Hlavní navigace

Velká rekapitulace roku 2012: největší události světa IT

Sdílet

Zdroj: Redakce

Apple: vrchol i skandály

Měl to být pro Apple úspěšný rok, kdyby z dobře nastoleného loňského směru neuhnul. Přesto i gigant občas šlápl vedle. Finančně jsou na tom Cupertinští skvěle. Firma má rekordní tržby i zisky, tržní kapitalizace posunula Apple do čela světových společností před Exxon Mobil. S více než 100 miliardami dolarů na účtech se Apple rozhodoval, co dál. Prvním krokem bylo opětovné vyplácení dividend, druhým pak zvýšení investic do výzkumu a vývoje.

Apple začal pomalu ztrácet dech v posledním čtvrtletí. Poslední finanční zpráva a hlavně prodeje zklamaly analytiky. Společně s obecným oslabením akciových trhů to výrazně ovlivnilo cenné papíry jablečné společnosti. V září se cena za akcii vydrápala na rekordních 700+ dolarů, přičemž se předpovídalo, že Apple může vyrůst až na tisícovku. Avšak v prosinci je už hodnota akcie lehce nad 500 dolarů. Firma tak rázem přišla o téměř 200 miliard tržní kapitalizace.

Nové jablečné počítače

Fanoušky technologií ale nemusí byznys vůbec zajímat. Hlavně když šlapou produkty. Apple loni obměnil všechny řady počítačů, mobilních zařízení a dalších hraček. Nemá smysl znovu opakovat technické parametry, připomeneme si jen klíčové změny.

Macbook Pro with Retina
MacBook Pro s displejem Retina, foto: Apple

Skončil velký 17“ MacBook Pro. Derniéru si odbyl klasický plastový MacBook, jehož definitivně nahradila žiletka MacBook Air, která výrazněji zrychlila při zachování stejné ceny. Aktualizace MacBooků Pro přinesla hlavně novější technologie (USB 3.0), důležitější bylo uvedení nových modelů s displeji Retina. Apple čtyřnásobně navýšil rozlišení, takže obrazovka svou jemností připomíná fotografii. V retinových MacBoocích najdete ty nejlepší technologie, co jsou dnes k sehnání. Přitom je notebook lehčí než dříve. Ale také mnohem dražší.

Mac Mini prošel drobným hardwarovým refreshem a Mac Pro už má budoucnost nahnutou. Poslední stolní jablko – all-in-one iMac – dostalo kompletně nové tělo. Do ještě užšího (a hezčího) monitoru se vešly komponenty poslední generace a třeba také zajímavá hybridní jednotka Fusion Drive.

iPhone 5 a iPod Touch: větší displeje a lepší železo

Dorazil také iPhone 5. Co k němu říct? Zase je to nejlepší telefon s jablkem na zádech. Má očekávaný větší a lepší displej, pokročilejší foťák, rychlejší procesor a nové hliníkové tělo. Je rovněž tenčí, ale rozhodně ne nejtenčí, jak Apple tvrdí. Po letech se vytratil nepohodlný dokovací konektor a nahradilo jej rozhraní Lightning. To je menší a hlavně lze zapojit oboustranně. Starší příslušenství ale bude vyžadovat redukci nebo cestu do křemíkového nebe.

iPhone 5
iPhone 5, foto: Apple

Od nového iPhonu se odvíjí i čerstvý iPod Touch. Teď už opravdu můžeme říct, že je to iPhone bez telefonního a bohužel i GPS modulu. Má úplně stejný displej jako iPhone 5 (výborný IPS panel), čipset jako iPhone 4S a foťák jako iPhone 4. Skvěle vypadá a je neuvěřitelně tenký. Je to herní konzole, foťák (má dokonce efektní špuntík na poutko) i kapesní počítač. Navíc za poloviční cenu oproti iTelefonu.

Změnil se také iPod Nano, přehrávač, který prošel nejrušnějším vývojem. Nová verze trochu připomíná iPhone, trochu telefony Nokia Lumia. Interní systém vypadá jako iOS, ale používá nestandardní kulaté ikony, které se k zařízením Applu subjektivně vůbec nehodí. Nové Nano opět postrádá fotoaparát, zato nabídne lepší zvuk, a to nejen díky novým sluchátkům Ear Pods.

Jeden rok, tři nové tablety

Jestli Apple někde výrazně uhnul z trasy, tak jsou to tablety. Překvapil hned dvakrát. Na jaře uvedl očekávaný iPad 3 (New iPad) s lepším foťákem a hlavně perfektním displejem se čtyřnásobným rozlišením. Inovace se ale nevešly do původního těla, proto iPad ztloustnul. Na podzim dokonce dorazila čtvrtá generace iPadu (iPad with Retina display). Čerstvé majitele předchozí řady může mrzet nový rychlejší procesor a rozhraní Lightning s rychlejším nabíjením. Stačilo počkat půl roku. Jinak se ale tablety prakticky neliší.

iPad Mini
iPad Mini, foto: Apple

V prodeji nadále zůstal loňský iPad 2, který dostal konkurenci z vlastní stáje. iPad Mini přišel se stejným nebo lepším hardwarem za nižší cenu a s menšími rozměry. Apple se vysmíval sedmipalcovým tabletům, a proto Mini vznikl lišácky. Displej má úhlopříčku 7,85 palce, ale při poměru stran 4:3 je vlastně dost velký. Má však jen nižší rozlišení 1024 × 768 px, takže text na něm ve srovnání s retinovými displeji vypadá „chlupatě“. Příjemný povrch těla ale kazí fakt, že do menších rukou se iPad Mini příliš nehodí. Za kraje se špatně drží a na hrany mnozí ani nemusí dosáhnout (především ženy). Také cena, ač nižší než ostatní iPady, je ve srovnání s modely od Googlu nebo Amazonu zbytečně vysoká. Jak by řekl Felix Holzmann. „No jo, ale za to na tom tolik nevydělaj!“

iOS a OS X jsou zase podobnější

Apple vydal nové verze mobilní systému iOS i desktopového OS X. Oba se navzájem ovlivňují. A byť v Applu žádný dotykový počítač zatím nemají, dbají na dobré ovládání gesty na velkém trackpadu. Za zmínku stojí integrování sociálních sítí (Twitter a Facebook). U mobilního systému je největší změnou zbavování se závislosti na Googlu. Vyhledávač jen tak nenahradí, ale Apple odstranil YouTube a především Mapy.

 

Zbrusu nová aplikace a v ní mapové podklady, které zpracovával sám Apple, daly vzniknout stovkám vtipů. První kolo se nepovedlo. Přestože je aplikace technicky dobrá (nechybí navigace ani rychlé vektorové mapy), pokrytí a body zájmu připomínají ranou betaverzi, ne hotový produkt. Uživatelé se stali obětními beránky, na druhou stranu používání map a reportování chyb je může pouze vylepšit. Vysvobození přišlo až nedávno, kdy Google uvedl vlastní aplikaci. Stala se obrovským hitem.

Mapy, které přepisují historická fakta

Kvůli nepovedeným mapám a jiným designovým botám padaly hlavy. Apple výrazně proměnil vysoký management. Příští rok bychom se měli dočkat lépe svázaných a vypadajících produktů. Do té doby budeme ještě nečinně přihlížet na patentové spory. Snad jediná velká společnost, se kterou v Cupertinu nemají problém, je Microsoft.

Největší bitvu Apple svádí se Samsungem. První instance největšího soudu v Kalifornii přiznala vinu Korejců, za kopírování výrobků a technologií musí zaplatit miliardu dolarů. Samsung se pochopitelně odvolal. Podobné spory s rozdílnými výsledky probíhají i v jiných zemí, vítězové se mění, pokuty jsou pouze zlomkové.

Samsung a Apple
Apple vs. Samsung, foto: Cnews.cz

Neustává ani bitva s Googlem. Nepřímo útočí skrz Android, přímo pak skrz technologické spory s Motorolou, kterou Google nově vlastní. Když se to však vezme za správný konec, i Apple se umí dohodnout. Spor s Nokií vzdal a bude jí platit. S HTC se také domluvil na křížovém patentování.

Apple překvapil ještě dvěma kroky. Protože se kontrola špatných pracovních podmínek v asijských továrnách vymyká kontrole, výrobu pomalu přenáší do USA. Začne zlehka Macy Mini. Zlepší si image, posílí domácí ekonomiku i zaměstnanost.

Ještě větší senzací je vlastní návrh mobilních procesorů. Apple už nepoužívá jen cizí obvody, ale například mobilní procesor vytvořil sám. Je kompatibilní s instrukcemi ARMu, ale podobně jako Krait či Snapdragon od Qualcommu neodpovídá referenčnímu návrhu Cortex-A15. Provázání hardwaru a softwaru se tím dostává na novou úroveň.

Google ovládl mobily a překvapil chytrými brýlemi

Internetový hegemon si zachoval předloňskou dobrou formu. Z finančního hlediska jej nepotkal žádný problém, tržby i zisk rostly až do chvíle, než Google pohltil ztrátovou Motorolu. V roce 2012 byl dokončen 12,5miliardový obchod, díky kterému se Google mohl stát také hardwarovým výrobcem.

Spojení ještě žádné ovoce nepřineslo. Pod novým vedením ale Motorola prochází velkou restrukturalizací. Firma propouští, ruší pobočky a chce se soustředit pouze na „důležité“ trhy. I proto jsou jejich telefony u nás těžko k sehnání.

Motorola Razr i preview
Motorola Razr i s Intelem, foto: Motorola

Google se teď zbavuje části Motoroly, která vyvíjí a prodává síťová a video zařízení do domácností (routery, modemy, set-top boxy atd.), čímž budou mít v Mountain View dohled pouze nad telefony a tablety. Nové smartphony Razr zaujaly vzhledem (nevšední tělo, kevlar), jeden z modelů dokonce využívá netradiční procesor – x86 Atom od Intelu. Na žádném zařízení se ale ještě Google nestačil podepsat. Už se ale mluví o bájném telefonu X Phone, který má spojit know-how obou firem. Mimo to ale Google udržuje dobré vztahy s výrobci ostatních smartphonů a tabletů, kteří na místo vlastních systémů využívají Android.

Android: chaos a dominance

Zelený robot už okupuje 75 % prodaných telefonů. Pomalu také roste na tabletech, kde si ale dominanci nadále drží iPad. Android v roce 2012 výrazně zrychlil uživatelské rozhraní, přinesl chytrého asistenta a vyhledávač Google Now a konečně už také standardizované grafické prvky pro tvorbu mobilních aplikací. To aby se stejně ovládaly. Mimochodem: v Play Storu pro Android je už přes 700 000 aplikací a každý den se aktivuje více než milion nových Androidů.

Android jako platformu ale stále sráží přílišná roztříštěnost. Nejpoužívanější verzí jsou rok dva staré inkarnace, to nedělá dobrou vizitku. Chaos vzniká v obchodě s aplikacemi, kde ne každá aplikace podporuje starší verze, případně rovnou odmítá některé telefony. Zmatky mají na svědomí i výrobci zařízení, kteří nechtějí aktualizovat, nebo jim to trvá dlouho, protože potřebují ohnout Android k obrazu svému.

Nexus 7
Nexus 7, foto: Google

Zárukou dobré použitelnosti, podpory a včasných aktualizací jsou zařízení s názvem Nexus. Referenční modely slouží pro vývoj nových verzí Androidu i aplikací, díky rychlosti z nich mají radost i uživatelé. Loni jsme se dočkali hned čtyř nových Nexů. Nejdříve Google překvapil sedmipalcovým tabletem Nexus 7 (vyrobil Asus), ze kterého se stal velký hit. Může za to jednak dobrý výkon, příjemné tělo, ale především výborná cena, a to i na české poměry.

Je to ale jediný Nexus, který se u nás oficiálně prodává. Telefon Nexus 4 (vyrobilo LG) se do Česka dostane nejdříve v lednu, a to za mnohem vyšší cenu než v zahraničí. Tablet Nexus 10 (vyrobil Samsung) zase míří proti iPadu, nabídne superjemné rozlišení displeje za méně dolarů, ale opět je dostupnost u nás nejasná. Multimediální přehrávač Nexus Q se nakonec ani nezačal prodávat. Kulatý nesmysl tak zůstal zajímavý jen designem a faktem, že se vyrobil přímo v USA.

Stále bez obsahu

Špatná dostupnost mimo západní trhy má jediný důvod – Google Play. Obchod s hudbou, filmy, televizními pořady, knihami a časopisy u nás není dostupný, koupit můžete pouze aplikace. V zahraničí lze Nexy nakupovat na stejném místě jako obsah, a to za výborné ceny. Telefon, který u nás bude asi za 12 000 Kč, je v Play Storu v přepočtu za 8000 Kč. Padesátiprocentní „slevu“ můžeme chápat jako dotaci Googlu, který zisky ušlé z prodeje zařízení nahradí provizí z filmů, hudby atd. Dokud u nás nebude plný Play Store, nebudou ani levné Nexy.

Google Play v češtině Google Play v češtině Google Play v češtině 
Všechny obchody v Play jsou na češtinu připravené, Googlu stačí jen přepnout tlačítko do pozice On

Dalším zakázaným ovocem jsou notebooky, pardon Chromebooky. Počítače s Chrome OS zcela mění způsob uvažování o operačních systémech. Zapomeňte na do detailu propracovaná Windows, OS X nebo linuxová distra. Chrome OS běží na lehkém linuxovém jádru a celé prostředí se prakticky rovná prohlížeči Chrome. Aplikace se neinstalují, jsou to pouze weby, které mohou (některé) běžet i bez internetového připojení. V oficiální distribuci u nás Chromebooky a Chromeboxy nenajdete, ale v zahraničí hlavně poslední generace notebooků sklízí ovace. Za nízkou cenu toho nabízí hodně, tedy pro BFU (běžného facebookového uživatele).

Google Samsung Chromebook s ARM Google Samsung Chromebook s ARM Google Samsung Chromebook s ARM
První Chromebook na ARMu, foto: Samsung

Jestliže Chrome OS je zakázaným ovocem, prohlížeč Chrome je už obyčejným konzumem. Chutná spoustě lidem. V Česku se jedná o třetí nejpoužívanější browser, v některých jiných zemích dokonce přeskočil IE i Firefox. Chrome je stále technologickým tahounem (novinky přináší jako první), ale vývoj je už z uživatelského pohledu nezajímavý. Nová verze jen rutinně opravuje dřívější chyby, lehce se zrychlí, přidá se nový standard. Nuda. Velmi se však povedl Chrome pro Android a iOS, Na jiných platformách ale máte smůlu. Windows Phone se aplikace nedočká.

Vyhledávač přímo odpovídá

Co dělá Google Googlem, je vyhledávač. Opět prošel úpravou algoritmů, které mají přinést přesnější výsledky a méně spamu. V některých případech (v angličtině) už Google dovede přímo odpovídat. Vyhledávač musí znát smysl webových dokumentů a také pochopit dotaz. Dokonalé sémantické vyhledávání je ale stále ještě sci-fi.

Místo toho Google výsledky upravuje podle uživatele. Máte-li účet na Google+, schránku v Gmailu, dokumenty v Docs nebo fotky v Picase, Google na to bere ohled. Pomalu se učí vyhledávat napříč ostatními službami, chápe souvislosti a vztahy mezi lidmi. Pokud jeden a ten samý dotaz zadáte vy a já, pravděpodobně uvidíme jiné výsledky a odkazy.

Okolo mezilidských vztahů se ale točí celý Google. Hlavním spojovacím produktem je sociální síť Google+. Není tak velká jako Facebook, tak cool jako Twitter, ale má už přes 100 milionů aktivních uživatelů a další miliony využívají funkce s G+ spojené. Například Hangouts (Setkání) nahradily videohovory v Gmailu, pluskovací tlačítka se už zabydlela vedle těch facebookových a twitterových a třeba recenze a hodnocení androidových aplikací už bez účtu na G+ také nefungují.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Na jaře Google uvedl nový webový disk Drive. Dropbox se bát nemusí, až na pár detailů a vyšší ceny se výrazně neliší od dřívější služby Google Docs. Nad Drivem ale lze stavět další aplikace a úložný prostor chytřeji využívat. Z toho teď těží například Gmail, díky čemuž můžete posílat fakt velké e-mailové přílohy.

Redesign pokračuje. Trend, který předloni Google nastolil, panoval i loni. Vyhledávač definitivně vypadá jako ten na tabletu. YouTube se zbavil šedi. A konečně i mobilní aplikace zapadají do jednotného stylu.

 

Google můžeme pochválit za to, že udělal moc pěkné 3D mapy. Se svou výbavou pro Street View navíc navštěvuje nezvyklá místa. Virtuální procházku si můžete díky tomu udělat v muzeu, u památek Unesco, pod mořem, ale i v kdejaké Horní Dolní. Google totiž pomocí Street View pokryl téměř celé Česko.

V amerických státech už vás nepřekvapí, když kolem vás projede samořídicí auto s umělou inteligencí. Ve svých laboratořích Google pracuje na technologiích, které změní svět. Letošním nejdivočejším produktem jsou chytré brýle Project Glass. Všichni vědí, jak vypadají, co mohou umět, ale v praxi je mimo zaměstnance Googlu nikdo nepoužívá. Představte si brýle s integrovanými displeji, co vám před oči vkládají informace a spojují je s reálným prostředím. Navigaci máte stále na očích, fotit můžete na povel, e-mail si přečtete s rukami v kapse. To je budoucnost.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Google se také pomalu stává operátorem. V americkém Kansas City vybudoval optickou síť se symetrickou rychlostí 1 Gb/s, kterou může mít každý tamní obyvatel. Budeme-li se držet Orwellovy terminologie, asi dnes není většího Velkého bratra. Google ví, co čtete, kdo a co vám píše, s kým se kamarádíte, kde jste nebo kolik máte peněz. Když si jej pustíte i domů, do garáže nebo na nos, tak už jej máte opravdu všude.

Ač to s tím příliš nesouvisí, Google je trnem v oku antimonopolních úřadů. Evropská komise stále řeší zneužívání dominantního postavení ve vyhledávačích a internetové reklamě. Kvůli Street View má zase problém u úřadů pro ochranu osobních údajů. Aby toho nebylo málo, přidávají se i patentové spory. Sám nakonec prakticky vyhrál monstrózní proces s Oraclem, skrz Motorolu si to ale rozhádal přímo s Microsoftem, Nokií nebo Applem.

Začíná připomínat Microsoft v 90. letech. Je všude a nedostatek konkurence jej může přestat motivovat v inovacích.

Microsoft nenechal kámen na kameni

Jestliže jsme u Googlu a Applu mluvili o pokračování v nastolených trendech, u Microsoftu nezůstal kámen na kameni. Redmondští v roce 2012 vychrlili spoustu nových produktů, změnili tvář a zažili i skandály.

Jestli probíhající změny něco dobře symbolizuje, je to nové logo. Po 25 letech dostalo svěží nádech, jednoduchou grafiku symbolizující okno a k tomu prostý font. Microsoft chce dělat věci jednoduše, čistě. Barvy loga odkazují na produkty, se kterými máme nejvíce počítat. Červená je Office, modrá Windows, zelená Xbox a žlutá Bing. Zhruba třetina tržeb i zisku sice přichází i ze serverové divize, ale Microsoft se chce prezentovat produkty pro lidi, stejně jako Google nebo Apple.

Microsoft

A stejně jako oni začíná fušovat do hardwaru. Pomineme-li, že periferie (myši, klávesnice, gamepady…) už Microsoft vyrábí 30 let a že jsme se dočkali také dvou Xboxů, v Redmondu navrhli první počítače. (Na propadáky jako přehrávač Zune nebo telefon Kin raději zapomněli i v Microsoftu.) Před Vánoci to byl tablet Surface s Windows RT, brzy se do prodeje dostane i Surface Pro s plnohodnotným systémem Windows 8. Tento rok zcela jistě přijde nový Xbox, mluví se i o herním tabletu a šéf firmy Steve Ballmer naznačil, že se nebojí vyrábět cokoliv, o co bude zájem.

Míněny jsou tím jistě chytré telefony. V této oblasti Microsoft ne a ne prorazit. Čerstvě vydaný systém Windows Phone 8 se už může poměřovat s Androidem i iOS, co se týče funkcí i podpory technologií. Prodeje stoupají, ale oproti konkurenci si WP drží jen zlomek trhu. Microsoft navíc na své straně nemá moc partnerů. Pár čínských pokusů doplňuje Samsung a HTC, ti však prodávají hlavně Androidy. Na Microsoftu je úplně závislá finská Nokia, která kvůli dřívějšímu podcenění trhu s chytrými telefony upadla do krize. Sázka na Windows Phone se zatím nevyplácí.

 

Rok osmiček

Produktem číslo jedna je však Windows 8. Tak masivní kampaň v IT nepamatujeme. Reklamy byly všude. O osmičkách se mluví jako o jakémsi startu post-PC éry. Je to možná poslední stupeň tradičního desktopu, jak jej známe. Další verze Windows už možná definitivně spojí stolní počítače, notebooky, tablet, telefony a třeba i televize a konzole.

Osmičky spolu s Windows RT a Windows Phone 8 tvoří blízkou rodinu, kterou spojuje společné jádro a vzhled. Rozhraní Metro udělalo z ikon dlaždice, ze strakatých oken čistá a z náročnější grafiky spíš líbivě zalomený text. Jednotné jádro a vzhled znamená, že vývoj aplikací probíhá podobně a stejně se i ovládají. Windows Phone 8 a Windows RT jsou prakticky novými produkty.

Telefonní systém začal téměř od píky s tím, že se zachovala zpětná kompatibilita s Windows Phone 7.5. Smartphony s WP8 budou rychlejší, s lepšími displeji i podporou technologií. Microsoft vzal znovu na milost rozšiřující karty microSD, vsadil na bezkontaktní síť NFC nebo šifrované úložiště. Novinkou jsou lepší mapy, podpora VoIP a lepšího Skypu, nový prohlížeč, e-peněženka nebo třeba lepší možnosti pro tvůrce her.

Microsoft Surface
Microsoft Surface s Windows RT, foto: Microsoft

Windows RT zase zamíří na tablety a jiné dotykové počítače, které se budou pyšnit dlouhou výdrží a nehlučným chodem. Ertéčka běží na procesorové platformě ARM, což znamená, že dřívější desktopové aplikace nespustíte. Programy se instalují pouze skrz oficiální portál Windows Store. RT zatím nemá nahradit běžné počítače, ale především iPady. Výhodou má být propojení s ekosystémem Microsoftu a bezplatný balíček MS Office už v základu.

Windows 8 staví na předchozích sedmičkách. I přes spousty nových funkcí a drobností jde prakticky o stejný (a dobrý systém), který trochu jinak vypadá a který ztratil tradiční nabídku Start. Místo ní se na počítači usadí spouštěcí obrazovka plná dlaždic a vlastních aplikací. Osmičky jsou kočkopsem. Nechybí starý známý desktop, ale přibylo také nové dotykové prostředí, které na desktopu žije nezávisle. Za sebe mohou říct, že obojí zvlášť funguje dobře, ale současná existence obou tváří Windows je někdy ke vzteku. Hodnocení celku pak závisí na tom, jestli zrovna vám Metro sedne, nebo ne. Zbytek je totiž fajn včetně atraktivních zaváděcích cen.

Metro, Nemetro

Do Metra se převlékl dashboard v Xboxu 360 i weby Microsoftu. Ať už je to vylepšený Bing, zpravodajský portál MSN, úložiště SkyDrive nebo centrální Microsoft.com, vše vypadá jako součást většího celku. Microsoft nejvýrazněji ze všech spojil mobily, tablety, počítače a web v jeden svět. Mimochodem: stále mluvíme o Metru, ale Redmondští se tohoto názvu před časem vzdali. Vlastně o něj přišli, protože ochrannou známku drží jedna německá společnost a Microsoft se chtěl vyvarovat problémům. Nově se tak prostředí jmenuje méně sexy – Modern UI.

Microsoft Windows Live
Live.com končí, foto: Cnews.cz

Proměna Microsoftu za sebou nechala několik mrtvol. Do budoucna se už nepočítá se značkou Live. Microsoft zahubil Zune, aby jej přemaloval na služby Xboxu. Messenger končí kvůli Skypu. Nejpřekvapivější změnou je ovšem pomalá smrt nejslavnějšího pošťáka Hotmailu. Ač ještě funguje, firma jej postupně nahrazuje novým freemailem Outlook.com. Ta nese všechny rysy „nového Microsoftu“.

Microsoft přispěchal i s novou kanceláří Office 2013. Oproti předloňské verzi nepřináší mnoho nových funkcí. Pás karet Ribbon trochu více zapadá do stylu Metra a aplikace jsou těsněji spojeny s úložištěm SkyDrive. Největší novinkou je systém distribuce. Firmy (ale i domácnosti) si mohou Office předplatit spolu s webovou službou Office 365 a Skypem. V prvním čtvrtletí roku 2013 pak Office 2013 konečně zamíří i na Android a i OS, byť rozhodně nečekejte plnou funkčnost velkého balíčku.

Stojí za zmínku, že Redmondští přišli s lepšími mapami, a to i v ČR. Velkou záhadou je pro nás sociální síť Socl. Smysl dává až jiná síť – Yammer. Miliardová akvizice má doplnit firemní řešení, Yammer funguje jako jakýsi malý Facebook do každého podniku. Microsoft zaujal vkusnými kampaněmi (a že povedených reklam moc nemá), ve kterých srovnával Bing s Googlem a Outlook s Gmailem. Vzrušující je pak výzkumný projekt nového překladače, jenž v reálném čase převede namluvený text do cizí řeči, a to přímo vaším hlasem, nikoliv umělým syntezátorem.

Outlook.com
Outlook.com, foto: Cnews.cz

Microsoftu konečně začal vydělávat Xbox. Výrazně ztrátovou divizí ale stále zůstává Bing a reklama. Firma po letech přiznala, že dřívější nákup reklamní společnosti aQuantive byl špatný, proto si loni odepsala šest miliard zisku. Toto gesto ale nic nemění na tom, že na internetu hraje až druhé nebo třetí housle za Googlem nebo Facebookem.

Celkově se Microsoft celý rok určitě povedl. Vzhledem k tomu, co všechno se měnilo, to firma ustála v pohodě. Úspěch hatí problémy partnerů – nedostatek nových počítačů a telefonů s Windows na vánočním trhu. Podobně jako Apple i Microsoft přišel o velkou osobnost – výrazný šéf Windows Steven Sinofsky odešel z firmy jen chvíli po vydání osmiček.

Sociální sítě měnily směr

Facebook v nákupním rozmaru

Nejvíce lidí je spojeno skrz Facebook, o tom není pochyb. Přibyl miliardtý uživatel, samotná firma uvádí, že falešných účtů nebo těch porušující podmínky je asi jen 5 %. Milion sem, milion tam, rok 2012 byl pro Facebook důležitější z jiných perspektiv.

Přišel dlouho očekávaný vstup na burzu. Internetová bublina vyhnala tržní hodnotu firmy na více než 100 miliard dolarů (38+ USD za akcii). Cenné papíry pak rychle slábly, z miliardářů byli zase milionáři. Investoři ale Facebooku zase věří, přesto je cena o 27 % nižší než při primárním úpisu akcií.

Facebook mapa
Facebook spojuje napříč kontinenty, foto: Facebook

Facebook mohutně nakupoval. Miliardový obchod mladé fotosítě Instagram byl velkým překvapením. Kvůli akciové krizi (Facebook platil část v cenných papírech) se nakonec hodnota akvizice rovnala přibližně 750 milionům dolarů, ale přesto to byl za prodělávající firmu bez obchodního modelu velký úlet. Instagram pod novým majitelem přišel s aplikací pro Android, nabral miliony dalších uživatelů, dostal českou verzi, rozhádal se s Twitterem a nakonec čtvrtinu uživatelů zase ztratil. Pár let a Instagram možná skončí na webovém hřbitově.

S fotkami měl Facebook velké plány. Sám vylepšil vlastní fotogalerie, k tomu koupil ještě tvůrce aplikace Lightbox a nakonec sám vydal fotoaplikaci konkurující právě Instagramu. Kromě toho koupil ještě službu Face.com, která na obrázcích rozpoznává obličeje.

Facebook Timeline
Facebook a nové profily Timeline, foto: Cnews.cz

Do nákupní nálady dostaly Facebook i vnější okolnosti. Znesvářené Yahoo osočilo Zuckerbergovu síť kvůli zneužití patentů. Facebook pak nakoupil dva velké balíky od Microsoftu a IBM za více než miliardu dolarů.

Od té doby je klid. Facebook se v tichosti změnil na obrovskou poštovní službu, vybudoval kronikářské profily Timelime, mění podmínky a dal vám možnost za pár šupů zviditelnit vaše příspěvky.

Twitter byl tou zlobivou sítí

Drsné lokty ukazoval Twitter. Ohrazoval se vůči konkurenci, partnerům, a tím i uživatelům. Znevýhodněním pravidel chce uživatele donutit, aby používali pouze oficiální aplikace a klienty. U sítě, kde tvůrci čerpali hlavně z nápadů alternativních klientů a webových nadstaveb, je to paradox. Jde o prachy, ve vlastních aplikacích může Twitter prodat více reklamy.


Twitter už není ta hodná síť, foto: Cnews.cz

Podobně jako Facebook i Twitter nakupoval. O blogovací platformě Posterous jsme ale od akvizice neslyšeli. Nedávno se však proslechlo, že majitelé měli zájem také o Instagram. Když jim jej vyfouknul Facebook, přišli s vlastním prznítkem obrázků.

Pro Twitter byl 2012 především rokem růstu. S více než 200 miliony aktivních uživatelů se nemůže rovnat Facebooku, ale společenský vliv (hlavně na západě) má možná větší. A co víc, Twitter byl konečně přeložen do češtiny a českých a slovenských uživatelů už je přes 120 000.

Příběh jménem Google+

Google+ je jiná pohádka. Plusko má za sebou největší zázemí a před sebou největší ambice. Pro Google to není jen síť lidí, ale cenná znalostní databáze. Díky tomu pochopí vztahy mezi lidmi, rozpozná osobnost a zájmy člověka, a tím bude umět lépe vyhledávat nebo odpovídat. Tedy na prvním místě je co nejlepší cílení reklamy, ale vedlejším produktem jsou pak uživatelské služby šité na míru.

Síť Googlu čítá 135 milionů aktivních uživatelů za měsíc, další miliony ale využívají prvky pluska (ve vyhledávači, videochatu v Gmailu atd.). Na poměřování pindíků s Facebookem a Twitterem je to stále málo, ale Google si ty uživatele najde. Silou. G+ protkne s co největším množstvím služeb a že v pozadí běží nějaká sociální vrstva, si ani neuvědomíte.

Google+ přišel s novým vzhledem, spoustou funkcí a zbrusu novými mobilními aplikacemi. Subjektivně nejvíce naslouchá přáním uživatelů, ale hlavní novinky pocházejí přímo z mozků v Mountain View. G+ je nově bohatší o databázi míst či diskuzní fóra.

Ti druzí… a třetí

Ani mimo trojku hlavních sítí nebyla nuda. Microsoft spustil vlastní Socl, což je jakýsi hybrid mezi vyhledávačem, nástěnkou a Twitterem. Je těžké jej zařadit a pochopit účel. Nepovedlo se nám to během betatestování ani při veřejném spuštění.

 

To Apple svou hudební síť Ping rovnou ukončil. Vydržela dva roky, měla asi 14 uživatelů. Na hudbu je už dneska Facebook. Nebo možná i legenda MySpace, která se zase snaží vstát z mrtvých.

Největším trendem roku bylo sdílení fotografií, ať už čistých nebo prohnaných různými filtry. Speciálně pro fotografie vznikla síť 500px, která chce být novým svěžejším Flickrem. Zatím ale spíš zůstává pod radarem zájmu uživatelů i médií. Výrazně si o pozornost řekl Pinterest. Funguje jako obrázková nástěnka. Tu připnete fotku nalezenou jinde na webu, tu zase vložíte vlastní dílo. V zahraničí se o ní hodně mluví, u nás má možná stovky uživatelů. Obávám se, že ale jednou narazí kvůli autorským právům.

Politika, piráti a bezpečnost

Že je Internet až příliš svobodným místem, chtěli loni politici změnit v řadě zemích. V USA pekli poslanci a senátoři kontroverzní zákony SOPA a PIPA, které by přinesly výrazné změny do tamní sítě. Jednak by se přenesla zodpovědnost za chování uživatelů na provozovatele služeb a jednak by to znamenalo omezení provozu ze zahraničí. To vše jako ochrana domácího trhu před piráty, hackery a jinou verbeží. Oba zákony vyvolaly velkou kontroverzi, nakonec je zákonodárci odpískali. Nebo spíš odložili k přepracování. Znáte CISPA?

USA, EU a další země pak strašily protipašeráckou dohodou ACTA. Ta by pravděpodobně byla užitečná při prodejích zboží, jenže obsahovala i přílepek týkající se internetu. Vágní formulace mezinárodní dohody dovolovala několik výkladů od optimistických, že se nic nezmění, až po pesimistické, že to bude znamenat cenzuru a prohledávání notebooků na letištích. Nejhorší bylo, že dohoda vznikala v tajnosti, to nevěstí nic dobrého. Po řadě protestů ale v některých zemích vlády přehodnotily názor a nový zákon odmítly. I v Česku. Takže se opět nic nestalo.

Posledním bubákem měla být konference WCIT 2012 pořádaná ITU (Mezinárodní telekomunikační unie, spadá pod OSN), kde se řešilo, kdo je za Internet vlastně zodpovědný a proč není více regulován. Stály proti sobě dva světy – západní civilizace, která je se současným stavem spokojená, a východní, která by ráda více pravomocí přenesla do mezinárodní politiky. Internet je svobodnou sítí, ale důležité součásti spravují vesměs americké organizace, což se zejména Číně a Rusku nelíbí. Západní svět nakonec nové návrhy nepřijal, východní ano. Patová situace znamená, že se z našeho pohledu nic nemění.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Světový Internet postihla ještě jedna důležitá událost. Docházejí adresy IPv4. Evropa už je na mizině také. Lékem je přechod na IPv6, který bude stačit na hodně dlouho dopředu. V létě proběhl slavnostní ostrý start IPv6, kterého se zúčastnily hlavní hvězdy internetu i operátoři. Přecházet se však bude ještě několik let. Celosvětová síť zatím poběží v duálním režimu.

Megakauza

Hned z kraje roku praxe ukázala, že proti internetovým lumpům není třeba nových zákonů, stačí umět ohnout ty stávající. Největší pirátská kauza – odstavení Megauploadu – byla mezinárodně koordinovaná akce, během které byly najednou odstřiženy servery, bankovní účty a lapeni obvinění v čele s výrazným Kimem Dotcomem (Schmitzem). Hollywoodská studia a FBI stála proti souborovému úložišti, které údajně způsobilo mnohasetmilionovou škodu kvůli poškození autorských práv.

Mega bude spuštěn 20. ledna 2013
Nové Mega bude spuštěno 20. ledna 2013

Případ ještě neskončil, právnické dokumenty bobtnají a Dotcom už hlasitě oznamuje, že na první výročí spustí nové Mega. Bude rychlejší, lepší a bezpečnější. Papírově nevidíme chybu, ale už i předchozí Megaupload na první pohled ctil zákony.

Ať už Megaupload hřešil nebo ne, zapůsobil jako roznětka. V přímé návaznosti na to ukončily své služby konkurenční filehostingy, případně jen zrušily veřejné sdílení a vyplácení odměn uploaderům. I známý The Pirate Bay se od základů změnil. Rovněž česká úložiště rovněž měnila podmínky, soudy rychleji jednaly s největšími piráty (Kinotip, Nerez) a největší filehosting Ulož.to dokonce jedná o legálním prodeji hudby a filmů.

 

Jestliže úřady vymýšlely krajní řešení, jak naložit s pirátstvím, anonymní skupiny zkušených crackerů i zmanipulovaných davů z Anonymous fungovaly jako opačný extrém. Vadila jim cenzura a centralizované řízení sítě, a tak samy odstavovaly weby nebo je vzaly do své moci. Čím de facto cenzurovaly také. Jako hrušky padaly stránky protipirátských organizací, kolektivních správců práv nebo politických stran.

Úřední boty a přešlapy

Ne za každým pádem ale stál útok zvenčí. Do některých kalhot si veřejná správa nadělala sama. Ztroskotal dvoumiliardový projekt IZIP na elektronizaci zdravotních knížek. Centrální registr vozidel zadřel motor hned při startu a ani teď ještě neběží jako spolehlivá Toyota.

Další elektronizace – Základní registry veřejné správy – byly spuštěny na poslední chvíli, nebyli proškoleni všichni zaměstnanci a ještě dnes nejsou do registrů zapojeny všechny úřady. Pevné nervy, obálky a nacestované kilometry z jednoho úřadu do druhého budou realitou i v roce 2013.

Informační systém základních registrů
Informační systém základních registrů, foto: SZRČR

Že to veřejná správa neumí s počítači (a matematikou), ukázalo i ministerstvo vnitra u špatně spočítaných petičních listů prezidentských kandidátů. MVČR nemá vlastní kapacity, tak pověřilo výpočtem mašiny společnosti HP. Zodpovědnost za zpackané výsledky si přehazují jako horký brambor.

Vedle těchto problémů už předražený a zbytečný web Tojecool.cz nebo státní sociální síť pro ajťáky Sitit.cz vypadají směšně nedůležitě. Zasmáli jsme se také pornu na webu Poslanecké sněmovny, která mimochodem přišla s novou podobu stránek. A docela hezkou.

Ne až tak pěkným webem, ale zato užitečným, je projekt ministerstva zemědělství a SZPI Potravinynapranyri.cz. Upozorňuje na nejakostní potraviny nebo škodlivé výrobky. A ač metanolové kauze nezabránil, získal Křišťálovou lupu za nejlepší veřejně prospěšnou službu roku 2012.

Operátoři i ČTÚ zlobili

Tři hlavní mobilní operátoři úspěšně zvládli přechod na nové weby. To je jedna z mála pozitivních zpráv, která nám vyvstala při ohlédnutí zpět. Všichni přišli s novými tarify, které se ale oproti těm starším liší především názvem.

Nadělovaly se neomezené SMS do vlastních sítí. O starou technologii je ale čím dál menší zájem. Kde naopak využití stále roste, je datové připojení. Stále platí, že jediný neomezený tarif má O2, stojí 1000 Kč. Všechno ostatní je mizerné ve srovnání se zahraničím. A to se na nás chystaly ještě takové špeky, jako vypnutí datových služeb po vyčerpání limitu místo zpomalení (Vodafone nakonec ustoupil) nebo snižování datových limitů na pětinu (O2 nakonec dosáhlo svého).

LTE od T-Mobilu v Mladé Boleslavi
LTE od T-Mobilu v Mladé Boleslavi

Zůstalo-li něco v našich myslích, tak jsou to spíš útržky. Vodafone potěšil účtováním po sekundách a čerpáním volných minut v zahraničí. U O2 zaujaly speciální jednoúčelové datové tarify pro Facebook, e-maily a navigaci. Především ale jako první pustil do své sítě virtuálního operátora. Nakonec ale virtuála provozuje samo O2, značku a mediální podporu zajišťuje Ringier se svým Bleskem. T-Mobile výrazně zrychloval síť. Má také nejlepší pokrytí a jako první pokryl celé město technologií LTE. V Mladé Boleslavi díky tomu mohou (zatím bezplatně) testovat mobilní high-end známý ze západu. Do paměti se rovněž zaryly prvoplánově vtipné reklamy se Zadarem.

A co ten čtvrtý vzadu? Ano, U:fon. Nenápadný operátor, který místo GSM pracuje v sítích CDMA, loni překvapil cenovou revolucí. Nadále ale platí, že se spíš hodí jako náhrada pevných linek nebo jako telefon na chatu. U:fon také změnil majitele. Po úspěšné restrukturalizaci jej od Mobilkomu koupil Air Telecom.

BleskMobil zlepšuje podmínky
BleskMobil už rozšířil platnost kreditu na půl roku, foto: Blesk

Větší průvan způsobil až BleskMobil. První veřejný virtuál přišel s agresivní cenovou politikou a jeho předplacenky jsou pro volání a SMS mnohem levnější než u konkurence. Nemusíte se bát žádných háčků, ale zároveň nečekejte atraktivní datové služby a BleskMobil nenabízí ani paušály.

ČTÚ i veřejnost vyhlíží čtvrtého operátora

Jestli se v Česku objeví skutečná konkurence O2, T-Mobilu a Vodafonu, o tom se rozhodne až letos rok. Český telekomunikační úřad otevřel aukci frekvencí, které se uvolnily po ukončení analogového televizního vysílání. Do dražby se zapojila stávající trojka a také skupina PPF Petra Kellnera. Její vize je snížit ceny a podusit konkurenci. K tomu zřejmě využije svých vazeb na Českou pojišťovnu, Air Bank nebo Sazku. Aukce bude pomalu končit. Pokud „Air Mobile“ získá důležité trumfy, nový operátor by mohl fungovat od Vánoce 2013. Těšíme se.

Zmíněný ČTÚ měl letos krušné časy. Odevšad se směrem k úřadu šířila kritika. Mohly za to zpackané srovnání cen volání a nedostatečný tlak na operátory. Český regulátor dostal i dvojí kartáč od Evropské komise. Jednak kvůli trhu s xDSL připojením a jednak kvůli špatným cenám za volání.

 

ČTÚ ale nelenil a těsně před koncem roku vydal analýzu mobilního trhu, dle které drží Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone oligopol. Vysvobozením mají být nová pravidla: nucený vstup virtuálů a transparentní podmínky.

Úřad po skončení mandátů dvou členů správní rady dostal novou krev do žil. Nově příchozím byl novinář Ondřej Malý a právník Jaromír Novák.

Za zmínku stojí plošné zvyšování rychlostí pevného internetu. VDSL přepojilo na 20/2 Mb/s a 40/2 Mb/s za stejnou cenu jako dříve. Kabelový internet zrychloval u UPC a třeba brněnský Netbox přišel s rychlostí 200/200 Mb/s. Chce však za to krvavých 2490 Kč měsíčně. Díky těmto extrémům Češi v průměru surfují rychleji než většina světa.

Další důležité okamžiky roku 2012

Co se nám ještě vybaví, když vzpomeneme na rok 2012? Určitě přistání velké pojízdné laboratoře Curiosity na povrchu Marsu. Roky plánovaná akce vyšla na 100 %. Co to má společného se světem IT? Inu, jde o testování funkčnosti počítačů v extrémních podmínkách. Vozítko je autonomní, brázdní povrchem rudé planety, zkoumá horniny a zasílá data zpět na Zemi. Jde o technicky nejdokonalejší přístroj, který jsme kdy poslali do vesmíru.

Až do vesmíru se sice rakouský dobrodruh Felix Baumgartner nedostal, přesto jeho skok ze stratosféry bral dech. Přímý přenos se stal nejsledovanějším v historii YouTube.

 

Pak tady byl obrovský růst Samsungu. Rychle se stal největším výrobcem smartphonů a následně i telefonů obecně. Kralování Nokie skončilo po 14 letech. Finská společnost je v obrovské krizi. Propouští zaměstnance, ruší továrny, narůstá finanční ztráta. Jen částečným vysvobozením je prodej luxusní značky Vertu a také zbavení se obrovské centrály. Firmě se nedaří prodávat produkty, resp. prodává se zápornou marží. Přitom levné telefony Asha a smartphony Lumia jsou možná nejpovedenější telefony, se kterými Nokia za poslední roky přišla.

Centrála Nokie v Espoo
Centrála Nokie v Espoo, foto: Nokia

Po letech zemřel mobilní Flash Player, budoucnost je HTML5 a nativní aplikace. Steve Jobs by měl radost. Flashové technologie ale z mobilů nezmizí, jen už nebudou strašit na webu.

Amazon rozpoutal cenovou válku. Základní čtečka Kindle už stojí jen pár korun. Podsvícený a dotykový Kindle Paperwhite už těžko půjde nějak vylepšit, snad jen barevným a rychlejším displejem. Jenže to by už kanibalizoval na tabletech. Rodina Kindle Fire dostala několik nových zástupců, jejichž parametry a cena berou dech. Ale protože je Česko až třetí cenová, tablety ani obsah u nás oficiálně nekoupíte.

Hudba, filmy i e-knihy už v Česku koupíte

Podívat se musíte jinde, výběr hudby, videa a čtení konečně trochu vyrostl. Apple nás vzal na milost už předloni; Microsoft, Google a Amazon český trh nadále ignorují. Jenže se objevují noví hráči. Novácké Voyo.cz si nejvýrazněji říká o měsíční předplatné. Konkurenční videopůjčovna Topfun už tak vidět není. Na web se ale chystá útočit i Prima.

Rara.com oficiálně v ČR
Rara.com oficiálně v ČR, foto: Cnews.cz

Pokud chcete poslouchat hudbu, můžete nakupovat na Supraphonline.cz nebo Bontonline.cz. Bezplatně streamuje MusicJet, přišel francouzský Deezer a britská služba Rara. Do toho ještě Seznam uvedl videoklipové rádio Mixér.cz.

Elektronické čtení také roste. E-knihy prodávají Palmknihy, eReading, Kosmas nebo Wooky, zprostředkovaně i další společnosti. Zatím chybí většina papírových bestsellerů, ale česká literatura už je bez problémů k sehnání, koupíte Pána prstenů i severské detektivky. Spousty časopisů nakoupíte skrz univerzální trafiky Publero, Wooky nebo Floowie. Mnohá vydavatelství včetně našeho Extra Publishingu má i vlastní jednoúčelové čtečky časopisů a novin.

Maximallní cena

Jeden z největších e-shopů – Mall.cz – mění majitele. Jihoafrická skupina Naspers koupila skrz Allegro většinový podíl ve společnosti Netretail Holding. Mall.cz a největší české aukční síň Aukro.cz teď patří do jedné rodiny. Přibližně šestimiliardový obchod už nebude na tuzemském písečku lehké překonat. Přes dvě miliardy by mohla stát společnost Centrum Holdings provozující Centrum, Atlas a Aktuálně, ale o potenciální akvizici se jen spekuluje.

Seznam po letech změnil design Sbazaru, Sauta, Sportu nebo Počasí. Více uživatelů ale pocítilo kompletně nový e-mail, který je sice o kilometr před tím dřívějším, ale stále mu chybí pokročilejší funkce Gmailu nebo Outlooku. Ale Seznam takové ambice nemá, chce udělat jednoduchou poštovní službu pro lidi, kteří nepotřebují synchronizaci s mobilem nebo cloudové úložiště pro velké přílohy.

Turistické Mapy.cz
Nové turistické Mapy.cz, foto: Cnews.cz

Česká internetová jednička také vylepšovala mapy. Letecké a šikmé snímky dostaly aktualizace, Seznam však přišel i se skvělými turistickými mapami a plánovačem pro pěší. Možná i díky nim do Seznamu přiklusal jeho zakladatel Ivo Lukačovič, který se znovu chce osobně podílet na rozvoji společnosti. S legendárním mottem se největší osobnost českého internetu snad pokusí odlišit od konkurence, jako iDnes nebo Google.

Lukačovič, Nelukačovič, nejvýraznější osobností roku 2012 byl korejský rapper Psy. Nemusíte vypadat jako model z Maximu nebo zpívat jako Freddie Mercury, abyste za půl roku zbořili všechny rekordy na YouTube. Stačí jezdit jako na koni (ale bez koně), házet na sebe bordel, tulit se k chlapům v sauně, skřehotat jazykem, kterému nikdo nerozumí, a mít trochu štěstí. Vlastním jménem Park Jae-sang se stal slavným až 13 let po startu kariéry. Teď je jej ale internet plný. Nenechal chladným borce z NASA, Star Treku ani Adolfa Hitlera. To zkrátka nemá obdoby.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Jak vypadal hardwarový rok 2012, detailně komentovali kolegové z ExtraHardwaru. Nejvýraznější tablety a smartphony připomněl Standů Janů ve včerejším článku. A jak si budete rok 2012 pamatovat vy?