„Univerzální“ Průzkumník po letech získává nové funkce, toho tradičního zatím nenahradí

Obnovené práce na „univerzálním“ Průzkumníku nicméně jasně říkají, že Microsoft má plán. Ale jaký?

2
Průzkumník ve Windows 10 (Ilustrační foto)
Průzkumník ve Windows 10 (Ilustrační foto)

Windows 10 je slepenec starých a nových technologií a aplikací. Výsledkem jsou dvě různá prostředí, která na sebe nereagují ideálně. Staré aplikace např. až na výjimky nerespektují tmavý režim zobrazení, což si vybírá daň v podobě vysoce nekonzistentního prostředí. Microsoft vyvinul řadu moderních (čtěte pro UWP) aplikací včetně prohlížeče Edge.

K mnoha nástrojům jako Kalkulačka vytvořil moderní alternativy. Paradoxně však do dnešních dní nevznikla alternativa k jednomu z nejzákladnějších nástrojů. Průzkumník má sám těžkosti s adaptací na nové prostředí a stylem zpracováním do něj nezapadá. Windows 10 v1809 aspoň nabídne tmavý režim zobrazení, který ale pro starý typ aplikace nebylo snadné vytvořit.

Tip: Jak spustit nebo vypnout Nouzový režim ve Windows 10?

Nový Průzkumník ve Windows 10

Proč Microsoft raději nenapíše od základu nového správce souborů? Ve skutečnosti už to udělal, avšak dosud novému produktu nepřikládal vysokou prioritu. Svého správce měl totiž už Windows 10 Mobile, tj. od konce roku 2015, ovšem na počítačích potřebujeme propracovanější řešení. Protože se šlo o univerzální aplikaci, stačilo relativně málo, aby ji firma převedla na osobní počítače.

Jen pro pořádek, první verze „univerzálního“ Průzkumníka se objevila na mobilech
Jen pro pořádek, první verze „univerzálního“ Průzkumníka se objevila na mobilech

Pak se to stalo. Od verze 1703 je „univerzální“ Průzkumník souborů na tradičních počítačích dostupný, byť standardně skrytý. Sami si to můžete zkusit – vytvořte nového zástupce odkazujícího na tuto aplikaci:

  • explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

Připadá vám tenhle správce souborů až příliš podobný tomu z mobilních Desítek? Zdání to není, jen se nachází v samostatném okně, není v něm snad vůbec nic navíc. Není tedy ani zdaleka připravený na to, že by nahradil tradičního Průzkumníka. Nepodporuje ani metodu táhni a pusť pro manipulaci se soubory a složkami.

Novinky v „univerzálním“ Průzkumníku

Proč onoho spíše mobilního Průzkumníka vytahuji právě dnes? Od první verze se na něj prakticky nesáhlo, Zac Bowden si nicméně všiml, že ve Windows 10 v1809 získal nové funkce. Může to být náznak toho, že má Microsoft zájem o to, aby postupně vypracoval nástupce tradičního Průzkumníka. „Univerzální“ Průzkumník v letošním podzimním vydání Desítek nabídne následující novinky.

Ve Windows 10 v1803 je „univerzální“ Průzkumník stále stejný jako v době uvedení. Je koncipovaný na dotekové obrazovky smartphonů
Ve Windows 10 v1803 je „univerzální“ Průzkumník stále stejný jako v době uvedení. Je koncipovaný na dotekové obrazovky smartphonů

Nástrojová lišta se přesunula do horní části okna, na což jsme na počítačích zvyklí víc. Najdete na ní i tlačítko pro vkládání podobně jako v tradičním Průzkumníku. Tomu je teď podobný též samotný proces kopírování a vkládání – v kontextové nabídce sídlily pouze příkazy „Kopírovat do“ a „Přesunout do“. Příkaz pro vyjmutí dokonce úplně chyběl.

Teď už se dá se soubory manipulovat podobně jako v tradičním Průzkumníku. Obecně se v kontextových nabídkách nachází více položek, např. obrázek lze odtud nastavit jako tapetu plochy. Patrně nejzásadnější novinku tvoří výše zmíněný mechanismus táhni a pusť, díky kterému můžeme myší snadno organizovat soubory a složky. Na mobilech by tato možnost příliš smysl nedávala, na tradičních počítačích se bez ní nedá žít.

Až ve Windows 10 v1809 se „univerzální“ Průzkumník dočká výraznějších vylepšení
Až ve Windows 10 v1809 se „univerzální“ Průzkumník dočká výraznějších vylepšení

Závěr

Takže ještě jednou. „Univerzální“ Průzkumník je zatím stále příliš jednoduchý na to, aby jím Microsoft v dohledné době mohl nahradit v tradičního Průzkumníka. Protože ale po letech mlčení získává první velkou dávku nových funkcí, které se navíc primárně týkají tradičního ovládání počítače, můžeme se oprávněně domnívat, že má Microsoft něco za lubem.

Zatímco případné nahrazení tradičního Průzkumníka tím „univerzálním“ aspoň v blízké budoucnosti nehrozí (ne na tradičních pracovních stanicích, kde už dnešního Průzkumníka mnozí nemají rádi, vytýkají mu nedostatek funkcí), Bowden se domnívá, že by se „univerzální“ Průzkumník mohl stát výchozím správcem souborů na zařízeních s Windows Core OS. Další nové funkce prý budou následovat.

„Univerzální“ Průzkumník po letech získává nové funkce, toho tradičního zatím nenahradí
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 18 hlasů

2 KOMENTÁŘE