AMD prý už chystá desktopové grafiky Radeon RX 6500 XT a RX 6400, s čipem Navi 24

13
Referenční AMD Radeon RX 6600 XT 1600
Referenční AMD Radeon RX 6600 XT
-
Zdroj: AMD

Konečně se chystají nějaké snad levnější grafiky založené na aktuální architektuře a technologiích.

Vypadá to, že na trh jdou nové levné grafiky – nebo aspoň relativně levné, uvidíme, co z kloubů vymknutý hardwarový trh dovolí. AMD se prý chystá uvést další levnější modely GPU s architekturou RDNA 2, které přijdou na cenové pozice pod již vypuštěnými Radeony RX 6600. Měly by to být karty již s lowendovým GPU Navi 24, které se sice možná bude soustředit na notebooky, ale budou od něj existovat i desktopové grafiky.

O Navi 24 už máme zprávy nějakou dobu. Má jít o čtvrté a zatím nejmenší a tím relativně nejméně výkonné GPU s architekturou Navi 24 (po čipech Navi 21, Navi 22 v Radeonu RX 6700 XT a Navi 23 v Radeonu RX 6600/RX 6600 XT).

Tento čip by podle posledních zpráv měl vypadat víceméně jako polovina Navi 23 – má zřejmě mít 16 CU (1024 shaderů, 16 Ray Acceleratorů), snad opět poloviční 16MB Infinity Cache a jen 64bitovou paměťovou sběrnici. Není jasné, zda by bylo zachované rozhraní PCI Express 4.0 ×8 jako u Navi 23, nebo by ho AMD osekalo dál na jen pouhé čtyři linky. Předpokládá se, že jde pořád o 7nm čip (vyráběný u TSMC).

Více: AMD chystá GPU s architekturou RDNA 2 i pro úplný lowend. Navi 24 má 1024 shaderů

Twitterový leaker Komachi Ensaka teď přišel se zprávou, že se na trh zřejmě chystají desktopové karty s tímto GPU. Má jít o dvě karty – Radeon RX 6500 XT, který by mohl obsahovat verzi čipu se všemi jednotkami aktivními, a Radeon RX 6400. Druhá zmíněná karta by možná čip mohla mít ve formě s některými jednotkami vypnutými, takže by se v ní daly použít i čipy s určitou chybou. Tato verze by také mohla mít nižší TDP než první model, ale těžko říct, kolik to přesně bude, karty by asi mohly být někdo v pásmu od 50 po 100 W. Že jde o desktopové grafiky, lze soudit podle přívlastku XT u vyššího modelu, který grafiky pro notebooky nepoužívají.

AMD odhaluje Radeony RX 6000M pro notebooky 02
Čip Navi 22 a Navi 23 vpravo (Zdroj: AMD)

Zdroj neuvádí, kde byl doklad o těchto kartách nalezen, ale zřejmě se objevil někde na webu výrobců karet, distributorů nebo obchodů. Kdy by tyto grafiky mohly jít na trh, ale ještě známo není, takovéto předběžné stopy by klidně mohly předcházet začátek prodeje třeba i o tři měsíce (ne-li déle).

4GB paměti

Parametry karet zatím zjištěné nebyly, s jednou výjimkou. Obě grafiky mají prý nést jen 4GB paměti. Má to být GDDR6, takže pokud uvážíme, že by běžela na efektivní frekvenci 12,0 GHz nebo 14,0 GHz, mohla by propustnost být 96 nebo 112 GB/s. Propustnost bude asi dost limitující a také kapacita 4 GB už často bude u her zhoršovat výkon. Tyto grafiky tedy budou vhodné spíš jen na nějaké základní nenáročné hraní.

Pořád by nicméně měly představovat pokrok proti už celkem zastaralým kartám jako Radeon RX 550 nebo GeForce GT 1030 či GTX 1050 (Ti), které se pořád prodávají. Výhodou by mohla být například aktuální multimediální akcelerace včetně videa ve formátu AV1 nebo výstupy HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4, které opět stará GPU v levných kartách nemají. Navi 24 dost možná bude pořád mít podporu raytracingové grafiky, ale je samozřejmě otázka, jak moc užitečné to při nízkém celkovém výkonu bude.

Zatím ale není jasné, které starší karty v nabídce by tyto Radeony měly nahrazovat – zda jen odsunou ze scény Radeony RX 5500 XT, nebo by se s nimi mohly odebrat na odpočinek třeba ty Radeony RX 550 a 560. Je bohužel možné, že kvůli 7nm výrobě AMD nebude ochotné tyto karty prodávat příliš levně, takže i pokud si odmyslíme současnou kryptobublinu, nemusí tyto karty jít cenově až tak nízko, aby znamenaly konec zmiňovaných starých grafik.

Vydání by nejspíš mohlo nastat v lednu až březnu 2022, kdy by asi také mohly být vydány mobilní verze těchto GPU pro notebooky.

Zdroje: VideoCardz

AMD prý už chystá desktopové grafiky Radeon RX 6500 XT a RX 6400, s čipem Navi 24
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlasů

13 KOMENTÁŘE

  • No ked že prakticky nič výkonovo medzi GT 1030 a RTX 3080 sa vo „východnom bloku“ nedá zohnať (o cene ani nevravím), tak práve tieto karty majú v dnešnej dobe najväčšie opodstatnenie…nedá sa na tom ťažiť, čo je super, akceleráciu v „AV1“ to podľa všetkého bude mať (o H.264 a H.265 ani nevravím), v 3D CAD a v starších hrách to bude v 1080p pohodička. Ja aktuálne rozmýšľam, že by to mohla byť dobrá voľba pre upgrade z Radeon HD 7970Ghz. Už len aby sa predávali za cca podobné ceny tej odporúčanej.

   • Bohužel moc nevěřím tomu, že budou ty karty v nějakém větším větším měřítku dostupné ani dobré ceně… Tu bych čekal tak 8-10k na krámu. Takže asi jedině pokud umře karta a v šuplíku nic nebude :/ já doufal v 6600 nonXT ale víc než 10k se mi za takovou kartu moc dávat nechce…

 1. Ano doba opravdu extra absurdní a díky tomu, že každý jouda může „napsat“ svojí novou kryptoměnu tak to konce mít nebude, nikdy.
  RX6500 je sice fajn, ale jestli reálně stojí RX6600 (nižší mainstream) 17tis…
  Tak kolik bude stát ořezávátko s 64bit sběrnicí a 4GB VRAM??? 10? Ne děkuji.

  • Ono to ale neni o kryptomenach. Grafik se proste vyrabi malo, protoze cipy vyrabi jen TSMC a neco malo Samsung. Driv bylo vic firem a tudiz toho zvladly vic vyrobit. A neni to jen o grafikach. TSMC vyrabi pro AMD procesory, pro AMD potazmo Sony, Microsoft APU, pro Apple vyrabi taky, …. Samsung si pak zase jede hlavne svoje telefony a tablety a jako bokovku ma NVidii. To proste nestaci a krize bude do te doby, dokud nenarostou vyrobni kapacity, ktere proste momentalne nejsou.
   + jsou vyznamne i covidove vypadky, kdy tovarny nejely.

   Tezari jsou az ten posledni problem na konci, ze nam zkoupi tech par grafik, co se vyrobi, ale pricina je proste v te vyrobe.

    • Samozřejmě, odbyt je větší do více směrů, ale grafik se vyrábí hromady větší než kdy jindy.. Ale pokud se karta která je v „normálním světě“ určená pro hraní her a předpokládá se, že se prodává po kusech najednou prodává po kamionech…… tak

     Viděl jsi někdy videa těch pacientů jak je zabraná hala 100x100metrů narvaná drátama a klasickýma Radeonama které jsou nacpány vedle sebe v úhledné (nekonečné) řadě?

     Pokud jo, musí ti dojít, že podobné zařízení už herní grafiku nikdy počítat nebudou.
     V tomto ohledu je pomalu vymalováno.