Už můžete zase testovat panelové prostředí. Podporováno je i v Průzkumníku [Windows Insider]

Do Redstonu 5 se vrací panelové prostředí. Od minule doznalo výrazných úprav.

4
Windows 10 „Redstone 5“
Windows 10 „Redstone 5“

Microsoft během loňského podzimu řekl, že bude některé funkce testovat, ale nezpřístupní je ve všech instalacích Windows 10 Insider Preview. První funkcí, jež byla tímto způsobem otestována, se stalo panelové prostředí. To má potenciál výrazně změnit, ideálně však zefektivnit práci v prostředí systému s více okny.

Panelové prostředí, v originále nazvané Sets, bylo v rané fázi vývoje a jednalo se tím pádem nepřekvapivě o funkci značně nedotaženou. Mé dojmy si můžete připomenout ve článku První zkušenosti s Kartami v aplikacích. Panelové prostředí zatím nic moc nenabízí. Měsíc po testování byly panely z testovacích vydání Windows zase odebrány. Teď už ale někteří mohou funkci znovu testovat.

Tip: Dne 15. února vyšlo první sestavení z vývojové větve Windows 10 „Redstone 5“

Microsoft totiž právě vydal další testovací verzi Windows 10. Tentokrát nejde o sestavení z větve Redstone 4, nýbrž Redstone 5. Windows 10 Insider Preview build 17618, jenž je dostupný pouze v kanále Skip Ahead, představuje teprve druhý přírůstek do této vývojové větvě. Připomínám, že se jedná o vydání systému, které ve finální podobě spatříme letos na podzim.

Panelové prostředí podruhé

Nečekali jste větší novinky tak brzo? Microsoftu zjednodušeně řečeno stačilo jen přepnout vypínač, protože první reálný koncept funkce již měl nějakou dobu připravený. Jak jsem také zmínil, nedávno ho krátce umožnil testovat v rámci programu Windows Insider.

Zatím je Redstone 5 dostupný jen v rámci kanálu Skip Ahead
Zatím je Redstone 5 dostupný jen v rámci kanálu Skip Ahead

Aktuálně panely v prostředí Windows stále působí příliš výrazně, jako by někdo ke stávajícím aplikacím násilně přilepil lištu navíc. Což je vlastně svým způsobem pravda. Buď jak buď, v této fázi vývoje je design poslední, co by bylo potřeba řešit. (Dovolím si ale podotknout, že Microsoft má ve zvyku i v jádru dobré nápady hned nedotahovat, takže první verze často působí podobně rozháraným dojmem jako při testování, viz např. kontakty na hlavním panelu.)

Jen pro upřesnění, panelové prostředí teď mohou testovat úplně všichni, kdo jsou připojeni k aktualizačnímu kanálu Skip Ahead, tj. získají Windows 10 Insider Preview build 17618.

Aktuální skóre

Co se povedlo od minule zlepšit? V prvním testovacím kole panelové prostředí nepodporovalo Průzkumník. Funkce je již kompatibilní s aplikacemi pro prostředí Win32, stále však ne se všemi. Jmenovitě jsou aktuálně kompatibilní jen Průzkumník, Poznámkový blok, Příkazový řádekPowerShell.

Vyhledávací pole v novém panelu již poslouží i pro nalezení a spuštění nových aplikací. Minule tak bylo možné spustit jen weby. Méně pozitivní je, že se přímo v daném panelu otevře zatím jedině aplikace pro UWP, nikoli jiná aplikace pro prostředí Win32. Momentálně to lze obejít tak, že budete (důsledně) držet klávesu Ctrl při pokusu o otevření jiné kompatibilní aplikace pro prostředí Win32 z nového panelu.

Nefunguje zatím ruční řazení panelů v rámci okna, nelze ani přetahovat panely mezi okny. S tím ovšem nic neuděláte. Panely vám aspoň pomohou identifikovat ikony – a favikony v případě webů. Při testování dále můžete narazit na nejrůznější chyby včetně blikání při přepínání mezi jednotlivými panely. Při vyšším než 100% škálování obrazu nefungují dotekové interakce s panely. Kdybyste funkci chtěli vypnout, můžete tak učinit v Nastavení | Systém | Multitasking.

Mimochodem, jedno zlepšení funkce je spojené s jinou novinku, kterou přivítáme zanedlouho ve Spring Creators Updatu (RS4). Časová osa vám umožní vrátit se zpátky ke konkrétní úloze. V tomto případě tak bude možné obnovovat skupiny aplikací. Na závěr dodávám, že Microsoft nastavil i první klávesové zkratky:

 • Ctrl+Win+Tab – přepne vás na další panel,
 • Ctrl+Win+Shift+Tab – přepne vás na předchozí panel,
 • Ctrl+Win+T – otevře nový panel,
 • Ctrl+Win+W – zavře aktuální panel.

Další informace o sestavení 17618

Toto sestavení obsahuje některé známé chyby, které byly před pár dny opraveny ve větvi Redstone 4. Velké potíže s funkčností ve Windows 10 Insider Preview build 17618 má platforma Windows Mixed Reality. Microsoft Store může být po instalaci tohoto sestavení nedostupný. Pokus o otevření dosud nestaženého souboru z OneDrivu může vyvolat pád systému.

Pokud se chcete těmto potížím vyhnout, počkejte na další sestavení. Kompletní přehled opravených chyb naleznete na blogu Windows Experience. Vlastní zkušenosti s panelovým prostředím zatím nemohu nabídnout, protože upgrade na toto sestavení v mém případě skončil neúspěšně.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  • Jako proc ne, zalozky se muzou za urcitych okolnosti hodit. Ale ze bych si z toho sednul na zadek, to teda taky ne. Hlavne cely ten koncept predpoklada, stejnou velkost okna (zalozky), coz je docela nesmyslne, protoze to neni webova stranka nebo maly display mobilu… Ja treba pouzivam zamerne ruznou velikost a mam to ruzne poskladane na plose, abych nemusel neustale klikat jak jelito na stavovy radek.
   Funkcioalita, ktera se na desktop vlastne moc nehodi…

  • Pokud mas Samsunga, tak mas vicemene vystarano. Jejich SideSync software umoznuje ovladat telefon z PC. Ma to i takove srandy, ze kdyz si tam spustis prehravani filmu, tak ti to jde pres repraky pocitace. Je to podareny nastroj. Principielne, jakmile jej mam pripojeny ke kompu, nemusis na nej uz sahnout.