Transformace Microsoftu pokračuje. Kalkulačka z Windows 10 je open source

Na to, že se Microsoft neštítí konceptu open source, jsme si už zvykli. Redmondští takto vývojářské komunitě ukazují nový přístup i své technologie.

8

Se změnou interního narativu Microsoftu si můžeme všímat i dalších vnějších proměn společnosti. Po nástupu Nadelly se už Microsoft o open source nejen nevyjadřuje záporně, dokonce do něj i aktivně přispívá a některé své technologie otevírá. Nejčerstvější produktem, jehož zdrojový kód byl otevřen, se stává Kalkulačka, jeden z tradičních nástrojů Windows. Najdete ji na Githubu pod licencí MIT (podobně jako MS-DOS 1.25 a 2.0).

I když jsem Kalkulačku označil za tradiční nástroj, v tomto případě hovoříme o relativně mladém programu, který byl napsán pro Windows 10. Co si Microsoft od zmíněného kroku slibuje? Zapojením komunity chce definovat budoucnost Kalkulačky. Jedná se ale také o přístupnou možnost, v rámci které si vývojáři a vývojářky osahají technologie UWP, XAML a Azure Pipelines.

Jak moc se případné zásahy komunity na programu projeví, vyplyne až časem. Zveřejnění zdrojového kódu nemění nic na tom, že produkt bude testován a distribuován jako doposud. Mimochodem, na Githubu je kromě jiných materiálů zveřejněn plán vývoje Kalkulačky. V roce 2019 se chce Microsoft zaměřit mj. na žádané funkce jako připnutí okna programu, aby překrývalo jiná okna.

Transformace Microsoftu pokračuje. Kalkulačka z Windows 10 je open source
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 15 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. To jako vážně? Podobnou kalkulačku jako má Windows jsme dělali jako záverečnou práci na střední v prvním roce programování ve Visual Basicu 6!
    Bylo vážně potřeba vydat s velkou slávou zdroják něčeho, co zvládne programátor začátečník svépomocí?

    • Ale tady vůbec nejde o kalkulačku, tohle je prostě jenom jakési úsměvné gesto aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Přece ti nedají zdrojak k něčemu co je opravdu k něčemu dobré. Nebo fakt myslíš že si u MS někdo myslí, že tu KALKULAČKU někdo používá? (vyjma fanboys samozřejmě, ale tam je to z přesvědčení, ne že by potřebovali něco spočítat) Je to prostě salámová metoda přechodu na open source a někde halt začít musíš 😂