Plány Intelu: 7nm procesory Lunar Lake s novou architekturou, už se objevily v ovladačích

61

Intel prozradil jméno nové chystané generace procesorů. Lunar Lake přinese na 7nm procesu novou architekturu CPU (vyšší IPC) i GPU, ale ještě si na něj počkáme.

Roadmapy budoucích procesorů jsou na hardwarovém dění jedna z těch zajímavějších věcí (dnes možná pro čím dál víc lidí, jelikož hodně z vás asi teď odkládá upgrady a nové nákupy). Od Intelu teď nemáme nějakou formální roadmapu, ale postupně se nám skládá obrázek. Teď přibyl další díl do skládačky: zřejmě máme jméno procesoru, který přinese další novou architekturu CPU (doufejme s velkými zlepšeními IPC) po procesorech Alder Lake, které vyjdou letos.

Lunar Lake

Tyto procesory se budou jmenovat Lunar Lake a snad by mohly vyjít někdy v roce 2024, mohla by to být už 14. (nebo 15.) generace procesorů Core. Intel je zatím neoznámil veřejně, ale jejich stopa se objevila z oficiálního zdroje: v ovladačích pro Linux. Intel totiž zaslal patch, který přidává do ovladačů síťových adaptérů Intel (e1000e) předběžně infrastrukturu podporující „budoucí platformu“ Lunar Lake. Podle všeho jde o budoucí procesory.

Není to úplně první zmínka o tomto kódovém označení. Na podzim se objevilo pro změnu v ovladačích pro MacOS, kde šlo zejména o grafickou část těchto procesorů. Ne že by už ovladače GPU tohoto operačního systému měly podporu pro GPU procesorů, které vyjdou možná za tři roky, ale nějak rudimentárně už je kód připravený.

Podpora procesorové platformy Intel Lunar Lake v ovladači e1000e
Podpora procesorové platformy Intel Lunar Lake v ovladači e1000e (Zdroj: osuosl)

Lunar Lake podle něj patří mezi produkty s GPU architekturou Gen13, což by měla být příští velká změna po architektuře Gen12/Xe LP v procesorech Tiger Lake. Vedle procesorů Lunar Lake mají tuto architekturu mít také samostatná GPU Jupiter Sound (Intel DG3?). Naopak procesory Alder Lake mají zřejmě pořád grafiku odvozenou od generace Tiger Lake/Gen12.

Plán 12. až 15. generace CPU Intel Core

Možná bude dobré trochu pro názornost zrekapitulovat předchozí budoucí generace. Jak bylo řečeno, Rocket Lake bude nejdřív 14. generace Core, ale jisté to také asi úplně nemá.

Nejdříve musí vyjít procesory Alder Lake (12. generace), které dostanou podporu DDR5, PCI Express 5.0, novou architekturu CPU se zvýšeným IPC (možná až o 20 %), na desktopu nový socket LGA 1700 a také big.LITTLE řešení, kdy vedle velkých jader Golden Cove budou obsahovat navíc i malá jádra Gracemont pro navýšení celkového mnohovláknového výkonu. Tyto procesory budou 10nm, na desktopu vůbec poprvé. Tyto procesory vyjdou ještě v závěru letošního roku.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake S Zdroj VideoCardz
Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Po Alder Lake se mohou stát dvě věci. Původně chtěl asi Intel navázat hned svými prvními 7nm procesory Meteor Lake. Jenže pak se mu přihodil problém s vývojem tohoto procesu a musel ho odložit. Aktuálně Intel plánuje 7nm procesory, a tím i Meteor Lake, až na rok 2023. Mezitím se objevily informace, že by proto po Alder Lake kvůli tomu mohl jako 13. generace vyjít ještě jejich refresh nazvaný Raptor Lake (vděčné to jméno). Tato CPU by v takovém případě vyšla příští rok, byla stále 10nm a asi měla stejnou architekturu jako Alder Lake, jen zvýšené takty.

Pak by tedy 14. generace bylo Meteor Lake, které má vyjít v roce 2023 (pokud by Raptoři odpadli, pak Meteor bude 13.). Původně se mělo za to, že Meteor Lake už bude mít novou architekturu s vylepšeným IPC, ale mezitím to bylo vyvráceno a údajně vyšší IPC nebude, tedy jádro CPU bude převzato z Alder Lake. Možná je v tom odkaz modelu Tick-Tock, kdy Intel nevydával novou architekturu nikdy současně s premiérou nového procesu, aby se nekoncentrovala rizika do jedné generace čipů.

Lunar Lake bude mít naráz nové CPU i GPU

Tím pádem se zřejmě ona nová architektura CPU, která opět posune jednovláknový výkon o hodně výš, zřejmě dostane na svět právě v těch nově prosáklých procesorech Lunar Lake. Ty by totiž měly následovat už po Meteor Lake, tedy asi jako 15. generace (nebo 14., pokud Intel zruší Raptor Lake).

Odhadovaná roadmapa procesorů Intel Core
Rok 2021 2022 2023 2024
Generace 12. Core 13. Core 14. Core 15. Core
Kódové označení Alder Lake Raptor Lake(?) Meteor Lake Lunar Lake(?)
Výrobní proces 10 nm 10 nm 7 nm 7 nm
Architektura CPU Golden Cove + Gracemont refresh? Redwood Cove (dieshrink?) Nová architektura
Architektura GPU Xe LP/Gen 12 refresh? dieshrink? Xe Gen 13
Desktop Socket LGA 1700 LGA 1700 LGA 1700? Nová platforma?

V těchto čipech, představujících druhou 7nm generaci, se tedy asi sejde jak nová architektury CPU, tak i nová architektura GPU. Bude to ale až v roce 2024, doufejme ale, že třeba Intel stihne první polovinu roku a nebude to až na jeho konci. Je ale asi poměrně hodně pravděpodobné, že na desktopu bude Lunar Lake opět mít nový socket po platformě LGA 1700.

Zdroje: osuosl, VideoCardz

Plány Intelu: 7nm procesory Lunar Lake s novou architekturou, už se objevily v ovladačích
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.92%) 13 hlasů

61 KOMENTÁŘE

 1. Můžu se zeptat proč jako aktuální pokrývač dění v PC úplně ignorujete testy s tvrdými daty ohledně Rocket Lake na anandtech, které jinde platí za horké zboží a místo toho je tu např. tento článek s dohady? Je tam podle Vás něco špatně nebo to není podle vás důvěryhodné? Nepředpokládám od Vás nějakou zaujatost, zvláště když tak pěkně popisujete význam AVX 512 v aplikační vrstvě (s čím jako aplikační programátor vřele nesouhlasím). Děkuji za odpověď.

  • Já bych radši počkal až bude těch výsledků po oficiálním vydání víc. Jsou určité dohady/drby o tom, že by Intel měl vydat ještě jednu aktualizaci mikrokódu, která by teoreticky (zdaleka to není zaručené, ale ai tu je určitá šance) mohla ten výkon zvednout výš, než ta recenze AnandTechu ukazuje.
   Takže bych z toho nerad dělal závěry, kde by to třeba svádělo k vyjádřením jako že nakonec herní výkon negativně překvapil nebo to i7-10700K nestačí na Ryzen 5800X, když by se mi ještě mohlo stát, že bych to musel brát zpátky. Mám obavy, aby se pak neukázalo, že ta recenze byla jedna z těch, kde ty procesory vyjdou relativně hůř a nebyla teda úplně reprezentativní.

    • Dekuji Vlko za hodnoceni. Do diskuzi se moc nezapojuji, mne zajimalo na co p. Jan Olšan čeká, protože to byl normální retail procesor nove generace a byl testován se skoro 2kg medenym chladicem. Prislo mi ze je celkem nezaujaty. OK, odpověděl.
     Ano trošku jsem si rypnul, protože minule mne silne zklamal s protezovanim AVX 512 v aplikační vrstvě, kdy jako aplikační programator s praxí přes 30 let si myslím, že to silně přecenil.

     • Tady zatím není co komentovat, je to ještě nedodělané. Nepodceňuj inženýry Intelu. To, že Anandtech vypustil do světa jakousi pseudo recenzi nedokončené platformy, nic neznamená. Na microcode je ještě spousta práce. Oficiální release je 30. března. Teprve pak se budou počítat zajíci. A mimochodem, ono to není jen o benchmarcích.

   • Vzdycky se to da pojmout jako preview. Prijde mi zase zbytecne hyperkorektni neuvest neco, co se muze teoreticky zmenit, aby nekde neco. Kdo nosi na krku hlavu misto barevneho svitidla, to chape. Kdo tam ma akorat zarovku urcite barvy, tak si stejne svuj duvod k nesmyslnym komentarum najde.
    Mne naopak, pokud by doslo k vykonostnimu posunu nakonec, prislo zajimave to srovnani.

  • Dokud není oficiální produkt (konec NDA nebo dohoda s výrobcem) tak všechno jsou jenom „dohady“. Pro mne je seriózní přístup že „aktuální pokrývač“ vydá článek který se tváří jako „dohad“ protože to je „dohad“. Naproti tomu Amandtech u mne ztratil něco na důvěryhodnosti jestli opravdu vydal „dohad“ něčeho a vydává to jako seriózní článek („tvrdá data“).

   • Anadtech nevydal zadny „odhad‘. Koupili CPU a normalne otestovali jej. Cili ukazuje soucasny stav. Jestli se to s novym mikrokodem zmeni a jak, je ve hvezdach. Muzes to brat jako ‚preview‘.
    Nic tajemneho ani nekaleho na tom review neni. Naopak je zajimave a pokud by se finalni vykon preci jen zmenil, tak bude jeste zajimavejsi, protoze budes mit srovnani.

    • Schválně jsem použil slovo „odhad“ které použil pan Radekc. Pro mne má stejný význam jako Vámi použité „preview“.
     Zkuste si přečíst pozorněji poslední větu a to, že jsem tam použil slovo „jestli“. Článek na Anandtech jsem nečetl a proto jsem se jenom odvolával na slova pana „Radekc“.

     • „Naproti tomu Amandtech u mne ztratil něco na důvěryhodnosti jestli opravdu vydal „dohad“ něčeho a vydává to jako seriózní článek („tvrdá data“).“
      .. tohle jste psal ne?
      Ja reaguji na toto a tvrzeni, ze Anadtech dela neco ‚spatne‘.

      • Ano napsal jsem to a znova Vás prosím zaměřte na význam věty a na slovo jestli.

      • DedekHrib 9.3.2021 at 14:16
       1. Je treba jit na Anantech a precist si to sam a nevychazet z interpretace a predpokladu, zatimco ve stejne vete uvadite vyraz „tvrda data“.
       2. Pokud Anandech nectete a cist nebudete, tak cele to, co jste napsal je asi bezpredmetne, ze?
       3. Prectete si jeste jednou nesmysl co jste napsal a pak poucujte ostatni.
       4. Vy jste pouzil slovo „dohad“, tom to precetl jako „odhad“ a vy jste to nasledne potvrdil, ze jste toto uvedl 😀 Takze ted vyzyvam ja vas, ctete po sobe co pisete!

       Co se tyka „preview“ – ja bych to nenazval ani previe, protoze novy FW zrejme zmeni vykon nekde kolem 5%. To uz preview neni. Preview se dost casto meni naprosto vyrazne. Tady se rozhodne neda mluvit ani o preview, ani o dohadu a rozhodne ne o odhadu.

      • To Alich 9.3.2021 at 15:38

       Zkuste si nejdříve přečíst na co jsem reagoval viz Radekc 9.3.2021 at 9:27

     • DedekHrib:
      Pakliže se bavíme o této větě:
      „Naproti tomu Amandtech u mne ztratil něco na důvěryhodnosti jestli opravdu vydal „dohad“ něčeho a vydává to jako seriózní článek („tvrdá data“).“

      Kdybych to měl teda nějak rozebrat a pochopit význam té věty:
      Anandtech u vás ztratiL něco na důvěryhodnosti – čili to se už stalo.
      „jestli opravdu vydal „dohad““ – čili tím chcete říct, že ještě neztratil tu důvěryhodnost, protože vy vlastně nevíte, jestli je to „dohad“
      Čili tato vámi formulovaná věta se dá chápat více způsoby. Pakliže jste chtěl tou větou říci, že jestli vydali dohad, tak příjde ona ztráta důvěryhodnosti, tak ta věta měla být:
      „Naproti tomu Amandtech u mne ztratÍÍÍ něco na důvěryhodnosti jestli opravdu vydal „dohad“ něčeho a vydává to jako seriózní článek („tvrdá data“).“

 2. Vlk a jeho modré brejle nemůže unést to že to Ryzena prostě nedotáhne … A Dedkohrib s ním 😀 … Ale jo kouzelný mikrokod přidá 20% výkonu 😀
  Je to prodejní kus z obchodu. Takže ta recenze je cajk … Ten produkt je mrdka.

  • Asi bych tento produkt takto nenazval, i kdyz ja osobne to vnimam jako „:dalsi zbytecna rada CPU“. Nicmene Ryzeny jsou cenove take docela vysoko. Ja, kdybych ted vybiral CPU, tak v podstate jen dle preferenci, co byvh potreboval (pocet jader, rozsiritelnost, spotreba, zapal pro ladeni, stavajici vybavu komponent doma, pritomnost integrovaneho GPU, apod.). Rozhodne bych ted nevybiral CPU jen dle maximalnoho vykonu, ktery se +- mezi konkurenty vyrovnal.

   • No tak já bych 290W kousek fakt nechtěl a osobně se takovému expresivnímu hodnocení nebráním, protože běžný uživatel s běžným chlazením na ten recenzovaný výkon jednoduše nikdy nedosáhne.

    • Je spíš otázka, v jakých situacích té dané spotřeby dosahuje a také jaké má provozní vlastnosti pro dané využití a jak se to dá poladit. Osobně jsem měl doma 10700KF a spotřeba ve stress testu byla 287W. Paradoxně se to dalo stejně uchladit, jako Ryzen 3600 (stejná teplota ve stress testu.). Naproti tomu u 1700KF stačilo snížit v BIOSu spotřebu na 180W a teplota byla o 20C níž a výkon klesl cca o 2%.

    • „No tak já bych 290W kousek fakt nechtěl“
     A to je prave to, o cem mluvim. Nekomu vzhovuje y jakehokoliv duvodu platforma intel a pripadna vyssi spotreba v zatezi mu nevadi. Jiny zase preferuje jine parametry, ktere ho treba dovedou k AMD.
     Co mne konkretne ted chybi – nejaky rekneme 10-15W CPU, klidne integrovany na desce, s rozumejsi grafikou, nez je ten Atomarni odpad. Ja jsem kdysi vymenil Celeron J1900 (cca 10W) za 25W AMD (AM1). Sice na nejakou domaci virtualizaci a networking to bohate stacilo, teplota a spotreba byly super, ale jako multimedialni centrum uz to pokulhavalo. V tuto chvili mi AMD odmenu zrejme neplanuje, takze je otazka, co nabidne intel a jestli s tim prijde i mimo notebooky.

  • Aby som pravdu povedal, ja som heapy, že to takto skončilo 😂 Aspoň ma nesvrbia prsty vymeniť 10700ku s ktorou som spokojný za novú 11700ku. To už skorej 10 jadro cometu a dokonca lacnejšie ak bude cena rakety ako na mindfactory, 😎

   @Alich- Cenovo práveže teraz rovnako vôbec niesu. Za cenu 6jadra 5600X más od Intelu 8jadro 10700f o 50e lacnejsie. Aj 8jadro staršieho ryzena je podobne drahé. To môžeš dať za viac RAM, ci väčšie SSD …

   • 10700 je myslim zajimavy CPU. Ryzeny maji zase vyhodu kompatibility aj., nechci zachazet do flamewaru typu 3fps navic, ci nejvyssi spotreba 250W. Jen mi ted prijde zajimava doba, kdy ma zakaznik obrovske moznostivyberu, i kdyby se upnul jen k jedne barve.

 3. Taky docela skoda, ze tu nemate ty udajne konfigurace AlderLake pro mobilni segment.
  https://diit.cz/sites/default/files/styles/custom/public/intel_alder_lake_mobile.jpg?itok=aNZzlTFK
  Treba ta 2+8 kombinace pro 15-20W vypada dost divne. Krome toho se asi potvrzuje (pokud je ten unik pravda), ze Intel jede jinou steategii nez Apple. U Apple jsou mala jadra slouzi opravdu pro zvetseni vydrze a vykon na nich nestoji. U intelu to vypada, ze naopak slouzi k vyuziti vykonostnich rezerv kremiku. Sice zajimavy, ale taky dost divny koncept.

  • Co je na tom divného? Vždyť to má logiku. Když potřebuju ST výkon, nedá se to vyřešit jinak, než výkonným jádrem. Když chci MT výkon, mám možnost jít různou cestou. Buď málo velkých jader nebo hodně malých jader. Z hlediska energetické efektivity je výhodnější varianta malých níže taktovaných jader. Došli k tomu výrobci grafických čipů, dojdou k tomu i výrobci procesorů.

   • Divneho je na tom dost. Existuje cela skala programu, ktera vyuziva intenzivne vice jak 1T, ale nevytezuji CPU celkove, tak , jako to delaji napr. renderovaci enginy. To stejne muze delat kombinace nekolika spustenych programu najednou. Tudiz u toho 2B+8S kombinace se to jevi, ze se to bude chovat dost neprediktivne, potazmo dojde k vykonostnim propadum v momente, kdy aplikaci (nebo nekolik aplikaci) vytezi vice jak 2T, ale mene nez macimum threadu. Ten skok (propad) ve vykonu mezi spustenyma 2T a treba 5T muze byt docela velky. Tohle se treba u te konfigurace 6B+8S nebo mozna i u 4B+8S stejne ajko u napr. 8B (Renoir+Cezanne) dit nebude.

    • Opravdu bych chtěl vidět tu vaši kombinaci pěti plně zatížených vláken na notebooku. Nějak mě nenapadá, kdo by měl takovéhle specifické požadavky. A pokud by je měl, tak by si logicky vybral takový čip, který by mu je splnil.
     Podle toho rozvrstvení to vypadá, že Intel plánuje v noteboocích minimálně dva křemíky, jeden 2+8 a druhý 6+8. Ten 8+8 bude pravděpodobně společný s desktopovou verzí.
     Varianta 2+8 bude tedy pravděpodobně dost levná. Vy ujíždíte na výkonných noteboocích, tak si ji holt nepořídíte. Nám ostatním, co nám dneska v pohodě stačí dvoujádrový Ice Lake, budou stačit i dvě výkonná jádra Alder Lake, doplněná nějakými těmi Atomy pro zvýšení MT výkonu.

     • Vem te si Photoshop aplikujte nejake filtry nebo si vemte CSV soubor, nactete ho v Libre Calc a mate hned priklady aplikaci, ktere vyuzivaji vice jak 1T ale mene nez pocet dostupnych threadu. A tohle pisu z hlavy.
      Pokud na necem „ujizdim“, tak ujizdim na lehkych 15-20W plackach. A prave tady se mi to nelibi. Sazmorejme, ze lidi, co maji pocitac na office a email, tem to muze byt jedno. ALe tam je v principu jedno co tam je uz par let, od doby, kdy do ULV oblasti prisel Intel se svou 4c/8T radou v roce 2017. Tady jde spis o princip, ze se Vam meni paradigma posktovaneho vykonu.

      • Ten, kdo si platí Photoshop, si asi nekoupí ten nejpomalejší notebook. S tím csv souborem to moc nechápu. To má být něco náročného? Já tedy narážím dřív na limit počtu řádků v tabulce, než že by mi vadilo to čekání, než se soubor načte. Netvrdím, že kdybych otvíral stokrát za den soubor s milionem řádku, že by mě to čekání neštvalo, ale kdo tohle dělá?
       Když se na ty 2+8 čipy dívám ze svého pohledu, tak úsporná jádra zajistí nižší spotřebu v idle (tedy pro mě po většinu času, kdy mám notebook puštěný) a proti současnému dvoujádru to ještě navíc přihodí i ten MT výkon, který pravděpodobně překoná současná čtyřjádra. Co víc si přát? Snad jen, abych měl pravdu s tou cenou a opravdu byla varianta 2+8 naceněná stejně, jako dneska dvoujádra Ice či Tiger Lake.

      • „Ten, kdo si platí Photoshop, si asi nekoupí ten nejpomalejší notebook. “
       .. argumentace ad absurdum… I kdyz lide pouzivaji pro photoshop daleko vetsi sroty, nez „nejpomalejsi“ notebooky, tak to neni argument. Chtel jste priklad, dal jsem jej Vam.
       „S tím csv souborem to moc nechápu. To má být něco náročného? “
       .. je to opet priklad vyuziti vice jak 2T jednou ulohou. Vy si nepamatujete, na co jste se psal? A ano, muze to byt narocne. Je rozdil jestli importujete 100 nebo 100.000 a nebo taky 1.000.000 radku. A jestli to delate jednou denne nebo jednou za pet let je bezpredmetne, protoze jde o vytizeni CPU.
       „Když se na ty 2+8 čipy dívám ze svého pohledu, tak úsporná jádra zajistí nižší spotřebu v idle“
       .. o tom zacinam trochu pochybovat. Takhle to bude idealne fungovat u Apple, kde tam ty mensi jadra opravdu plni ulohu „stand by“, kdezto v te konfiguraci Intelu to tak neni a tvari se jako neco, co vlastne ten vykon zvysuje. V tomto pripade 2-8 se snad da bavit i o tom, ze ta mala jadra mohou mit vetsi celkovy vykon, nez ta velka. Jinak by jich tam necpal 8, ale max treba 4 stejne jako to jabko.
       „proti současnému dvoujádru to ještě navíc přihodí i ten MT výkon,“
       .. ano proti 2jadru to bude posun, ale ve stejne TDP kategorii mate dneska plnohodnotne 8C od AMD uz ve druhe generaci…

      • zkusim Vam to napsat jeste jinak. Zkuste to chapat jako zmenu vykonoveho paradigma. Doted pri zatizeni vice threadu klesal vykon na jadro podle toho, jak celkovy pocet threadu zatezoval TDP CPU a CPU se snizovala frekvence (pokud vynechame pro jednoduchost teploty, atd.). Vykon toho CPU na jadro se snizuje s frekvenci, kterou to CPU je schopno pri zatizeni udrzet. Toto ale uz nebude jedine kriterium. Ted se Vam do toho zacne promitat i to, ktera jadra a kolik jich je zatezovanych. Rozdil mezi tim velkym a malym jadrem se predpoklada nekde mezi 40-50%. To znamena, ze v momente, kdy se zapoji to male jadro, tak max co Vam prinese uz bude o 40-50% min, nez ty zatizena velka jadra. Je to dost velka zmena chovani, hlavne tam, kde tech velkych jader je malo, protoze tam se ten rozdil ve vykonu muze ‚skokove‘ projevit.

      • tombomino:
       Tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem otvírání jednoho csv s 3 miliony řádky a 15 sloupci. Měřil jsem čas, do kdy mi Libre Office Calc nahlásí, že otvírá jen ten první milion, který se mu do tabulky vejde. Klasická instalace na mém 12jádru 24vláknu mi to otevře za 45 sekund. Virtuál s přidělenými dvěma jádry/vlákny (z 24 dostupných, takže bez SMT) mi to otevře za 53 sekund. Z toho usuzuju, že otvírání csv souboru nebude nic, kde byste poznal rozdíl mezi tím 2B+8S a 8B.
       Je také zajímavé, že víte, k čemu slouží malá jádra u dosud nevydaného procesoru.
       A s tím plnohodnotným osmijádrem už dejte pokoj. Nejlevnější notebook s plnohodnotným 15W osmijádrem 8/16 stojí v Alze 31,5 tisíce. Tak si ho klidně kupte a přejte nám obyčejným lidem, aby nám Intel uvedl nějaké pěkné notebookové procesory, když už na nás AMD z vysoka kálí.

      • Cece… to co jsem Vam popsal je ukazkovy priklad neceho, na co jste se ptal. Na co jste se mel podivat je to, kolik threadu ten import vyuzije. Ze Vam to importuje 53s na 4,6 Ghz je pekny. Snizte si ty Gigaherze treba o 50% a pridejte si dalsich 1000 sloupcu s ruznymi daty a pak mi tu napiste, k cemu jste dospel :))
       Nicmene pointa je stale uplne v necem jinem. Vy se chytate uplne nepodstatnych veci, ktere jsem dal jen jako odpoved na vas dotaz, ktery program vyuziv ice jak 1T.
       Samzorejme ze ten rozdil pak pri nejake uloze poznate. Pokud ten princip porad nechapete, pusste si na tom priblblej CB23 a postupne si men te pocet threadu. Tady pak okamzite narazite na jasne limity toho, co bude delat 2B+8S misto 8B.

      • „Tak si ho klidně kupte a přejte nám obyčejným lidem, aby nám Intel uvedl nějaké pěkné notebookové procesory, když už na nás AMD z vysoka kálí.“
       .. to jste pobavil. Kdo momentalne na Vas kali z vysoka je predevsim Intel. Viz jeho nekonecna Skylake Saga a nepovedeny ICeLake. Tl-U s vice jak 4 jadry ani nevydal a k tomu Vam doporuci pro 35W TDP konfiguraci, aby jste pouzival TL-H35 se 4 jadry. To zni dneska jako hodne nepovedeny vtip. Ja mam jete i tehdejsi Dell 15“ placku z roku 2013 a mam v nem Intelovsky 35W procak. Cili po 8 letech mi Intel doporucuje to stejne.. jestli tohle neni kaleni, tak uz nevim co. Ale to by jste musel byt trosku objektivni a nemit v momente vysloveni Intelu, zaslepku 🙂

      • Jinak to Vase sorvnani je hezky argumentacni faul, kde si vypomahate neexistujicim produktem s neexistujici cenou 😀 To by jste mohl mit teda naivc.
       Jinak aktualni 8C (bez a s HT) jsou k dostani cca od 700,- Euro.

      • tombomino:
       Intel na mě v noteboocích z vysoka nekálí. Je to vidět i na tom obrovském meziročním nárůstu prodejů.
       Pořád melete o nějakých osmijádrech, ale nejste schopen pochopit, že to opravdu není produkt, který bych potřeboval já, není to produkt, který by potřebovaly moje děti na distanční výuku, není to produkt, který by potřebovali mí rodiče v důchodu, atd. Ano, taky dokážu vymyslet situace, kdy by se mohl někomu hodit. Ale tak 1 člověku z 10 a to možná ještě přeháním.
       Intel vám nic nedoporučuje, jak se na něj snažíte hodit. Intel vám nabízí produkty v široké škále konfigurací. Je na vás, co si vyberete a jestli si něco vyberete.
       Když vytahujete rok 2013, tak v něm jsem si koupil notebook s 35W dvoujádrovým Pentiem B960. Dneska mi Intel nabídne stejný výkon s 6W Atomem. To je ten pokrok, který vy vidět nechcete. A pokud chcete porovnávat jen počet jader, tak zatímco v roce 2013 Intel nenabízel ani jedno čtyřjádro s 35W TDP (nejmenší TDP u čtyřjader měl 37 W), tak dneska si můžete koupit osmijádro, které 35W konfiguraci TDP dovoluje.
       Ale daleko jednodušší je koupit si to 15W osmijádro od AMD a jen konstatovat, že v segmentu, po kterém toužíte, má AMD lepší nabídku.
       Jenže vy z nějakého důvodu AMD v notebooku nechcete. Nebo snad vám ho v práci nechtějí koupit a za své byste do toho nešel?

      • „Intel na mě v noteboocích z vysoka nekálí. Je to vidět i na tom obrovském meziročním nárůstu prodejů.“
       .. nemyslny argument bez spetky logiky. Intel se veze na vlne zvysene poptavky a ma kapacity ji uspokojit, to je vse.S kvalitou/inovaci/zajimavosti nabidky to nema v principu nic spolecneho.
       „Pořád melete o nějakých osmijádrech, ale nejste schopen pochopit, že to opravdu není produkt, který bych potřeboval..“
       .. tak proc lozite na technicky web a poustite se do diskusi, kterym apriori nerozumite? Pokud chcete diskutovat o tom, ze kazdemu staci nakonec fabie, na to taky nepotrebujete chodit na tuningove weby pro auta. Ja jsem Vam psal hned na zacatku, ze pokud Vas nezajima vykon, tak je uplne zbytecne jakoukoliv diskusi vest, protoze na ty bezne veci mi staci muj notebook z roku 2017. Takze ve vysledku si vymyslite neco o tom, ze „ja nechapu“. Ja chapu, ale Vy ne..
       „Intel vám nic nedoporučuje, jak se na něj snažíte hodit. Intel vám nabízí produkty v široké škále konfigurací. Je na vás, co si vyberete a jestli si něco vyberete.“
       .. opet tradicne netusite, o cem mluvite. Zkuste se dovzdelat Holecek. Intel uvedl tyto CPU mimojine jako „herni“ pro tenka (rozumej placata) zarizeni. Dohledej te si to v marketingovych materialech.
       https://www.cnews.cz/procesory-intel-tiger-lake-h35-10nm-takt-5ghz-uvedeni-osmijadra-tiger-lake-h-vydani-v-q1-2021/
       „A pokud chcete porovnávat jen počet jader, tak zatímco v roce 2013 Intel nenabízel ani jedno čtyřjádro s 35W TDP (nejmenší TDP u čtyřjader měl 37 W), tak dneska si můžete koupit osmijádro, které 35W konfiguraci TDP dovoluje.“
       .. tohle asi nemuzete myslte vazne. Jestli to ma 35 nebo 37W je uplne jedno. Vase argumentace je hodna maleho ditete, ktery uz nevi, co by mel vytahnout za blbost.
       „Jenže vy z nějakého důvodu AMD v notebooku nechcete. “
       .. vy jste uplne mimo. Nemel jste frtana hne po ranu? Ja jsem nikdy nikde nic podobneho nenapsal. Vy si apriori domyslite veci..

       Nechme toho p. Holecek, technicky zalozena diskuse je s Vami tradicne ztrata casu a jeste k tom Vam odpovidat na nesmyslne fabulace mi za to nestoji.

    • No, já teď mám noťas s AMD Ryzen 5 4500H (6 jader / 6 vláken) a proti předchozímu Intelu I5 2/4 je to něco jako nebe na druhou proti dudám na hnojišti…

     Můj soukromý test je překlad dávky knih v Calibre z EPUB do MOBI. Pravda, není to stejnou verzí programu, ale zrychlilo se mi to asi tak 12x, bez hučení ventilátoru a proudu žhavého vzduchu…

   • Dalsi vec, na kterou jsem zapomel, je i to, jak si s tim rozlozenim poradi existujici SW a jestli to neprinese s sebou i zmeny v programovani softu, atd. Tech otazniku je spousta, ne jen pro tuhle ‚divnou“ 2B+8S kombinaci.

  • Nazdar Maďare, nevím o jaké frustraci mluvíš, 5800X a zatím (musím zaklapat) žádné BSOD, máš tu 3 měsíce starou informaci nějakou děravou, asi ti to nešlo postnout, protože máš děravý CPU, měl by sis to spravit.
   (To muselo být frustrující procházet reddit tak zpátky do historie, abys aspoň něco našel 🙂 )

    • Klávesnice: jede
     Myš: jede
     Joytick: jede
     Bitcoin trezor: jede

     Nic víc není netřeba, na hry a práci USB taky nepotřebuju… Kolik že to má lidí problém s USB?
     Dochází argumenty, že? To bude ta frustrace, Intel vyrábí horší a horší CPU, tak jdeme aspoň plivat.
     BTW: ten nejhorší CPU, co píšeš je ve hrách výkonější než ten tvůj ještě ani nevydaný, to musí bolet… a na AVX512 ti z vysoka sere pes, to je tak pro 0,1% lidí.

      • Latentní homosexuál Jožkopower strikes back! 😀 https://tinyurl.com/nseapehe
       „od: jozkopower: Fujtajbl, wendak, to si mal hned napísať, že si prihriaty, neznášam termosky fuj, fuj, rýchlo nejaký cesnak na odplašenie.“

      • Aha ho, skrachované právnické Obrovité chodidlo priskákalo na pomoc rozpálenej Wendulke. Ste vy podarená dvojka, z jedného sála teplo a z druhého sála smrad. Navyše sa do počítačov vyznáte jak kura kvantovej fyzike….
       Pekne to ten Jožkopower napísal…
       Od dneska Vás pasujem na protagonistov seriálu Magor a Trtko,
       Wendulka bude Magor, no a Trtko zostáva štíhlé nožke….
       A okamžite vrátte tie dve Radeonky, čo ste dnes otočili z vylúpeného veľkoskladu, bleskem….

      • Skrachovaný koncipiente, aby Wendulka nesmútila, tebe stejne tak venujem len dva príspevky, toto je druhý….
       Nechlastat, poctivo mágať veliké chodidlo v sude s francovkou, vrátit šlohnutú radeonku do skladu….okamžite prestať objímať zadnicu Wendulke….a bleskem !

      • Nedivte se CeKacku, ze nema rad teplo, on ten 5,3GHz all-core intel trosku hreje. Chvili se ta pokojova sauna vydrzet da, ale pak to asi zacne lezt na mozek. 5,3GHzAll-Core zdar!

      • No do riti, ďaľší buzik….Alichu, otvor aspon okno keď máš saunu v pokoji, nemusíš držat ani chvíľku, leda, ak ti to robí dobre….

      • c.k. polni marsalek 9.3.2021 at 21:37
       „No do riti“ – latentní homosexualita v praxi 😀

      • Koukám, že Maďar (i přes zimu, která je venku) je přehřátý (asi žhavá kometa) a už neví co píše. Všichni kolem jsou buzny, jen on je „normální“ – tak JISTĚÉÉÉ
       Jen tak dál mongole, chyběl si nám tu

       Ještě by mně mohl konečně odpovědět a říct mi, kde mám teda s 5800X problém… sice nakydal hnůj, ale argumenty žádné, tak šup, musíš vyplodit zase nějakou pi..ovinu

 4. K diskusi – Anandtech je na tom poslední roky dost špatně, na svou někdejší slávu může jen vzpomínat. Pokud se rozhodli získat si reklamu a pozornost takhle, je to jejich věc, ale pro mě definitivně skončili. Ale zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
  A k flame Intel vs. AMD: Mám doma 3 PC, 10850K, 10700K a 5800X. S žádným z nich není sebemenší problém. Hodně lidí píše že mají problémy se stabilitou AMD – já mám s AMD jen tu nejlepší zkušenost, 100% stabilita, prostě pohoda. Kdo se toho bojí, fakt není důvod a AMD vidím jako naprosto rovnocennou platformu, navíc s výhodou moderjnější architektury. Co se týká spotřeby, ano, Intel „vede v konzumaci W“. Ale pouze ve stress testech a benchmarcích. Ve hrách je spotřeba +- stejná. Na druhou stranu Intel má zase drobet menší spotřebu v idle a teď dost boduje cenou 🙂 Chlapi, kvůli tomu si snad nemusíme nadávat ne?
  Popravdě vůbec nevidím důvod k flamewar a urážení druhých jen pro to, že mají jiný CPU :/ Možná, že právě zažíváme jedno z těch lepších období, kdy si můžeme zvolit jak AMD, tak Intel, a ani s jedním neuděláme chybu. Jasně, zase nejsou grafiky, je covid atd. a spousta jiných věcí stojí za kulový. ALE v CPU je dle mě situace skvělá!

  • Já bych tady AnandTech zas tak moc nevinil, nejpíš to testovali s nejnovějším BIOSecm, co v tu chvíli měli a na launch to určitě přeměří s novějším. V momentě, kdy si to CPU koupili normální lidi a je zájem o testy, nemá moc smysl se držet zpátky.

   Ten důvod, proč mají relativně nižší výkon, je asi vícerý, kromě toho, že nejpíš měli suboptimální BIOS (ten Hardwareluxx ukazuje, že tam pak asi bude/byl nějaký další pokrok – to sem rád, že jsem to odhad, heh), ale je tam asi ještě jeden faktor: AnandTech vždycky testuje s úplně stock nastavením RAM, což může Intel znevýhodnit. To znamená oficiálně podporovanou frekvenci DDR4 (3200), ale taky výchozí JEDEC časování, ne XMP a tak.

   A v tomhle případě je tam možná trochu zrada, protože podle nějakého uniklého slajdu je to snad tak, že ačkoliv je oficiálně podporovaná DDR4-3200, tak jenom u Core i9-11900K(F) je to při zachování 1:1 frekvence s paměťovým řadičem. Intel zřejmě implementoval podobnou děličku fabric/memory jako má AMD a u ostatních procesorů je oficiálně DDR4-3200 podporované jenom s ní, bez děličky oficiálně umí jenom DDR4-2933. Nevím, jestli je to umělá segmentace nebo mají i9 lepší řadiče, ale AnandTech teda asi testoval i7 s DDR4-3200 s tou děličkou zapnutou, což nejspíš snižuje herní výkon, protože s tou děličkou se zhoršuje latence.

   To by taky znamenalo, že s i9-11900K(F) by mohl být výkon ve hrách lepší o větší kus proti i7-11700K(F) než jenom co by indikoval rozdíl ve frekvencích.
   Ale jestli půjde při OC pamětí ručně nastavit 1:1 i u i7-11700K, tak ten bonus dostane taky.