Microsoft vyrobil vlastní AI uspcaling Video Super Resolution. Běží na GeForce i Radeonech

0
Nvidia upscaling DLSS 2 0 ilustrace 1600
Zdroj: Nvidia

Nvidia před pár dny uvedla svůj AI upscaling webového videa RTX VSR. Vypadá to, že Microsoft pracoval na stejné věci. Jeho vylepšovač webového videa na bázi AI teď můžete vyzkoušet v prohlížeči Edge a dá se používat na grafikách Nvidia i AMD.

Nvidia minulý týden zpřístupnila uživatelům funkci RTX Video Super Resolution, což je upscaler zvyšující rozlišení webového videa, ostřící a vyhlazující kompresní artefakty (a občas i něco s nimi). Chvíli poté přišlo překvapení: Microsoft vytvořil vlastní alternativu k této technologii nazvanou prostě Video Super Resolution, která není omezená jen na novější generace grafik Nvidia a můžete si ji vyzkoušet v prohlížeči Edge.

Video Super Resolution

Video Super Resolution je funkce přítomná v prohlížeči Microsoft Edge (který podporuje i upscaler od Nvidie), ale logicky už ne Google Chrome. Jde také o technologii, která automaticky provádí upscaling – ve smyslu určitých vylepšení místo jen běžného přeškálování rozlišení – videí, které najdete na webových stránkách.

Stejně jako funkce od Nvidie je počin Microsoftu založený na umělé inteligenci ve formě neuronových sítí. Vyvinutá byla v týmu Microsoft Research, který v MS vyvíjí více experimentální projekty. Vzešel z něj například i Microsoft Image Composite Editor pro spojování fotek a skenů. Podle popisu Microsoftu na webu představujícím funkce prohlížeče Edge by filtr mohl být asi dost podobný. Stejně jako řešení od Nvidie funkce MS Video Super Resolution kombinuje upscaling s postprocessingem odstraňujícím či vyhlazujícím kompresní artefakty. To může být výhoda i nevýhoda, protože s „kostičkami“ a dalšími artefakty tyto filtry obvykle umazávají i nějaký ten detail a mohou produkovat nepřirozený zjev (tzv. efekt „olejomalby“).

Video Super Resolution také používá GPU a potřebuje poměrně silné. Požadavky jsou nicméně teď o něco nižší než u Nvidie – lze použít GeForce RTX 4000, 3000 i 2000, zatímco u Nvidie zatím jen dvě nejnovější generace a RTX 2000 dostane podporu až později. Současně je ale možné tento filtr používat i na grafikách Radeonu – u těch je podle Microsoftu potřeba mít Radeon RX 5700 či novější/výkonnější. Grafiky Intelu nejsou zmíněné, nejspíš by ale časem mohly dostat podporu také. Řešení Microsoftu nejspíš nepoužívá specializovaná jádra Tensor Core u grafik Nvidia, takže by mělo být portovatelné a poměrně univerzální.

Má to ovšem i své nevýhody, protože neuronová síť se musí obstarat s menším dostupným výkonem. MS Video Super Resolution kvůli tomuto podporuje videa se vstupním rozlišením maximálně 720p, ne víc (tím myslíme rozlišení před upscalingem). Video ale nesmí být zase extrémně malé, MS uvádí, že vstup musí mít rozlišení alespoň 192 bodů na výšku i šířku. Také není podporováno video s ochranou proti kopírování – to proto, že filtr ke snímkům nemá přístup.

Podmínky za kterých se použije Video Super Resolution v MS Edge
Podmínky, za kterých se použije Video Super Resolution v MS Edge (zdroj: Cnews)

Nvidia RTX Video Super Resolution proti tomu dokáže pracovat i na videu v rozlišení 1440p (s výstupem v 5K), i když je otázka, zda to pak u takového materiálu má smysl a nebude pro kvalitu lepší ho nechat bez postprocessingu. Tyto funkce pro upscaling by měly mít největší smysl právě u videí s nízkým rozlišením. Na druhou stranu velká část 360p a 480p videí na YouTube je tak zmršená opakovanou rekompresí, že v nich není co vylepšovat, nejlepší využití by možná mohlo být u kvalitnějších disků DVD, jenže momentálně tyto technologie jsou jen v prohlížečích.

Zapojení výpočetních jednotek GPU stejně jako u RTX VSR od Nvidie zvyšuje spotřebu při přehrávání. Na přetaktované edici Radeonu RX 6650 XT se zvýšil odběr asi o 10 W proti normálnímu přehrávání. Edge proto Video Super Resolution nechává aktivní pouze tehdy, pokud je počítač (respektive notebook) připojený do zásuvky. Pokud s tím nesouhlasíte, dá se ale vynutit i při bateriovém provozu stejným trikem, který se má používat u karet GeForce – totiž nastavením, aby prohlížeč používal samostatné GPU (vysoký grafický výkon).

Zatím jen v testovacích verzích Edge

Tato funkce ještě není ve stabilním vydání. Microsoft ji teď testuje ve zkušebních verzích programu Insider, přičemž je nutné mít nejčasnější kanál sestavení označený „Canary“. Microsoft funkci zatím testuje jen na zhruba polovině všech instalací, takže se může stát, že u vás nebude automaticky zapnutá. To však lze změnit volbou edge://flags/#edge-video-super-resolution.

Video Super Resolution od Microsoftu aktivní v Microsoft Edge Canary
Video Super Resolution od Microsoftu aktivní v Microsoft Edge Canary. Potíž s většinou takovýchto webových videí s nízkým rozlišením je, že už v nich po nekvalitních rekompresích není co zachraňovat (screenshot: Cnews)

Zda je AI upscaling aktivní, poznáte podle ikonky v adresním řádku. Pokud je Video Super Resolution použité, zobrazí se v něm ikonka „HD“, takže poznáte, zda máte AI vylepšení aktivní. Poklepáním na ikonu se objeví možnost filtr vypnout, což je dost užitečné. Jak už bylo zmíněno, tyto filtry nejsou obvykle čisté zlepšení, ale spíš kompromis, kdy se zbavíte určitých neduhů, ale často za cenu jiných (rozmazané detaily a textury, nepřirozený vzhled).

Kdy se tato technologie dostane do stabilních vydání, takže ji budou moci mít automaticky aktivní běžní uživatelé, nyní Microsoft neříká. Může to asi být poměrně rychle, ale není ani vyloučeno, že si Microsoft uvedení do praxe rozmyslí a upscaling půjde na delší dobu zpátky do laboratoří. Zatím je funkce označená jako experimentální.

Zdroje: HXL, Microsoft

Microsoft vyrobil vlastní AI uspcaling Video Super Resolution. Běží na GeForce i Radeonech
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů