Intel uvádí procesory Ice Lake. Nevídané změny architektury, IPC vyšší o 18 %

80

V pondělí jsme tu měli odhalení Ryzenů 3000 s jádry Zen 2, včera jsme tu měli předběžné oznámení speciálního Core i9-9900KS. Včera Intel konečně také prezentoval svou keynote na Computexu a odhalil na ní své hlavní novinky – zejména 10nm procesory Ice Lake pro notebooky. Zatímco Ryzeny byly odhalené i s detaily o jednotlivých modelech, Intel zatím takové odhalení neučinil, ovšem také v podstatě předběžně procesory uvedl, jen ještě nesdělil jejich parametry. Poměrně podrobně ale byla prezentována architektura a jejich výbava.

 

Ice Lake/Sunny Cove má o 18 % lepší IPC

Začít můžeme tím nejdůležitějším: Intel poprvé řekl něco k výkonu jádra Sunny Cove, a odhalil, že by mělo přinést jedno z největších zlepšení tzv. „IPC“ za poslední dobu – pod IPC se myslí výkon, který CPU podává při určitém identickém taktu; zlepšení IPC jsou přitom asi nejcennější komponenta při zvyšování celkového výkonu, protože se násobí každým megahertzem frekvence.

A Sunny Cove má podle Intelu zvyšovat IPC typicky o nějakých 18 % v porovnání s jádrem Skylake (1GHz Ice Lake tedy má mít výkon jako 1,18GHz Skylake). Nemělo by přitom jít o nějakou „až“ hodnotu, ale o geometrický průměr z většího množství úloh: SPEC 2016, SPEC 2017, SYSmark 2014 SE, WbXPRT, Cinebench R15, v kterých by se nárůst IPC měl pohybovat od -1 % až po +40 %. Toto jádro tedy vypadá hodně dobře.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 04
Jádro Sunny Cove má podle Intelu v průměru zlepšovat IPC o 18 %

Připomeňme, že AMD u Zenu 2 uvádí pokrok jen o 15 % proti Zenu 1, přičemž tam je to číslo z jediné aplikace, a to SPECint_rate_base2006 (uvidíme, zda třeba průměrné zrychlení nebude nižší). Zlepšení IPC o 18 % by mělo být velmi dobré a u Intelu asi nejlepší v této dekádě, možná i vůbec od zlomového přechodu z Pentia 4/Netburstu na architekturu Core/P6. Za chvíli také uvidíme, že v některých věcech je Sunny Cove také jednou z největších změn jádra, minimálně asi od Sandy Bridge v roce 2011.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 05
Graf porovnávající nárůsty jednovláknového výkonu u neotebookových CPU od Skylake. Ice Lake by údajně mělo být rychlejší než Whiskey Lake, přestože má nižší frekvenci

Architektonické podrobnosti

Už loni jsme tu měli částečné odhalení změn, které Intel v jádře udělal. Nyní jsme se dozvěděli nové podrobnosti, takže zrekapitulujeme předchozí poznatky a doplníme je o to nové. Ukazuje se, že přeorání architektury je v Sunny Cove opravdu hluboké a onen slib o 18 % lepšího IPC tudíž nebude pro nic za nic. L1 cache pro data je nově 48KB místo 32KB (toto je myslím první zvětšení od doby Pentia M!) a L2 cache bude také zvětšena na dvojnásobek z 256 KB (což byla stálice od Nehalemu v roce 2008) na 512 KB. Intel však uvádí, že velikost může záviset na produktu, takže je možné, že v některých segmentech trhu může být větší (servery), případně osekaná.

Kromě hlavních cache ale jádro zvětšilo také TLB druhé úrovně (z 1536 na 2048 4KB stránek a z 16 na 1024 1GB stránek, navíc je teď také 1024 položek pro 2MB a 4MB stránky). A pozor, také se zvětšila „L0“, respektive „uOP cache“. Ta měla dosud asi 1500 položek, nyní to bude o 50 % víc, okolo 2250 (shodou okolností je zvětšení uOP cache zlepšení, které bude paralelně aplikovat i Zen 2 od AMD). Větší cache znamenají, že procesor v nich častěji najde data a zkrátí si čekání na vyhledání v RAM. Větší uOP cache zase znamená, že procesor častěji najde dekódované instrukce v ní a vyhne se použití energeticky náročných dekodérů, které jsou zároveň často tzv. úzkým hrdlem výkonu.

Víc portů, druhá míchačka pro SIMD

Jádro bude celkově širší. Issue/retire se zvýší ze čtyř na pět instrukcí za takt. A současně Intel zvedl počet portů, na které se dělí výpočetní jednotky v jádře na deset z osmi. Nové porty P8 a P9 přibudou v load/store části procesoru a zvýší tak kapacitu pro načítání dat z paměti a jejich ukládání. Sunny Cove/Ice Lake díky nim bude schopné provádět dvě čtení a zároveň dva zápisy do paměti. CPU bude mít čtyři AGU místo tří a kapacita ukládání (propustnost do L1 cache) se tímto zdvojnásobila proti Skylake. to umí dvě čtení a jedno ukládání. Pro srovnání, Zen umí jen dvě načítání, nebo dvě ukládání, pokud se tedy tyto operace stanou úzkým hrdlem, má o dost nižší kapacitu.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 02U výpočetních jednotek ALU/FPU je to méně vidět, ale i zde došlo ke změnám. Jejich čtyři porty mají lepší schopnosti. Například všechny porty umí instrukce LEA (dříve jen dva), násobení budou umět dva porty místo jednoho. Na těchto stejných portech (respektive třech z nich) má Intel jako dosud navěšené také jednotky FPU/SIMD. Hlavní zlepšení by v jejich případě mělo být v tom, že nově umí operace shuffle dvě jednotky místo jediné: porty 1 a 5. Toto bylo slabé místo, protože port s instrukcemi shuffle býval v SIMD kódu přetížený (zvlášť s AVX-512), takže zdvojení jednotky shuffle by mělo zlepšit výkon SIMD operací například v multimédiích. Intel měl dvě jednotky shuffle už dřív do architektury Sandy/vy Bridge, ale Haswell a Skylake ji obětovaly. Takže zde jde vlastně o návrat, který si údajně přímo vyžádali zákazníci/programátoři.

Out of Order fronty: zvětšení o víc jak 50 %

Kromě těchto úprav zlepší výkon (IPC) v již existujícím kódu ještě jedna věc. A právě ta asi nejlépe ukazuje, jak moc je jádro Sunny Cove vylepšené a pokročilé proti Skylake. Intel zvětšil buffery spojené s out-of-order vykonáváním operací, čímž by CPU mělo být schopno optimalizovat provádění lépe, jelikož má pro něj větší „okno“, vidí delší část kódu. To není ještě nic výjimečného, ale mimořádná je míra, ve které k tomu u Sunny Cove došlo – nejde o žádné drobné krůčky.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 03
Srovnání různých parametrů posledních architektur Intelu

Reorder Buffer v Sunny Cove má nově hloubku 352 operací, přičemž u Skylake to bylo jen 224 a u Haswellu 182, ovšem už to byly značně velké hodnoty. Jak se zvětšily fronty Reservation Stations jednotlivých portů, to nevíme. Ale fronty čtení z paměti a ukládání do paměti byly zvětšeny z 56 čtení na 72 a ze 72 zápisů na 128. Toto zvětšení front dovolí optimalizovat výpočetní a paměťové operace v mnohem větším měřítku a vymáčknout tak z kódu větší IPC. Podobné zvětšení (o víc jak 50 %) ale muselo být velmi náročné a ukazuje to míru práce, která na nové architekuře byla provedena. Kromě toho byla také prý snížena celková latence načítání dat (ovlivňovaná L1 cache a TLB) a také byl opět vylepšen prediktor větvení.

S tím souvisí, že jádro by mělo mít nové opravy proti útokům typu Spectre na spekulativní vykonávání kódu, jakož i opravy, které už jsou v posledních 14nm architekturách. Bezpečnost by také měla zlepšovat rozšíření umožňující šifrování paměti (Total Memory Encryption) a zabránění vykonávání instrukcí v usermode režimu. Paměťový řadič bude jinak také podporovat více bitů adresního prostoru, až 57 lineárního adresování. Fyzický adresní prostor bude zvětšen na 52 bitů.

Procesor Intel 10 Generace Core Ice Lake Wafer
Křemíkový wafer s čipy Ice Lake

Nové instrukce a schopnosti

Kromě architektonických změn, které budou obecně zlepšovat IPC plus minus všude, bude mít nové jádro také zlepšení jako jsou nová instrukční rozšíření, která také zlepší výkon, ale jen tehdy, pokud je programátoři využijí. Zaměřená budou na SIMD instrukce, strojové učení, kryptografii a podobné účely.

Sunny Cove bude jako jádro Cannon Lake podporovat instrukce AVX-512, byť spotřebitelská verze asi s nižším výkonem než Xeony (pro 512bitové operace budou pravděpodobně kombinovány 256bitové jednotky FMA na portu 0 a 1, nebude přítomna další samostatná 512bitová FMA). Sunny Cove přidá také podporu pro instrukce IFMA které se hodí pro aritmetické a kryptografické operace. A nově se objeví také vektorové instrukce pro šifrování (AES, SHA, bezpřenosové násobení/CLMUL, instrukce pro operace Galoisových těles) a instrukce DL Boost pro zrychlení tzv. inference, tedy běh neuronových sítí pro různé „AI“ úlohy.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 01Nové schopnosti

Nejen přímo v jádře CPU (a grafice) jsou ovšem změny. Výstup na monitor bude konečně umět DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0b (s HDCP 2.2) s podporou 4K obrazovek se 120Hz frekvencí nebo 5K s 60 snímky za vteřinu – výstupy mohou být až tři. Integrovaný čipset (ten je 14nm) podporuje poprvé nejen USB 3.1 Gen2, ale i Thunderbolt 3 (až čtyři porty) včetně muxování s obrazovým signálem DisplayPort. Integrovaný dekodér bude umět dekódovat a enkódovat 10bitové video s rozlišením až 8K (HEVC a VP9) s 30 snímky za vteřinu, v 4K zvládne 60 snímků a ještě i vzorkování 4:4:4.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 07Ice Lake má ale také mít novou jednotku pro zpracování obrazu z kamery, který má zvládat až 16 megapixelů a video až v 4K při 30 snímcích za vteřinu. A v čipsetu je také integrované Wi-Fi 6 (802.11ax). Ovšem jen digitální část, která bude potřebovat externí analogový RF čip.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 09
Schéma konektivity procesorů Ice Lake-Y/U

Dynamic Tuning 2.0

Nějaká vylepšení mají být také v napájení. Ice Lake by mělo mít integrované regulátory napětí druhé generace (proti první generaci v Haswellu), což by mohlo vylepšit efektivitu, ale také dovolí zmenšit napájecí kaskádu a tím i PCB notebooku. Stejnému účelu má posloužit technologie Dynamic Tuning 2.0, která řídí napájení pro maximální výkon a je založená na principu strojového učení, kdy by se řízení mělo postupně zlepšovat tím, že se naučí predikovat chování uživatele. Ovšem bude to potřebovat software (ovladač) běžící v systému.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 08

Máme hrubé parametry, ale Intel neodhalil jednotlivé modely

Intel zatím neprozradil, jaké modely budou uvedené, ale sdělil hrubé společné parametry. Ice Lake bude mít modely Core i3, i5 a i7 pro notebooky. Budou mít tři různé třídy spotřeby: 9 W (to by měla být řada Y), 15 W a 28 W (řada U). Maximální konfigurací je čtyřjádro s HT, které obsahuje až 8 MB L3 cache. A pozor: máme údaj o tom, na jaké se Ice Lake dostane frekvence. Maximální turbo boost má podle Intelu být až 4,1 GHz. Zatím ale z notebooků víme jen o procesorech s maximální frekvencí 3,9 GHz. Je možné, že 3,9 GHz je maximum pro 15W modely a na 4,1 GHz se dostanou jen 28W verze. Mimochodem, pokud bychom na 4,1 GHz aplikovali ono 18% zlepšení IPC paušálně, pak by výkon měl být jako se Skylake na 4,72 GHz. Až se Sunny Cove nebo jeho plánovaní vylepšení následníci dostanou i do desktopu a poběží na vyšších frekvencích, mělo by to přinést docela velké nárůsty absolutního výkonu i efektivity.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 10Jak už víme z dřívějška, procesory budou mít grafiku Gen11 s až 64 EU (nižší modely mají mít 32 nebo 48 EU), ta ponese označení Iris Plus. Vedle toho je zmíněno také „Intel UHD Graphics“, což by možná mohlo být jméno pro horší ořezané verze. Takt GPU jinak bude až 1,1 GHz. Důležitým doplňkem pro integrované GPU bude pokročilý paměťový řadič, který mu dodá dostatečnou paměťovou propustnost: umí paměti LPDDR4 a LPDDR4X se šířkou 4×32 bitů a s efektivní frekvencí až 3733 MHz. U běžné DDR4 bude moci být provozována frekvence až 3200 MHz, klasicky s dvoukanálovým zapojením.

Toto bude nesporně výhoda proti APU Ryzenům, které v 15W–25W verzi podporují maximálně 2400MHz DDR4 (jen 35W modely podporují 3200MHz DDR4). Intel už ukázal nějaké benchmarky, podle kterých by jeho integrované GPU mělo ve hrách porážet i Radeon Vega 10 v nejrychlejších 15W notebookoých Ryzenech.

Tip: Preview výkonu GPU a AI operací na procesorech Intel Ice Lake (Computex 2019)

Přímo parametry modelů (těch by mělo být okolo devíti) Intel sdělí v momentě, kdy přijdou notebooky s čipy na trh. To se má stát někdy v druhé polovině roku, ovšem už teď se asi nějaké informace dostnou ven díky exemplářům, které jsou vystavené na Computexu. Mezitím tu ovšem máme uniklé parametry, které podle aktuálního vědění vypadají jako pravdivé, ale nemáme čísla pro 9W a 28W modely. Mimochodem, značení bude jako „10. generace“, takže názvy budou začínat desítkou.

Tip: Uniklé parametry procesorů Ice Lake-U pro notebooky

Procesor Intel 10 Generace Core Ice Lake ilustrace 1600
Procesor Ice Lake-U pro notebooky (pouzdro BGA)

10nm čipy se budou prosazovat pomalu

Intel jinak očekává přes 30 návrhů notebooků s těmito procesory (každý v různých konfiguracích). To je na Intel poměrně malé číslo, například také o dost nižší, než počet notebooků s mobilními Ryzeny. Tím se asi potvrzuje, že 10nm procesory budou alespoň prozatím omezená záležitost. Toto číslo říká, že v následujícím roce bude většina přístrojů s procesory Intel vybavena různými 14nm CPU – staršími i nově vydanými (Comet Lake), jak jsme skepticky hádali z nedávno uniklých roadmap.

Jako první by se údajně měly čipy Ice Lake obejvit v Aceru Swift 5, Dellu XPS 13 2in1, HP Envy 13 (v dřeveném designu) a v Lenovu Yoga S940. Ice Lake vypadá na velice zajímavé procesory, což by pak mohlo platit i o těchto nepočetných vyvolených laptopech. Samozřejmě ještě musíme počkat na recenze, aby se ukázalo, jak se papírový potenciál přetaví do reálných pokroků ve výkonu, provozních vlastnostech a výdrži na baterii, ale tyto čipy (a CPU architektura) by určitě měly být jednou z nejzajímavějších hardwarových věcí letošního roku.

Galerie: Odhalení procesorů Ice Lake, architekura Sunny Cove (Computex 2019)

Intel uvádí procesory Ice Lake. Nevídané změny architektury, IPC vyšší o 18 %
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 7 hlasů

80 KOMENTÁŘE

 1. Dost slusny. Takze se Ryzeny od AMD uz par mesicu po uvedeni vrati do druhy ligy 😉 Ale kdo vi, treba bude Ice Lake jen paper launch kvuli problemum s 10nm jako tedy ty ultramobilni cipy (co se snad ani nikde nedaly koupit).

   • 10nm intel ma velkosť 7nm TSMC, lenže problem 10nm intelu je v tom, že sa blbo taktuje, o 1GHz slabšie ako 14nm. Tak že paradoxne tuna bude mať AMD frekvenčnu vyhodu.
    Tento rok sa planuju len nizkoenergeticke CPU max 4 jadra, do notebookoch. Samozrejme v notebookoch oproti 12nm AMD CPU to bude vyhodnejšie, lenže zase cena bude ako vždy brutalna zo strany Intelu.
    Je to zaujimava novinka, ale nič do stolnych PC, prichod do obchodoch je tiež otazny, lebo stale ma Intel problem s vyrobou 10nm…

  • Má to být u CPU do NTB na 10nm čili procesory s nižšími takty.
   Bude tedy zajímavý souboj na poli NTB.
   Kdo ví kdy tohle vyjde v desktopu. Ale i tak kdo čekal něco jiného? Mají obrovský kapitál posbírali na to spoustu těch nejlepších z oboru. Uvidíme kdy se to projeví reálně.

   • Přesně tak. Tenhle CPU má problémy s vysokými takty a přehříváním, podle mého interního zdroje.
    Tohle jen tak do desktopu nepůjde. I to ipc v praxi bude ne tak ideální, jak vypadá ve směsici PR benchmarků. Použitelnost je snad ten Cinebench, ale tam není ten skok tak výrazný. Nějaké úniky se na web „brzy“ dostanou….

  • Kdyz se podivas na Alzu nebo CZC, tak Ryzeny jsou druha liga i ted a v prvni lize v noteboocich nikdy nebyly. Kdyz pomineme nekolik malo spis obskurdnich modelu, tak notebooky s ruznou konfiguraci a Ryzenem nabizi jen HP.

   Pokud z toho vyvozujes cokoli pro desktop, tak uvazujes spatne. Na desktop Intel nic neoznamil a nic moc se v tomto roce ani ocekavat neda.


   Spectre by teda mohl byt poladenej, co ostatni chyby? Nic? Jako snad ne.

  • Mauditův vlhký sen. 😁😁😁

   1. jde o mobilní platformu
   2. srovnává se se 4 roky starým Skylakem, což znamená, že ve srovnání s tick-tock, kde byl pokrok ve výkonu vždy kolem 5-10%, se toho až tolik nezměnilo.

   Nikdy by mě nenapadlo, že Inteláci budou rádi za takovéhle marketingové hlody. 😁

 2. Přesně tak. Tenhle CPU má problémy s vysokými takty a přehříváním, podle mého interního zdroje.
  Tohle jen tak do desktopu nepůjde. I to ipc v praxi bude ne tak ideální, jak vypadá ve směsici PR benchmarků. Použitelnost je snad ten Cinebench, ale tam není ten skok tak výrazný. Nějaké úniky se na web „brzy“ dostanou….

  • někde jsem četl, že Intel podporuje rychlejší paměti, a tudíž výkon dorovnal v tomto ohledu.

   edit: a nedá mi to a šťouchnu si: Intel konečně na podzim VYDÁ mobilní grafiku, jejíž výkon tu už dva roky je. 😁

   • Mi ta uporna snaha Intelu to jejich zobrazovadlo povysit na cokolov jineho, prijde trochu mimo. Ano co se tyce diskretnich grafik, dobry proc ne. Ale co se tyce tech integraku..98% lidi s notebookama co nehraji nebo to nemaji na nejake vylozene tvurci cinnosti typu photoshop to staci a cokoliv dalsiho co tam bude, stejne vubec neoceni. Takhle ty grafiky budou zrat vic, ujidat ‚spolecne‘ TDP z toho chipu..nevim

    • Částečně s vámi souhlasím. Pro většinu lidí to bude zbytečné, na druhou stranu ale nesouhlasím s tím, že by to ujídalo z TDP. Ta grafika bude ujídat z TDP jen tehdy, když ji opravdu zatížíte. A to u té předpokládané většiny nenastane.
     Ujídat to bude z plochy čipu, ale tam má Intel tak velký náskok proti konkurenci, že ho to evidentně netrápí.

     • funguje to přesně opačně. Intelí grafika začne při 100% zatížení CPU nezvládat i takové věci, jako je pohyb myši, natož překreslování obrazovky.

      Měl jsem/mám tu teď takový „vtipný“ případ.

      • Tohle je RAMkou a dělají to všechny integrované grafiky bez vlastní paměti. Jakmile máte málo paměti a pořádně ji vytížíte, tak může docházet k tomu, co popisujete. Není to tedy tím, že by ta integrovaná grafika nedostávala příležitost pracovat, ale tím, že nemá data.
       Řešením je zvětšit RAM, pokud možno ve dvoukanálové konfiguraci a mít rychlé SSDčko na případné swapování.

      • RH: ten stroj má 16GB (víc tam AFAIK už vrazit nejde, ale nestudoval jsem to) a RAM se nedostala přes 85%. SSD je NVMe. Při nastavení nejvyššího power limitu to jde dokonce tak daleko, že se odpojuje i thunderboltový dock.

       Poslední update BIOSu to trochu vylepšil, je vidět, že CPU „trotluje“

      • Hele, a dival jsi se, jak je u toho vytizeny „system“ proces? Ono jestli mas problem s USB u toho, tak ti tam taky nejaky „sotek“ driver nebo jina windows havet muze zpusobovat velke latence, kdy jeden z efektu muze byt to co jsi popisoval.

      • Dívejte se na to z té lepší stránky. První vzorky Ice Lake měl Intel už před 2 lety, takže měli dost času na ladění ovladačů.

     • Tos tim ujidani TDP.. jo i ne. V momente, kdy ta grafika zacne chroustat treba nejake OpenCl a do toho pojede i to CPU, tak se obavam, ze uz to CPU vykon ujidat muze. Typicky nejake video editace. Dored to problem nebyl, protoze toho Intela nejspis nikdo nepouzival 🙂

      • Pokud využijete výkon grafiky, tak bude brzdit procesor. Ale sám jste tvrdil, že většina ten výkon grafiky nevyužije. A pokud program ten výkon grafiky využije, tak je snad jedině dobře, že ta grafika je výkonnější.
       Navíc to snad přesně takhle funguje i u mobilních Ryzenů, kde se to doteď muselo díky výkonnější grafické části projevovat.
       Jo a vzhledem k tomu, že nadpoloviční většina prodávaných notebooků má jen integrovanou grafiku, tak ji asi někdo používal. Třeba u nás doma mají jen integrovanou inteláckou grafiku 3 používané počítače z 5.

      • Pouzivat samozrejme ano, ale jako zobrazovadlo 🙂
       Stejny problem je i u AMD.

 3. Pozor na benchmarky specint/fp u Intelu. Intel na ne ma primo odladeny C/C++ prekladac, takze ze zeleza tezi naproste maximum. Na druhou stranu neco takoveho uz neni k dispozici v beznych aplikacich, takze pokud je 18% nebo ten max 40% narust dan specint/fp, pak bych ho bral s rezervou.

 4. Takže Intel ani nedorovná všechen ten ztracený výkon vlivem bezpečnostních záplat za poslední rok, který je více jak 20% :))) Reálný posun IPC proti stavu před dvěma lety bude !!!záporný!!!, JUPÍ

  • Ten slide ale říká že IPC se zvýší o 15%, což bude určitě best case scénář, s ohledem na výkon se píše „vyšší výkon napříč všemi aplikacemi“, to je logické vyšší výkon s vyšším IPC, ale kolik v které aplikaci se zvedne uvedeno nebylo. Byl zveřejněn jediný konkrétní případ kde to IPC šlo o 15% nahoru. U Intelu je to navýšení uvedeno pro více typů užití:

   Stejnou logikou bych pak mohl tvrdit že díky 2x větší cache bude 2x menší latence pamětí při hrách, ale tak to rozhodně nebude že. Stejně tak že všechny kreativní činnosti budou o dvakrát rychlejší když se 2x zvýšila rychlost floating point výpočtů…

   Někdy by to chtělo se trošku zamyslet a chápat jak fungují marketingové materiály.

  • Pozor, to „general uplift across all applications“ je míněno obecně – vyšší IPC pomůže všude. Nemíní se tím, že všude bude 15 % (takhle na fotce to mate).
   V poznámkách pod čarou je napsáno, že to konkrétní číslo 15 % vzali z testu SPECint_rate_base2006 (část SPEC2006, celočíselné výpočty, multithread, může být zahrnutá AVX2 autovektorizace, pokud ji použitý kompilátor udělal).

 5. Je v tom clanku vubec nekde zminena poznamka pod carou toho Intel PR slidu? Ze na procesorech muzou a nemusi byt zaplaty a ze to je srovnavano s puvodnim skylake? Takze pokud skylake plne zaplatovali a pak srovnali s cistym ice lake tak to cislo je jen vycuc z prstu a nevime o posunu IPC zhola nic … AMD alespon uvedlo, ze to je Zen+ -> Zen2 , tudiz dokazeme dopocitat posun … u Intelu nevime zhola nic, to bude zase neco jako 3744 RAM vs 2400 RAM citam … uvidime jaky budou realny testy nezavyslych redakci

  • Testy budou +- stejné, tak jako každé testy, samo nesmí to být test jablek, když druhý testuje hrušky. O tom to je, je třeba srovnávat stejný replikovatelný test. často se ale test od testu liší , nejsou identické.

   Například když recenzent testuje grafiku v integrovaném benchmarku hry který je pokaždé identický, tak vím že ať to změřím na jakékoli mašině, tak porovnávám ten samý scénář, když někdo z recenzentů nepoužije benchmark, nebo ve hře vůbec není tak je ten výsledek neporovnatelný s ostatními ani ho sám nemůžu replikovat. Někteří argumentují tím že benchmark není vždy odpovídající herní zátěži, někdy je náročnější, někdy naopak. Ale při testu HW neočekávám test SW – hry, tzn reálný běh té hry není podstatný, podstatné je srovnání s jiným HW.

  • Konkurence spokojeně ukrajuje podíl Intelu na desktopu a brzy uvede nový Ryzen.A slibotechna Intel čistě náhodou vypustí info o nových CPU.To rovnou můžou přiznat že AMD jede a Intel kouká 🙂

  • Což je samozřejmě pěkná blbost, protože bylo pár období, kdy AMD měla lepší a výkonější procesory. Jen se pak neuchýlili k podplácení výrobců a obchodů jako Intel, takže to opravdu nemohlo být dlouhodobě.
   Naštěstí se AMD zase vrátilo s výborným produktem a tak konkurence zase pomalu začíná fungovat. Bohužel Intel teď už nemůže uplácet a tak ztrácí podíl na trhu.
   Vodu by potřeboval teď spíš Intel, jejich CPU nejsou zrovna nejchladnější, protože musí vysoce taktovat, aby si udrželi prvenství aspoň v IPC.

 6. Paráda, teď to bude jak na houpačce. Intel vydá na podzim mobilní cpu s vyšším výkonem a efektivitou, patrně trumfne mobilní Ryzeny. Tedy asi jen do chvíle, než zřejmě v 1. kvartále příštího roku AMD vydá 7nm mobilní cpu. A pak zas Intel něco vydá atd atd.

  No není přesně tohle TO, na co jsme kurňa čekali víc jak jednu dekádu?

  PS: Pane Olšane, ten nadpis k článku by bylo fér trochu opravit – „Nevídané změny architektury u Intelu“!!!

 7. Za mne palec nahoru, ze se Intelu podarilo zlepsit IPC, i kdyz tezko soudit, kolik z tech 18% je reklamstina a kolik ne. Kazdopadne konecne necvo noveho od Intelu je dobra zprava.
  Skoda, ze se nova architektura nedostane i do desktopu, kde bude jeste minimalne 1-2roky stale kralovat deravy/nederavy Skylake s rocnim obligatornim pridanim 2 jader a zvysenim spotreby 🙂