Hlavní navigace

Intel: Core i9-9900KS a Cascade Lake-X v říjnu. Slevy procesorů a slajdy proti AMD i ARM

5. 9. 2019

Sdílet

Intel oznámil, že v říjnu uvede procesory Cascade Lake-X i Core i9-9900KS, jejž předvedl na 5 GHz. I na IFA 2019 přinesl prezentace kritizující konkurenty.

Na teď běžícím veletrhu IFA 2019 se objevil také Intel a prozradil některé novinky stran nadcházejících procesorů pro desktop: highendových Cascade Lake-X pro platformu X299, ale také speciálního osmijádra Core i9-9900KS, které překvapivě oznámil v květnu na Computexu 2019. A zdá se, že s tím byla spojená i další dávka dřív nevídaného defenzivního marketingu, který teď Intel začal používat.  

Cascade Lake-X má mít dvakrát lepší poměr cena/výkon. Vyjde v říjnu

Intel na IFA 2019 potvrdil oficiálně nedávnou zvěst, že nové highendové procesory Cascade Lake-X (které mají kromě aktualizované a na bezpečnostní chyby opravené architektury také například více linek PCI Express) vyjdou v říjnu. Bližší termín zatím prozrazen nebyl. Víme ale, že budou značené jako Core 10. generace, tedy například Core i9-10980XE, a budou pravděpodobně mít maximum 18 jader.

Sníží Intel ceny highendových procesorů?

Ovšem byla sdělena jedna hodně zajímavá věc. Intel totiž slibuje, že procesory Cascade Lake-X budou mít mnohem příznivější poměr výkonu a ceny, než mají dnešní Skylake-X. To je zajímavé – víme, že jde stále o 14nm CPU, zřejmě stále maximálně s 18 jádry. Podle Intelu má ale Cascade Lake-X dosahovat o 74 až 109 % lepší poměr cena výkon. Buď je tedy takto výrazně stoupne výkon (aspoň v nějakých oblastech), nebo Intel hodlá procesory Cascade Lake-X výrazně zlevnit. Takové slevy by mohly být docela vítané, protože momentálně stále desetijádro Skylake-X 9. generace (i9-9900X) stojí okolo 28 tisíc, zatímco dvanáctijádrový Ryzen 9 3900X přesně polovinu.

Intel toto zlepšení poměru cena/výkon avizuje na slajdu, v kterém jsou nečekaně také Threadrippery od AMD, ovšem zatím jen loňské druhé generace (třetí generace teprve přijde, dost možná až po Cascade Lake-X). Intel kdysi ve své komunikaci dělal, že AMD neexistuje, jak ukládá obvyklá firemní politika. Ovšem s příchodem 7nm CPU zdá se pocítil tlak a jeho slajdy a prezentace začaly být oproti minulosti konfrontační či defenzivní a AMD je v nich naopak zmiňováno hodně – viz třeba čerstvý případ z předminulého týdne. Třeba u AMD coby u malého konkurenta je takové zmiňování Intelu dávno zažité, takže se nad tím nepozastavujeme, ale když toto začne najednou dělat jednička na trhu, je to pozoruhodné.

Intel na slajdu ukazuje, že Cascade Lake-X má poskytovat mnohem lepší poměr cena výkon než i ty nejvýhodnější Threadrippery 2000. Má to však ten vedlejší účinek, že tím v podstatě zároveň říká, že současné Skylake-X na tom jsou v této disciplíně dostat pozadu. Threadrippery 2990WX a 2970WX mají podle tohoto grafu o 30 % a 47 % lepší poměr cena/výkon než Skylake-X, a nejoblíbenější Ryzen Threadripper 2950X s 16 jádry pak o 61 % lepší. Nevíme ovšem, v čem přesně se pro tento graf výkon měřil.

Dvousečné slajdy proti konkurenci…

Intel jinak ukazoval i slajdy, které už pro AMD takto nečekaně příznivě nevyznívaly. Firma ukazovala novinářům také slajdy o „výhradách komunity“ proti Ryzenům. Jde o citáty médií píšících o onom výroku zaměstnance Asusu, dle nějž AMD mezi AGESA 1.0.0.2 snížilo agresivitu boostu, snad kvůli dlouhodobé spolehlivosti a životnosti (psali jsme o tom podrobně v tomto článku).

A dokonce už se v slajdech Intelu objevily snímky s distribucí turbo boostu z nedávného videa od Der8auera, které ukazovalo statistiky o tom, jaké procento čipů dosahuje maximální boost ze specifikací (Aktualizace: tyto slajdy Intelu Der8auer okomentoval a trochu zkritizoval zde). Marketingoví představitelé Intelu (mezi nimiž jsou teď i někteří bývalí novináři) také opět opakovali výhrady Intelu, podle kterých se v recenzích nepoužívají ty správné benchamarky z reálného světa.

… už dávají prostor i ARM notebookům

Novinka je, že zmínku už si jako konkurence nezasloužilo jenom AMD, ale zdá se také ARM. Ryan Shrout (původně z PC Perspective) novináře upozorňoval i na problémy s notebooky s Windows bežícími na čipech ARM. Do hledáčku se tak dostal už i Qualcomm. Stejně jako u AMD ale Intel možná trošku riskuje, že tím, jak „najednou o konkurenci ví“ a v prezentacích ji pořád zmiňuje, tímto Qualcomm naopak zlegitimizuje jako reálného konkurenta a vlastně mu udělá reklamu. Slajdy z těchto prezentací můžete vidět v galerii.

https://twitter.com/LegitReviews/status/1169283316408881154

Galerie: Prezentace Intelu na IFA 2019: Core i9-9900KS, Cascade Lake-X, ARM a AMD

Core i9-9900KS vyjde příští měsíc

Ovšem mimo tento marketing a Cascade Lake-X je tu ještě jedna podstatná informace. Intel sdělil přibližně, kdy přijde na trh jeho nový nejvýkonnější procesor pro mainstreamový desktop – a také zřejmě nejvýkonnější herní CPU, tedy ono Core i9-9900KS. Intel sdělil, že i to bude vydáno příští měsíc, čili v říjnu. Je už tedy relativně blízko. Přesné datum nemáme, ale do nějakých šesti až sedmi týdnů by mohlo být tu.

Core i9-9900KS bude zvláštní výkonnější verze Core i9-9900K vydaného o rok dřív. Zatímco to dokáže běžet na 5,0 GHz jen se dvěma jádry najednou a při zátěži všech jader je maximální frekvence 4,7 GHz, nové Core i9-9900KS už bude přímo z krabice bez přetaktování umět turbo boost 5,0 GHz na všech osmi jádrech. Nemusí to asi úplně nutně znamenat, že na této frekvenci poběží naprosto vždy. Jeho základní takt bude „jen“ 4,0 GHz. Ale ve hrách by asi mohl procesor na maximum boostovat skoro vždy. Intel například ukázal demo hry Hitman 2 – New York, kde se i9-9900KS při hraní drželo na 5,0 GHz skutečně všemi osmi jádry.

MMF24

Demo 5GHz turbo boostu procesoru Core i9 9900KS na IFA 2019 Demo 5GHz all-core turbo boostu procesoru Core i9-9900KS na IFA 2019 (Foto: Tom's Hardware)

Díky tomu by mohlo i9-9900KS dosahovat o něco lepších snímkových frekvencích při použití nejrychlejších 144–240Hz monitorů a při podobném na CPU nejnáročnějším hraní. A je také možné, že uvnitř těchto modelech bude Intel mít výběrový křemík, takže by se také třeba mohly dát přetaktovat výš, než i9-9900K. A ovšem ale asi také budou více stát.

Exkurz: Když se reklama opravdu povede

Mimochodem, když už je řeč o onom marketingu. Intel teď proti vícevláknovému výkonu Ryzenů 3000 (případně třeba ještě energetické efektivitě 7nm procesu) logicky bude silně stavět herní výkon a jednovláknový výkon. Jak ukazuje i Core i9-9900KS, marketingový tým si také dobře uvědomuje symbolickou hodnotu kulatých až magických 5,0 GHz, na kteroužto frekvenci procesory Core i9 dosahují. Na Twitteru firmy se minulý týden objevil následující vtípek, u kterého musí i největší hejteři uznat, že se někomu v teď asi dost usilovně se snažícím týmu opravdu povedl (klobouk dolů). Sice se to Intelu ještě teoreticky může vrátit, pokud bude mít problémy dostat se na 5,0 GHz s budoucími 10nm nebo 7nm procesory, ale to je ještě daleko a není to nic, co by snižovalo kvality tohoto fórku.

Reklama Intelu na Core i9 9900K Twitter Reklama Intelu na Core i9 9900K. Pokud tolik nevládnete angličtinou: Intel se chlubí, že procesor dosáhne 5 GHz s chlazením *plynným* dusíkem, ne kapalným, jenž byste čekali coby oblíbený prostředek extrémního přetaktování (Zdroj: Twitter)

Byl pro vás článek přínosný?