Paměťová krize může trvat až do další dekády, varuje šéf jedné z největších firem zabývající se výrobou polovodičů

Sdílet

SK Hynix Platinum P51 Autor: Hynix
SK Hynix Platinum P51
Počítače a elektronika celkově v blízké budoucnosti nezlevní. Nedostatek čipů drtí většinu trhů a CEO SK Hynix, jednoho z předních výrobců odhaduje, kdy by paměťová krize mohla skončit. Změna k lepšímu je zatím v nedohlednu.

Největším tahákem současnosti je umělá inteligence (AI), která je s každým měsícem lepší. Jenže vyšší schopnosti vyžadují i vyšší výpočetní výkon. Giganti jako Google, Microsoft nebo OpenAI začali minulý rok masivně investovat do rozšíření AI infrastruktury, což vedlo k cenovému šoku na trzích s čipy, který trvá a bude trvat i nadále.

SK Hynix předvídá dlouhé pokračování krize

Začátek paměťové krize se dá datovat už ke konci roku 2022, kdy došlo ke spuštění ChatGPT 3.5. Ten v následujících měsících začaly používat desítky milionů lidí na celém světě a pomalu vznikal tlak na nákup čipů, který se naplno pro tradiční zákazníky projevil okolo poloviny roku 2025, kdy začaly raketově růst ceny RAM.

To byla známka toho, že výrobci jako SK Hynix nestíhají uspokojovat poptávku, protože většinu produktů odkupovali technologičtí giganti jako OpenAI nebo Google. Dnes už víme, že nedostatek pamětí nebude otázkou pár týdnů, ale spíše měsíců, a v horším případě let. Takový výhled sdílí i předseda skupiny SK Group Chey Tae-won, do které patří i Hynix.

Dle něj nebude dostatek pamětí k dispozici až do roku 2030, kdy se situace začne mírně zlepšovat. Nedostupnost nebo vysoká cena některých součástek by podle něj měla vést k 10% poklesu trhu s počítači již v letošním roce. Vyšší náklady nutí spotřebitele stále častěji přehodnocovat plánované upgrady. K plošnému zdražení elektroniky přispěje také 20% zvýšení cen waferů, což jsou tenké pláty křemíku, které jsou klíčové při výrobě polovodičových čipů.

Výrobní kapacity rostou, ale nestačí to

SK Hynix aktuálně staví obrovský výrobní závod na výrobu HBM pamětí za 13 miliard dolarů. Mělo by jít o největší továrnu svého druhu, jenže bude hotová až na konci roku 2027. Na dalším rozšíření kapacity pracuje Samsung, ale k dokončení dojde až v průběhu roku 2028. Výsledky rozšíření kapacity se navíc obvykle objeví až za několik let.

dane

Imunní není ani Apple, kvůli cenám pamětí stahuje nejvýkonnější Mac Studio. Za větší paměť chce příplatek 60 tisíc Přečtěte si také:

Imunní není ani Apple, kvůli cenám pamětí stahuje nejvýkonnější Mac Studio. Za větší paměť chce příplatek 60 tisíc

Celá situace se také může změnit, protože může dojít k ochlazení zájmu o umělou inteligenci, a trh by najednou mohl být přesycen paměťovými čipy. To následně povede k masivnímu snížení cen, jak tomu bylo před několika lety na konci zlaté horečky okolo těžby bitcoinu, kdy svět zaplavily levné grafické karty.

Zdroj: TomsHardware, TechPowerUp

Kvíz týdne

Tyto konektory zná každý. Ale víte, co jejich zkratky doopravdy znamenají?
1/9 otázek