USA zkouší zničit čínské výrobce výkonných procesorů pro superpočítače, uvaleny sankce

45

Sankce USA dopadají na další čínské počítačové firmy: výrobce procesorů Phytium a Sunway, USA vadí použití superpočítačů s těmito CPU na vojenské účely.

V uplynulých letech se v rámci obchodní války mezi USA a Čínou několikrát stalo, že Američané uvalili sankce na čínské počítačové firmy, nejznámější případ je Huawei. Někdy to bylo z důvodu porušení duševního vlastnictví (kauza pamětí DRAM s technologiemi údajně odcizenými Micronu), jindy s odkazem na národní bezpečnost.

Teď přichází další kolo sankcí, které dopadnou na výrobu výkonných procesorů ARM. Je to rána pro snahu Číny se osamostatnit od západních technologií, protože „zabanované“ firmy vyvíjely vlastní lokální architektury pro superpočítače.

Americké Ministerstvo obchodu (Department of Commerce) přidalo nově sedm dalších firem na seznam subjektů, s nimiž americké společnosti (nebo společnosti spadající pod americkou jurisdikci třeba kvůli svým pobočkám a vývojovým centrům) nesmějí obchodovat a dodávat jim zboží a služby. A mezi nimi jsou dvě významná jména Phytium a Sunway Microlectronics (jinak též Shenwei Microelectronics).

Sunway Microelectronics: vojenské a HPC procesory

Obě tyto společnosti vyrábějí automomně produkované výkonné čipy a akcelerátory pro servery, zejména pro HPC sektor, a o obou jsme před časem psali. Sunway Microelectronics stojí za superpočítačem Sunway TaihuLight z roku 2016, který byl slušnou chvíli nejvýkonnějším superpočítačem na světě vůbec dle žebříčku TOP500. Sunway pro tento stroj vyvinulo speciální procesor Shenwei SW26010 kombinující do jednoho tradiční CPU a akcelerátorová jádra, který by se asi dal připodobnit ke koncepci Sony/IBM Cell. Šlo o 64bitový RISC procesor s vlastní architekturou a instrukční sadou, tedy docela ambiciózní projekt.

Shenwei SW26010
Shenwei SW26010 (Zdroj: Sunwaiy)

Sunway ale zdá se také je subjekt úzce vázaný na čínskou armádu a zbrojní průmysl, jeho předchozí procesory měly být zejména pro vojenský sektor. A hardware pro superpočítače také nakonec může sloužit k účelům jako jsou výpočty a simulace pro jaderné a další zbraně, což byl už v minulosti důvod, proč se USA snažily postihovat a blokovat čínská výpočetní centra napojená na armádu, například zákazem vývozu procesorů Intel Xeon těmto uživatelům v roce 2015. Stejné zdůvodnění je u embarga na Sunway a Phytium uvedené i tentokrát, ale je kromě jaderných zmíněný například i vývoj hypersonických systémů.

Phytium: 64bitové ARMy pro servery, ale i pro desktopové počítače

Phytium je také docela zajímavá firma (i když toto vše je třeba brát s tou rezervou, že hardware těchto firem měl málokdo v rukou, a tak těžko otestovat, jak skutečně splnil výkonnostní sliby a zda na papíře nejsou jeho kvality marketingově/propagandisticky přefouknuté). V roce 2015 prezentovala jeden z prvních vysoce výkonných procesorů ARM pro servery a superpočítače nazvaný kódově Mars (komerční označení pak bylo FeiTeng FT-2000).

Šlo o 64jádro s vlastní architekturou, ovšem zde už pracující se standardní 64bitovou instrukční sadou ARM (ARMv8). Takto velký mnohojádrový procesor Arm pak myslím nevznikl až do doby, než vyšel Graviton2 od Amazonu. Počet jader samozřejmě není vše, tehdejší architektura Marsu asi byla méně výkonná než současná jádra od ARMu, a také frekvence tohoto 28nm čipu nebyla vysoká.

Slajd představující procesor Phytium Mars FeiTeng FT 2000
Slajd představující procesor Phytium Mars (FeiTeng FT-2000) (Zdroj: Phytium)

Na druhou stranu ale byl Mars již tehdy čipletové řešení, i když v tomto nebyl ani tak nějakým předobrazem Epyců, jako se spíše inspiroval koncepcí IBM Power. Byly u Něj totiž použité separátní čiplety (v počtu osmi) obsahující L3 cache a paměťové řadiče, připojené k hlavním CPU čipletům.

V linii FeiTeng pak Phytium vyvinulo i dva 64bitové následníky FeiTeng FT-2000+ a FT-2500, ty už s 16nm procesem TSMC. Firma ale od těchto velkých HPC procesorů pro servery odvíjí i menší čtyř a osmijádrové verze určené pro osobní počítače a podobná zařízení, naposledy 14nm Phytium FeiTeng D2000 s osmi jádry na 2,3–2,6 GHz při 25W TDP, zamýšlený pro desktopová PC. Protože je použitá architektura ARMv8, neměla by tato CPU velké problémy se softwarem, protože Linuxové distribuce jsou dnes připravené a dokonce je teoretická možnost běhu ARM Windows i s emulací x86 kompatibility. Pokud by tedy Microsoft měl s dotyčnými firmami dovoleno spolupracovat…

Čínský ARM procesor pro desktopové počítače Phytium D2000 Zdroj: HKEPC

Galerie: Čínský ARM procesor pro desktopové počítače Phytium D2000

Sankce mohou prakticky znemožnit vývoj nových čipů

Umístění na sankční seznam by mohlo znamenat, že se těmto firmám uzavře přístup k výrobě u TSMC, tedy přístup k nejpokročilejším výrobním procesům. Čína má sice vlastní výrobní závod SMIC, ale ten je značně pozadu a je otázka, jak použitelný jeho 7nm proces bude. (Sankce se mimochodem nevyhnuly ani SMIC.)

Možná ještě fatálnější ale je, že Phytium a Sunway ztratí přístup k EDA nástrojům pro vývoj čipů a také o licenční IP. V případě Phytium by například firma nedostala přístup k novým verzím instrukční sady ARM a různým souvisejícím technologiím, softwaru a nástrojům, které by třeba potřebovala.

Ještě větší problém, a to i pro Sunway, může být nedostupnost licenčního IP (a EDA nástrojů) firem Cadence a Synopsys. Ty dodávají často kritické IP jako jsou paměťové řadiče, řadiče PCI Express, PHY, SerDes, různé propojovací logiky a další méně viditelné IP bloky a knihovny. Podle analytiků používá nástroje Cadence a Synopsys prakticky každý čínský výrobce čipů, protože bez těchto hotových stavebních bloků by implementace všech potřebných součástí od nuly zabrala nepoměrně více času a zdrojů, nemluvě o tom, že by patrně utrpěla kvalita implementací, pokud by se všechno muselo pokrývat domácím IP.

Závislost na těchto komponentech je asi slabina, které si jsou v Číně vědomi a je možné, že časem se pokusí nahradit tento „americký“ článek v řetězci vlastním řešením, které by pak mohlo naopak konkurovat a zaškodit oněm západním společnostem, které dnes ovládají tento specifický obor. Ale minimálně v nějakém krátkodobém horizontu mohou čínským technologickým firmám, které se ocitly pod takovýmito sankcemi, vzniknout velké problémy.

Americká blokáda by tak mohla výrazně ochromit vývoj vlastních lokálních alternativ západním procesorům v Číně v těchto společnostech, podobně, jako to už postihlo HiSilicon koncernu Huawei. Čína má ovšem i další a nejspíš se postupně začne učit s těmito omezeními žít a překonávat je…

Zdroj: Tom’s Hardware

USA zkouší zničit čínské výrobce výkonných procesorů pro superpočítače, uvaleny sankce
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 12 hlasů

45 KOMENTÁŘE

   • Ony tyhle zákazy se ani nemusí vracet s úroky. Ony to totiž jsou sankce ne pro ty firmy z Číny, ale v první řadě pro ty firmy z USA. Politická reprezentace rozhodne, že se nesmí obchodovat s tou a tou firmou a všechny domácí firmy, které s ní obchodovaly, dostávají okamžitě finanční ránu, kterou jim nikdo nekompenzuje. Paradoxně tak trest pro ty domácí firmy přichází dříve, než ten „trest“ pro ty zahraniční firmy, které ještě nějakou dobu jedou s tím, co už mají nakoupené.
    Tím ale nechci říci, že jsem proti tomu, obchodovat s někým, koho nemám rád. Jako akcionář se taky vyhýbám firmám z Ruska, Číny nebo třeba výrobcům tabáku či alkoholu. A jako OSVČ mě taky asi nikdo nedonutí, abych pracoval pro někoho, koho rád nemám. Ale je to mé rozhodnutí, nikdo mi to nenařídil shora. Kdyby mi to nařídil shora, tak budu asi taky nespokojený.

     • Možná, kdybych byl chudý, tak budu vděčný za každého zákazníka a budu poskytovat své služby i těm, koho nemám rád. Teď jsem naštěstí v situaci, kdy se mi sice nějaký příjem hodí, ale že bych se kvůli tomu musel přemáhat, to zase ne.
      A jinak s tou Čínou se na to díváte stejně dost zaujatě. Může se vám nelíbit, že USA uvalují sankce, ale když se na to podíváte nezaujatě, tak Čína daleko více omezuje všechno. Má americká firma v Číně stejná práva a možnosti, jako čínská firma v USA? Ani náhodou. V USA má zahraniční firma skoro stejné možnosti, jako firma domácí (vyjma nějaký zbrojních zakázek). V Číně se podmínky pro zahraniční a domácí firmy nedají srovnávat.

      • Nejak ten Vas komentar, vzhledem k tomu co je tam napsano, nedava moc (tedy vubec) smysl.
       Pokud to chapu spravne, byl to predchudce programu Lend lease, ktery byl zcela urcite namiren proti Nemecku. Tedy presne naopak, nez tvrdite.
       To ze zastavalo US nejprve postoj neutrality, je pak jina vec.

      • Ne tohle bylo v době kdy se USA tvářili, že je Evropa nezajímá. Prodávali tudíž i Hitlerovi. Vstupem USA do války se to změnilo a Hitler když zjistil že z USA nic nedostane začal potápět americké lodě.
       Cash and carry je i ty Hitlere když zaplatíš si můžeš odvést zboží z neurálního USA tedy před 1941. Lend and lease je konec neutrality v roce 1941 a v podstatě financování spojenců půjčkou a pronájmem. viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon_o_p%C5%AFj%C4%8Dce_a_pron%C3%A1jmu

      • Hřibe, já mluvím o situaci, že mám hospodu, přijde Kalousek, tak mu podám ruku a poskytnu, co bude chtít, pomůžu mu třeba do taxiku, pokud by už nemohl a to ho tak jaksi nesnáším … kdysi po revoluci jsem měl hospodu, bar … neumím si představit, že bych někoho z „politických“ důvodů neobsloužil … ty do toho zapleteš světovou válku a genocídu 😀

      • @DedekHrib:
       „Prodávali tudíž i Hitlerovi.“ – muzu poprosit o odkaz, nejlepe statisticka cisla, kolik toho v roce 1939 Hitlerovi prodali?

       Cash&Carry byl totiz predlozen jako reakce na vypuknuti valky v Evrope, a rozhodne v jeho ramci nemohl Hitler nakupovat od USA. Primo v tom vasem odkazu je jasne napsano „Účelem této politiky bylo umožnit spojeneckým národům ve válce s Německem nakupovat válečné materiály při zachování zdání neutrality pro USA. “

       „Hitler když zjistil že z USA nic nedostane začal potápět americké lodě.“ – naprosty nesmysl, Hitler prisne zakazoval potapet americke lode az do sameho vyhlaseni valky USA vers. Nemecko, a to prave z obavy vyhlaseni valky vuci Nemecku ze strany USA. Pak uz to byly logicky znepratelene/valcici strany.

      • @Dedek
       Vas odkaz na predchudce Lend lease, kterym neco dokladate potvrzuje ale pravy opak. Tudiz pokud neposkytnete neco, co Vas tvrzeni muze potvrdit, tak rikate hlouposti.
       A jak spravne pise Leppard, Hitler se za zacatku vsemozne vyhybal konfligktu s USA, coz nemelo s tim, ze by z „USA nic nedostal“ nic spolecneho.

      • gogo1963 12.4.2021 at 13:30

       pan Holeček píše o „Jako akcionář se taky vyhýbám firmám z Ruska, Číny …“ a Vy „mám hospodu.“ nezdí se Vám že jste poněkud mimo téma?

      • leppard 12.4.2021 at 14:15
       tombomino 12.4.2021 at 14:32

       Pánové díky za upozornění. Máte pravdu. Ve sví hlouposti jsme vcházel z toho jak nám na škole za komunistů říkali o spolupráci Hitlera a USA kterou označovali jako Cash and carry. Vím že taková spolupráce existovala to jsme si ověřil ale ve své hlouposti jsem si neuvědomil, že názvu spolupráce mi mohli lhát. Moje chyba.

       Nicméně ta spolupráce tady byla jenom se tomu říkalo neutralita. viz
       https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/firmy-z-usa-pomahaly-hitlerovi-272469
       https://www.valka.cz/14418-Vyvoj-americkeho-hospodarstvi-behem-druhe-svetove-valky-2-Prubeh-pomoci-hlavnim-spojencum

       I tak si sypu popel na hlavu a dávám Vám za pravdu.

      • Tady bych netvrdil ze „USA“, ale americke firmy v ramci svych obchodnich aktivit. To je podle mne docela zasadni rozdil. Krome toho, dokud valka nezacala, nelze to brat uplne cernobile. V te dobe bylo i dost zastancu toho, ze zadna valka nebude. Jak se ukazalo, tak se seredne mylili.
       Nicmene mi to prijde stejne docela vtipne, pasaz „jak nám na škole za komunistů říkali o spolupráci Hitlera a USA“. Pokud by se to srovnalo s paktem Molotov-Ribentrop a obrimi dodavkami surovin tehdejsiho Soetskeho svazu az do jejiho faktickeho napadeni 🙂

      • hřibě, jako AKCIONÁŘ se vyhýbá … rozumíš tomu slovu? Evidentně ne … celé tvoje myšlení je mimo téma … ne jejn dnes …

      • tombomino 12.4.2021 at 18:43

       Promiňte ale v USA je politika a průmysl spojen od nepaměti a tvrdit, že politická reprezentace dělala něco jiného je nepochopení této reality. V USA měl průmysl srovnatelné postavení jako politika. Bohužel pro kapitalisty z USA bylo výghodné dodávat Hitlerovi a politici jim v tom dobře svoji neutrlatou nahrávali k nemalé spokojenosti Hitlera.

       Tohle si zřejmě neuvědomujete. Přesně v USA spolupracovali s Hitlerem průmyslové společnosti za účelem zisku. Porovnání s paktem Moltov Eibentrop je faul protože tady se jednalo o spolupráci dvou vrahů Hitlera a mnohem většího vraha Stalina za účelem ovládnutí okolí. Na omluvu oněch spolupracujících kapitalistů je nutné dodat, že pořádně netušili co je Hitler zač. Ale je to chabá omluva.

       PS: „tohle nám o Cash and carry číkali. „jak nám na škole za komunistů říkali o spolupráci Hitlera a USA““ to nebyl vtip ale smutná realita když nám náctiletým tohle vtloukali do hlavy.

   • I když zrovna tyhle USA (s jejich rasově – genderovo – tmářstvím) nemusím tak si na rozdíl od Vás vzpomenu jak se jmenuje a proč pražské hlavní nádraží a kdo tahal ve dvou světových válkách horké kaštany za Evropany z ohně. Mnohem přijatelnější je pro mne americký „imperialismus“ než komunismus v jakékoliv formě.

    Tedy stát za USA je jasná volba pro lidi co neztratili paměť a přemýšlí. Kdo to odnese bude na prvním místě Čína a dopadne stejně nehezky jako všechny ty soudružské režimy ze smetiště dějin.

    • máš v hlavě strašáka … kdo že ti ten komunismus nutí? A s tou pamětí bych byl opatrný … stůj za kým chceš, mě je po tom hovno, jen se nesnaž podbízet to všem kolem … a že Čína něco odnese, o tomhle by jsme se mohli hádat do aleluja a nedohádali by jsme se … číně to nijak neublíží

     • Tomu se říká ne strašák ale historická zkušenost s komunisty kterou vytrvale popíráte a bagatelizujte. Číně to neublíží? Dopady sankcí na Huawei jsou jasně vidět. Ale pro Vás asi Huawei není Čína. Zavírejte díl oči před skutečností a sněte si ten svůj rudožlutý sen.

      • neprožívěj to tak … mám jiné starosti, než takovéto ptákoviny a abych tady přes 30 let po nějakém režimu nadával já nevím komu a za co … to bych musel být totální idiot … tu rudožlutou si nech pro své retardované děti a nepřisuzuj mi něco, co mi není vlastní, zmrde pomatenej …/(tohle není urážka, jsi prostě zbytečný potkan)

      • Jak a proč se jmenuje pražské hlavní nádraží?
       Jak pomohli USA v obou světových válkách?
       Jak dopadl Huawei po amerických sankcích? Je Huawei čínská firma nebo ne?

    • USA tahaly válečné kaštany z ohně západní Evropě, u nás v první válce nic a ve druhé skoro nic. A západní Evropa se v poslední době i díky tomu bohužel profiluje jako nepřítel civilizace, stěží vyčuhující z americké zadnice.

    • DedekHrib 12.4.2021 at 7:34
     Pokud ted odhlednu od rezimu, politiky, preferenci, zkusenosti a otocim bezny vyrobek v ruce, na vetsine je “Made in China”. V USA bylo to same. Co by se stalo, kdyby Cina zacala uvalovat sankce v pripade stezejnich vyrobku? Co by tim ziskala a ztratila Cina sama vs co by tim ztratily ostatni zeme? Ktery stat je dnes sobestacny?

     • Alich 12.4.2021 at 10:36
      Ano pro hrst dolarů jsme se dostali do téhle situace. Ale k Vaší otázce „Co by se stalo, kdyby Cina zacala uvalovat sankce v pripade stezejnich vyrobku? “ Ale to se přece dávno děje viz https://byznys.ihned.cz/c1-66628940-obchodni-valka-se-stupnuje-cina-uvalila-dalsi-cla-na-americke-zbozi-za-75-miliard-dolaru.
      Jenomže komunistická Čína tahá za kratší konec a proto jsou soudruzi poněkud zdrženliví. Rozhodně to není jejich dobrá vůle. Podívejte jak si vytírají zadek s našimi politiky.

      • tomu říkáš zdrželnivost? 😀 😀 já se z tebe pominu … řekneš něco dobře a zdůvodníš to totálním nesmyslem, zabiješ každou dobrou myšlenku každým svým dalším komentářem … všechno tohle potvrzuje tvůj oblíbený posměšně-urážlivý název „komunistická čína“ … co je na té číne komunistické?

      • Čínu málokdo chápe, už proto, že v každé prefektuře je trochu jiná situace i jiné zákony. Nelze o ní hovořit souhrnně.

       Spousta pitomců ovšem tvrdí, že je komunistická, protože tam vládnou komunisté. Přitom je tam druhý nejtvrdší kapitalismus – hned po Rusku.

      • DedekHrib 12.4.2021 at 13:07
       Ano, Cina rozhodne svata neni a jejich vlada ma jasne hodnoty – penize a moc. Nicmene clanek je z 23. 8. 2019 a kdy nastoupil Drumph do prezidentskeho kresla a prohlasoval „America first“? Rozumim, temto vyrokum debila (lekarsky termin pro cloveka inteligencne chudeho) jsem se mohl jen zasmat, ale nesmal jsem se, protoze USA neni zrovna zeme bez vlivu, ze?
       Co me ale stve, jsou nejruznejsi embarga, ktera se dotykaji nas vsech. Jakykoliv monopol je spatny. Takze jakekoliv embargo at uz z CIny, nebo USA me zrovna netesi.

      • gogo1963 12.4.2021 at 13:39
       Ano v narážce na Alichovo „Co by se stalo, kdyby Cina zacala uvalovat sankce v pripade stezejnich vyrobku?“ používám zdrženlivost. Co se Vám na tom nelíbí?

      • Pety 12.4.2021 at 14:56

       Vaše tvrzení „Spousta pitomců ovšem tvrdí, že je komunistická, protože tam vládnou komunisté.“ Je úsměvné. Z logiky věci mi připadá že je hloupé tvrzení že Čína není komunistická i když tam vládnou komunisté.

      • Alich 12.4.2021 at 14:57

       Podívejte i já jsme zastánce volného trhu. proto se mi také nelíbí omezení. To co Čína provádí je deformace trhu a za levnou pracovní sílu nutí si nechávají dobře zaplatit. Narážím na podmínky za kterých je možné v Číně podnikat. Proto si myslím, že Američané jsou proti komunistům mnohem otevřenější.

       To že jsem Vám dal článek z doby Trumpa není irelevantní. Píšu to protože jsem nezaregistroval, že by nový president omezení která nastavil Trump nějak zmírnil. To potvrzuje i tenhle článek https://archiv.ihned.cz/c1-66897280-amerika-tmeli-spojence-proti-cine-ta-si-slibuje-s-bidenem-lepsi-vztahy-nez-s-trumpem

      • navýšení cel nejsou žádné sankce … udělej si v tom svém bordelu pořádek …
       další věc … v číně nevládnou komunisté, jen členové komunistické strany, která s komunismem nemá nic společné … asi jako nějaké hnutí „pro prahu“ nemá nic společné s jednáním prospěšným pro hlavní město

      • „navýšení cel nejsou žádné sankce … “ Tak to bylo za odměnu? A čím si tu odměnu Čínští soudruzi zasloužili?

       „v číně nevládnou komunisté, jen členové komunistické strany, která s komunismem nemá nic společné “ To jste mne pobavil. Mohl byste mi říci v co podstatného co odlišuje čínské komunisty že vlastně nejsou komunisty?

      • hřibe, na dementní otázku dementní odpověď … když neprší, alespoň špenát

 1. 1. Procesory jsou pro Čínu a Rusko strategické téma. Takže budou i bez američanu a se sankcemi. To je otázka národní bezpečnosti a rozhodně to ty fabriky nepoloží, pojedou na státní podpoře. Doplatí na to US firmy.
  2. Někteří z Vás asi nečetli zajímavé pásmo článků na root.cz. JInak byste věděli, že třídit židy do plynových komor a logisticky zvládat holokaust pomáhaly stroje IBM. Ehm a eugenika se dostala do k Nacistům z Anglie přes USA.. Na to stačí i wikipedie.cz
  3. A k vývoji hypersonické zbraně je superpočítač sice fajn… ale jaksi není to nejdůležitější… chce to opravdu víc.
  4. V číně se podniká docela dobře. Díky programu korupčníci na stadion, si to i zahraniční investoři pochvalují.. To by bylo v parlamentu volných židlí .. kdyby….nebo ne?