Hlavní navigace

Nejzajímavější čísla telekomunikačního trhu: ČTÚ vydal výroční zprávu za rok 2020

1. 6. 2021

Sdílet

Zdroj: logo: ČTÚ | koláž: Petr Urban / Cnews
Český telekomunikační úřad vydal výroční zprávu za rok 2020. Kromě prvních lednových dní jej již celý tento rok vede nová předsedkyně Hana Továrková. Za tu dobu se dokončil přechod na standard DVB-T2 a proběhla aukce kmitočtů k 5G sítím.

Dokončení přechodu na standard DVB-T2 se povedlo v naplánovaném termínu, kdy poslední vysílač vypnul na konci října. Několik regionálních sítí ale na standardu DVB-T zůstalo a vyšší kvality obrazu se (kromě stanic ČT a částečně i Primy) diváci nedočkali. Frekvenci 700 MHz následně v aukci získali mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone a dále Nordic Telecom a CentroNet.

ČTÚ již také pomalu chystá zpřístupnění 5G na tzv. milimetrových vlnách, které by se měly uplatnit hlavně ve městech.

ČTÚ se vložil do sporu (1,2) mezi T-Mobilem a společností Eri Mobile, která v jeho funguje jako virtuální operátor. Výsledek by mohl být pro virtuály přelomový, neboť současná politika velké trojky jim příliš prostoru nedává.

No a rušno bylo i kolem telefonních budek. To jsou takové ty přístřešky, kam se venku chodí telefonovat z mobilu, když zrovna prší. ČTÚ je chtěl zrušit, respektive přestat vyžadovat a ombudsman byl proti. Povinnost provozovat VTA (veřejné telefonní automaty) nakonec skončila na přelomu roku.

ČTÚ se nezapomněl pochválit za aukci kmitočtů k 5G síti (i když podle mnoha odborníků došlo k zabetonování současného stavu) a zveřejnil i své hospodaření: Jeho 570 zaměstnanců bere v průměru 44 tisíc hrubého a za minulý rok skončil ve ztrátě zhruba 105 milionů. Příjmy instituce jsou 862,8 milionu a výdaje činí 967,2 milionu.

Mobilní sítě

V Česku je 14,6 milionu aktivních SIM karet, což je proti předchozímu roku mírný pokles. Snížil se hlavně počet předplacenkářů a nárůst tarifních zákazníků nebyl tak velký. Tržní podíly síťových operátorů se prakticky nezměnily, největší je stále T-Mobile. Trend změny lze pozorovat jen v dlouhodobém horizontu více let, kdy O2 klesalo a Vodafone rostl.

TÚ 2020 podíl SIM karet Podíl jednotlivých operátorů (ČTÚ)

Za posledních 14 let (od zavedení přenositelnosti čísla) došlo k celkem 5 705 816 změnám operátora s přenesením čísla. Za poslední rok to bylo necelý půl milion žádostí, dá se tedy říct, že zhruba 3,4 % zákazníků každý rok změní operátora.

Internet v mobilu je aktivní na 9,7 milionu SIM karet, téměř třetina aktivních SIM karet tedy internet nevyužívá. Ve všech třech sítích se za rok 2020 přeneslo 381 760 TB dat. Na jednu SIM pak připadá 3147 MB měsíčně (počítáno pouze pro SIM s aktivním internetem), což je proti předchozímu roku dvojnásobek. Průměrná cena za jeden spotřebovaný MB dat vychází na 0,05 Kč.

TÚ 2020 spotřeba dat Průměrná spotřeba dat na jednu SIM kartu (ČTÚ)

Roste i počet SIM karet typu M2M (machine to machine), které se využívají například v zařízeních IoT. Jejich průměrná spotřeba dat dosahuje 175 MB ročně.

Průměrná cena za provolanou minutu klesla na 0,77 Kč, nejlevněji u T-Mobilu (0,71 Kč). Čísla samozřejmě sráží započítání v šech nabídek včetně firemních tarifů.

TÚ 2020 cena za minutu Průměrná cena za provolanou minutu (ČTÚ)

Virtuální operátoři

V Česlu je 137 virtuálních operátorů, pouze 28 z nich však spravuje více než 1000 SIM karet. Většna jich naopak má méně než 100. Jelikož síťoví operátoři mají 92,4 % trhu, na virtuály zbývá 7,6 % a polovinu z toho ještě zabírají virtuálové vlastnění některým z velkých operátorů. Největším virtuálem je O2 Family s.r.o. patřící pod O2 (2,6 %), druhým pak Sazka (1,3 %), která je na velké trojce majetkově nezávislá.

TÚ 2020 podíl SIM karet Podíly jednotlivých operátorů (ČTÚ)

Vysokorychlostní (nejen pevné) připojení k internetu

Počet připojení k internetu v Česku dosáhl na 3,824 milionu. Přístup k sítím s velmi vysokou rychlostí (optika či kabel standardu DOCSIS 3.1) má necelá třetina obyvatel. V rámci Evropy je průměr 44 %. Broadband sítě NGA (počítáno i VDSL) pak v Česku pokrývá 92 % obyvatel, což je více než evropský průměr.

Základní je stále velkoobchodní nabídka Cetinu, jen v jeho síti je již realizováno milion aktivních přípojek. Českým trhem zahýbala i akvizice UPC Vodafonem, po němž následovalo postupné zavádění standardu DOCSIS 3.1 i na kabelovou síť, což dnes umožňuje nabízet gigabitovou rychlost (byť s pomalým uploadem).

Dále je významným počinem smlouva mezi Cetinem a T-Mobilem o společné stavbě optických sítí. Takto vybudované přípojky budou moci využít obě společnosti. T-Mobile napřímo, v případě Cetinu půjde o jejich velkoobchodní nabídku (kterou paradoxně může využít jakožto virtuál i T-Mobile).

TÚ 2020 technologie přístupu k internetu Druhy připojení k vysokorychlostnímu internetu (ČTÚ)

Nejvíce přípojek je stále přes Wi-Fi, konkrétně 1,09 milionu, ale jejich počet pozvolna klesá. Připojení přes sítě typu xDSL využívá 957 tisíc domácností a optickou síť (FTTH nebo FTTB) asi 715 tisíc domácností. Kabelové rozvody CATV (tedy hlavně bývalé UPC) pak využívá 612 tisíc uživatelů. Fixní LTE využívá 440 tisíc uživatelů. Ze zmíněných technických řešení rostou pouze optická síť a fixní LTE.

ČTÚ připravil jednoduchý graf srovnání cen za tarif 100 Mb/s, kde se ceny pohybují mezi 300 a 600 Kč měsíčně (s daní). Jde opravdu jen o orientační přehled nezohledňující další parametry.

KL hlasovani

ČTÚ 2020 cena za 100mb Cena za tarif s rychlostí 100 Mb/s (ČTÚ)

Pevná linka

I přes pokles pevných linek je jejich počet aktuálně 1,35 miilionu účastnických stanic. Největším poskytovatelem pevné linky zůstává O2, jež ale zvýšilo cenu základního tarifu o 50 Kč. Měsíční poplatek za neomezené volání je na úrovni 349 Kč, ostatní operátoři jsou o něco levnější.

TÚ 2020 cena za pevnou linku Měsíční poplatek za pevnou linku (ČTÚ)

Celou výroční zprávu si budete moci stáhnout zde na webu ČTÚ (byť zatím tam ještě není).

Byl pro vás článek přínosný?