Jaké jsou hardwarové požadavky Windows 11? Seznam podporovaných CPU je absurdně malý

78
Windows 11 logo ilustrace 1600
Windows 11 (Zdroj: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

Windows 10 lze pochválit za to, že fungují i na 15 let starých počítačích. Jenže nové Windows 11 naopak spoustu PC odříznou. Podívali jsme se na jejich požadavky a hlavně na největší skrytou zradu: Microsoft se víceméně vykašlal na všechny procesory starší než tři-čtyři roky.

O víkendu jsme tu řešili horké téma bezpečnostních modulů TPM, o nichž si Microsoft náhle usmyslel, že je musí požadovat jako povinnou součást PC, bude-li ho jeho majitel chtít upgradovat na nová Windows 11. S požadavky tohoto nadcházejícího systému je to však komplikovanější a problém zdaleka nebude jen s TPM. Asi proto bude dobré se na požadavky zvlášť podívat. Hodně lidí se totiž diví, že jim v aplikaci kontrolující hardware počítač vychází jako nevyhovující, ač by zdánlivě už všechno splňovali. Proč tomu tak je?

Microsoft má s Windows 11 nejrůznější požadavky, z nichž část se ale týká jen nově vyráběných hotových počítačů, jejichž výrobci by na ně chtěli dostat logo kompatibility. Pokud PC stavíte nebo upgradujete již pořízené, pravděpodobně takové věci, jako že notebook musí mít webkameru nebo tzv. Precision Touchpad, tablet tlačítka pro ovládání hlasitosti, nebudou pro možnost upgradu relevantní, takže vším tímto se zabývat nebudeme. Pro směřování vývoje notebooků a desktopů a tlaku na jejich výbavu a kvality to ovšem mohou být dost zásadní věci, takže pokud jste zvědaví, můžete si projít tento 17stránkový dokument.

Základní požadavky nejsou sáhodlouhé. Již víme, že je v nich TPM 2.0, které Microsoft chce kvůli různým bezpečnostním funkcím od ochrany bootování a systému před malwarem přes šifrování disku po různé pokročilé funkce, které ale možná bude potřebovat spíš jen „korporát“.

Tip: Zaskočilo vás, že Windows 11 vyžaduje čip TPM? Nejspíš už ho máte, stačí zapnout v BIOSu

Bootování: GPT, UEFI, Secure Boot povinné

Vedle toho také Windows 11 podle Microsoftu budou vyžadovat spouštění s aktivním Secure Bootem (tedy ověřením podpisu spouštěného OS), s GPT formátem disku a počítač musí mít UEFI firmware (navíc s vypnutou emulací legacy BIOSu, tzv. CSM). Zde nastane první problém, protože ač už se UEFI používá dost dlouho a Secure Boot také (měly by ho na rozdíl od fTPM podporovat téměř všechny desky z posledních deseti let), mnohé pořád užitečné počítače staršího data ještě mohou mít legacy BIOS – poslední taková platforma bylo myslím AMD FX/AM3+.

Volba Secure Boot v UEFI desky Gigabyte
Volba Secure Boot v UEFI desky Gigabyte (Zdroj: Cnews.cz)

GPU

Kde budou mít starší počítače ale evidentně problém, jsou požadavky na grafiku. Microsoft uvádí, že je vyžadováno GPU s ovladačem na úrovni WDDM 2.0. To je technologický standard, zavedený Windows 10 v roce 2015, ale ve W10 klidně fungují i starší ovladače, které ještě WDDM 2.0 neumí. Pro W11 zároveň ale budete potřebovat také podporu DirectX 12. Co to znamená?

Windows 11 Widgets Screen 1000x563 1
Widgety a rozhraní s průhledností, vyžadující akceleraci na GPU, ve Windows 11 (Zdroj: Microsoft)

U AMD musíte mít GPU s architekturou GCN nebo novější, a totéž platí pro APU. Tedy minimálně Radeon HD 7730/7750/7770 a výkonnější/novější model, u APU to musí být generace Kaveri a novější, nebo Kabini. Předchozí APU Trinity/Richland a Lanno, jakož i ta s malými jádry Bobcat mají smůlu, taktéž populární levné karty jako Radeon 5350/6350. U Nvidie by snad mohly být použitelné grafiky Fermi, které dostaly se značným zpožděním, ale přece podporu DirectX 12 v roce 2017 (uživatelé měli zpětně viděno dost kliku, i když se tehdy této podpoře nepřipisovala velká cena). Keplery a Maxwelly pak už tyto technologie také podporují.

U Intelu mají smůlu populární procesory Sandy Bridge, Ivy Bridge, které nedostaly DirectX 12, ale zdá se také Haswell. Ten ze začátku DX12 podporoval, ale implementace prý otevírala bezpečnostní zranitelnost, takže ji Intel zase odebral. Tudíž tato iGPU mají také smůlu a musíte asi mít alespoň 14nm generaci Broadwell. Možná, že by šlo ale pro W11 sehnat onen starší zranitelný ovladač, pokud to MS nebude nějak kontrolovat a nezablokuje takové starší verze nějakým blacklistem.

Hardwarové a další požadavky Windows 11
Hardwarové a další požadavky Windows 11 (Zdroj: Microsoft)

Procesor, RAM, disk: poprvé jen 64 bit, utrum Atomům

Dále jsou tu takové ty tradiční předpoklady, které ale nejsou nijak drsné. Microsoft uvádí, že procesor musí mít alespoň dvě jádra (to je poprvé, co jedno jádro oficiálně nestačí) a takt „aspoň“ 1,0 GHz. Zde asi nastane problém v minimu případů. Co už je ale horší, je něco jiného: Microsoft poprvé vyžaduje 64bitové CPU, ačkoliv doteď W10 na 32bitových běžely. Windows 11 tak může být první systém, který nepoběží na 32bitech (i když podpora pro spouštění 32bitového aplikačního softwaru asi zůstane).

Toto bude problém u úsporných Atomů/Celeronů a Pentií od Intelu, nacházejících se v mnoha levných noteboocích a mini PC. Intel totiž u nich ze začátku používal 32bitové UEFI a ačkoliv jde o 64bitové procesory, kvůli 32bitovému firmwaru se na nich nedá 64bitový Windows vůbec spustit (a ani nainstalovat). Tato zařízení tak mohou mít s W11 smůlu.

Tyto tablety a notebooky, kdysi dost šikovné, také odstaví související požadavky: Microsoft s W11 poprvé bude vyžadovat 4 GB RAM, a také alespoň 64GB úložiště. To jsou ovšem dnes už rozumná minima – s menší pamětí se dá s odřenýma ušima používat 32bitová verze Windows 10, ale je to dost na hraně. To, že poměrně dost těchto zařízení půjde „do kopru“, je už docela škoda, ale možná pro jejich omezený hardware stejně bude lepší zůstat na W10, zvlášť když budou mít podporu do roku 2025 (což by u nich mohlo celkem stačit).

Aplikace Microsoftu vám neřekne proč požadavkům Windows 11 nevyhovujete
Aplikace Microsoftu vám neřekne, proč požadavkům Windows 11 nevyhovujete. Většinou to nakonec je arbitrární rozhodnutí na základě modelu CPU (Zdroj: Cnews.cz)

Hlavní problém: whitelist s jen novými procesory

Takto by požadavky na CPU, RAM a disk nezněly vůbec zle a byly by ze všeho zde popisovaného asi nejmenší svízel. Bohužel ale Microsoft současně má na procesor ještě mnohem drsnější požadavky: Firma totiž má „whitelist“ procesorů, které jsou podporované a zatím se tváří, že nebude stačit mít oněch 2×1 GHz, ale že to zároveň musí být CPU na tomto seznamu. Aplikace Microsoftu, která požadavky kontroluje, skutečně řekne, že vaše PC nemůže dostat Windows 11, pokud máte procesor, jenž na seznamu chybí. To je právě ta zrada, kterou jsme avizovali v úvodu.

Problém je v tom, že seznam je hodně krátký a jsou na něm jen dosti nové procesory – dokonce ani některé hodně recentní z roku 2018 se mezi vyvolené nedostaly! Seznamy můžete nalézt zde:

Intel: Core od 8. generace a výš

Seznam procesorů Intel začíná až Core 8. generace, tedy procesory Kaby Lake Refresh, Coffee Lake, Whiskey Lake a novějšími (2017–2018), ale už ne Kaby Lake (7. generace) ani Skylake (6. generace). A nic staršího se na seznamu také neobjevilo. Se Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswellem a Broadwellem tedy také smůla. Jsou v něm některé Xeony založené na serverovém Skylake-SP, ale třeba u highendové verze Skylake-X (platforma X299) zatím v seznamu procesory nejsou.

Úsporné a levné Atomy, Celerony a Pentia zdá se jsou podporované až od generace Gemini Lake (2017), všechny předtím včetně Apollo Lake na seznamu chybí.

Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake: nejstarší procesory od Intelu, které Windows 11 podporuje

Nezdá se, že by se rozdělení na podporované a nepodporované procesory řídila nějakými hardwarovými základy, protože některé deriváty architektury Skylake podporované jsou, jiné ne. Seznam spíš vypadá, jako by v něm rozhodovalo víc datum vydání, než architektura.

AMD: Ryzen až od 2. 12nm generace 2000, APU Ryzeny 3000, Athlony 300

U procesorů AMD to také nedává moc velkou logiku. Není podporováno nic ze starších generací procesorů před érou architektury Zen, ale Microsoft udělal dělící čáru až o kousek dál. Nejdou podporované Ryzeny 1000, ale až generace 2000 – ovšem ta jen v případě 12nm CPU Pinnacle Ridge, jako jsou modely 2700X, 2600 (modely 1200AF a 1600AF, které do ní reálně patří, ale vyjmenované nejsou). Také Threadrippery mají smůlu v první generaci, ale druhá generace (2950X, 2990WX apod.) už podporovaná je. Generace 3000 a novější pak podporované jsou.

Procesor Ryzen první generace v desce (Zdroj: Ars Technica)

V případě APU, tedy procesorů s integrovanou grafikou, Microsoft opět nepodporuje jejich první vydanou generaci 2000 (Raven Ridge), tedy ani model jako je Ryzen 3 2200G, Ryzen 5 2400G, nebo mobilní APU generace 2000. Novější APU Ryzeny generace 3000 (Picasso) už ale podporované jsou, ačkoliv by hardwarově měly být téměř stejné – jsou totiž refreshem generace 2000. Toto tedy nedává moc smysl. Epycy jsou podporované až v druhé a třetí generaci (7002 Rome, 7003 Milan), Microsoft opět nepodporuje první 14nm generaci Epyc 7001.

Stejnou linku lze vidět i v levných procesorech AMD Athlon, Microsoft opět nepodporuje nic z první generace 200. Ale modely Ahtlon 300/3000 už zase jsou vzaté na milost. Jenže v tomto případě je to už vyloženě nesmysl, protože Athlony 300 jsou stále stejný 14nm křemík jako generace 200, zde tedy ono dělení 14nm vs. 12nm refresh nefunguje. Nezdá se být pravděpodobné, že by řada 300 měla nějaké významné opravy nebo vylepšení proti řadě 200, kvůli kterým by mezi nimi musela běžet tato křemíková opona (ale totéž by snad mělo platit i o APU Ryzenech 3000 a 2000, byť u těch je rozdíl mezi 12nm a 14nm procesem).

První ARM notebooky se Snapdraognem 835 mají smůlu

Dokonce ani procesorům ARM se nevyhnulo kádrování. Trvá, že Microsoft podporuje jen procesory od Qualcommu, jenž je jeho jediným oficiálním partnerem. Z jeho produkce je podporován Snapdragon 850, Snapdragon 8cx, jejich deriváty a také Microsoft SQ1 a SQ2, což jsou speciální verze pro zařízení Surface. Microsoft ale odmítá podporovat první generace ARM notebooků s Windows, které měly procesor Snapdragon 835. Ten na seznamu není. Je však podporován Snapdragon 7c.

Asus NovaGo
Asus NovaGo, jeden z prvních notebooků s Windows na procesoru ARM. Běží na Snapdragonu 835 (Zdroj: Asus)

Které požadavky budou „tvrdé“?

Teď je samozřejmě otázka, jestli by z některých z těchto požadavků Microsoft nemohl slevit v zájmu toho, aby na Windows 11 přešlo co nejvíce uživatelů. Mohlo by například být přece jen podporováno i spouštění v režimu legacy BIOSu bez Secure Bootu? Microsoft by musel udržovat v kódu oba dva režimy, což se mu možná nechce, ovšem zase by to nemusela být až taková zátěž.

Trochu se bojím, že zůstane požadavek na DirectX 12 grafiku (a WDDM 2.0 ovladač). Akcelerace grafického rozhraní aplikací a systému na GPU je docela důležitá pro svižnost a plynulost, ale programovat GPU je zároveň hodně nepříjemné a také častý zdroj chyb, nekompatibilit a problémů. Pokud by tedy Microsoft nemusel podporovat stará GPU a mohl se soustředit jen na modernější DirectX 12 kompatibilní – a současně na novější ovladače podporující funkce WDDM 2.0, zřejmě by to umožnilo hodně pročistit a zefektivnit kód Windows 11. Tudíž na tomto požadavku může Microsoft bazírovat.

I když je zase pravda, že pro virtualizované systémy zase může být nucen stejně udržovat nějaké neakcelerované záložní zobrazení. Třeba by tedy mohla být cesta, jak bez DX12 grafiky Windows 11 spustit – i když běh bez akcelerace je otrava s je otázka, zda je to schůdné pro běžného uživatele.

Největší naděje na zmírnění požadavků je asi u toho drakonického seznamu podporovaných procesorů. V jeho případě, jelikož čistě z umístění na něm nevyplývají žádné důležité funkce nebo technologie, lze doufat, že „podpora“ se zde nerovná požadavek. Možná je to jen tak, že na podporovaných CPU Microsoft slibuje dobré fungování, zatímco na starších procesorech by to bylo zcela bez záruky – ale doufejme nebude zabráněno Windows 11 na taková CPU nainstalovat a používat je. V toto alespoň doufáme, ale není to potvrzeno.

Notebooky Windows 11 ilustrace 1600
Notebooky s Windows 11 (Zdroj: Microsoft)

Šance na zmírnění u CPU?

Microsoft ale už v tomto případě naznačil, že seznam nemusí být definitivní a zatím jsou na něm jen procesory, u kterých si je Microsoft jistý, že vyhoví požadavkům na bezpečnost, stabilitu a tak dále. To prý podle tohoto článku zatím splňují procesory AMD s architekturou Zen 2 (ale na seznamu jak víme jsou i některé Zeny 1) a procesory Intel Core 8. generace. A novější následníci,

Ovšem teď během testování a zpřístupnění Insiderovských sestavení Windows 11 veřejnosti budou vyhodnocovány výsledky a Microsoft prý bude hledat procesory starších generací, které také vyhoví. Jako kandidáty uvádí Intel Core 7. generace a další procesory AMD s architekturou Zen první generace. Poměrně pozoruhodné je, že článek nejdříve obsahoval formulaci, že procesory Intel 6. generace (Skylake) „určitě nevyhoví“ a stejně tak jsou bez šance procesory AMD starší než je architektura Zen – tedy Bulldozery, Piledrivery, Steamrollery a Excavatory, jakož i úsporná APU s jádry Bobcat nebo Jaguar. Tato věta byla později smazána, Microsoft možná ještě není ochotný vydávat takto definitivní soudy, zvlášť když asi nebudou přijaty zrovna s nadšením.

Doufejme, že nakonec bude počet uschopněného hardwaru co nejdelší, ideální ale bude, pokud tento explicitní seznam bude opravdu znamenat jen to, že daná CPU/APU mají výslovnou podporu, ale že na ostatních Windows 11 také poběží a nebude to uměle omezováno. Snad to tak dopadne (a zdá se to být nejrozumnější), ale zatím není jasné, zda se tento optimistický scénář opravdu naplní.

Měl by Microsoft otevřít upgrade na Windows 11 bez ohledu na generaci a stáří procesoru?

První Insiderovské sestavení Windows 11, které Microsoft zpřístupnil, skutečně nijak nevymáhá, že musíte mít procesor nacházející se na whitelistu. Současně také nevyžaduje přítomnost TPM 2.0. Microsoft to ale popisuje jako dočasná zmírnění požadavků v zájmu toho, aby byl systém otestován co nejlépe a co největším množstvím uživatelů. Tudíž toto ještě nemusí znamenat, že benevolentní přivírání oka vydrží i do hotové verze systému. Možná teď budeme muset hodně řvát a dávat nelibost.

Zdroje: Microsoft (1, 2)

Jaké jsou hardwarové požadavky Windows 11? Seznam podporovaných CPU je absurdně malý
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.04%) 57 hlasů

78 KOMENTÁŘE

 1. Mam doma 4 pravidelne pouzivane notebooky, jeden zalozni a jedno stolni herni PC. S odrenyma usima by ty soucasne pozadavky dalo to stolni PC (Ryzen 2600, Radeon RX 570), zbytek by byl bez sance.

  Ale rok 2025 je jeste daleko a treba ty Thinkpady X220 uz v tu dobu budou na vymenu 🙂

 2. Faktem je, že lidi si dělali upgrady na Win10 na strašných a starých plečkách které výkonově na Win10 nestačili a bylo utrpení takové počítače provozovat. Ale, když to bylo zdarma…. Takový zážitek pak kazil image Windows 10.

  • To je ta informace o tom, že ten seznam možná rozšíří, kterou taky zmiňujeme.
   Ale jako rozšíření o jednu generaci je jenom malá část problému, lepší by bylo, pokud by zůstala ta politika, která je teď v Insider buildech, tj. že starší procesory jsou sice oficiálně nepodporované, ale nikdo vám nebrání to na nich používat.

 3. Vážně bych nečekal, že s 8600K se do toho seznamu vejdu úplně natěsno.

  Ono asi nějaké omezení dává smysl – jak je zmíněno výše, tak lidi cpali Win10 opravdu i na stroje, kam už nepatřil. Ale proboha, vyřadit třeba Skylake / Kaby Lake i7 CPU? Vždyť to je i architektonicky prakticky to stejné jako další 3 generace… A osmijádrové Ryzeny 1. generace? To ten systém potřebuje takt min. 4 GHz?

  Pokud by vyřadili Nehalem, Sandy Bridge, Buldozzer – pochopím. Pokud by vyřadili dvoujádra od Ivy Bridge, Haswell – taky ještě pochopím. Ale tohle nedává smysl.

  Snad to buď bude „podporováno“ typu, že to člověk nainstaluje i jinam „bez záruky“ a nebo ten seznam ještě upraví někdo, kdo rozumí CPU a ne někdo, kdo to „řízne“ létem 2017…

  • Proc by Win10 nepatrili treba na 2,5Ghz Core 2 Duo s dostatkem RAM a SSD? Na cteni zprav, emaily a office to porad staci.

   Bylo by lepsi tam mit uz nepodporovane Win7? Nebo Linux, se kterym uzivatel neumi a v prirade problemu mu s nim okoli nepomuze, protoze vsichni maji Win?

   • Nechci posuzovat konkrétní CPU, ale setkal jsem se např. s případem, kdy upgradovali na Win10 systém s nějakým (i na tu dobu) slabým dvoujádrem od AMD z r. 2009 (kancelářskej PC za 10 tisíc z toho roku) + 3GB RAM + HDD a z nějak fungujícího systému se stal nepoužitelnej.

    Neříkám, že nutně má MS nastavovat omezení, jen říkám, že pokud by byla nastavená mnohem měkčeji, než co je prezentované v tomto článku, tak bych s tím neměl problém.

  • Dřív nebo pozděj např. nejnovější hry přestanou být komapatibilní s Win10, ekosystém prostě uživatele k upgradu nakonec donutí. Ale určitě nebude problém nějakou dobu na Win10 zůstat.

   Já třeba upgradoval na Win10 všechna zařízení hned jak to šlo a někteří známí si ťukali na čelo, ale nezaznamenal jsem nic podstatného negativního na tom přechodu, stejně tak je mi ale jasné, že nebyl žádný problém být nějakou dobu ještě na starším systému.

   Ono dnes ty rozdíly začínají být hodně kosmetické a nevěřím, že Win11 bude nějaká revoluce. Když jsem upgradoval PC z Win98 na WinXP, tak to bylo úplně něco jiného. Teď to bude v praxi nejspíš hlavně kosmetická změna UI…

   • V podstate bude vse zaviset na prichodu DirectX13. Pokud Microsoft vyda toto rozhrani exkluzivne pro Windows 11, tak muze ostatni systemy znekompatibilnit pomerne rychle. Napriklad muze DX13 vydat v roce 2022 a do dvou let tu mame prvni hry, takze 2024 uz si novou hru na Windows 10 nezahrajeme.
    Zase ale v dobach minulych tu sice byly exkluzivni DirectX pro nove Windows, ale zaroven byla jedina konkurence zoufale zastarale OpenGL. Dnes ovsem ma Microsoft konkurenci, ktera je minimalne stejne kvalitni (Vulkan) a jeste navic funguje i pod linuxem.
    Vse drzi v rukou lidi, pokud nebudou masove prechazet na Windows 11, nebudou moct vyvojari her vyvijet hry exkluzivne pro Windows 11, protoze by nic neprodali. Idealni by bylo, kdyby se na Microsoft vybodli uplne, jenze to nemuzou udelat ti, ktere Microsoft koupil. Kazdopadne uvidime, dost mozna dojde k dalsimu roztristeni trhu.

    • Na druhou stranu potenciální DX13 hry stejně nepojedou na starém HW (min. grafikách), takže pokud by vyšel tvůj tip s prvními hrami vyžadujícími Win11 v r. 2024, nemyslím, že by to reálně moc lidí zasáhlo v tom smyslu, že by na Win11 nemohli upgradovat a přitom by potenciálně měli HW na ony nové (3A) hry.

     MS podle mě rozšíří tu CPU podporu min. od Skylake + Ryzen 1 (myslím už něco takového avizoval) a pre-Skylake CPU budou v tom roce á 2024 stejně na nové 3A hry nepoužitelné.

     Tak před půl rokem jsem viděl testy vysoko přetočeného i7-2600K (4C/8T Sandy Bridge) na nových hrách a už to bylo vesměs tragické, dokonce i oproti Haswellu. A to rozdíl v taktu a teoretickém IPC tak velký není, ale prostě optimalizace už chybí. Za několik let na tom bude stejně Haswell, pak i Skylake. Životnost CPU pro hraní je sice větší jak GPU, ale taky ne až tak neomezená a řekl bych, že pomalu začíná být problém se 4-jádry jako takovými, takže možná Skylake / Kaby Lake budou na hraní nepoužitelné ještě rychleji než předchozí generace.

 4. Zdá se, že MS u těch procesorů o rok ustoupí, možná o dva, ale z bezpečnostních záležitostí couvne jen u TPM ve verzích pro země, kde TPM nechtějí, protože mu nevěří. Naopak možná MS začne doporučovat větší diskový prostor.

 5. No upřímně W10 jedou v případě použití SSD naprosto perfektně i na C2D, případně C2Q. Ano, jsou to pravěké stroje, ale na kancelářskou činnost/nenáročné domácí použití vyhoví naprosto bez problémů.
  Pokud jim jde o odstřižení pleček, stačí dát podmínku SSD. S tím jedou W10 výborně i na strojích 15 let starých.
  Čtyřjader i5 Ivy Bridge a Haswell bych se zbavoval opravdu nerad.

   • Přesně… Je naprosto zcestné abych třeba na chatu musel kupovat nový HW. Upřímně, takový C2Q s 8GB DDR2 a SSD mě v ničem neomezuje ani v práci, tak proč bych měl upgradovat? Proto, že si MS usmyslí, že bude dělat všechno pro „naši bezpečnost“?
    Když budou tahle házet klacky pod nohy, tak jim je mile rád hodím pod nohy taky a všechny stroje co mám v rodině v podstatě jenom jako terminály pro prohlížeč přehodím na některou userfriendly distribuci Linuxu. A myslím, že nebudu zdaleka sám.

    • Tak já myslím že není nutné nějak trojčit, W10 budou ofic podporovány do r. 2025 a ještě 2roky potom normálně poběží.
     Bavíme se tady o „nových W11“ které si kladou nějaké nároky. W11 zaprvé nepotřebujeme, a zadruhé půlka těch „nároků“ půjde normálně odrbat..

     Osobně tvrdím, že tyhle W11 normálně rozjedem i na (třeba) i7-870+8GB RAM a HD7850 ….

 6. Mám dojem, že tie požiadavky od M$ na Win11 sú pritiahnuté za vlasy. A tiež mám dojem, že M$ (možno) uzavrel nejakú tajnú dohodu s výrobcami CPU, GPU a iných komponentov, aby sa W11 dali nainštalovať – predsa len, treba lepšie „železo“, staré sa na to nehodí (nemyslím však nejaké 8-15 ročné vykopávky) – takže – KUPUJ nové!
  Ale M$ zabúda na jeden fakt – ako mal problémy s W10 (nielen s tými chybami, ale aj rýchlosťou inštalovania), bude mať i s W11. A to chcú mať nainštalované W11 na miliardách zariadení – ale takto? Skôr donútia prechod na alternatívne OS a oni len utrú nos.
  Veď požiadavka na kameru – prečo? Aby si ťa pri inštalácii odfotili? Ak to na to budú potrebovať – je možné, že by sa na M$ vyvalila miliarda žalôb za to, že zbierajú osobné dáta (tvár je osobná, je to tiež identifikátor osoby). A ak by prehrali – budú mal stovky miliard na vyplácanie pokút?
  Keby rozmýšľali – tak by neuvádzali, ktoré podporujú, ale ktoré NEpodporujú, výrobcu, typové rady, roky vydania……

  Zdá sa, že ten CEO (Ind) asi potratil rozum.

 7. S tym procesorom to podla mna nebude az take strasne. Myslim, ze tam nebude nejaky blok. Napriklad Haswell nie je podporovany ani vo Windows 10 a nikto si to ani nevsimol, ludia ho veselo pouzivaju dalej.

  Ohladne WDDM 2.0 a DX12 to tiez nevidim ako problem. Uz su tu dlho a je otazka, kolko je v obehu pocitacov, ktore kartu s takym ovladacom nemaju a zaroven pri tom nepatria do srotu.

  UEFI moze byt trochu problem, lebo napr. este grafiky Kepler ho povodne nepodporovali a bolo ich treba preflashovat novymi BIOSmi (niektore su do dnes oznacene ako „beta“).

  A TPM je velka otazka. Tam netusim, ci to bude chciet MS vynucovat, alebo nie.

  Inak pre Hyper-V je to uplne jedno – UEFI a Secure Boot to podporuje uz dlho, a GPU ovladac je uz teraz DX12 (hoci iba WDDM 1.3).

 8. Mame v rodine pocitace s nasledujicimi procesory na Windows 10: i7-950, i7-6700, 3800X a 5800X plus mame na Ubuntu postavene i3-3220T, E3-1231v3.
  Takze musim spravovat dva OS na 6 strojich. Jako nejsem padlej na hlavu, abych na dva podporovane stroje instaloval Windows 11 a resil nove chyby noveho hodne dlouho neprilis rozsireneho operacniho systemu, pokud zustane na tak malo generacich procesoru. Navic teda vsude pouzivam CSM + MBR. (MBR na GPT je resitelne, ale proc bych to delal, kdyz stejne CSM na EUFI resit nechci.)
  Proste se v roce 2025 rozhodnu co dal. Do te doby taky nemusi ani jeden ze starsich stroju fungovat, casu na definitivni rozhodnuti, jestli prejit definitivne vsude na Ubuntu, je dostatek. Vzhledem k tomu, ze hraju jedinej v rodine pravidelne hry, tak taky bude zalezet na tom, co se udeje na tomto poli. Treba bude duvod pro to jit do Windows 11, ale ten duvod rozhodne nebude driv nez v tom roce 2025.

 9. myslím že po době velké benevolence u W10 chtějí určitou konsolidaci podporovaného hw. Široká podpora hw cca 13 let starého je super pro lidi, ale pro MS už méně protože těch konfigurací jsou myriády a vznikají pak zbytečné problémy a nadává se na MS že „podělá“ aktualizace. A platí že čím méně možných hw konfigurací tím méně nečekaných efektů. Lidi to sice nepotěší ale ofiko podpora od Coffe Lake a Zen má svůj logický důvod.

  • ono to tak jednoduché není … pokud lidi skočí na jakýkoliv diktát těchto chrapounů, přijde doba, kdy si nějaký mentálě nemocný kompetení zmyslí, že windows 12 pojede jen na 15TB Pcie-7 nvme disku tamtung pro a kdo si jej za půl milionu nekoupí, zůstane bez … vydělaávají opravdu dost, dokonce už ani neplatí testery, využívají insidery … tak to ať pánové jdou do zádele … nepovolil bych jim „ni krok“ …

   • gogo vsak at si delaji co chteji, klidne at nahodi na Win11 cenovku $1000, nebo $2000, je mi to sumak 😉 Nastesti mame moznost volby. Navic jen at to klidne napisou cele znovu a poradne, na miru novemu HW, kdyz to pofrci (utopie), cas od casu je treba stare plecky odriznout. Nikdo neni k upgradu nucen 🙂
    Jinak jeste k tem vyjadrenim MS – kdo sleduje ruzna prohlaseni, tak jiste videl i to jak MS nekolikrat nastolil novou politiku kolem Xbox sluzeb a v zapeti vse stahoval a vracel zpet se stazenym ocasem, protoze komunita uzivatelu je zacala valcovat. Takze si myslim, ze s temi Win11 to nebude tak horke a oriznou jen stary HW, ktery neni duvod updatovat z Win10 na 11. Cela tato nesmyslna vlna „strachu a obav“ je z casti cilena reklama „zadarmo“, to uz tu bylo receno.

   • jaký diktát? Jednoduše se rozhodnou pro dobro většiny nepodporovat šrot, co je na tom nepochopitelného? Jednoduše na provoz nového OS je potřeba určitý soubor technologií. Někde se tlustá čára udělat musí a mohlo by se donekonečna debatovat proč třeba tenhle čip ne – a počátek mnohojaderných cpu (tedy víc jak 4 v mainstreamu) je docela dobrý bod pro odpich.

    • což se nikdy předtím nestalo a vždy nový soft podporoval všechen možný hardware co na světě existoval. Podívej se na mozzilu, jak si věřili, jak se chovali stylem: „my víme co je pro vás dobré“ a kde jsou? Kde je thundebird na androidu ? Kde je firefox ? Kde je Mozzila ?
     Pro řadu lidí neznamý pojmy.

 10. Pochybuju, že to je finální seznam.

  Například platforma X299 nemá ani nástupce … a že by Microsoft s novým systémem nepodporoval tuto generaci procesorů ( zvlášť když jde o velmi drahá a aktuální zařízení ), by bylo hodně zvlástní.

  Proto mi celý článek a diskuze kolem přijde hodně předčasná a ty informace neberu zatím jako relevantní.

 11. Já mám i5 6600k a je my to fuk.
  Stejně už je brzdou v nejnovějších hrách takže
  Budu dělat upgrade.
  Podle mě 6 a 7 generace nebude podporována
  Protože obsahovala nejvíce bezpečnostních děr nic víc.

 12. mam normalne win 11 dev preview (cez insider program) na starom pc.
  chodia mi castejsie aktualizacie (niektore dost spomalili pc) ako kolegovi s i7-10700K.
  vo firme kde robim obcas servisne zasahy by nikto nesplnil dane podmienky (vsetko pc Dell + notebooky acer) nikde ten ich test nepresiel.
  Doslo to tam tak daleko, ze zacali uvazovat na migraciu na nejaky gnu/linux ako maju uz teraz na 6 pc.

  k ankete dal som ze to je obmedzovanie ale v podstate keby bola odpoved namiesto neviem nezaujima ma to, tak by som dal tu.

 13. Je to úplně jedno, jen spekulace, pochybuju že by microsoft odřízl tolik počítačů v době kdy hardwareoví výrobci nestíhají vyrábět. Možná jsou takoví tupci, ale jakmile zjistí, že ten jejich hnus nikdo nechce, vrátí se zase zpět tak jak v poslední verzi win10 se vraceli k win7. Nemají šanci tu masu lidí změnit, ta masa lidí má příliš velkou setrvačnost než aby ji převálcovali a ždímali. Ale pokud ze své demence neustoupí a budou dál tlačit na pilu, tak za takových deset let tu už žádný microsoft nebude, a bude tu tucet OS dřív než se naděješ a to budou války, jestli je lepší USAOS, nebo EUROOS nebo KREMLOS, popřípadně řada lidí bude experimentovat s CHINAOS 😆

 14. Pohoda lesná, W10 sa zatiaľ nerušia tak sa ukľudnite…… a ktovie čo bude v roku 2025? budete mať Coronu 🙂 ? W11? Peniaze? chuť? mam 2x Ci3, jeden sandy, duhý ivy a W10 a nechcem upgrejdovať ani HW ani SW a ani manželku…. zatiaľ…. :-0

  • Bohužel, nastavení webu je takové, že tu nějaký starý článek být musí a redakce ovlivní jen to, který to bude. Vybíráme nějaké s delší časovou platností, ale zrovna tohle nemá moc prioritu.