Procesory Intel Rocket Lake budou až příští rok. Ani náhrada Cascade Lake-X letos nebude

27

Podle uniklé roadmapy už letos nevydá žádné nové dektopové procesory. Náhrada Cascade Lake-X i Comet Lake-S bude až v roce 2021.

Je už prakticky na beton a z mnoha zdrojů jisté, že po nynějších desktopových procesorech Comet Lake pro socket LGA 1200 vydá Intel jako 11. generaci Core procesory nazvané Rocket Lake. Ty mají být sice pořád 14nm, ale vybavené novou architekturou CPU jader, GPU i různou novou konektivitou, která Intelu dlouho chyběla (PCIe 4.0, HDMI 2.0…).

Mezitím se objevovaly zprávy, že ačkoliv Comet Lake vyšlo teprve před pár týdny, Intel by mohl výrazně zkrátit jeho životnost a učinit z něj jen o málo víc než dočasnou vycpávku, takže by novější a atraktivnější Rocket Lake mohlo vyjít už koncem tohoto roku. Ovšem tuto teorii nyní vyloučil únik aktuálních roadmap desktopových procesorů Intel. Podle toho totiž letos už Intel žádné nové procesory pro desktop nechystá. A nevyjde ani nic v highendovém segmentu.

Je to podle desktopové roadmapy Intelu, která údajně byla ukázána partnerům v Asii jen ve středu,a ale obratem unikla na internet. Šlo by tedy o hodně aktuální dokument, i když nemůžeme jako obvykle mít jistotu, že není zfalšovaný.

Rocket Lake až v první polovině roku 2021

Na tomto dokumentu je uvedený plán na první až čtvrté čtvrtletí tohoto roku, pro rok 2021 bohužel už nic. Ovšem toto nám aspoň dovoluje vidět, co nového ještě vyjde – respektive v tomto případě nevyjde – letos. A tento plán vylučuje výše popisované naděje, že by Rocket Lake pro LGA 1200 mohlo vyjít ještě letos.

Uniklá roadmapa procesorů Intel pro desktop červen 2020 2
Uniklá roadmapa procesorů Intel pro desktop (červen 2020), zdroj: 9550pro (Twitter)

Intel asi v létě či na podzim vydá šestijádrovou 15W či 28W verzi Rocket Lake-U pro notebooky, ale desktopová verze evidentně půjde na trh až po začátku roku 2021. Mohlo by to být teoreticky už v lednu (na CES 2021), ale nejpravděpodobnější je asi duben až květen (apríl/máj), tedy vydání rok po Comet Lake.

Podobné je to jinak v oblasti výkonnější 45W řady procesorů pro notebooky. Tam také nebude Comet Lake-H ničím nahrazeno. Tiger Lake-H, konečně 10nm procesory s novou architekturou, tedy také asi vyjdou až na jaře 2021 po tradičním ročním cyklu.

Vzorek osmijádra Rocket Lake má takty 3,2 – 4,3 GHz

Mimochodem, v databázi 3DMarku se zároveň objevil nový vzorek procesoru, který už by mohl být čipem Rocket Lake-S (tedy desktopovou verzí pro LGA 1200). Nemůžeme si být úplně jistí, že nejde o ES ještě procesoru Comet Lake, ale CPU běželo v desce „Intel Corporation RocketLake S UDIMM 6L RVP“.

Osmijádrový vzorek procesoru Intel Rocket Lake v databázi 3DMarku Zdroj: Tum Apisak (Twitter)

Jde o osmijádro s HT (16 vlákny) s neznámým TDP, které má údajně základní frekvenci 3,2 GHz a maximální boost 4,3 GHz, tedy o něco vyšší, než co bylo zaznamenáno u dřívěji pozorovaného šestijádrového vzorku. Protože oboje jsou ES vzorky, nejsou tyto frekvence finální. Těžko říci, o kolik výš budou dosahovat reálné prodejní modely Rocket Lake. 10nm architektura Tiger Lake má prý mít o 25 % lepší IPC než Skylake, takže pokud má Rocket Lake podobně výkonné jádro, nepotřebovalo by tak vysoké frekvence.

Galerie: úniky a desktopová roadmapa k procesorům Intel Rocket Lake

Ani nové highendové procesory nebudou, Core i9-10980XE zůstane nejvýkonnějším desktop modelem Intelu

Na uniklé roadmapě je stejně jako Rocket Lake-S nepřítomná také nová generace highendových procesorů, ať už pro platformu LGA 2066/X299, nebo už nějakou novou. To znamená, že ani zde letos 11. generace procesorů Intel Core nepřijde a Intel bude pro segment „HEDT“ dál nabízet jenom loni uvedené Cascade Lake-X (plus Xeon W-3175X, který je ale velmi speciální záležitost).

Uniklá roadmapa procesorů Intel pro desktop červen 2020 1
Uniklá roadmapa procesorů Intel pro desktop (červen 2020), zdroj: 9550pro (Twitter)

Nová konkurence pro Ryzeny Threadripper 3000 tedy vyjde až v roce 2021. Kvůli tomu, že v této letošní roadmapě nástupce Cascade Lake-X chybí, bohužel nemáme představu, co vlastně Intel nového pro highendový segment chystá. Teoreticky by to už mohla být odvozenina serverových Ice Lake, která by mohla mít třeba 24 až 32 (možná i 38) jader.

Ta by mohla přinést PCI Express 4.0 a teoreticky až osmikanálový řadič DDR4 (pravděpodobnější je ale asi zůstání u čtyřkanálového nebo šestikanálový). Ale o takovéto highendové verzi Ice Lake zatím neprosákly vůbec žádné informace, takže vůbec nevíme, zda se opravdu něco takového chystá. Mohly by ji například znemožnit nízké dosahované takty architektury Ice Lake, takže kdo ví, co vlastně bude.

Zdroje: 9550pro (Twitter), _rogame, Tum Apisak, VideoCardz

Procesory Intel Rocket Lake budou až příští rok. Ani náhrada Cascade Lake-X letos nebude
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlasů

27 KOMENTÁŘE

   • Diky. Pak je ale trochu s podivem, ze to nezminil CEO Intelu v tom svem Computex prohlaseni. Tam zminil jen TigerLake U.
    Z toho uvedeni veci pro pristi rok se da pak i odvozovat, ze AlderLake se nejspis objevi az 2022 nejdriv.

    • „Pak je ale trochu s podivem, ze to nezminil CEO Intelu v tom svem Computex prohlaseni.“

     Tak to samozřejměnemusí být vyčerpávající. Ono taky, Rocket Lake-U je podobně jako Comet Lake-U tak trochu hmatelný výraz hanby Intelu s tím 10nm procesem, takže se holt nechlubí tím, že pořád nemají celou mobilní nabídku 10nm.

     „Z toho uvedeni veci pro pristi rok se da pak i odvozovat, ze AlderLake se nejspis objevi az 2022 nejdriv.“

     Jo, tady bych vycházel z toho, že to prostě bude vždy chodit po tom roce jkao obvykle, takže desktop verze (a uvedení LGA 1700 obecně) zase v dubnu-květnu 2020. Ale notebookové Alder Lake-U (počet jader/parametry jsou zatím neznámé – asi by to taky mohlo být big-little) by mohlo/mělo opět vyjít v H2 2021 – opět protože roční cyklus.

      • Taky jsem to tak pochopil, nicméně jsou to porad jen spekulace, Intel to klidně může bloknout a nechat to jen na nových deskách, nedivil bych se tomu, má z toho prachy…

      • To ano, ale myslím, že do spustenia predaja RTX 3080Ti bude dostatok informácií o podpore Kometa/Raketa. Grafická karta je v mojom prípade jasná, otázka znie, ako sa AMD podarí frekvenčne vyladit Zen 3….

      • osobne tipuju max 4.8 a spise zvednuti spodnich, nicmene zatim nevi nikdo nic

      • Ak by sa Zen 3 posunul frekvenčne len kozmeticky, Raketa mu vypráši kožuch…/ IPC +18% vs. +25% /

      • Pochybuju ze Raketa predbehne Zen3 v IPC … ne pokud bude na 14nm protoze to se musi projevit na velikosti cache …

      • V prípade rovnosti IPC to bude mať R4 proti Rakete dosť ťažké, pretože frekvencie….

      • A nebo to bude mit Raketa tezke protoze polovina jader a extremni spotreba … nechme se prekvapit, Zen 3 tu bude za par mesicu, doufejme a az pak budeme vedet jakemu vykonu bude Intel vlastne celit

 1. Fakt se ještě někdo vyzná v těch všech Intelích jezerech? Mohli by vydat něco jako Final Lake a konečně ty generace začít pojmenovávat nějak rozumně – třeba jako Ubuntu své distribuce nebo dříve Android svoje verze, kde jede pěkně podle abecedy