AMD možná chystá levnější Radeon RX 6800 s poloviční pamětí, unikl test Navi 21 s 8 GB

22

Po vydání karet Nvidia GeForce RTX 3000 a pak Radeonů RX 6000 řádily tuhé boje o to, jestli má 16GB paměť Radeonů smysl. Teď zdá se i AMD chystá verzi karty RX 6800 s 8 GB pamětí, která to možná rozsoudí. Hlavně by to ale mohla být cenově atraktivní grafika, tedy pokud kryptošílenství dovolí…

Vypadá to, že by AMD mohlo vydat ještě jednu novou grafiku s architekturou RDNA 2, ale teď už ne v levnějším méně výkonném pásmu čipů Navi 22Navi 23, ale zase ve vyšších patrech. Objevily se informace, že by mohl vzniknout čtvrtý Radeon RX 6000 s čipem Navi 21, jehož výkon by se zasunul někam mezi Radeon RX 6700 XT a Radeon RX 6800. Jeho hlavním omezením by byla zmenšená paměť, takže by byl levnější a snad ne o moc horší.

Zatím je to ještě dost předběžné. Radeon s touto konfigurací byla nalezen v databázi nechvalně známého (což nám pro účely jiné než je porovnávání výkon nevadí) testu UserBenchmark. Leaker Komachi Ensaka na Titteru upozornil, že se v databázi včera objevila čerstvě otestovaná karta Radeon, která je osazená 8GB pamětí (pravděpodobně GDDR6), ale podle identifikátorů by měla být postavená na čipu Navi 21. Tedy nejvýkonnějším modelu generace RDNA 2 s 80 CU (až 5120 shadery), 256bitovou sběrnicí, která je zde asi využitá plně, a 128MB Infinity Cache.

Tato karta je nejspíš zkušební vzorek nebo prototyp. Není proto definitivně jisté, zda se takový model také objeví na trhu, i když je to poměrně pravděpodobné. Určitě jde o kartu pro desktopová herní PC do slotu PCI Express ×16, protože při testu běžela v počítači s procesorem Ryzen 7 2700X a deskou MSI X470 Gaming Plus; test udělal někdo v USA.

Radeon s čipem Navi 21 a 8GB paměti v UserBenchmarku
Radeon s čipem Navi 21 a 8GB paměti v UserBenchmarku (Zdroj: UserBenchmark)

UserBenchmark bohužel neukazuje, kolik měla grafika výpočetních jednotek nebo na jaké běžela frekvenci, takže těžko říct, kam by se tato karta zařadila výkonem. Přinejlepším asi bude mít 3840 shaderů, tedy 60 CU (jako Radeon RX 6800), což byla doteď nejvíce ořezaná varianta Navi 21, jakou AMD uvedlo na trh. Je ale možné i opižlání o nějaké další jednotky, třeba na 56 CU (3584 shaderů) nebo 52 CU (3328 shaderů). To asi bude záležet na cílech, které vydání takového modelu sleduje a tom, jak moc defektní exempláře GPU má pro výrobu takových karet AMD na skladech.

Schematická vizualizace GPU AMD Navi 21 s architekturou RDNA 2
Schematická vizualizace GPU AMD Navi 21 s architekturou RDNA 2 (Zdroj: AMD)

Paměťová sběrnice by zřejmě zůstala 256bitová, ale s menší kapacitou by karta možná mohla mít o něco horší výsledky ve vysokých rozlišeních. Jestli tento 8GB model vyjde, může to být test rozsekávající bouřlivé debaty o tom, jestli 16GB paměť Radeonu RX 6800 je opravdu výhoda, nebo spíš zbytečnost. Nejbližším soupeřem 8GB karty budou Nvidia GeForce RTX 3070RTX 3070 Ti, které mají obě také jen 8 GB.

Jak by se tato karta mohla jmenovat, pokud přijde na trh, zatím také netušíme, Mohlo by jít o něco jako Radeon RX 6800 LE, 6800 SE, nebo třeba RX 6750, těžko říct. Pokud by byla konfigurace výpočetních jednotek GPU beze změny, možná by to mohl být i „Radeon RX 6800 8GB“.

Různé pozdější „LE“ karty založené na výrazněji ořezaných highendových čipech bývaly v historii grafických karet často dost atraktivní volbou a vycházel u nich dobrý poměr cena/výkon. Tak uvidíme, jestli se třeba tento Radeon do této tradice nezařadí. Situace v cenách grafik kvůli kryptoměnám sice dává špatné šance, že se objeví nějaké cenově výhodné modely, ale třeba se během příštích měsíců podmínky zlepší.

Jestli bude mít tato grafika smysl, asi nejvíc bude záležet na ceně. Pokud nebude o moc levnější než 16GB Radeon RX 6800, asi nebude mít moc smysl se ochuzovat o paměť, nebude-li třeba maximálně optimalizovat rozpočet sestavy. Pokud by sleva byla zajímavá a dopady zmenšení paměti nebyly velké (a karta také neměla výrazně ořezaný výkon výpočetních jednotek), pak by to mohl být zajímavý model.

Galerie: Referenční provedení grafiky AMD Radeon RX 6800, oficiální vizualizace

Zdroj: Komachi Ensaka, UserBenchmark

AMD možná chystá levnější Radeon RX 6800 s poloviční pamětí, unikl test Navi 21 s 8 GB
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.38%) 13 hlasů

22 KOMENTÁŘE

  • Vlko nepochopil, že to bude jen další varianta, ale podle vlka „Teraz už nemajú fakt nič “ 😀
   Stejně obě firmy prodají vše, co vyrobí, tak není to jedno?
   Jen sis potřeboval rýpnout, jako pod každým článkem o AMD, že?

   • Možno hej, ale poznám par ľudí ktorým na značke nezáleží a pri volbe nV, alebo AMD ich presvedčila práve ta VRAM pre AMD a pochvaľujú si 🤫 Čiže ak tá polovičná VRAM nebude zvýhodnená cez fakt lepšiu cenu, čo v súčasnej situácii zrejme nebude, prečo AMD? nV ma trochen lepší výkon, o dosť rýchlejšie RT a ako dobré víno vyzreté DLSS. Nevyhoda nV? Je drahšia ..

 1. a mame tu dalsi Crypto vystrel, pokud mate penize na grafiku tak kupujte, protoze tezari postupne zacinaj prepinat na RVN a ERG, je na nich momentalne cca 1,5x lepsi vyteznost nez na Ethereu, a LHR grafiky to neregistruji protoze to je jiny algoritmus a tezi tady naplno, takze tezari se zacinaj zamerovat i na LHR grafiky ! da se ocekavat ze cena grafik tak opet pujde mirne nahoru