Amazon zabil jméno Alexa, nikdo tak už nechce pojmenovat svoje dítě

8
Amazon Alexa
Amazon Alexa
-
Zdroj: Amazon, koláž Cnews.cz

Amazon poprvé představil hlasovou asistentku Alexu před osmi lety. Chytrý reproduktor poslouchající na jméno má podle odhadů nyní doma 90 milionů Američanů (ne všechny jsou ale od Amazonu). Alexa je ale také běžné ženské jméno, které kvůli Amazonu teď přestaly rodiče dávat svým dětem.

V současnosti lze Alexu používat asi v šestnácti světových jazycích (v češtině stále ne) a primární je stále angličtina. Alexa je však především běžně používané lidské jméno. Tedy donedávna. Podle počtu jeho nositelů a nositelek se nyní zdá, že jej Amazon zcela zabil. Data pochází od Social Security Administration.

Stagnující počet miminek jménem Alexa zažil nejprve menší boom, neboť Amazon tohle jméno v počátku trochu zpopularizoval. Následoval ale velký pád a teď to vypadá, že nikdo nechce dát dceři jméno Alexa. Jméno Alexandra je na tom v počtu o něco lépe, ale jeho křivka četnosti Alexu kopíruje.

etnost jméno Alexa v US
Četnost jména Alexa ve Spojených Státech. Číslo ukazuje pořadí v oblíbenosti. (zdroj: Cnews.cz a SSA)

Když na své dítě zavoláte, odpoví vám hlasový asistent

Uživatelé si mohou na chytrém reproduktoru zvolit i jiné slovo, kterým „Alexu“ probudí, ale to zřejmě není příliš časté. Navíc spojení lidského jména právě s tímto strojem od Amazonu je už příliš zažité. Jmenovat se dnes v dětském kolektivu Alexa může vyústit i v šikanu. Hlavně děti totiž už mají tohle jméno spojené primárně s Amazonem.

V Česku nosí jméno Alexa jen 43 osob (Alexandra přes osm tisíc) a trend je jako u každého moderního jména mírně vzrůstající. Data však končí v roce 2016 a na Amazon se zatím stejně nedá mluvit česky, takže lokální data nejsou relevantní.

Podobný problém nemusí nijak trápit Google, ale třeba Siri a Cortana jsou také existující ženská jména. Narozdíl od Alexy ale už v době vzniku asistentů byly vcelku vzácné a jméno Siri se používá spíše ve Skandinávii (Sigfrída). Zde však obliba tohoto jména spadla asi desetinásobně. Jméno Cortana (dříve Curtana, dnes spíše Courtney) je snad ještě vzácnější. Ani jedno není ve Spojených státech mezi 1000 nejčastějšími jmény. A znáte někoho, kdo se jmenuje Bixby?

Dali byste svému dítěti jméno Alexa?

zdroj: The Atlantic

Amazon zabil jméno Alexa, nikdo tak už nechce pojmenovat svoje dítě
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.44%) 9 hlasů

8 KOMENTÁŘE