GeForce RTX 4080 dostane rychlejší 23,0GHz paměti, TDP prý bude 340 W

19
Nvidia GeForce RTX 3080 Fonders Edition 1600
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition
-
Zdroj: Nvidia

Spotřeba plánovaná pro RTX 4080 se nejdřív snížila a teď zase zvýšila. Tento možná nejatraktivnější model nové generace grafik Nvidia ale výměnou za to bude mít rychlejší paměti.

Zdá se, že došlo k dalšímu vývoji ve specifikacích grafik GeForce nové generace „Lovelace“. Zatímco GeForce RTX 4090, jež půjde na trh jako první, už má asi parametry víc finalizované, Nvidia pozměnila plán u finančně dostupnějšího modelu GeForce RTX 4080. Ten dostane výkonnější paměti, ale Nvidia také změnila chystané TDP. To bude vyšší – nebo nižší – než se původně počítalo, podle toho, s kterou verzí specifikací ho srovnáváte.

Tyto informace pocházejí opět od leakera s přezdívkou Kopite7kimi, který má hodně dobrou reputaci a zdá se, že skutečně má přístup k informacím prakticky z kuchyně (prokázal to hodně časnými úniky informací o specifikacích grafik předchozí generace Ampere). Vedlejším účinkem nicméně je, že se ke specifikacím dostává předtím, než jsou definitivně uzavřené, takže jsme mohli sledovat, jak se parametry plánované Nvidií několikrát změnily. Sice to může vypadat jako pusté spekulování, ale za důvěryhodnost tohoto zdroje se postavil třeba web VideoCardz, který je také dost spolehlivý a jeho redaktor WhyCry zkušený.

První uniklé specifikace pro GeForce RTX 4080 udávaly, že karta založená na čipu AD103 (AD103-300) má mít 10 240 shaderů (80 bloků SM) s pamětí GDDR6 a 420W TDP (přesněji, spotřebou celé karty). Poté ale Kopite7kimi sdělil, že karta dostane menší počet výpočetních jednotek, jen 9728 shaderů (76 SM) a paměti GDDR6X na taktu 21,0 GHz. Nvidia také měla snížit celkovou spotřebu na 320 W.

Dnes pak přišla nová aktualizace. Co zůstává, je počet jednotek – 76 SM, čili 9728 shaderů / CUDA jader / FP32 jednotek. Tato konfigurace se jmenuje AD103-300 (karta samotná má interní označení PG136/139-SKU360).

Nvidia se ale prý rozhodla použít vyšší frekvenci pamětí GDDR6X, ty efektivně poběží místo na 21,0 na 23,0 GHz. Nebo je možné, že se při testování podařilo ověřit fungování paměťových řadičů a samotných čipů na vyšší frekvenci, takže dříve opatrnější specifikace mohla být vylepšena. Tato frekvence bude znamenat paměťovou propustnost 736 GB/s, je to asi o 9,5 % lepší číslo, než by měla předchozí zvažovaná konfigurace. Vyšší propustnost obecně pomáhá výkonu, nejvýznamněji by to mělo být vidět při hraní s vysokými rozlišeními. Kapacita by měla asi být 16 GB, což by snad neměl být problém.

420 → 320 → 340 W

Druhá změna je v TDP, či přesněji spotřebě celé karty. Ta se prý změnila na 340 W, což je vyšší než 320 W u GeForce RTX 3080 10 GB v minulé generaci. A je to také vyšší než 320 W údajně plánovaných podle předchozího úniku. Ještě před ním ale podle Kopite7kimi byla plánována spotřeba 420 W, proti čemuž je 340 W pořád výhra. Podle toho, se kterou verzí předchozího plánu se to porovná, lze tedy mluvit o zlepšení spotřeby, ale i o zhoršení.

Změna spotřeby grafiky je jedním z hlavních faktorů (ve finále prakticky nejdůležitějším), kterým Nvidia u konkrétního GPU může měnit jeho výkon. Takže podle toho, jak s plánovanou spotřebou hýbe, se bude lišit výkon, kterého by taková karta nakonec dosahovala, a její pozice v nabídce grafik celé generace. Je možné, že se laděním procesu a firmwaru podařilo rozběhat 4nm čipy Lovelace na lepších taktech s nižším napětím, takže nakonec na daný výkon nebudou potřebovat tak vysoká TDP, jako bylo původně v plánu. Ale Nvidia také k určitému snížení spotřeb (z původního 400W pásma) mohla přistoupit i výměnou za nižší výkon proto, jak se momentálně ve světě zvyšují ceny energií a naopak zhoršuje ekonomická situace. V takovém kontextu by příliš vysoké TDP mohlo grafikám příliš uškodit na prodejích.

Nvidia GeForce RTX 3080 05
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition (zdroj: Nvidia)

23GHz paměti i pro GeForce RTX 4090?

Sice jsme zmínili, že v parametrech GeForce RTX 4090 už asi k takovým pohybům nedochází, protože mají blíž k vydání, ale asi je možné, že pokud dostane 23,0GHz paměti GDDR6X model RTX 4080, mohla by jimi být nakonec osazená i vyšší GeForce RTX 4090. Ta má 384bitovou sběrnici a kapacitu 24 GB, paměti GDDR6X u ní ale měly běžet jen na 21,0 GHz efektivně. S frekvencí jako u RTX 4080 by se jí propustnost ale zlepšila z 1008 na 1104 GB/s.

Je však pravda, že u tohoto modelu nebude už tolik času na validaci a testování, takže se také může stát, že tuto příležitost Nvidia nevyužije. Nicméně výrobci karet by pak asi takovou konfiguraci mohli prodávat na nereferenčních kartách.

Zdroje: VideoCardz, Kopite7kimi

GeForce RTX 4080 dostane rychlejší 23,0GHz paměti, TDP prý bude 340 W
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 18 hlasů

19 KOMENTÁŘE

   • No, nikdy nevíš. Jak má místní pisatel drbů vědět, že nemáš zákulisní info a že si právě nepropálil důležitou informaci? Třeba zítra vyjde článek NVidia prý možná chystá RTX 4080 SE s omezeným výkonem pro těžaře a sníženou spotřebou 301W.

     • Nepatřilo k novinářské etice zvěřejnit informaci pouze pokud je ověřena zde dvou nezávislých důvěryhodných zdrojů? Moc se mi nechce věřit, že dnes není o čem psát (existujcí HW) a musí se dávat přednost drbům. Na druhou stranu věřím, že tento formát má větší čtenost a asi dá méně práce.

      • Všeci čakame na informacie o produktoch Nvidii a AMD. a k spestreniu čakania to už patri, prezentacia drbov 😀
       Samo o sebe prezentacia drbov je mnoho nasobne zaujimavejšia ako potom vysledny produkt 😀

      • Sorry, ale ja si nemyslím, že je nutné čekání spestřovat drbama. Rozumim, ze se třeba pisatel může poctivě připravovat na kariéru v Blesku nebo Aha, ale mám já zapotřebí to číst? Jistě, nemám a měl bych sem teda přestat chodit, jenže najít skutečné novináře píšící skutečné články, je dnes těžké.
       Někdy jsem teda jdu přečíst jen diskuzi pod článkem, ta bývá nejzajímavější, a nedá mi to se do tragického výkonu pisatele článků nestrefit. Omlouvám se za to.

       Na druhou stranu, kolega Samák tu furt dokáže psát poutavé recenze, nerozumím tomu, proč Jan Olšan na poctivou novinařinu zanevřel.

      • 2 Rafan: Chápu, že neschopnost chápat nadsázku může činit někomu problém, ale i kdyby můj příspěvek byl brán někým vážně jsem přesvědčen o tom že pravděpodobnost nevyjití RTX 4080 SE ve zmíněné konfiguraci je podstatně větší než dosavadní rumors/leaks o RTX 4xx0.

      • Sorry Rede, ale je nutné do skoro každé diskuze psát, že si počkáš nebo nyní neustálé opakování, že máš 3080 a na chatě 1080? Píšeš to skoro v každém druhém příspěvku. Zkus si nejdříve zamést před vlastním prahem. Nikdo Tě nenutí tyhle články (drby) číst, prostě je vynechej (to platí i pro ostatní nespokojené).

 1. Ani bych se nedivil, kdyby byl Kopemite7kimi zaměstnanec marketingového oddělení nVidie a měl za úkol vymýšlet zvěsti a drby, aby se o značce mluvilo. Protože mi přijde zvláštní, že by se specifikace karet těsně před vydáním tak často měnily.

  Každopádně narozdíl od kolegy nahoře děkuji za clanek. Je zajímavé o tom číst.

  • Přesně nad stejnou otázkou přemýšlím asi už 10 let co intenzivně sleduji vývoj HW, komukoliv jinému to asi zvláštní nepřijde ale když někdo jako my to sleduje a vidí ty leaky, musí taky dojít k závěru že tihle lidé co vypouštějí ty informace ven jsou zaměstnanci těch velkých firem.
   Ty informace jsou pod NDA a oni je nechají jen tak o tom mluvit?? Takže ano, taky si myslím že to jsou úmyslné vypuštěné informace z průběhu vývoje

   • Další možností je, že je leakeri/rumoristi pouze odhadují a při těch počtech pokusů ani nepřekvapuje, že se někdo z nich trefí či je blízko. Nakonec čtenost je funkci počtu zpráv a průměrné návštěvnosti, nikoli funkcí přesností odhadů.

  • No, ony se mění s tím, jak sledují situaci na trhu nebo promýšlejí strategii. Do chvíle, než mají deadline na zmrazení informací, tak asi vždycky mají nějakou preferovanou pracovní verzi, ale ta se může měnit podle toho, jak vypadají parametry čipů…
   Ono jak které specifikace. To, jaké má parametry křemík, to je dané pevně víc jak jeden rok dopředu a nejede vlak. Ale u toho konkrétního křemíku se dá později ještě rozhodovat, kolik jednotek bude u daného čipu aktivních (deaktivované snižují výkon ale zlepšují výtěžnost výroby). Třeba takty a TDP se dají upravovat až téměř do chvíle, kdy se do karet nahrává BIOS (pokud na to stačí napájení/chalzení a PCB!). Někdy se dokonce změní ještě po nahrání BIOSů, viz Radeon RX 5600 XT, takže fakt hodně pozdě.

   V tom případě RTX 4080 se bavíme o kartě, která je asi ještě relativně vzdálená od vydání, proto se u ní ještě mení specifikace. Vypadá to, že v téhle generaci bude tenhle model vydaný s větším odstupem po RTX 4090.

   RTX 4090 by ale měla asi vyjít v září nebo říjnu a u ní se taky už zdá se teď nic nemění. Teď se objevila zpráva, že nějaká čínská továrna je cca před týdnem už dokonce začala vyrábět (pokud to samozřejmě není podvrh).