LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF

Novinek je jako vždy celá řada.

2
LibreOffice
LibreOffice

Pokud fandíte bezplatným kancelářským balíkům, můžete si vytáhnou flašku vína. The Document Foundation totiž vydala LibreOffice 5.4. Jen připomínám, že za dalších šest měsíců nás čeká rovnou řada 6.0. Minulé novinky nebyly vůbec malé, dostali jsme nové jádro pro vykreslování textů a experimentální varianty rozvržení uživatelského prostředí.

Jako ústřední motiv tohoto vydání bychom mohli zvolit kompatibilitu. Zlepšení se týkají jak ODF, tak redmondského OOXML. Popis uložený v XML je menší o 50 % v případě ODF a o zhruba 90 % v případě OOXML. Dle TDF tak otevřený balík poráží nejmenovaného proprietárního lídra, kterým nemůže být nikdo jiný než Microsoft Office. Lepší podpora se týká vektorových obrázků EMF.

Všimnout bychom si měli výrazně kvalitnějších importů PDF. Výsledná PDF podporují vložená videa. Na Linuxu využijete možnost šifrovat dokument v ODF pomocí klíčů OpenPGP. Přidána byla barevná paleta RYB. Ve Writeru můžete importovat automatický text z šablon pro Word a vytvářet vlastní vodoznaky pro dokumenty. Při práci narazíte na nové kontextové nabídky, např. pro zápatí nebo styly.

Šest měsíců uteklo a máme tu další vydání LibreOffice
Šest měsíců uteklo a máme tu další vydání LibreOffice

Při vložení seznamu s odrážkami či čísly bez možnosti zachování formátování bude uchována původní struktura. Calc podporuje kontingenční grafy používající data z kontingenčních tabulek, přičemž po aktualizaci tabulky dojde k automatické aktualizaci grafu. Speciálně v Calcu by mělo být snazší pracovat s komentáři, protože příslušné příkazy pro správu naleznete v kontextové nabídce.

Kompletní přehled novinek v LibreOffice 5.4 naleznete na The Document Foundation Wiki. Organizace jako vždy připravila krátké video shrnující nejnovější novinky. Pro stažení balíku zamiřte na www.libreoffice.org/download.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  • Styl vývoje se nezměnil, takže dáváte-li přednost stabilitě, rozhodně na pozdější verze počkejte.

   Přidám ještě pár upřesnění ke zprávě:
   – V zimě nás nečeká verze 5.5, ale právě rovnou 6.0.
   – Čísla o menších dokumentech platí obecně pro LO vs. MSO, tahle verze na tom nic neměnila.
   – Změna související s PDF se netýká kvalitnějšího exportu, ale kvalitnějšího zobrazování PDF importovaných do dokumentů ODF.