Další evoluční krok ve Windows 10 nám přináší alespoň pár zajímavých funkcí. Nebudu opět rozjímat nad tím, jak krátký vývojový cyklus ovlivňuje počet novinek v jednotlivých vydáních Windows a že je naivní až nesmyslné očekávat revoluci (natož dvakrát do roka). Jen jednou za čas se Microsoftu podaří vymyslet a zrealizovat něco opravdu velkého.

Narovinu píši, že jedna velká a očekávaná funkce nakonec proklouzla do dalšího vydání. Mluvím o panelovém prostředí, které by na poměry Windows znamenalo nejzásadnější inovaci za dlouhé roky. Dokud ovšem Microsoft nebude připravený funkci vydat, můžete používat nástroje od třetích stran, které vám ji dodají v předstihu. Dostávat nedopečené funkce, myslím, nikdo z nás ani nechce. Speciálně Redmondští přitom v tomto ohledu byli v minulosti štědří.

Rekapitulace | Windows 10 verze 1809 (sestavení 17763) byl uvolněn 2. října 2018 pro manuální instalaci, několik dní poté však došlo k pozastavení distribuce kvůli závažným problémům s mazáním uživatelských dat. Široká automatizovaná distribuce skrze Windows Update nakonec započala až 13. listopadu. Aktualizace je marketingově označena jako October 2018 Update.

Možná vám připadá, že nezačínám nadšeně? Verze 1809 nepředstavuje bezvýznamné vydání. Microsoft se více zaměřil na funkce užitečné pro širší skupinu lidí. Jedná se o zlepšováky pro produktivitu, přičemž vrcholem této postupné snahy by mělo být právě panelové prostředí. To skýtá potenciál zejména souvislosti v kombinaci časovou osou.

Kdo přijde příště? Po reorganizaci v Microsoftu došlo ke změně interního kódového označení příštího vydání, kterým měl být Redstone 6. Nakonec je ale verze 1809 posledním zástupcem rodové linie tohoto kódového jména a interně je označována jako Redstone 5.

Navíc Redmondští konečně reálně přináší první smysluplné možnosti, jak propojit smartphone s počítačem. V posledních měsících se zdá, že si plně uvědomují, že vlastní mobilní platformou nedisponují, takže významně investují do platforem, které reální lidé používají v reálném světě. To je jednoznačně pozitivní zjištění.

Připomeňte si novinky v minulých vydáních:

Předchozí
Následující

Edge se vyzbrojil nástroji pro čtení

Na jedno se dá spolehnout: Microsoft věnuje velkou péči svému internetovému prohlížeči, který přitom platí za komponentu Windows, jež se drží na okraji zájmu. Také v tomto vydání Windows 10 si všimnete spoustu vylepšení. V každodenní praxi Edge s jádrem EdgeHTML 18 bohužel nadále působí pomaleji než jiné prohlížeče, což ho zbytečně sráží. Postupně se totiž vyvíjí v zajímavý alternativní prohlížeč.

Microsoft konečně reflektuje, že se v prohlížeči sešlo tolik předvoleb, aby dosavadní podoba nastavení, kde bylo v postranním panelu všechno nedbale naházeno na sobě, byla nahrazena důstojnější variantou. Nově je nastavení členěné do logických sekcí, pro přehlednost jsou k popiskům kategorií přiřazeny ikony podobně jako v hlavní nabídce.

Hlavní nabídka je přehlednější. Díky ní Edge začíná vypadat jako produkt, který můžete brát vážně
Hlavní nabídka je přehlednější. Díky ní Edge začíná vypadat jako produkt, který můžete brát vážně

Došlo také k úpravě centrální nabídky s uživatelským obsahem, kde se nachází oblíbené položky, články nebo knihy ke čtení apod. Designově je shodná s tím, jak vypadá a ovládá se nastavení. Nevyužíváte všechna tlačítka na hlavní nástrojové liště? Dosud bylo možné skrýt jen tlačítko pro návrat na domovskou stránku.

Teď ale můžete skrývat tlačítka po pravé straně, která nabízí oblíbené položky, psaní poznámek nebo sdílení. Zde už ale do hry opět vstupuje nekonzistence. Tlačítka doplňků skryjete pomocí kontextové nabídky, pro ta výchozí to ale neplatí. Možnost vypnout tlačítko pro návrat na domovskou stránku se schovává nadále v nastavení aplikace, zbylá tlačítka skryjete či zobrazíte pomocí hlavní nabídky (podnabídka Zobrazit na panelu nástrojů).

Český slovník se mi stáhnout nepodařilo, aspoň v angličtině je ale výklad k dipozici
Český slovník se mi stáhnout nepodařilo, aspoň v angličtině je ale výklad k dipozici

Boj proti automatickému přehrávání multimédií

Na pohled dospělejší Edge vám udělá radost, pokud vás obtěžují weby, kde dochází k automatickému přehrávání multimédií. (Někdy dokonce i s určitým odstupem, takže se pak divíte, proč najednou reproduktory vesele vyhrávají – a kde je pachatel.) Automatické přehrávaní můžete globálně úplně zablokovat, nebo aspoň omezit.

Úplné blokování může na některých webech narušit funkčnost. Omezení představuje kompromis, kde je automatické přehrávání umožněno, ale s vypnutým zvukem. Ten v případě zájmu zapnete ručně – v tomto případě stačí klepnout na libovolné místo stránky. V rámci dané domény budou v tu chvíli povoleny všechny pokusy o přehrání multimédia.

Edge je vybavený nástroji pro snadné čtení. Tzv. řádkový fokus k nim patří
Edge je vybavený nástroji pro snadné čtení. Tzv. řádkový fokus k nim patří

Pakliže zvolíte striktní blokování, může se stát, že pro odblokování budete muset klepnout vícekrát, než se doberete k přehrávání i se zvukem.

Nástroje na podporu čtení a další novinky

Poslední velkou skupinu viditelných novinek představují nástroje, které využijete při čtení článků, dokumentů a e-knih. Čtečce se Microsoft významnou měrou věnoval už minule. Tentokrát ji obohatil o slovník, který vysvětluje význam pojmů. (Podobně jako např. na Kindlu.) Na anglických stránkách funguje, na českých zatím funkci bohužel nevyužijete. Edge vždycky selže při stažení slovníku.

Prohlížeč dovede zpříjemnit čtení novými nástroji. Prohlížeč vám mj. zvýrazní jeden až několik řádků, což oceníte při učení se novému jazyku. Především ale tento nástroj cílí na ty, kdo trpí určitými poruchami čtení. Nástroje pro gramatiku se mi opět nepodařilo stáhnout. Našli bychom ještě pár detailů, některých si ale všimnou jen ti nejpozornější. To se týká třeba nabídky panelů, kterou když rozbalíte, všimnete si snahy o prostorové zvýraznění aktuální stránky. Vizuálně vystupuje.

Nechybí ani pár novinek pod kapotou. Edge podporuje API Web Authentication, díky němuž na webech jako druhý faktor při přihlašování využijete Windows Hello, pod které spadají infrakamera, čtečka otisků prstů nebo PIN. Podporovány jsou rovněž klíčenky podporující standard FIDO2 (U2F). Novinek je ale víc.

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Takže klasický Microsoft – jede do šířky a ne do hloubky. Přinesl novinky, které ale zdaleka nejsou doražené, aby byly rozumně použitelné. Cloudová schránka je typickým příkladem (a GUI je příšerné, je vidět i málo položek). To, že je to první verze, Microsoft nijak neomlouvá. Má to tak zásadní nedostatky, že se projeví po 2 minutách zkoušení. Dále zůstávám u ClipboardFusion.
  U propojení Windows a mobilu je to ještě horší.

 2. Zase článek plný genderového aktivismu. Je mi z toho zle. Autor by se měl zamyslet nad tím, že uráží skupinu uživatelů, kteří se neidentifikují ani jako muž – uživatel ani jako žena – uživatelka.

  • Jakej gender fanatismus, tak se snad nedá označit ten detail, že autor lpí na tomhle opakovaném vypisování mužských a ženských rodů, ne? Je to přece fakt jenom úplnej detail a z toho ani nemůžete nějak rozumě vyvozovat, jak výraznej nebo naopakmírnej je Petr feminista. Pominu to, že v češi (i češky) mají obecně hodně mizerný povědomí o tom, o čem tyhle věci jsou, v kterým by se asi daly najít podobnosti s hony na čarodejnice a tak podobně. Ale kde sakra má Petr nějakej fanatismus? To, že umanutě píše „uživatelky a uživatelé“, to má jako být něco zásadního? Vždyť je to lidi s prominutím taková blbost. naprosto malej detail.

   Spíš mi přijde špatně, že taková pitomost dokáže lidi opakovaně zvedat ze židle a vést je k k evidentně dost emocionálním reakcím. Není spíš to špatně, že někoho taková volovina vyprovokuje k urážkám/zlosti?

   A kromě toho, na světě se toho děje tolik špatnýho a i lidi v tomhle státě šíří regulérní nebezpečné/zlé/nenávistné věci, které by si podobnou odpověď zasloužily. Je mnohem víc podstatně horších věcí, kolikrát publikovaných mocnějším a nebezpečnějšími věcma, kvůli kterýma by se člověk měl morálně rozhořčovat nebo je kritizovat.

   A kdyby to mělo být z češtinskýho hlediska, tak taky vidím mnohem větší problémy… třeba ty hrůzy s neschodnejma přívlastkama, který některý weby běžně páchají… („Představen nový Intel Core i7 procesor“).

   • No, když pominu, že je to prostě a jednoduše špatně, psát „uživatelé a uživatelky“ v článcích tohohle typu, když pominu že pan autor IMHO ani netuší co to feminismus je, tak jediný důvod proč tady takhle blbne, je, aby zvedl lidi ze židle, tak nechápu pane Olšane, čemu se takhle divíte. Hloupá provokace prostě plní účel, to je všechno, mohl jste ušetřit 3 odstavce 🙂
    A ano, souhlasím s Vámi že na světě se děje daleko větší zlo a dleko více špatných a hrůzných věcí … ale o tom tenhle web není že? Stejně jako není o „uživatele a uživatelky“ že? Kdyby místo kravin a fanboyování raději napsal co se skutečně děje, bylo by to mnohem užitečnější, ale třeba o to tady ani nejde, třeba tady jde jen o to „bejt vtipnej“ 🙂 Co se opravdu děje (totiž co zase Microsoft zprasil, „zapomněl“ zmínit a Fanboys to vůbec nepoznali, nebo spíše nechtějí vidět) se chvála bohu mohou normální uživatelé, které zajímá IT a ne šaškování redaktora, dovědět jinde … http://www.ddworld.cz/aktuality/software/problemova-aktualizace-october-2018-update-pro-windows-10-je-opet-venku-rtx-on-2.html

 3. Ano, už jsem to tu psal. Napsat „uživatelé a uživatelky“ se bere jako chyba. Ptal jsem se na to. A znova opakuji, že dotyčná češtinářka zažertovala nad takovým psaním, že autor bude nejspíše požadovat zrušení i/y, aby například ve větě „Muži, ženy, děti dělali“ byla rovnost pohlaví, protože zatím nejvyšší řád je mužský rod…