Desky s čipsety Intel Z690 a B660 by mohly zmizet z trhu, Intel prý ukončuje výrobu

0
Čipová sada Intel
-
Zdroj: Intel

Intel prý chce zrušit výrobu čipsetů starší generace a nahradit celou produkci novou generací. Modely desek s čipsetem B660 a Z690 tak možná zmizí z nabídky dříve, než by bylo jinak obvyklé.

Pokud pořizujete počítač s procesorem Intel, máte teď na platformě LGA 1700 na výběr ze dvou druhů desek. Na podzim a teď začátkem roku začaly vycházet nové modely s čipsety Z790 a B760, které se liší vyšším počtem linek PCIe 4.0 pro SSD. A vedle toho jsou v prodeji dál desky z roku 2021 a 2022 s čipsety Z690, B660, H670 a H610. Tyto starší desky jsou zcela plnohodnotné a můžete s nimi ušetřit. Vypadá to ale, že možná z obchodů zmizí.

Čínský web MyDrivers přišel dnes se zprávou, dle které Intel údajně ukončuje výrobu čipsetů řady 600, tedy přesněji řečeno čipsetů Z690 a B660. Ty budou nahrazené oněmi novějšími modely Z790 a B760. Výrobci tedy budou muset ukončit modely desek šestistovkové generace.

Podle MyDrivers toto Intel interně sděluje partnerským výrobcům desek a má jít o oficiální věc. Nicméně přímo ve veřejných dokumentech (tzv. QDMS), ve kterých Intel normálně ukončení výroby a dostupnosti produktů oznamuje, ještě o tomto údajném kroku nic není. Je možné, že plně zveřejněná tato informace bude až později, zatímco odběratelé dostali neveřejně upozornění více předem.

O osudu čipsetu H670 tato zpráva nemluví, což ale může být tím, že tyto desky jsou dnes dost ignorovány. Ač jsou cenou blízko modelům s čipsety kategorie Z, neumožňují přetaktování a většina uživatelů si vybírá prakticky jen mezi Z (pokud chtějí dražší desku) a B (když je třeba šetřit). Je ale celkem pravděpodobné, že s příchodem desek H770 by mohl být předchůdce H670 také stažen z výroby.

Naopak ohledně čipsetu H610 informace je: v jeho případě žádné ukončení nebude. Desky s ním se tedy budou prodávat dál. Je to samozřejmě i proto, že žádný čipset H710 nevyšel, takže v segmentu nejlevnějších desek ani není nic, co by H610 nahradilo, a Intel jej prostě bude používat dál.

Zdroj: Intel B760, H770 a Z790: Co přináší nové čipsety v deskách pro procesory Raptor Lake?

Není jasné, zda Intel chce ukončit výrobu starší generace čipsetů proto, že desky s nimi kvůli delšímu výskytu na trhu zlevnily a je na nich horší zisk. Nevíme totiž, zda je nějaký rozdíl v ceně, kterou Intel za Z790 a B760 oproti Z690 a B660 účtuje výrobcům. MyDrivers uvádí možnost, že jde prostě o snahu zjednodušit výrobu tím, že se místo dvou variant produktu bude prodávat jen jedna. To může být ekonomicky výhodnější.

ASRock B660 Steel Deska Legend (foto: Ľubomír Samák)

Intel dost možná prodává starší i novější čipsety za stejné peníze, jenže to neplatí o deskách, které na konci řetězce jsou v obchodech. Při vydání byly desky s čipsety Z790 a B760 typicky dražší než předchozí modely založené na čipsetech B660 a Z690. Tyto starší desky totiž svým delším pobytem na trhu postupně zlevňovaly, pokud v roce 2021–2022 nebyly přímo uvedeny na nižších cenách. Přitom ale z pohledu uživatele není žádná velká ztráta, pokud se spokojíte s touto starší generací.

Tedy za podmínky, že nepotřebujete vícero slotů PCIe 4.0 ×4 nebo případně jiné odlišnosti, které novější desky mohou nabízet. Pokud by ale tyto postupně zlevňované starší desky najednou z trhu zmizely, je možné, že se tím zvýší cenový práh platformy LGA 1700 a za „zetkovou“ desku umožňující přetaktování bude například nutné dát více peněz.

Tuto zprávu je asi třeba brát jako podobná neoficiální tvrzení s rezervou, úplně jistý ten konec Z690/B660 asi ještě být nemusí. Pokud ale máte zrovna vyhlédnutou nějakou konkrétní desku na bázi Z690 nebo B660, která zrovna v novější generaci nemá alternativu za stejnou cenu, raději sledujte Heureku nebo podobný vyhledávač cen, zda tento model nezačíná z obchodů mizet.

Zdroje: MyDrivers, VideoCardz

Desky s čipsety Intel Z690 a B660 by mohly zmizet z trhu, Intel prý ukončuje výrobu
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů