Ryzen 3000? AMD odhalí 9. ledna nové produkty. Co to bude a co spíš ne

18

Kolem Vánoc tu byly samé zprávy o grafikách GeForce, jelikož Nvidia zřejmě chystá na příští týden a výstavu CES vydání GeForce RTX 2060 a zřejmě také nějakých modelů pro notebooky. Na CES 2019 by ovšem mohlo přijít něco nového také od konkurenčního AMD. To bude mít jednu z prezentací 9. ledna a její součástí má být odhalení či informace k novým procesorům nebo GPU. Otázka ovšem je, co pod tímto označením čekat.

 

První 7nm GPU a CPU

To, že něco nového bude ukázáno a možná i vydáno, je jisté, protože jde o oficiální informaci. Přímo podle AMD a blogu CES má firma prezentovat něco o prvních 7nm GPU a „výkonných procesorech“ na světě. V případě grafik půjde zřejmě o profesionální a výpočetní karty Radeon Instinct MI50 a MI60 a možná i nějaký Radeon Pro. AMD si nedávno zdá se zaregistrovalo ochranou známku Vega 2 či Vega II s patřičným logem, které asi s tímto GPU (jinak též Vega 20) bude spojené. Ovšem toto neznamená, že grafiky „Vega 2“ půjdou i do herní oblasti. V posledních týdnech se na toto téma hodně spekuluje, ale je třeba připomenout, že AMD několikrát explicitně řeklo, že herní verze GPU Vega 20 neplánuje.

Toto by prý mělo být logo pro GPU architekturu „Vega 2“

To se sice může změnit, ale dokud nebudou nějaké hmatatelné doklady, asi je na místě spíš skepse. Podobně to platí o dohadech, zda by třeba už na CES nemohla být odhalena GPU Navi. AMD by teoreticky mohlo říct něco k jejich architektuře a plánovaným vlastnostem, jako to udělalo v předchozích letech udělalo s PolarisemVegou, právě na CES 2016 a CES 2017. Ale na odhalení přímo nových grafik je asi ještě příliš brzo.

Aktualizováno po CES:

Logo Vega 20 nakonec znamená římských sedm a vztahuje se ke grafice Radeon VII. Tu se firmě podařilo docela dobře utajit a je to nakonec právě ta herní verze čipu Vega 20, o které se původně vyhlašovalo, že se nechystá.

Galerie: Odhalení Radeonu VII na CES

Galerie: Rozborka, PCB a chlazení Radeonu VII

Matisse?

Na druhou stranu v případě oněch „prvních 7nm výkonných CPU na světě“ je jasné, že musí jít o procesory s architekturou Zen 2, kterou AMD poodhalilo v listopadu a letos přijde na trh. Na internetu se již také rozšířily zprávy o tom, že AMD vydá nebo odhalí Ryzeny 3000, které by snad tato jádra měly nést, tedy procesory kódově označené „Matisse“. Ovšem opět je asi třeba chladit očekávání.

We will be making some exciting announcements about our next-generation products.

Mnohem pravděpodobnější je, že AMD bude prezentovat serverové Epycy 2. Opět totiž přímo vedení firmy oficiálně řeklo, že na trh přijde nejdříve serverová verze Zenu 2 a až poté Ryzeny pro trh PC. A protože Epyc 2 asi vyjde až tak kolem poloviny roku nebo v třetím čtvrtletí, na 7nm Ryzeny je prostě příliš brzy. AMD by opět mohlo vypustit nějaké navnazovací detaily a obecné informace. Ale skoro určitě se nedozvíme nic o konkrétních modelech těchto procesorů, natož pak vydání.

Ryzen 3000 ano, ale jen APU Picasso

Co by ale mohlo být odhaleno a vydáno, jsou Ryzeny 3000 pro notebooky a APU Ryzen 3000 pro desktop. Tyto čipy kódově označené Picasso totiž nejsou 7nm, ale jde zdá se o refresh APU Raven Ridge. Tudíž by mohly být na CES oznámeny i vydány, protože od odhalení mobilních Ryzenů 2000 je to už přes rok a desktopové verze byly také oznámeny na CES 2018 (i když jejich prodej začal až později v únoru). Po roce je tedy čas na novou generaci. Myslím, že vydání těchto procesorů je naopak dost pravděpodobné. Některé Ryzeny „Picasso“ už i prosákly ve specifikacích notebooků.

Ryzen 5 3500U „Picasso“ v databázi Geekbench. Jde patrně o refresh APU Raven Ridge (model Ryzen 5 2500U)

7nm Ryzen 9 3800X na ruském webu? Asi omyl

Když už jsme u toho: dnes se opět objevily zprávy o údajných specifikacích přímo 7nm Ryzenů s jádry Zen 2 – které údajně mají mít až 16 jader u modelu Ryzen 9 3800X a maximální takty až 4,7–5,0 GHz. Tyto specifikace se údajně měly objevit v ruském obchodě. Takový výskyt by na první pohled byl senzační, protože by pak parametry mohly pocházet přímo z oficiálního zdroje pod NDA a navíc by znamenaly, že už je vydání celkem blízko. Pro informaci si tento „únik“ můžete prostudovat třeba zde na VideoCardz.

Ovšem realita je pravděpodobně trochu jiná. Nejde totiž o obchod, ale o katalog, vyhledávač cen či agregátor. A parametry zdá se pocházejí z údajů, které před Vánoci na Youtube vyhlašoval blogger/Youtuber AdoredTV. Jak jste si asi všimli, tehdy jsme o nich zde neinformovali. Je toho na nich hodně, co vypadá hodně podezřele nebo nelogicky, a s největší pravděpodobností jde o omyl, něčí výmysl nebo podvrh.

Údajné parametry Ryzenu 9 3800X z E-katalog.ru (16 jader, 32 vláken, takt 3,9 až 4,7 GHz)…
… jde ovšem jen o spekulativní parametry, které před časem vypustil Youtuber AdoredTV. Je velmi nepravděpodobné, že jde o reálné parametry, modely a ceny Ryzenů 3000

Ruský web (e-katalog.ru) tedy asi neudělal to, že předčasně vypustil oficiální NDA informace od AMD. Místo toho asi prostě vzal vyspekulované modely Ryzenu 3000 buď přímo z onoho Youtube kanálu, nebo přefiltrovaně přes nějaký další „zdroj“, a zařadil je do své databáze, po čemž vzniklo celé toto nedorozumění. Což ovšem znamená, že toto opětovné publikování nemá žádnou novou informační hodnotu a nic nepotvrzuje. Zatím bych tedy tyto „Ryzeny 3000“ ignoroval a nečekal, že se brzy objeví.

Aktualizace po CES: Ryzen 3000 předveden, ale nevydán

Skutečně se ukázalo, že ony spekulativní informace počítající s vydáním během CES se spletly. AMD procesor Matisse ukázalo, ale jak se dalo čekat, nevydalo. A nesdělilo ani specifikace, natož takty. Tato CPU vyjdou až v polovině roku. Co se však potvrdilo, byly spekulace o čipletové stavbě. Ryzeny 3000 pro notebooky založené na 12nm čipech Picasso skutečně vyšly, a to dokonce ještě před hlavní prezentací.

Prohlédněte si: Snímky 7nm procesoru Ryzen 3000 (Matisse):

Ryzen 3000? AMD odhalí 9. ledna nové produkty. Co to bude a co spíš ne
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.03%) 29 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Snad AMD pracuje na grafice ala zen2 tedy centrální část která bude pracovat jako ​(jeden monolit​) a dokola čiplety, rasterizační jednotky 1 ​- 4 ? a v budoucnu třeba RT a tensor core, pokud by neco takového fungovalo tak se můžem v (blízké?) budoucnosti dočkat zajímavých grafik. (Už jsem to sice napsal na jiném webu je to můj duplikát). Ke všemu co jsem tu napsal dávám ?

 2. Taky mi přijde divné že by přišli s násobkem jader nynějších modelů. Zbytečně by museli držet frekvenci nízko. Realistické je 12 jader pro vrcholný model a pro mainstream osmijádro co by minimálně dohnal 9900K.

   • Ryzeny 3k mají být na 7nm procesu. Opravdu si myslíš, že nové Ryzeny s novější architekturou a na lepším procesu budou mít vyšší spotřebu, než 9900k (Který i s údajným 95W TDP žere v reálu až 200W a s 5GHz OC mu 250W příjde normální), proti kterým má starý Ryzen 2k lepší spotřebu? 🙂

    • Mozem sa opytat, v akych aplikaciach ma Ryzen 2700X 2x lepsiu spotrebu? A kedy v realnej prevadzke zere 9900K 200W?
     Skus pretaktovat ten Ryzen 2700X na 5GHz (ak ho tam ovsem dostanes) a pozri si, aku bude mat spotrebu (OC na 4.3GHz = cca 150W).

     Co som sa pozeral na testy pri beznej prevadzke (jednovlaknovy vykon, zatazenie par jadier alebo hry) je ta spotreba dobra a velmi podobna napr. Ryzen 2700X – idle (13W vs 12W), cad (37W vs 30W), gaming (69W vs 55W). Iste, v Prime 95 to uz vyletelo hore, ale nikto nema pusteny prime 95 24/7 na pozadi, ze?

     vid: https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-9900k-9th-gen-cpu,5847-11.html

     Anantech ma podobne vysledky a namiesto Prime 95 testoval v POV-Ray, aby vytazil vsetky jadna na maximum. Spotreba vysla pre 9900K o 50W viac ako 2700X (cca 168W vs 117W), ale aj vykon 9900K v POV-Ray je vyssi ako 2700X. (a percentualne vykon/spotreba to vychadza podobne).

     https://www.anandtech.com/show/13400/intel-9th-gen-core-i9-9900k-i7-9700k-i5-9600k-review/21

     Som toho nazoru, ze spotreba 9900K je o par watov vyssia ako Ryzen 2700X, ale nie je to ziadna tragedia oproti tomu, aky vykon dosahuje.

     Btw: napr. na TechPowerUp (z nejakeho zahadneho dovodu) im vysla spotreba 9900K lepsie ako ryzen 2700X
     https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i9_9900K/16.html

     Mali sme tu aj horsie procesory co sa tyka spotreby, ze? vid:
     https://www.anandtech.com/show/4955/the-bulldozer-review-amd-fx8150-tested/9

     • Nikde jsem „2x lepší spotřebu“ nepsal. Tady někdo čte moc horlivě. 🙂

      9900k už jsem měl doma. Při zkoušce dostat se na 5.2GHz jsem spálil desku. Vím, co ten procesor dokáže vytáhnout z kaskády moc dobře. 😀
      I na stocku v blbém SolidWorksu s ne nějak extra složitými objekty se NH-D14 začínala ozývat.

      A i v tom testu je napsáno 145 (240 OC) při renderu v Blenderu a to už není tak nereálné test ne 🙂

      U těch „záhadných“ testů jsou brány hodnoty spotřeby celých PC, nikoliv pouze CPU. Ačkoliv musím říct, že je také nechápu. V metodice něco napsané bude, ale nemám teď čas to číst. Dávám ti bojový úkol to zjistit. 🙂

      A náhodou. S FX-9590 byla sranda. Jedu dobu mě napadlo udělat vodní okruh připojený na radiátor a používat to jako topení. 😀

      • Spotreba (TDP) ‚raketove roste‘ v programech vyuzivajicich silne AVX2 instrukce… proto treba ani nektere rendery nedokazi to CPU vyzhavit tak silne…

      • „se NH-D14 začínala ozývat“.. to je docela mazec. Tenhle CPU dokaze chladit i 250W TR monstrum…

    • „Iste, v Prime 95 to uz vyletelo hore, ale nikto nema pusteny prime 95 24/7 na pozadi, ze?“
     .. tohle je docela bezny omyl, u ktereho si uzivatel mysli, ze aby vytizil poradne CPU, tak musi poustet Prime95. Tak to neni. Podobnou (nerikam stejnou) zatez dokazes vygnerovat pouzitim programu, ktery vyuziva AVX2 instrukce (coz Prime95 by default dela taky). Takze napr. narocny H265 (X265) enkoding ti dokaze zatizit CPU poobne (ne stejne) jako ten Prime95. Tudiz lidi, co takhle 9900k bez omezeni TDP a z kvalitnim chlazenim vyuziji se dostanou vemi lehce nad „normalni 100W“ TDP toho CPU. Ja 9900k nemam, takze ti to nemuzu testnout, ale z toho co jsem sledoval na Ryzenu, tak to takhle funguje s tim, ze u 9900k (oproti Ryzenu) tam jednoduese „neni limit“..(sice je ale az pri mnohem vyssi spotrebe).

     • Mne je jasne, ze spotreba pri AVX leti hore, aj z toho dovodu som tam dal link na ten POV-ray z testu na Anandtech. (Oprav ma ak sa mylim, ale POV-ray by mal vediet pouzivat AVX a AVX2. Na Githube je nieco v tom zmysle: https://github.com/POV-Ray/povray/tree/master/platform/x86/avx ) A v tom teste POV-ray bola spotreba o 50W viac ako Ryzen 2700X, no aj vykon vyssi ako 2700X.

      Ja netvrdim, ze 9900K je super usporny procesor, len mi ta spotreba nepride (k jeho vykonu) az tak tragicka (pri beznych aplikaciach + hry). Pomer vykon/spotreba 9900K by mal byt viac menej obdobny ako 2700X. Samozrejme, nenahneval by som sa, keby v POV-ray (resp. v programov vyuzivajucich AVX/AVX2) mal spotrebu nie 168W ale 110W, no asi to nebolo v silach intelu pri tych frekvenciach.

      • S Pov-Ray nedelam, ale asi AVX2 podporuje, aspon je to uvedeno v release notes, co jsem nekde vystrachal.
       Pro bezneho Frantu i9900k neni problem, ale tohle je CPU, ktere financne zapada uz spis do poloprofi sfery a tam uz ta spotreba byt problem muze, pokud to nekdo nevi/podceni. Potazmo spatne zvolena zakladovka s nesdostaecnym poctem fazi automaticky taky znamena, ze budes dostavat nizsi vykon odpovidajici spise tem 95W. Coz je dalsi „pasticka“.

       Jinak myslim, ze problem 9900k je spis ten, ze tech 168W-95WTDP=73W navic ti prinese cca 15% vykonu navic. Da se to najit u „Leistungsrating Anwendungen“ a vyfiltorvat pres „Bearbeiten“. Cili to CPU je uz za svym limitem.
       https://www.computerbase.de/2018-10/intel-core-i9-9900k-i7-9700k-cpu-test/3/

      • ps: ja osobne jinak proti 9900k krome ceny nic nemam a jsem rad, ze Intel konecne posunul mainstreamovy desktop na 8 jader. Co to kazi je hlavne cena a vyvarovat se podceneni toho buildu.

 3. Každopádně já tomu nevěřím. Hlavně šestijádro v Ryzenu 3? Proč by to proboha dělali. Šestijádra jsou jejich nejprodávanější procesory. Dost pochybuji, že by si jen tak nechali uletět 150 dolarů na procesoru.