Tržby Nvidie dosáhly v Q2 víc jak 6,5 miliardy dolarů. Už je tak velká, jako třetina Intelu

19
Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie (Zdroj: Nvidia)
-
Zdroj: Nvidia

Rozmach Nvidie je šílený. Nedávno pokořila pět miliard dolarů, teď šest miliard a příště to bude přes sedm. Už je jako třetina Intelu a rychle ho dohání…

Minulý týden se z Intelu vyřinula záplava různých odhalení architektur přicházejících procesorů i nových GPU, ale než se jim budeme dál věnovat, ještě se musíme zastavit u jednoho tématu, které pravidelně sledujeme: nudných finančních výsledků. No, vlastně nudných ne. Své výsledky za druhé účetní čtvrtletí (jenž je posunuté a znamená květen, červen a červenec) teď oznámila Nvidia a jsou vlastně hodně „drsné“: společnost Jen-Hsun Huanga už narostla do té míry, že má tržby odpovídající třetině Intelu.

Navíc posiluje mnohem rychleji, takže už není vůbec sci-fi přemýšlet nad tím, že by třeba jednou mohla Intel shodit z trůnu nejvýznamnějšího a finančně největšího výrobce nejpokročilejších čipů a procesorů (čímž teď míníme šířeji CPU, GPU i jiné druhy akcelerátorů).

Q2 účetního roku 2022

Druhý kvartál účetního roku (který už Nvidia počítá jako 2022) měl původně stanovenou prognózu na 6,3 miliardy dolarů – to byl výhled, která firma sdělila před třemi měsíci při ohlášení výsledků za Q1. Jestli finance sledujete, tak asi víte, že Nvidia vždycky plán předběhne, což se stalo i nyní – reálné tržby dosáhly 6,507 miliardy dolarů. Je to o 68 % víc než před rokem. Proti loňsku také hodně stoupla hrubá marže – z 58,8 % na 64,8 %.

Finanční výsledky Nvidie za Q2 účetního roku 2022
Finanční výsledky Nvidie za Q2 účetního roku 2022 (Zdroj: Nvidia)

Firma měla čistý zisk 2,374 miliardy dolarů/94 centů na akcii (zisk před zdaněním byl ale jen 2,444 miliardy, takže opět pomohla i nízká daň, sazba Nvidia vychází na titěrných 0,9 %). Pro srovnání: Intel měl v Q2 skoro přesně trojnásobné tržby (19,6 miliardy $), ale jeho čistý zisk 5,1 miliardy byl už jen 2,14násobný. Je ale také pravda, že Intel zdá se odvedl téměř desetkrát větší daň, takže bez té by byl rozdíl větší.

Trošku za pozornost stojící možná je, že je to překročení předvídaných tržeb je „jen“ o 200 milionů dolarů (v Q1 Nvidia „předčila“ o 360 milionů, místo plánu 5,3 měla nakonec 5,661 miliardy $). Může, i když nemusí to znamenat, že prodeje v některé části byznysu byly mírně horší, než to vypadalo před čtvrt rokem – toto by možná mohl udělat propad cen grafik, ke kterému mezitím došlo. Ani zdaleka ale asi nejde o nic, čeho by se Nvidia musela bát, a jde-li o vliv vývoje kryptobláznovství, pak se dá říct, že jde prostě o zásah vyšší moci.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition 8
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Víc peněz ve všech jednotlivých segmentech

Odkuď tržby proudily? Firmě se podařilo zlepšit výsledky ve všech oblastech, kde podniká. 3,907 miliardy pochází z oblasti grafických produktů, 2,6 miliardy z výpočetních aplikací jako je AI a servery.

Nvidia uvádí, že tržby z herní oblasti dosáhly 3,061 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 85 %, před rokem měla Nvidia v této oblasti tržby jen 1,654 miliardy $. Oblast profesionálních grafických karet (dříve Quadro) také hodně narostla a v tomto kvartálu za ně utržila rekordních 519 milionů – to je o 156 % víc než ve stejném období loni (tehdy 203 milionů – skoro by člověk řekl, jestli to nakonec není také efekt kryptohorečky a lidé nezačali kupovat výrazně dražší grafiky pro pracovní stanice, když jsou GeForce vykoupené).

Finanční výsledky Nvidie za Q2 účetního roku 2022 jednotlivé segmenty
Finanční výsledky Nvidie za Q2 účetního roku 2022 – jednotlivé segmenty (Zdroj: Nvidia)

V datacentrech měla Nvidia tržby 2,366 miliardy, což je nárůst o 35 % proti stavu před rokem. V oblasti automobilů proti tomu jsou na její poměry tržby poměrně skromných 152 milionů dolarů (meziročně je to nárůst o 37 %, ale před rokem šlo zrovna o dočasný výkyv dolů kvůli pandemii, který poté zase přešel, jinak měla tato divize setrvale tržby okolo 150 milionů poslední dva roky).

A velký nárůst tržeb je také v divizi OEM a „další“. Pod touto kapitolou se skrývají vedle dalších produktů prodeje speciálních GPU pro těžbu kryptoměn a v Q2 měla tržby 409 milionů, o 180 % víc než před rokem (tehdy to bylo jen 146 milionů $). Nvidia zvlášť uvádí, že za těžební GPU řady CMP utržila v kvartálu 266 milionu $. Hodně velká část prodejů způsobených kryptotěžbou ale asi bude zahrnutá také do herního segmentu, protože u grafik GeForce také určitě významnou část vykoupili těžaři.

Finanční výsledky Nvidie za Q2 účetního roku 2022 trend tržeb v divizích
Finanční výsledky Nvidie za Q2 účetního roku 2022 – trend tržeb v divizích (Zdroj: Nvidia)

Příště 7 miliard

Jako obvykle Nvidia také vydala prognózu na již běžící třetí účetní kvartál – ten představuje srpen, září a říjen. Podle té se strmý růst Nvidie pořád nezastaví, takže ono šplhání žebříčkem polovodičových firem a přibližování Intelu by mohlo opravdu být pravda. Firma teď předpokládá tržby zhruba 6,8 miliardy plus minus 2 procenta. Hrubé marže mají dokonce také ještě víc stoupnout a dostat se přes 65 procent (firma očekává 65,2 % plus minus půl procentního bodu).

Nvidia A100 GPU GA100
Nvidia A100. GPU Ampere GA100 v provedení SXM4 (Zdroj: Nvidia)

Jelikož ale firma teď naposled předčila prognózu o těch potřebných 200 milionů, zdá se pravděpodobné až jisté, že v Q3 její tržby poprvé překročí sedm miliard $. Další meta v její expanzi by tedy padla velmi rychle jen čtvrtletí poté, co se vyšvihla přes šest miliard. Maximálně by to asi mohlo překazit, pokud by náhle došlo ke kolapsu prodejů GPU na těžbu, na což to ale (pro životní prostředí bohužel) moc nevypadá.

Docela by nás zajímalo, zda se rychlá expanze Nvidie někde zastaví (a jaké miliardy dolarů to budou), nebo zda se jen pomocí GPU opravdu bude schopná dopracovat až na úroveň Intelu, ačkoliv byste normálně čekali, že CPU musí být výrazně větší byznys než „grafiky“.

Myslíte, že Nvidia jednou přeroste Intel a bude největším výrobcem čipů?

Zdroje: Nvidia (1, 2)

Tržby Nvidie dosáhly v Q2 víc jak 6,5 miliardy dolarů. Už je tak velká, jako třetina Intelu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.55%) 11 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Nechapu, grafiky nevyrabi, koupit se to v obchode neda, auta stoji neprodana na parkovistich, protoze do nich nejsou cipy a nedaji se teda prodavat. Tak na cem ta NVidia vydelava?

  V ankete chybi moznost:

  Je to ucetni podvod, ktery ma firmu vyzdvihnout, kde realne neni a brzy pujde do kopru.

  Nemohu tedy hlasovat!!!!!

  • Na hernich GPU zarobili vyše 3 miliardy, lebo ich predali mraky, samsung ich chrli po desiatkach milionoch. To že končia niekde inde, napriklad v nemecku otvorili težbu s 235 000GPU tak čo už.
   AMD ma problem že velku čast ich kapacit pošla na PS5…

   • Tak takoveto zpravy sice probleskuji, ale podivej se na to z energetickeho hlediska. Spotreba elektricke energie se nijak dramaticky nezvysuje. Coz je divny ne, kdyz udajne tu maji byt desitky milionu grafik, ktere nejedou v hracskych PC v prumeru 2 hodiny denne, ale v tezarskych strojich 24 hodin denne.
    Kdyz budes hledat, tak najdes spousty dalsich nesrovnalosti, ktere indikuji spis nejake virtualni miliony GPU nez, ze by to byla realita.
    Proste ta neduvera k tomu, ze jsou ty zpravy skutecne, je velka. Proste skoda, ze v te ankete nejsou i opacne moznosti. Mohlo by nam to ukazat, kolik lidi tady tem kecum o milionech veri a kolik ne.

 2. „Firma měla čistý zisk 2,374 miliardy dolarů“ – Huang a patria okolo to proste vedia nech si hovorí kto chce čo chce, ako v posledných rokoch aj pred koronou rástol aj Intel aj AMD sa parádne odrazilo ale tak čo predvádza (hlavne finančne) nVidia je bezpredmetné, keď mali 2017-19 ročne 2,7-3-4 mld. USD ročne tak to bolo super ale teraz keď vedia spraviť 2+ mld./kvartál – EXTRÉM !

  …btw. ono tých grafík sa „“asi““ vážne chrli ohromné množstvo len ten dopyt je obrovský.

  • By ma zaujímalo, čo sa stane v momente keď tie milióny RTX 3090/3080/3070 prestanú byť pre ťažiarov zaujímavé a objavia sa v bazároch…čo to urobí s predajom nových grafík a hlavne koľko „Ampérových“ čipov ostane na skladoch a nik ich už nebude chcieť, lebo bazárovky podlezú cenu nových kariet o 50%. Myslí na tento moment „koženáč“…aby ho potom akcionári naozaj nezožrali za živa. Alebo sa chystá na dôchodok (60ka mu klepe na dvere), tak vybičuje akcie na maximum, predá svoj 3.6% podiel a odíde na zaslúžený dôchodok na nejaký exotický ostrov (nečudoval by som sa mu).

   • Nalejme si čistého vína, tebou predpovedaný scenár (bodaj by sa do roka vyplnil) môže byť Huang-ovi z osobného finančného hľadiska totálne, ale že úúúúúúúúúúúúúúúúúúplne u ri*i. Ten už má tak zarobené 15-20 milonovými výplatami/rok že mu opakujem, čisto z hľadiska JEHO peňazí môže byť všetko, ale že všetko u zadku.

    A ak do toho zahrnieme jeho 3,6% z +/- 500miliárd hodnoty nvidie tak tie akcie môžu padnúť aj o nezmyselných 90% a stále bude držať miliardy…

    • Ja viem, že je jeden z najlepšie platených CEO na svete (svojho času 61. miesto v rebríčku Forbes/2008..z cca 25mil. dolárov ročne), ale by bol vôl, keby predal akcie v momente kedy stratili 90% svojej hodnoty…naopak ak ich plánuje predať, tak to urobí v momente, kedy budú mať najvyššiu možnú hodnotu a to si on zariadi sladkými rečami pre akciový trh, či produktami…to druhé už bude mať čoraz ťažšie (AMD RDNA3 či Intel ARC).

   • těžaři nemají žádné miliony karet a pokud nějaké mají, významné procento je speciálně těžebních, bez videokonektorů … že by ten zbytek dávali „za babku“ do bazarů, kdo by na ně byl zvědavý? Jensen psal, že RTX30xxx pořád nemá ani 20% hráčů, takže i kdyby byly ty bazary jakkoliv nacpané, je otázkou týdnů, aby byly prázdné, pokud je budou prodávat výrazně pod cenu …“Koženáč“ s tímhle opravdu problém nemá … a že něco zůstane na skladech? Ty asi moc nečtěš, jaká je situace v odvětví … kdy výrobci na čipy čekají týdny, měsíce … na těch skladech budou leda myši … ty chlupaté …

    • Stačí základní aritmetika a podle cellkového hash rate pár největších chainů, které se těží na gpu zjistíš, že těžaři momentálně používají na těžbu desítky milionů grafik. Kolik z toho je Ampere to asi nikdo neví.

     Nvidia dodává přímo těžařům, ale o tom se moc nemluví.. aby nenasrala hráče. A ještě to možná schovává do jiných kategorií, viz „Nvidia will deliver the data center-grade GPUs to Hive over the course of the year, with shipments arriving each month.“
     https://www.coindesk.com/hive-blockchain-gpu-nvidia

     • těží i miliony lidí na compech, které jinak používají k práci, nebo hraní …
      další věc je, pokud někdo těží ve velkém, pravděpodobně má náklady na nákup karet dávno zaplacené, proč by je měl cpát do bazarů za pár šlupek a když se to zase rozjede, kupovat všude možně předražené haraburdí? Možná postupně, jako obnovu „parku“, určitě ale všichni těžaři nepoběží do bazarů …

      • Stačí vzpomenout co se stalo v minulosti.. těžil jsem v r. 2017 a na zač. 2018 jsem rozprodával grafiky. A ten sešup cen v bazarech byl celkem rychlý a bazary byly plné vyřazených rigů.
       Ty jako radikální odmítač krypta, by jsi přece neměl tvrdit, že se to znovu rozjede, ale že to bude konečná krypta a proto se budou těžaři všeho rychle zbavovat. 😉

      • že to odmítám neznamená, že nevidím, co se děje 😀 tak nějak nevěřím, že by to najednou spadlo na netěžitelné hodnoty, a pokud, ne na dlouho … taky ty karty v téhle kryptosezoně stály úplně jiný částky …

    • „gogo1963″, čo si už nepamätáš, že čisto mining karty sa veľmi neuchytili už v druhej vlne kryptohorúčky, teraz v tretej vlne to Sapphire znova skúša z RX480x2 (dual polaris) a aspoň na ne dal 1xHDMI….ťažiari si dobre spočítajú aj to, za čo vedia ešte karty predať keď už nebudú “ k úžitku“ a tak kupujú hráčske karty (karta bez výstupov nemá cenu mimo ťaženia), aby ich potom mohli hráčom predať, aj keď len za polovicu trhovej ceny (už si na seba zarobili, takže to budú peniaze zadarmo)