch karet je a bude tak málo, že to je jako plivnutí do rybníku.
  Navíc totálně prodělečný produkt. A pokud to chce zas někdo zpochybňovat, tak bylo spočteno, kolik stojí jen samotný čip a paměti, kde je zaplacení vývoje, kde jsou marže celého obchodního řetězce?
  Prostě by prachy měli raději nacpat do refreshe Polarisu, nebo ještě lépe rovnou do Navi.

 9. Pro „Maudita“:
  Ne, používám grafiky z obou táborů. Tak se nám „Vega 20“ dostala do herní grafiky, ač pro to nebyla původně určena a on Radeon VII překonal minulou generaci konkurence v podobě i OC modelů GTX 1080Ti a také je zdatným soupeřem RTX 2080-ce současné generace. Což je fajn a AMD je nazpátek v highendu, ať si o tom myslí, co chtějí zbyteční blbci na této diskuzi (viz můj předcházející příspěvek Maudite). To, že to není bez chyb, je normální. Zaplať za tu konkurenci! Pokud podvoltuji, jsem na tom lépe jak 2080-ka. 🙂