AMD před vydáním změnilo specifikace Radeonu RX 7900 XT, spotřeba karty je vyšší

15
Referenční AMD Radeon RX 7900 XT 1600
Referenční AMD Radeon RX 7900 XT
-
Zdroj: AMD

AMD původně uvádělo, že se Radeon RX 7900 XT vleze do limitu 300 W, ale nakonec referenční karty budou brát víc.

Včera se začaly prodávat Radeony RX 7900 XT a RX 7900 XTX, první modely nové generace grafických karet od AMD s architekturou RDNA 3. AMD jejich parametry oznámilo víc než před měsícem začátkem listopadu, kdy také sdělilo jejich parametry. Došlo ale k ne zrovna obvyklému jevu. Firma před vydáním pozměnila dříve oznámené specifikace, a to u levnější z obou karet, Radeonu RX 7900 XT.

Zatímco u Radeonu RX 7900 XTX se podle všeho nic nezměnilo, AMD někdy před vydáním přehodnotilo parametry Radeonu RX 7900 XT, tedy levnějšího modelu za 899 $ (u nás teď začíná někde kolem 27 tisíc Kč). Jde o změnu jen v jedné věci – spotřebě. TDP neboli celková spotřeba grafické karty u Radeonu RX 7900 XT nakonec není 300 W, ale podle aktuálního znění webu firmy 315 W.

Je to navýšení o 5 %, které ovšem kazí doteď „kulatou“ spotřebu, s níž se dalo mluvit o tom, že tato grafika (ne už ale RX 7900 XTX) nevybočuje z dřívějších norem. 300 W dlouho bývalo jakýmsi stropem pro normální grafiky. V praxi dalších 15 W není tak moc, karta ale podle recenzí opravdu vykazuje spotřebu někde kolem této hodnoty, takže změna již nabyla účinnosti. Navýšení spotřeby asi nebylo nutné provádět v BIOSu grafik, ale stačilo ho ošetřit v ovladačích.

Specifikace grafiky Radeon RX 7900 XT z webu AMD ukazující změnu TDP
Specifikace grafiky Radeon RX 7900 XT z webu AMD, ukazující změnu TDP (zdroj: AMD)

Tato změna byla zřejmě udělána proto, aby karta byla schopná udržet pod herní zátěží o něco vyšší takty. Respektive, možná nejde o to, že by frekvence díky tomu byly vyšší, než bylo plánováno původně, ale o to, že toto navýšení TDP bylo nutné, aby GPU v reálu neběželo pod původně plánovanými specifikacemi. Je možné, že originálně zamýšlené TDP se ukázalo být příliš omezující, nebo AMD zjistilo, že kvůli výtěžnosti potřebuje použít o kapku vyšší napětí a navýšení spotřeby provedlo proto.

Kromě TDP se totiž žádné další parametry nezměnily, takt je stále uváděný stejný (Game Clock 2,0 GHz, boost 2,4 GHz) a uváděný teoretický výkon ve výpočtech s přesností FP32 je také beze změn (52 TFLOPS). Pravda, nějaká drobnější změna by se mohla schovat do zaokrouhlení, vzhledem k tomu, že nejsou uvedené takty přímo v MHz.

Doufejme, že u dalších modelů AMD už nafukování TDP potřebovat nebude, raději bychom viděli opak (snižování spotřeb). To ovšem platí i pro konkurenční grafiky Nvidie a ostatně i procesory – jak AMD, tak konkurence.

Zdroje: VideoCardz, AMD

AMD před vydáním změnilo specifikace Radeonu RX 7900 XT, spotřeba karty je vyšší
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 12 hlasů

15 KOMENTÁŘE

  1. Toto je už desaťročia AMD problem, že narve do svojich čipov max napatie, proste čo to da kôli vyťažnosti, ale 99% ich čipov potom bez problemov vie pracovať aj pri napati o -0,1V či -0,15V
    Ja mam svoj CPU 7950 na -0,15V a bez problemov beži na všetkych jadrach 5,4GHz, čo robili undervoltingove testy
    tak 7900XT stači 240W a 7900XTX 261W a bez problemov drži svoje takty, samozrejme je to trošku o šťasti, ale vratiť sa to stale da do 14 dni 😀

    • Kdyby to udělali všichni, tak budou v eshopech kolovat jen vrácený karty od podobných „vykuků“. Karty v tomto segmentu jdou mimo mne, ale tohle by pro mne byl sakra dobrý důvod volit jinou kartu nebo kamenný krám(mají je vůbec?) či si nějak pohlídat, aby karta byla nová.

      • Toto presne je novy trend viac a viac ludi sa postavi k tomu ze ked nedostane top kus tak ho proste vrati, nie nadarmo sa to ale vola „silicon lottery“ , rovnako ked si kupis stieraci los a nevyhras tiez ho nevratis.
        Na strane eshopov by som tam pre tieto kategorie cpu/gpu nastavil znacne vysoky poplatok za „opotrebovanie“ pri vrateni tovaru, aby sa toto prestalo praktikovat – co podla zakona mozu urobit.

    • s tym UV je to asi komplikovanejsie.
      ja som davnejsie skusal UV na 5950X, vsetko slapalo, teploty nizsie.. super.. ale vykon bol mensi (sice dostacujuci, ale mensi).
      tieto moderne CPU funguju uz inak… vsetko si manazuju same, vedia si v priebehu sekundy zmerat teplotu/voltage/watt limity aj 1000 krat za sekundu a podla toho prisposobuju vykon/voltage.

      mozno to na 7000 rade urobili inak, ale skor si myslim, ze nie.

      ak UV, tak jedine cez PBO2/CO.

      ale samozrejme, niekomu staci o trosku mensi vykon ale zaroven mensie teploty a spotreba. nie je na tom nic zle.

      ja to skor riesim tak, ze mam zapnute PBO2, trosku CO (ziadny extrem) a max CPU temperature na napr. 75 C.
      teda… ak je CPU chladny alebo stiha chladit, tak nech CPU boostuje ako moze… ale nie za cenu vysokej teploty.

      • Tak já to zkoušel na vašem do am4 co jsem dostal do ruky a ten pokles výkonu byl většinou zanedbatelný ale provozní vlastnosti mnohem lepší.
        Ta automatika samozřejmě zůstává v provozu, jen se ovlivní křivka…
        Na staré 2600 šel boost asi o 30mhz dolů a spotřeba asi o 15%
        Teď na 3900X -0,1V TDP omezené 105>65W pokles výkonu v CB MT 2%. Takže pohrát si s tím se vyplatí, u většiny kousků tak najdeš optimální bod, kdy ani nedojde ke ztrátě výkonu a snížíš spotřebu klidně o 10-20% a s tím samozřejmě i teploty. U těch lepších (což je asi ten můj kousek) ten posun v efektivitě je v řádu desítek procent.
        Trochu mě zklamalo GPU, u 6600 mi nejde snížit TDP limit pod 96%, ale zatím jsem neměl čas se v tom více rýpat a používám FPS limit. Ale u Pascalu drobný UV a TDP limit na 50% snížil výkon o 5-10% a otáčky šly z původních 2,5k při plné zátěži na 1200-1400 kdy o kartě skoro nevím.

  2. Od toho jsou to asistenti prodeje ;-), ne? Maji zajistit, aby se prodalo i smeti, co se uz dlouho vali ve skladech.

    Ten agument s nenazranym amd procesorem je sice vylhana pomluva, ale na druhou stranu, kdyz je nekdo tak neznaly, ze se obraci na asistenty prodeje, tak se asi nehoni za spickovym vykonem. A kdyz jeho pocitadlo vetsinu casu travi se zatezi cpu par procent, tak pro nej nemusi byt starsi monolit od intelu spatna volba, protoze ma uz z krabice slusnou klidovou spotrebu a na rozdil od novych jeste celkem umirneme turbo. A pokud staci nejaky slabsi procesor, tak v nizsich cenovych relacich amd procesory s integrovanou grafikou uz par let moc nema.

    • Tak úplně pomluva to není, jen nedostatečná aktualizace dat 😀
      Vadných AMD jsem měl v ruce vyšší desítky, možná přes stovku. Většinou ulomený roh, nebo upečené, Intel jen jeden… Upadl šéfovi z ruky a zlomil mu pár nožiček. Jen to bude už nějakých 20 let a stále se to drží…
      Ta situace v obchodu byla asi před rokem u NTB, pán tak koukal po herním NTB, tak jsem mu jako alternativu navrhnul ať se koukněte i po modelech od AMD, takže monolit byl v obou případech ale po vyprávění prodejce jsem raději šel pryč a pán odcházel s 8300 místo 5600H a ještě si připlatil…
      Jinak ty nižší řady Intelu klidně také doporučím, ty nové s „krypl“ jádry, tam kde není problém s w11 a spotřebou klidně taky když to dává v mixu aplikací lepší výkon.
      Ale třeba mobilní 10c12t i5 AL v kombinaci s w10 je naprostá katastrofa a lépe se chová můj starý ryzen 2500u nebo i5 8265u co jsem měl předtím…