AM4 desky s čipsety B550 a A520 jsou ještě daleko, prý budou nejdřív na Computexu

5

Prakticky od příchodu desktopových Ryzenů 3000 s architekturou Zen 2 jsou vyhlíženy desky s čipsety B550 (a případně třeba ještě A520), na nichž by fungovala podpora PCI Expressu 4.0. Tu mají totiž teď jenom desky s čipsetem X570, jenž ale má vyšší spotřebu a aktivní chlazení a desky s ním jsou dost drahé. Bohužel to vypadá, že levnější alternativa, kterou by čipsety B550 a A520 právě měly poskytnout, je ještě poměrně daleko.

 

Desky s novými čipsety asi až ke Computexu

Na CES 2020 se žádné základní desky s čipsetem AMD B550 nebo A520 neobjevily a neslyšeli jsme zatím ani jejich jména, což už samo naznačuje, že v nejbližších měsících se asi prodávat nezačnou. Podle webu ComputerBase ale bude čekání trvat možná až pět měsíců. Na základě toho, co údajně říkali zástupci výrobců desek na CES 2020, to prý vypadá, že tyto základní desky vyjdou nejprve v době veletrhu Computex 2020. Ten bude pořádán na začátku června (pro slovenské čtenáře: júna).

Toto bude už nějakých 11 měsíců po příchodu platformy X570 a Ryzenů 3000 (7. Srpna 2019), což je hodně pozdě. Skoro se nabízí idea, zda AMD tyto čipsety a desky rovnou neoznačí jako řadu 600 a nebudou už rovnou zamýšlené jako podvozky pro následující generaci procesorů, tedy Ryzenů 4000. Byť u těch také ovšem nevíme kdy vyjdou a je celkem pravděpodobné, že to bude o pár měsíců později, než kdy se událo raně červencové vypuštění Ryzenů 3000. Proč? Serverová verze Epyc 7003 totiž podle roadmapy vyjde také později, než Epyc 7002, od nějž je odvozený Ryzen 3000. Pokud toto odráží harmonogram prací na čipu, pak by měly o podobnou dobu být posunuty i desktopové procesory.

A520 a B550 se asi teprve začnou vyrábět

Vedle této zprávy se také z Asie objevila informace, že samotný křemík, tedy čipy, z nich se budou čipové sady A520 a B550 tvořit, se má teprve začít vyrábět v nynějším čtvrtletí. To zapadá do scénáře, že desky jsou ještě nějaké měsíce daleko, sériová výroba čipsetu totiž musí začít v nějakém předstihu před rozjetím výroby desek. Na webu se objevily zpráva China Times, dle níž se desky mají objevit ještě teď v Q1 2020, ale to by pravděpodobně mohla být spíš dezinterpretace zprávy o zahájení výroby samotného křemíku. Jak už bylo řečeno, mezi startem výroby čipu a dostupností desek by měla uběhnout trošku delší doba.

Tato čipová sada je podle všeho odlišný křemík proti X570, jenž je ve skutečnosti sekundárním využitím 12nm IO čipletu z Ryzenů 3000. AMD B550 a A520 by měly být místo AMD navržené firmou ASMedia a pravděpodobně vyráběné na nějakém starším procesu TSMC. Ale jde rovněž o novější čip, než je Promontory v čipsetech A320 až X470.

AMD cipset X570 slajdy 06
Konektivita AMD X570. Čipset B550 by pravděpodobně podporoval PCIe 4.0 jen na slotech vycházejících přímo z CPU

Co výbava?

Specifikace čipsetu B550 (natož A520) zatím nejsou jasné. Objevily se sice nějaké náznaky, ale není jasné, zda nejsou jen spekulativní. Zatím je zdá se shoda na tom, že tento čipset nebude sám o sobě mít žádné linky PCI Express 4.0. Ale desky s ním budou schopné použít PCIe 4.0 u slotů ×16 vyvedených z CPU pro grafickou kartu a u jednoho slotu M.2, který je na platformě AM4 také napojený přímo na řadič v procesoru. Toto by mělo stačit většině uživatelů – bude možno plnohodnotně provozovat jenu grafiku a jedno PCIe 4.0 SSD – a zároveň to snad bude cenově a energeticky efektivnější než platforma X570.

Ze samotného čipsetu pak mají být vyvedené linky PCIe 3.0, což je ovšem pokrok proti B450 nebo X470, kde jsou čipsetové linky jen generace 2.0 s poloviční propustností. Na připojení Wi-Fi, síťovek a podobného rozšiřujícího hardwaru by to mělo bohatě stačit, alespoň do doby, než takové karty a řadič začnou PCIe 4.0 používat, celkově s PCIe 4.0 linkami z procesoru by platforma měla pořád být pokročilejší než čipsety řady 400 od Intelu pro nadcházející platformu LGA 1200 a procesory Comet Lake-S.

7nm křemíkový čip vyrobený TSMC z procesoru AMD Ryzen 3000 (fotogalerie)

AM4 desky s čipsety B550 a A520 jsou ještě daleko, prý budou nejdřív na Computexu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Tomu sa vraví ryžovanie zákazníkov 😁

  V tomto prípade AMD kalkuluje, že pokiaľ chce užívateľ hneď najnovšie PCIe 4.0, musí zatiaľ kúpiť predražený x570 chipset, ktorý náhodou sami vyrábajú.
  A keďže B550/A520 už robí v článku spomínaná ASMedia není sa kam ponáhľať, len ryžovát love.
  Samozrejme na rozdiel od intelu je tu možnosť voľby staršieho, lacnejšieho, pomalšieho chipsetu..bez Pcie4 atď. 😜

  • no ony ty levnější desky nejsou žádná sláva, když AMD nebylo schopný dodat AGESU 1.0.0.4 včas na launch. Po takový době od vydání zen2 pořád nejsou na všech deskách funkční biosy. Sice zen2 na tom asi funguje OK, ale starší zen1 pro který ty desky byly na nich nefunguje korektně a BIOS nejde downgradovat.

  • Proč by AMD pouštěla PCIe 4.0 do mainstremu, když je jediná co PCIe 4.0 nabízí a v tom mainstremu ho stejně nikdo nevyužije?
   Když mám něco co konkurence nemá, tak si za to logicky nechám zaplatit – to není rýžování peněz, to jsou základy obchodu a marketingu.

   • Základem marketingu a obchod obchodu je zisk.

    Všechno(AMD, Intel, Nvidie) jsou to komerční firmy jejichž účelem je zisk a tedy to co se dá nazvat rýžováním peněz.

    AMD rýžuje na segmentaci, tedy to co její fanoušci nejvíce nenáviděli na Intelu 🙂

    Teď jen čekám, kdy sem někdo napíše, že AMD ty peníze narozdíl od ostatních potřebuje, protože:

    1, Má jich málo/Potřebuje peníze na vývoj
    2, Potřebujeme konkurenci
    3, Je hodná/Ostatní jsou zlí
    .
    .

    ;-D

    • Segmentace Intelu je/byla o něco více nepříjemná, protože u každého konkrétního typu CPU se musí člověk dívat na ark.intel.com kvůli podporovaným funkcím. Intel dříve (možná i dnes, situaci u něj již chvíli nesleduji) měl ve zvyku nabízet více jádrové a výše taktované modely třeba bez funkcí spojených s virtualizací. Některé nižší i5 a i3 podporu měly, ale i7 už konkurovalo Xeonům, tak je uměle ořezal. AMD budiž ke cti, že k tomuto typu segmentování nikdy nepřistoupilo.

     Jinak zcela obecně je ku prospěchu rychlosti vývoje, když nedominující společnost získává dominanci v rámci několika málo řad uvedených produktů, čímž nutí dříve více dominantní společnost zvýšit prostředky do investic a tak pořád dokola. To je obecný princip konkurence společností na trhu, který přináší lepší produkty. Vůbec tu nejde o to, kdo je zlý a kdo hodný 🙂