Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?

Kdo by se místo brzké instalace novému vydání Desítek raději vyhnul, než bude bezpečně vyzkoušené a odladěné, může si místo vynucení instalace raději pojistit, že mu novinku Windows Update hned nenabídne.

8
Windows 10
Windows 10 „Redstone“ (Ilustrační foto)

Již jsme vám nabídli návod, jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve. Nová hlavní verze Desítek byla oficiálně vydána 17. října, na základě předchozích zkušeností lze nicméně oprávněně tvrdit, že distribuce bude trvat měsíce. Po zhruba půl roce od vydání se Creators Update nacházel jen na necelých 73 % zařízení s Windows 10. Distribuce se oproti přechozím vydáním zpomalila, aby nepůsobila tolik problémů.

Právě potenciální potíže, které mohou při nasazení velice čerstvého softwaru nastat, jsou logickým a zcela oprávněným důvodem, proč se někteří chtějí brzké instalaci významné aktualizace vyhnout. Sám jako vždy každému, kdo může, doporučuji, ať alespoň měsíc nebo dva počká. Desítky jsou ovšem standardně nastaveny tak, že služba Windows Update řídí instalaci aktualizací.

Tip: Recenze Windows 10 Fall Creators Update

Jak jsem již uvedl, nasazování nové hlavní verze není otázkou dní či týdnů, ale měsíců. Jenže nikdy nevíte, jak dlouho bude zrovna váš stroj čekat. Minimálně tak můžete setrvat v pasívním režimu a aktualizaci nevynucovat ručně. Někteří se proto mohou chtít pojistit, aby se jejich zařízení nezařadilo k těm, jež získají nový Windows 10 v prvních týdnech. Možnosti, jak instalaci odložit, jsou dvě, přičemž opravdu jistá je jen jedna.

1. Garantovaná možnost pro edici Pro a vyšší

Prakticky žádné možnosti správy instalace aktualizací nenabízí základní edice Windows 10 Home. Majitelky a majitelé této edice tak mohou přejít ke druhé možnosti. Pokud však vlastníte Pro, můžete instalaci odložit. Dříve jste jen označili předvolbu, že chcete odložit instalaci aktualizací. Dnes naproti tomu Windows nabízí možnost určit počet dní, po které nikdy nebude instalována nová hlavní verze.

Jděte do Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Windows Update. Klepněte na odkaz Upřesnit možnosti a v sekci Zvolte, kdy se budou aktualizace instalovat v nabídce Aktualizace funkcí zahrnuje nové schopnosti…  si vyberte, v jaké časovém horizontu se nová hlavní verze nesmí instalovat. Instalaci můžete odložit nejméně o den, nejvíce však o celých 365 dní.

Ve Windows 10 Pro a vyšších můžete instalaci hlavních verzí systému pozastavit až o 365 dní
Ve Windows 10 Pro a vyšších můžete instalaci hlavních verzí systému pozastavit až o 365 dní

2. Nejistá alternativa pro edici Home

V nejlevnější edici Home nemáte nad instalací aktualizací vůbec kontrolou. Dosud bylo možné pro zabránění upgradu aplikovat jeden trik, a sice nastavit připojení jako omezené. V tuto chvíli nicméně nelze s jistotou prohlásit, že bude fungovat také tentokrát. Microsoft totiž nechce, aby byla funkce zneužívána, tudíž v rámci Creators Updatu změnil chování aktualizačního systému.

Windows Update od té doby tvrdí, že některé aktualizace mohou být staženy také na limitovaném připojení. Zatím však nevíme, které aktualizace mohou být propuštěny. Lze předpokládat, že budou v takovém případě instalovány pouze servisní aktualizace, nikoli nové hlavní verze Desítek. Možnost si hypotézu ověřit nicméně dostáváme teprve po vydání Fall Creators Updatu.

Omezení

Druhé a tentokrát zaručené omezení následujícího postupu spočívá v tom, že jako omezené lze nastavit pouze připojení, které není pevné, tj. týká se to pouze Wi-Fi. Poslední upozornění se týká příjmu servisních aktualizací.

Windows se na omezeném připojení snaží nestahovat aktualizace (před Creators Updatem to skutečně nebyly žádné aktualizace). Stálé používání tohoto režimu tak může dlouhodobě počítač ohrozit. Aktualizacím se raději nevyhýbejte déle než např. měsíc. Běžné servisní aktualizace ovšem můžete instalovat ručně, což v takovém případě zvažte.

Nastavení sítě

Jak tedy bezdrátové připojení nastavíte jako omezené? Ve chvíli, kdy jste připojeni k Wi-Fi, otevřete Nastavení | Síť a internet | Wi-Fi. Klepněte na aktivní Wi-Fi (nad odkazem Zobrazit dostupné sítě). Na stránce s konfigurací dané sítě najděte oddíl Připojení účtované podle objemu dat. Předvolbu Nastavit jako připojení účtované podle objemu dat zapněte. Nastavení je potřeba aplikovat u každé Wi-Fi, k níž se připojujete.

Jako účtované připojení byste za normálních okolností označili připojení od mobilního operátora
Jako účtované připojení byste za normálních okolností označili připojení od mobilního operátora
Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  1. Přijde mi velmi kreativní upravovat rétoriku podle situace 🙂
    „Kdo by se místo brzké instalace novému vydání Desítek raději vyhnul, než bude bezpečně vyzkoušené a odladěné“ … už se ví, že po každém update nastane průser. Připouští to už i ti nejzarputilejší optimisté a víceméně všichni se shodnou na tom, že to jak to řeší Microsoft s Windows 10, je prostě řešení nešťastné. Takže se napíš že se jedná o tzv. „Nové vydání desítek“, přitom je to jen obyčejný servis pack, ne žádné nové vydání desítek a ještě takový, který vpodstatě nic neřeší a aby si rétor kryl prdel, tak píše o odladěnosti servis packu 😀 Tohle napsat ještě třeba v době Windows 8, tak si budou lidi ťukat na čelo. protože v té době nikdo servis pack za „nové vydání OS“ nepovažoval a že byl servis pack odladěný, to bylo jaxi samosebou, protože od toho to byl servis pack, aby to fungovalo, respektive aby to zkvalitnilo samotný OS. Inu, i rétorika se přizpůsobuje trendům 😀

  2. Návod pro můj ntb přišel pozdě. Po půlnoci mi OS oznámil (i obrázkem happy figuranta), že po restartu dojde k instalaci 1709. S výhledem rizika nefukčního ntb na dnešní služební cestě jsem dal restart a šel spát. Ráno zkontroloval jeho základní funkčnost a vyrazil na vlak. Do budoucna bych byl radši kdyby restart nebyl se zahájením potenciálně rizikového upgradu spojován. 🙁