Ryzen Threadripper 3000 neběží v X399 deskách, ale kompatibilita není ani obráceně

Podle nových zpráv nebudou 7nm Threadrippery fungovat v deskách platformy X399, ale současně ani CPU generace 1000 a 2000 nepůjdou do nové platformy TRX40.

6

Minulý měsíc se objevily překvapivé informace, že by platforma X399, do níž se instalovaly highendové procesory AMD Ryzen Threadripper prvnídruhé generace, nemusela nakonec být kompatibilní se 7nm Ryzeny Threadripper s jádry Zen 2. A to přesto, že na socketu AM4 nebo se serverovými 7nm Epycy kompatibilita se staršími deskami funguje. Nyní se objevují další hlasy, které toto nepříjemné překvapení potvrzují a dodávají, že kompatibilita bude zřejmě přerušená oběma směry.

Již je prakticky potvrzeno, že pro nové Threadrippery budou uvedené desky s čipsetem/platformou AMD TRX40, potvrdilo je například MSI, kterému unikl i název jedné desky. Dále by pak asi měly být také platformy TRX80 aWRX80, možná s osmikanálovou pamětí, ale o těch ještě víc nevíme. Na Twitteru se včera objevila zpráva redaktora italského webu rehwolution.it, podle něhož nové desky s čipsetem TRX40 nebudou mít podporou pro provoz 14nm a 12nm Threadripperů, ale jen pro novou generaci 3000 (a zmínil přitom, že ASRock chystá TRX40 desky řady Taichi a MSI Creator, takže tato informace by možná s nimi mohla souviset). Bohužel také současně píše, že Threadrippery 3000 stejně tak nebudou fungovat v deskách platformy X399, tedy ve všech, které pro Threadrippery zatím existovaly.

Změny v socketu?

Zda je za tímto přerušením kompatibility nějaké technické opodstatnění, nebo jde jenom o ušetření nákladů na vývoj ze strany AMD a třeba ještě výrobců desek, nevíme. To, že nejen nebude zpětná kompatibilita CPU, ale ani desek, by asi mohlo trošku svědčit o tom, že jde o problém technického rázu, kdy se na socketu TR4 změnily některé piny kvůli přidání nějakých novinek Threadripperů třetí generace. Pokud skutečně bude existovat verze s osmikanálovým řadičem pamětí, pak by teoreticky tato věc možná mohla být na vině – je možné, že původní návrh socketu TR4 s tímto nepočítal a přidání si vynutilo nekompatibilní změny.

Ale to je jenom spekulace, důvody pro podobné přerušení kompatibility mohou být různé včetně čistě pragmatických. Je možné, že AMD nechtělo u platformy X399 řešit problém, kdy si někdo koupí nový procesor a starou desku, ale nemá v ní jak aktualizovat BIOS. Na AM4 se to přinejhorším dalo řešit půjčením levného procesoru A6-9500 (nebo nověji Athlon 200GE), ale posílat kvůli tomuto po světě Threadrippery asi moc lákavé nebylo.

ASRock X399M Taichi se socketem TR4 pro Ryzen Threadripper

Tato věc nepotěší ty, kdo chtěli současné pracovní stanice/PC s Threadripperem 1000 nebo 2000 upgradovat. Zároveň kvůli tomu bude menší nabídka desek, i když takto alespoň všechny nové budou umět PCI Express 4.0. Pro první generaci Threadripperu byla nabídka poměrně úzká a snad i proto výrobci drželi celkem vysoké ceny, kdy platforma X399 byla co do desky výrazně dražší, než za co se dala pořídit deska na bázi Intel X299. Doufejme, že pro TRX40 bude nabídka lepší díky tomu, že je o Zen 2 větší zájem, ale odstřihnutí X399 desek situaci nevylepší.

Ačkoliv tato nekompatibilita zatím není potvrzená, začíná to vypadat hodně pravděpodobně a moc naděje na obrat asi není. Pokud tedy chcete Threadripper 3000 pořizovat, určitě počkejte až na nové desky. Upgrade těch starších bude možný přinejlepším na loňské 12nm modely řady WX, tedy 2970WX a 2990WX, které sice mají také hodně jader, ale problematickou paměťovou architekturu a nejsou vhodné pro všechny činnosti.

Galerie: procesory AMD Ryzen Threadripper, platforma TR4/X399

Ryzen Threadripper 3000 neběží v X399 deskách, ale kompatibilita není ani obráceně
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 8 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Jako uživatel X399/1950X to vidím jako pozitivní krok. Přetržení zpětné/dopředné kompatibility uvolní ruce v optimalizaci návrhu pro novou generaci MB/CPU. Pokud někdo lpí na upgradu (refundaci) může se zbavit svého stávajícího HEDT řešení jako celku za neodolatelnou cenu pro externího zájemce, ponechat si ho jako sekundární PC, nebo jako overkill pro dalšího z členů rodiny.

  Upgradování pouze CPU by znamenalo, zbývající CPU s omezenou uplatnitelností na trhu (snižující se dostupnost/výběr vhodných X399 MB) samotným uživatelem samostatně nepoužitelným a navíc nové řešení by bylo zatížené typicky pomalejšími paměťmi s omezenou rozšiřitelností ve srovnání s novou platformou. Je si třeba uvědomit, že jakékoli funkční/výkonostní omezení v HEDT segmentu (s expandujícím počtem jader) přináší velkou ztrátu výkonu/vlastností (o které zde jde v prvé řadě).

  HEDT roku 2020 s významým odstupem od desktopu již nebudou X399 či X299, ale socket LGA 3647, či octa-channel (RDIMM) Threadripper od AMD.

  • „Upgradování pouze CPU by znamenalo, zbývající CPU s omezenou uplatnitelností na trhu (snižující se dostupnost/výběr vhodných X399 MB) samotným uživatelem samostatně nepoužitelným…“

   Kdyby byla zaručená zpětná kompatibilita i u nových desek tak by to nebyl problém, spíše naopak.

 2. “ HEDT roku 2020 s významým odstupem od desktopu již nebudou X399 či X299, ale socket LGA 3647, či octa-channel (RDIMM) Threadripper od AMD. “

  Ano, veľmi dobre si to vystihol. Som zvedavý, ktorý výrobca príde prvý, AMD 64-core alebo Intel 56-core, počítam s čiastkou do 4000 EUR čiste za procesor. Osobne by som viac bral u AMD TR 4-kanál za predpokladu odomknutého násobiča v zmysle únikov. U Intelu bude asi automaticky 6-kanál /3647/ s odomknutým násobičom.
  Obe platformy budú mať svoje výhody i nevýhody, otázka je, či tie procesory fakt budú….

   • Ja by som to tak ružovo nevidel. AMD má predstaviť 24-jadro v 11.mesiaci, dostupnosť môžme len hádať. Takže veľmi pravdepodobne sa +24-jadro bude konať až v novom roku.
    U mnohojadrových procesorov pre HEDT platformu bude treba riešiť po jednom zásadnom probléme – Intel otázka TDP, AMD otázka teploty veľkého počtu jadier v jednom zapuzdrení.