Končí populární mapová aplikace. Letecké snímky Česka bez dálnic a paneláků z 50. let teď najdete jinde

2

Konec Flashe od Adobe znamená také ukončení populárního webu s leteckými snímky Česka z roku 1956. Více než deset let byla na adrese kontaminace.cenia.cz k prohlédnutí vcelku detailní ortofotomapa celé republiky. Aplikace ale vyžadovala Flash, což je stále větší problém a jelikož Adobe jej na konci roku oficiálně ukončuje, před pár dny preventivně skončila i tato ortofotomapa.

Jde o jedny z nejstarších leteckých snímků Česka. Exitují ještě starší z období první republiky, ty ale pokrývají jen část země. Mapové podklady pořídil Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad Dobruška a zpracovala je společnost Geodis.

O mapu Cenie (česká informační agentura životního prostředí) ale nepřijdete. Vrstva bude nadále k dispozici na Národním geoportálu. A protože v původním projektu nešlo tolik o historické mapy jako o seznam kontaminovaných míst (proto ta doména), jejich aktualizovanou mapu najdete na webu sekm.cz.

To Mapy.cz umožňují také přepnout se na starší letecké snímky, nejdále do historie ale do roku 2003. Pokud jste z Brna, na adrese gis.brno.cz si můžete prohlédnout letecké snímky od roku 1953 až po současnost včetně prolínaček jednotlivých let.

zdroj: Cenia

Končí populární mapová aplikace. Letecké snímky Česka bez dálnic a paneláků z 50. let teď najdete jinde
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.71%) 28 hlasů

2 KOMENTÁŘE