Další marketingová prezentace Intelu proti AMD: Nerovné srovnání s Ryzenem 4900HS

69

Intel ve snaze ukázat nadřazenost svých CPU srovnával Core i7-10750H s 90W grafikou GeForce RTX 2060 s Ryzenem vybaveným pomalou 65W verzí RTX 2060 Max-Q. A vydává to za své vítězství.

Před nějakým časem jsme tu měli příležitost se pobavit (nebo rozlítit, to záleží) nad marketingovými prezentacemi, které začal Intel vyrábět pod tlakem poměrně značného úspěchu 7nm procesorů konkurence. Tyto materiály nejsou pro veřejnost, takže se s nimi většinou nemáme možnost setkat, ale nyní se stala výjimka – unikla další prezentace tohoto druhu.

Je z jara (dubna/apríla) ještě před vydáním procesorů Comet Lake, ale můžete se podívat, jak se v ní Intel vyrovnává s desktopovými Ryzeny 3000 a také 7nm mobilními Ryzeny 4000. Prezentace je pod embargem a neměla být veřejně publikována, ale youtuber AdoredTV ji získal a ukázal.

Intel u těchto prezentací explicitně uvádí, že nejsou určené pro běžné uživatele a k Jejich přímému marketingovému přesvědčování. Místo toho jsou cílem prodejci a výrobci počítačů, prodavači v obchodech – v podstatě jde o jakési pokyny či vodítka, jak mají ostatní podle Intelu prezentovat veřejnosti věci okolo výkonu jeho procesorů.

Celou sbírku slajdů můžete vidět v galerii. Nebudeme se jí zabývat úplně podrobně. Intel v ní zopakoval některé své argumenty z minula, například o tom, že většina uživatelů používá hlavně běžné kancelářské programy (většinou více nebo méně jednovláknové, v čemž Intel vede). A tím zpochybňuje význam benchmarků jako je třeba Cinebench, které zase většinou využívají veškerý mnohovláknový výkon CPU, v kterém vede AMD.

Galerie: Interní marketingová prezentace Intelu proti procesorům Ryzen (duben 2020)

Mnohovláknové úlohy neexistují

Intel ve slajdech poukazuje na vyšší herní výkon svých CPU, což je legitimní (zda třeba nejsou uváděné výsledky trošku přilepšené, jsme nezkoumali). Ovšem za hranou je dle mého názoru například následujíc slajd. Intel srovnává Core i7-9700K a snaží se navodit dojem, že je vlastně ve všem lepší než 16jádro Ryzen 9 3950X. Na slajdu je šest kategorií úloh, ve kterých Intel vede (kupodivu v browsení webem je to jenom plichta), a ani jedna pro vyváženost, v níž by byl horší.

Interní marketingové slajdy Intelu z dubna 2020 08 Zdroj: AdoredTV, via: VideoCardz

Ani symbolicky není připomenuto, že jsou i nějaké úlohy, které závisí na mnohovláknovém výkonu, který má CPU od AMD o desítky procent lepší. Jako by takových programů ani nebylo. V kategorii „video editing“ Intel uvádí, že je jeho CPU 2,7× rychlejší, když se místo procesoru použije integrovaný enkodér videa Quick Sync. Je sice pravda, že toto evidentně někteří uživatelé preferují, ale jde o pusté srovnávání hrušek a jablek.

Proti Ryzenu 5 3400G

Poměrně na pozvednutí obočí jsou také slajdy, v kterých se Intel zaměřil proti Ryzenu 5 3400G (z jakého důvodu zrovna proti němu, není moc jasné, na rozdíl od 7nm čipů nepředstavuje na první pohled pro Intel takovou hrozbu). Intel ve slajdech radí, že toto APU je špatná volba, protože stojí 136 $ a procesor Intel Core i3-9100F za 88 $ má mnohem lepší herní výkon – když se k němu přidá GeForce GTX 1050 za 125 $, ale Ryzenu zůstane jen jeho integrované GPU.

Interní marketingové slajdy Intelu z dubna 2020 11 Zdroj: AdoredTV, via: VideoCardz

Bodejť by samostatná karta stojící téměř stejně jak celé APU nebyla rychlejší. Vtipné na tom je, že Intel vlastně z určitého pohledu rezignoval a nechal za sebe bojovat de facto konkurenta (kterým Nvidia v grafikách brzo bude). Toto srovnání vzniklo před příchodem nejen Comet Lake, ale také 7nm Ryzenů 3 3100, které by zde trošku srovnávání zkomplikovaly.

Comet Lake-H je lepší než Renoir (když má silnější grafiku Nvidia)

Největší bota, za kterou už to Intel v médiích referujících o těchto slajdech schytal, je slajd, kde se Intel snaží ukázat, že jeho 14nm procesory (zde 45W Core i7-10750H) jsou lepší, než 7nm Ryzeny 4000 (konkrétně Ryzen 9 4900HS s nižším 35W TDP). 7nm mobilní Ryzeny v noteboocích udělaly dost dobrý dojem, ovšem Intel zde ukazuje, že údajně mají o 20–23 % horší herní výkon a ještě notebook stojí víc.

Jenže toto srovnání má zásadní chybu. Rozdíl v herním výkonu je kvůli tomu, že tu Intel srovnává svůj 45W procesor s grafickou GeForce RTX 2060 s 90W spotřebou a frekvencí boostu 1560 MHz, ale proti tomu stojí Ryzen s grafikou jen GeForce RTX 2060 Max-Q. A to je velký rozdíl, ta má totiž TDP snížené na 65 W a takt boostu jen 1185 MHz. Ač je označení podobné, jde o kartu o třídu nebo dvě horší. Intel tady vlastně použil výkonnější grafiku a zkouší vzbudit dojem, že rozdíl ve výkonu udělal jeho procesor.

Interní marketingové slajdy Intelu z dubna 2020 15 Zdroj: AdoredTV, via: VideoCardz

Lze asi říct i něco na obranu Intelu: toto je výslovně uvedeno, takže napálí se jen neznalý/nepozorný čtenář (ovšem to z šalby nedělá etické jednání). Je celkem dobře možné, že v dubnu, kdy se Ryzeny 4000 teprv začínaly objevovat na trhu, se Intelu nepovedlo sehnat jiný notebook než Asus Zephyrus G14, který holt obsahuje tuto grafiku a ne plnou RTX 2060. A výběr notebooků s Ryzenem není nijak ohromující ani teď (na druhou stranu, to je něco, k čemu Intel svým marketingovým snažením a dominantní pozicí sám trošku přispívá, takže je otázka, jak fér je na to poukazovat).

Ale to není omluva pro to, že vyrobil účelově zmanipulované srovnání. Mimochodem, ono je to nerovné i ve velikosti a tloušťce notebooku a tedy schopnostech chlazení. Ryzen byl ve 14 palcích s tloušťkou 22,2 mm, Intel v 15,6″ stroji s tloušťkou 27,5 mm.

Interní marketingové slajdy Intelu z dubna 2020 03 Zdroj: AdoredTV, via: VideoCardz

Galerie: Interní marketingová prezentace Intelu proti procesorům Ryzen (duben 2020)

Neberte marketing moc vážně, až takový skandál to není

Podobná prezentace od AMD zatím neprosákla, ale raději bychom měli předpokládat, že také existují. Ostatně, AMD ve slajdech a oficiálních benchmarcích mívá také dost selektivní výsledky. Typicky, když chce ukázat, že má výkon ve hrách „dostatečně dobrý“. AMD také logicky moc nezdůrazňuje jednovláknový výkon.

Ostatně časté porovnání IPC a výkonu v Cinebench je také motivováno tím, že jde o typ úlohy, která jádrům Zen/Zen 2 téměř nejlépe sedí (na druhou stranu, předtím ho léta jako klacek používala druhá strana…).

AMD Ryzen 9 3950X prezentace k uvedeni 05
Oficiální benchmarky ve hrách, které AMD ukazovalo pro Ryzen 9 3950X. Pravděpodobně jsou vybrané tak, aby vypadaly co nejlépe v porovnání s Intelem (Zdroj: AMD)

Tímto článkem proto nechceme říkat, že je Intel nějaký padouch. Marketingové oddělení se prostě jenom snaží pomoct zbytku firmy, jak se dá. Neberte to tak, že by společnost Intel (nebo zaměstnanci stojící za těmito slajdy) byla morálně zpustlá proti ostatním. Vzal bych to jako materiál k pobavení.

Jak vnímáte tyto interní prezentace pro prodejce PC/partnery?

Zdroje: AdoredTV, VideoCardz

Další marketingová prezentace Intelu proti AMD: Nerovné srovnání s Ryzenem 4900HS
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.1%) 21 hlasů

69 KOMENTÁŘE

    • akorát jemu to budeš těžko vysvětlovat … „rudá záře nad Kladnem“ … a ten tvůj pseudopostřeh … co je neshopné na schopnosti osadit výkonnější grafiku za méně peněz? To si počtu …

     • to je zase typicky gogovske … snad si nemyslis, ze kdyz by to co ma Intel osadil do ultrabooku, ze by to bylo stale levnejsi … asi jen u goga jsou ultrabooky levnejsi nez normalni notebooky, pominu li, ze by to do ultrabooku ani osadit neslo …

     • „… a ten tvůj pseudopostřeh … co je neshopné na schopnosti osadit výkonnější grafiku za méně peněz? To si počtu …“
      Ukáž mi kde som kritizoval MSI! Velmi rád si to prečítam.

      • Doplnenie:
       Ak si si nevšimol, tak ja som kritizoval Intel za toto porovnanie a nie výrobcov tých notebookov.

  • Môžeš mi vysvetliť, kde tam ukazujú na svoju schopnosť, resp. neschopnosť konkurencie?
   Zámerne porovnávať MSI GL65 vs Zephyrus 14, kde sú použité dve rôzne verzie toho samého GPU, dokazuje len ich vlastnú neschopnosť. Od Asusu máš TUF sériu ktorá má 15palcov, štandardnú verziu RTX2060 a je lacnejšia ako Zephyrus.
   A to porovnanie 3400G vs 9100F je tiež trápne.

    • Napísal si toto:
     „tož nevím … poukazovat na vlastní schopnost, resp. na neschopnost konkurence je nefér…?“
     A ja sa ťa teraz ešte raz spýtam, kde Intel ukazuje tú svoju schopnosť a nechopnosť konkurencie o ktorej si písal? Veľmi rád si prečítam to tvoje odôvodnenie tvojho komentára.

      • Riešim to, čo si ty napísal. Je to hneď prvý komentár v diskusií.
       2x som chcel vysvetlenie tvojho komentára, že na čom sa zakladala tvoja obhajoba Intel marketingu a nedostal som ho. Či to nebola obhajoba Intelu? Namiesto toho si sa začal rozčulovať a byť vulgárny.

      • ajo 😀 začal jsem se rozčilovat … no dobře … já narážel na to, že jak Intel, tak AMD má možnost výrobci mluvit do toho, kde co s čím páruje k jejich produktům … jak dobře to který dělá, je na posouzení každého … zbytek si odvoď … výrobce k Ryzenu nacpal vydatně osekanou RTX, aby to na oko vypadalo jako dělo, pak někdo brečí, že to nejede, jak si představoval … nevím, kdo tady zákazníka vojíždí … klidně tam mohli dát nižší řadu s menší spotřebou a vyšším výkonem …ale to by pak na papíře nevypadalo tak dobře

      • tak predevsim, gpu a cpu si uzivatel nevymeni. je naprosto ok srovnavat produkty jako celek, dela se to bezne. AdoredTV zase chlista svoje lzive zvratky, o nicem jinem tahle afera neni.
       nicmene drive nebo pozdeji vyjde zpraseny notebook s intelem, kde se karta obrati a amd si muze udelat klidne vlastni prezentaci stejneho razu. a bude mit taky pravdu.

      • Intel marketing vyslovene neklamal, a treba rátať s určitým cherrypickingom, ale podľa mňa s tým porovnaním notebookov prestrelili. 35W vs 45W CPU mi osobne nevadí, ani velkost notebooku, pripadne rozdielna cena notebooku sa dá prehltnúť, ale použitá grafika už mi prekáža, lebo ten nameraný rozdiel v hrách je z drvivej väčšiny práve vďaka tomu. Samozrejme by som za podobný prešlap právom kritizoval aj AMD.

   • Ktorá firma by chcela mať rovnaké problémy s prechodom na menší výrobný proces, aké má Intel? Alebo niekoľko rokov recyklovať tú istú architektúru, lebo nemôžu prejsť na lepšiu kvôli problémom s 10nm procesom? Čo spôsobilo, že ich dobehla konkurencia, ktorá bola vďaka fail Bulldozeru roky výrazne pozadu.
    Keď už Intel konečne vypustí novú a lepšiu architektúru aspoň do laptopov -> Ice Lake, tak je to max 4 jadro, ktoré vďaka nízkym taktom je výkonovo na tom rovnako ako 4 jadro postavené na staršej architektúre.

 1. Za posledních 20 let si stěží vybavím situaci, kdy měl Intel navrch před AMD, kromě té, které tu byla kvůli opožděnému nástupu Ryzenu, kdy na čas AMD vyklidilo pole. A během tohoto období, tu bylo stále velké stádo aktivních pitomců, kteří pomáhali marketingovému oddělení Intelu (no možná to nebyli jen takoví blbci, jak se na první pohled zdálo, možná si od někoho nechali zaplatit). Když AMD vydalo první 64bit, tak většina omezenců na PC webech testovala 32bit benchmarky a aplikacemi bez optimalizace na konkrétní procesor. A dokonce ani 8 jádrové buldozery nebyli v době uvedení takový propadák, když se postavily proti 4 jádrovému i7, pokud se porovnávali v 8 vláknové zátěže, na linuxu s benchmarkem odpovídající příslušnému procesoru.

  • ber to tak, ze reklama je neodmyslitelne spjata s prodejem zbozi, neplati to jen pro CPU ale pro vsechny produkty a stejne jako driv tak i ted a i v budoucnu bude platit, ze pokud neco kupuji, tak si zjistim co kupuji, pokud tedy nemam penez tolik, ze je mi to jedno, ze reklama ma jen inspirovat, protoze nikdy nebude presna, utoci na nevedome casti, obchazi rozum atd. atd.. toto je proste druh reklamy i kdyz necili na koncoveho zakaznika, ale dela to dobre, cili na spektrum lidi co tomu az tak moc nerozumi a na prodejce, kteri to pak budou doporucovat koncakum co tomu rozumi jeste min a ani nebudou mit uplne blbej pocit, ze to je nesmysl, protoze si mysli ze radi dobre. Navic prodavaci stejne chteji prodat to na cem nejvice vydelaji, to mozna maly soukromnicek nekde bude dobre radit svym zakaznikum s tim, ze bude mit dobry pocit ze sve prace a cinnosti a ze lide to oceni a budou u nej nakupovat i kdyz treba bude o 5% drazsi, ti co oceni jeho sluzbu v procesu prodeje .. ale cekat ze me poradi dobre v nejakym velkym obchode, co je uz defakto jen vydejna a jede jen na zisk bylo naivni pred lety a bude naivni i po letech. alespon se da obcas vyuzit treba forum, komenty nebo recenze u produktu pro lepsi nahled, pokud jsou alespon prave a pisi tam lidi co maji trosku prehled a ne nekdo kdo koupi grafiku co hluci misto 46dB jen 42dB a on ji vychvali jako tichou, protoze do te doby to mel jeste horsi a o grafice s 34db ani nevi ze existuje .. ono koncak ani nemusi vedet, ze existuje neco jako integrovana grafika a diskretni, vidi jen ty hodnoty ktere jsou ale dobre, vysledky sedi i kdyz pro zasveceneho nedavaji vubec smysl jelikoz by se dalo i AMD poskladat lip a ve vetsine pripadu by i lepsi bylo, pokud zmrvim konfiguraci tak mi vzdy vyjdou hausnumera … nevim jak se AMD muze proti tomuto branit krom budovani sve fan zakladny kdy lidi budou tyto veci ostatnim objasnovat za ne nebo pristoupit na stejnou hru coz pak zamrzi lidi co tomu rozumi a u AMD maji radi, ze neni jejich marketing tak silenej jako u Intelu a nVidia, jenze to malokdy funguje a ten kdo prodava vic, ten vic mele …

 2. Ja to tak spatne nevidim. Nekdo ukradne prezentaci ani ne pro koncaky a co se z toho udelalo?
  V podstate nam Intel seskladal par sestav, udelal nejaky benchmarky a vsecko popsal. Takze nevim o co jde. Snad se nikdo nemuze divit, ze Q gpu prohraje s normalni rtx 2060. Vsak je to tam popsane a vcetne cenovek. To ze to Intel poskladal, jak to poskladal, do toho uz mu muze tezko nekdo kecat. Ono lidi skladaji pc (a vedouci taky), ze bych se nedivil, kdyby to Intel v te prezentaci i trefil 🙂
  Tezko rict co za marketing je horsi. Divne znejici prezentace urcena pro prodejce a jine marketaky. Nebo X let poslouchat velkohuba prohlaseni amd jak „killnou“ to ci ono a nikdy nic.
  Obe firmy si muzou podat ruce.

  • NO, tady bych byl opatrnej, že to nebylo pro koncové lidi, protože prodejci by toto právě měli používat k ovlivnění BFU. A pokud mu řeknou, že viděli černý na bílým v testech, že Intel byl 2x rychlejší (BFU je jedno v čem, protože ví prd), tak to koupí. A je jedno, že šlo o test grafiky integrované a dedikované.
   Prostě toto je špatně a zavání to klamavou reklamou (i když nepřímo mířenou – přes prodejce)

  • A teď tu o Červené karkulce. Ty jsi vždy mezi prvními, co si rejpou.
   Ale jak jde o Intel, tak je to „v poho“ – si úplně stejnej jak DD garážník a OBRmajer dohromady, můžete si podat ruce

  • „tieto slajdy nikto normálny nesleduje“
   .. vetsi pitomost by jsi tam nemel?
   Intel stejne jako jine firmy nedelaji marketingovo-prodejni slidy pro zabavu na internetu, ale z duvodu prodeje svych produktu.

    • Tady nejde o demenci. Pokud jsi treba obchodak, tak prodavas zbozi firmy ktera te zamestnava. Jako obchodak tomu stejne nebudes nejspis rozumet, takze senaucis papouskovat to co do tebe nalejou. Na sve urovni se ale setkavas s lidma, kteri tomu taky technicky vetsinou nerozumi. Takze tam se to ‚papouskovani‘ bohuzel toleruje.
     Takze to neni o demenci.

    • Zajdi si do českých Datartů, Euronicsů apod. a chtěj si nechat poradit jaký notebook koupit. To se dozvíš „zajímavosti,“ proti kterým je tahle Intelatí slátanina ještě poměrně dobře vyargumentovaná. Tuhle jsem tam šel s jednou známou, která chtěla koupit notebook tam (prý aby si ho osahala), a ty klíny co ten prodejce valil jako by se nechumelilo…

     No a přesně pro tyhle prodejce a přeneseně neznalé zákazníky je určen tenhle marketingový podklad.

  • „Smutne, ze firma jako Intel pri jejich mega ziscich, ma neco takoveho zapotrebi.“

   Co to je za argument? Když má někdo malé zisky, tak může používat zavádějící testy a manipulativní závěry? Při jakých ziscích by to tedy nebylo „smutné“?

    • (smysl citace – to je něco jako smysl života? nebo jde o argument, že nic nechápu a tedy máte pravdu?)

     Píšete, že je smutné, že firma podvádí, když má mega zisky.

     Z toho vyplývá, že berete ohled na to jestli firma má zisky nebo ne. Což je pro mě zajímavý argument, protože je to podle mne zavrženíhodné(smutné) i kdyby byla ve ztrátě… A logicky mě zajímá, kde máte tu hranici Vy, případně proč tomu tak je.

     Klidně mne opravte jestli jste to myslel jinak.

     • myslím, že tady se jedná o pouhý slovní obrat ve smyslu, že kdyby tohle udělala nějaká bezvýznamná firmička, nikdo si toho nevšimne, resp. každý mávne rukou … jako když Alza popíše počítač s nvidii 1050 jako herní … on herní je, ale 😀

      • Intel ma dostatek lidi znalych na to, aby vedel, ze jsou to minimalne zavadejici srovnani, hranici si s klamavou reklamou. Takze tyhle veci dela vedomne a zamerne i presto, ze si postve proti sobe odbornou verejnost (nebo aspon jeji cast)
       Co je pro mne u toho s podivem je, ze to nema zapotrebi. Jeho bussines kvete i presto, ze je momentalne technicky pozadu, stale ma obrovske zisky, odberatele berou, atd. V pipeline ma zajimave produkty na pristi rok. Jinymi slovy, Intel nema zapotrebi se takovym zpusobem sam shazovat. A presto to dela.

      • ale no … kdo ví, kdo tohle zplácal a jak se to dostalo ven … jeden blbeček říkal … děláš z toho zbytečně tragedii a ta klamavá reklama, to snad nemyslíš vážně 😀 …

      • „kdo ví, kdo tohle zplácal a jak se to dostalo ven“
       .. to je dobry bod, nicmene to na tom, ze to nese razitko Intelu a slouzilo k nejake oficialni prezentaci moc nemeni.

       „ta klamavá reklama, to snad nemyslíš vážně“
       .. to myslim uplne vazne

      • kdyby to sloužilo, bylo by to venku dávno a všude … řekl bych, že to nakonec sloužit nemělo, někdo to zbastlil a pohřbili to, dokud to nějaký chytrolín někde nevyštrachal a neposkytl …

      • ach jo 😀 tam může být napsáno „v žádném případě se o tomhle nesmí dozvědět veřejnost“ pak pod čarou „rychle to šiřte, než to někdo stopne“ …a je to dostupné na dvě kliknutí … mě to smrdí, tobě asi ne …

      • A proc by melo? Marketingove prezentace firem jsou zcela bezna vec. Proc by si to mel nekdo vymyslet?
       Se podivej na historii Userbenchmark, Sysmark, cinkle benchmarky Priniple technologies placene Intelem v minulosti, atd. vsechno veci, ktere jsou primo nebo neprimo podporovane Intelem

      • pak tedy netuším, kde vidíš problém … já bych ho naopak viděl u AMD, když v popisu uvádí rtx2060 a to „Q“ kdekdo přehlédne, nebo ani netuší, co znamená … to je jako kdyby někdo vyběhl se slajdem kde desktop s 2080 je ve hrách rychlejší, než notebook se stejnou kartou a procesorem … že srovnávají herní msi s ultrabookem, to mi jaksi nesedí … evidentně to dělal nějaký trouba a další trouba (myslím partnera) to nevidí, když bere ty slajdy vážně … vždyť ani v tom Datartu neprodávají drahé ultrabooky coby herní …

      • To tombomino – ta prezentace samozřejmě není košer, ale „odbornou veřejnost“ může mít Intel na háku. Ta si může blafat na diskuzích, co chce, protože o nákupech rozhodují jiní. Svět holt není růžovej a sluníčkovej a peníze jsou až na prvním místě 😉

      • O tom, ze je Intel arogantni a ma vsechny na haku, vubec nepochybuji 😉