Znamení doby. Nedostatek čipů už je všude, už i Raspberry Pi zdražují a jsou nedostupná

12

Problém s nedostupností a zdražováním už je i u levných minipočítačů Raspberry Pi. Jestli scalpeři začnou kšeftovat i s RPi…

Nestíhající počítačový průmysl způsobil v poslední době zdražování nebo nedostupnost všeho možného, od drobností po zastavení výroby velkých automobilek, protože pro vozidla chybí elektronika. V následujících měsíců by prý mělo jít obzvlášť do tuhého. Symbolické stvrzení je asi, že teď krize postihla i notoricky levné a dostupné Raspberry Pi. To teď kvůli cenám a nedostatku součástek musí zdražovat – poprvé v historii.

Raspberry Pi Foundation, vyrábějící populární ARM minidesku a související zařízení (jako třeba klávesnicové PC Raspberry Pi 400) oznámila tento týden, že už i na ní dopadly problémy v počítačovém průmyslu, který na začátku COVIDu čekal mráz, a zatím přišlo jaro (nebo možná spíš jarní povodeň), takže od té doby všude panuje nedostatek součástek a výrobních kapacit. Kvůli nedostatečným dodávkám součástek a jejich zdražování RPI Foundation nebude schopná pokrýt všechnu poptávku po hardwaru, který vyrábí.

Nadace údajně bude schopná za rok 2021 vyrobit asi sedm milionů zařízení, což bude zhruba stejný počet jako za rok 2020. Poptávky je ale údajně mnohem vyšší, takže kdyby byly kapacity a komponenty, mohlo jich být výrazně víc. Tyto problémy prý budou trvat i velkou část roku 2022. Nejde asi o potíže jen s jedním určitým komponentem, ale největší momentálně zřejmě jsou dva separátní průšvihy.

Cena pamětí vedla ke zdražení RPi 4

První problém je zdá se s cenou pamětí. Ty prodražují výrobu modelů Rapsberry Pi 4, kde byly kapacity zvýšené, a podle RPI Foundation to došlo do stavu, kdy je nutné zdražit levnou 2GB variantu RPi. Ta byla doteď za nízkých 35 $, což bývala tradiční cena základních verzí RPi. 2GB model byl na tuto úroveň zlevněn v únoru 2020, ale v současnosti už výrobní náklady a asi hlavně cena za komponenty překročila meze a není možné tuto cenu udržet. Cena RPi 4 2GB proto od teď bude zvýšená zpět na 45 $. Toto skokové zdražení je možná učiněné i proto, aby se lehce omezila poptávka.

Raspberry Pi 4 Model B
Raspberry Pi 4 Model B (Zdroj: Raspberry Pi Foundation)

Raspberry Pi 4 Model B (fotogalerie)

Zdražení má být údajně dočasné do doby, než se situace v dodavatelském řetězci umravní, což by tedy snad mělo být někdy příští rok, byť třeba až v jeho druhé polovině. Poté by se tedy snad cena měla vrátit zpět/níž.

Tip: Nedostupnost hardwaru a čipů skončí až v půli roku 2022. V roce 2023 už nadbytek a nižší ceny?

Jako určitá náhrada pro ty, kdo potřebují desky RPi 4 třeba pro své vlastní produkty a jsou závislí na původní ceně 35 $, začne nadace za tuto sumu nabízet opět verzi RPi 4 s 1GB pamětí. Ta samozřejmě není moc vhodná, pokud byste desku chtěli používat jako jednoduché PC. Ale mohlo by to stačit pro některé embedded aplikace.

Nejsou 40nm čipy

Druhý separátní problém má zdá se Raspberry Pi Foundation se s výrobou samotných procesorů/SoC, které dodává Broadcom. Naštěstí se to zřejmě netýká Raspberry Pi 4. To má novější a rychlejší procesor BCM2711, jenž je vyráběný 28nm procesem. S tím jsou zřejmě paradoxně menší problémy a takový nedostatek ho není, v nejbližších 12 měsících by snad měla výroba stačit.

Ale starší Raspberry Pi až do třetí generace používaly 40nm čipy (BCM2837 u RPi 3) a těchto čipů zdá se nadace RPi není schopná zajistit dost. Ani tyto staré procesy dnes nejsou ušetřené problémů s nedostatečnou kapacitou. Desky používající tyto procesory teď budou proto mít zhoršenou dostupnost, mohou se vyprodat a nebýt sehnatelné.

Raspberry Pi 3 Model B+
Raspberry Pi 3 Model B+ (Zdroj: Raspberry Pi Foundation)

Z těchto zařízení a desek bude RPi Foundation podle svých slov přednostně vyrábět zařízení RPi Computer Module 3 a Compute Module 3+ pro embedded využití, a dále starší původní verzi desky Raspberry Pi 3B, zatímco naopak její aktualizovaná rychlejší verze RPi 3B+ bude upozaděna – její dostupnost tedy bude nejhorší a zákazníci se asi musí připravit na to, že nebude k sehnání. Jestlipak se dočkáme tak bizarního fenoménu, že budou s RPi kšeftovat tzv. „scalpeři“…

40nm SoC Broadcom BCM2837, který pohání Raspberry Pi 3 (Zdroj: Raspberry Pi Foundation)

Důvod prioritizace verze RPi 3B je v tom, že má starší Wi-Fi modul, takže pokud embedded uživatelé mají svá zařízení certifikovaná, nemohou v nich snadno použít jinou verzi RPi. Naopak deska RPi 3B+ má stejný novější bezdrátový modul jako RPi 4, takže je relativně snazší pro výrobce zařízení aktualizovat vnitřnosti na desku Raspberri Pi 4, což nadace doporučuje udělat.

Problémy mají být dočasné, ceny se prý zase vrátí zpátky

Raspberry Pi Foundation k tomu podotýká, že z těchto zpráv nemá radost a všechny komplikace stejně jako zdražení RPi 4 mají být jen dočasné a jsou učiněné čistě kvůli situaci u dodavatelů v počítačovém průmyslu. Je to zřejmě úplně poprvé, co nějaké Raspberry Pi kdy zdražilo (když pomineme případy, kdy byly vydané nové varianty s rozšířenou pamětí a zvýšenou cenou proti původnímu výchozímu modelu).

Že to bude jen dočasné a za dejme tomu tři čtvrtě roku se vrátíme do starých kolejí, bychom rádi doufali také, ale je tedy otázka, zda nás vývoj zase negativně nepřekvapí. Snad ten optimismus směrem do roku 2022 vyjde…

Galerie: Raspberry Pi 400

Zdroj: Raspberry Pi Foundation

Znamení doby. Nedostatek čipů už je všude, už i Raspberry Pi zdražují a jsou nedostupná
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 7 hlasů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.

12 KOMENTÁŘE

 1. Každý den dojde něco dalšího. 😀 Covid dokonale rozjebal trhy. Stejně za pár dnů/týdnů nastane v Evropě AdBlue krize, kterou si zapíšou na triko chytré hlavičky z Evropské komise. 🙂 Až zkolabuje základní zásobování obchodů, na ptákoviny typu Raspberry si ani nevzpomenem. 😉

 2. Ten český obchod čo ich predáva má obmedzenie predaja 1ks na zákazníka už asi rok.
  Keď začala korona a ľudia ostali doma, zrazu mali viac času na domáce projektíky a predaje stúpli.
  Hlavne dúfam že sa im neposunie vydanie novej verzie 🙂

 3. Třicet let se tady všichni smějí komunistům, že za jejich éry nebyl toaleťák – když vyhořela velká papírna v Harmanci. No, dnes neviditelná ruka trhu likviduje zásobování vším možným. Smát se nebudu.

   • Už jsme to tu jednou řešili 🙂 rozdíl byl, že tehdy ten papír (kterej teda ale nechyběl jenom po tom požáru) všude okolo měli a dal se tedy koupit a lokální nedostatek by nevznikl, kdyby systém a soudruzi, kteří byli nahoře, nebyli neschopní.
    Tady nestíhá průmysl na celým světě a té elektroniky nemá dost nikdo. Trošku jako když se neurodí vanilka nebo kakao nebo něco podobného…

   • Nové auto? V Anglii a USA zejí regály prázdnotou. V Anglii vozej palivo vojáci. U nás lidi přijdou kvůli cenám plynu na buben. Během několika týdnů dojde AdBlue a nebude nic vůbec nikde, protože to nebude čím přivézt. Ceny základních stavebních materiálů jsou naštěstí irelevantní, protože ty materiály nejsou.
    Prej auto nebo gpu. Se prober.

   • Musím tě upozornit, že zmíněné AdBlue nevyrábí komunisti. Jaderné a uhelné elektrárny nevypli komunisti, tedy ne ty čínský. Za rok a půl nejsme schopní ani vyrábět respirátory v dostatečném množství. Když česká firma vyvine vlastní a účinnější metody testování covidu, sesypou se na ní všichni jak odporně vydělává na testech. Za to taky můžou komunisti?

 4. Je fakt ,že jsem nad Rpi400 vážně přemýšlel , ale už tehdy jsem byl na pochybách , které nakonec zvítězily před reálnou potřebou takto slabého zařízení . Zaměření na cenu a DIY nemohou konkurovat x86 notebooku z druhé ruky