Napodobí RDNA 3 Zen 4? Nová generace GPU od AMD prý pojede na taktech skoro 4 GHz

18
Zdroj: AMD

Že by se AMD podařilo zvednout frekvence nových 5nm GPU stejně nečekaně vysoko, jako vylétly u Zenu 4? Zatím je to ale jen jedno ojedinělé tvrzení…

Dnes Nvidia předvede svou velkou akci, na níž odhalí GeForce RTX 4000 a jejich novou architekturu GPU pojmenovanou po Adě Lovelace. Ještě než se rozjede proud informací o těchto očekávaných GPU, objevil se jeden malý, ale potenciálně velmi zajímavý únik ke konkurenčním grafikám od AMD. Ty budou, zdá se, mít výrazně méně výpočetních jednotek než nová GPU od Nvidie, ale prý by to mohly dorovnat extrémně vysoké frekvence, kterých prý architektura RDNA 3 dosáhne.

Tato informace je hodně neformální, a berte ji proto se značnou rezervou. Pochází od leakera s přezdívkou HXL (nebo také 9550Pro), který není úplně neosvědčený, avšak neuvádí, z jakého zdroje čerpá. HXL včera upustil krátký tweet, říkající prostě „GPU skoro na 4 GHz“. K tomu pak byl připojený snímek z dema Radeonu s architekturou RDNA 3, které AMD předvedlo před třemi týdny. Z toho se dá asi usuzovat, že tweet bude o červeném táboře a ne o tom, co dnes vybalí Nvidia. Otázka je samozřejmě, zda je to založené na nějakých uniklých materiálech nebo testování vzorku grafiky, nebo jde o „jedna paní povídala“.

Pokud by grafiky Radeon RX 7000 dosahovaly vyšší frekvence a tím měly vyšší výpočetní výkon, než se původně myslelo, mohl by to opět být podobný element překvapení jako u řady RX 6000. Od jejích grafik se také nečekalo, že budou do takové míry konkurovat i nejvýkonnějším kartám Nvidia generace RTX 3000.

Nyní to opět vypadá, že Nvidia bude celkově mít navrch ve výkonu. Firma Jen-Hsun Huanga má dlouhodobě silnější pozici, je bohatší, ale také je třeba pamatovat, že její architektura bude moci využít větší technologický skok ve výrobním procesu (8nm Samsung → speciální verze 4nm TSMC) oproti AMD (7nm TSMC → 5nm TSMC). Výkonnostní očekávání u Radeonů se snížila poté, co prosákly nižší počty jejich výpočetních jednotek a menší kapacity Infinity Cache, kdežto u Nvidie se spíš zvýšila, protože GPU Lovelace údajně také budou mít vyšší takty, než se čekalo (u nich to znamená pod 3 GHz).

Co by to mohlo znamenat?

Co přesně si pod tweetem o „skoro 4 GHz“ máme představovat, je ale dost nejasné. Mohlo by jít o frekvenci, které dosáhnou některá z nejvýkonnějších GPU generace RDNA 3 – hodnoty jako 3600 MHz až 3800 MHz už by asi vyhovovaly charakterizaci „skoro 4 GHz“. Ovšem asi by to byl takt, který by grafiky dosáhly při hraní někdy, a ne nutně často. Ve specifikacích tedy karty asi budou mít „Game Clock“, ale i „Boost Clock“ nižší.

AMD Radeon RX 6950 XT v referenčním provedení 1600
AMD Radeon RX 6950 XT v referenčním provedení (zdroj: AMD)

Možná je také dobré připomenout, že tato 4GHz frekvence nemusí platit pro nejvýkonnější čip Navi 31. Naopak, čím více výpočetních jednotek GPU má, tím nižší je často jeho pracovní takt. V nynější generaci má možná nejvyšší frekvence to nejpomalejší osekané GPU Navi 24 s jen 1024 shadery – tyto karty dosahují až k 2900–3000 MHz. Teoreticky je možné, že HXL mluví o takovémto GPU nové generace.

I pokud by „skoro 4 GHz“ platilo pro podobné lowendové GPU, proti Navi 24 a jeho „skoro 3 GHz“ je to pořád nárůst frekvencí o 33 %. Proto je opravdu namístě zatím tuto zvěst či drb brát s velkou rezervou. Možná ale stojí za to připomenout velké pokroky, které teď AMD udělalo v procesorech – v nich zase frekvence jader stoupla z 5 GHz u Zenu 3 na skoro 6 GHz u Zenu 4. A tyto procesory jsou vyráběné na stejném 5nm procesu jako Radeony RX 7000. Teoreticky je možné, že některá „kouzla“, která inženýři AMD použili pro zvýšení frekvence Zenu 4, byla aplikována i na GPU s architekturou RDNA 3. (Jen tedy doufám, že se místo toho nedočkáme toho, že AMD někde předvede demo, kde GPU pojede na 4 GHz při chlazení kapalným dusíkem…)

Doufejme každopádně, že konkurenční situace bude této generaci GPU silná jak ku prospěchu technologického pokroku a nás zákazníků, tak také proto, aby byla zábava to všechno sledovat.

Jak vysoké takty myslíte, že budou dosahovat Radeony RX 7000 s 5nm GPU / architekturou RDNA 3 ve hrách (reálně, ne dle specifikací)?

Zdroj: HXL

Napodobí RDNA 3 Zen 4? Nová generace GPU od AMD prý pojede na taktech skoro 4 GHz
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 15 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Myslím, že je už zcela evidentní, že se AMD u GPU vydalo úplně jinou cestou než nvidia. Jsem vážně zvědavý, jak dopadne souboj nových generací. Ten odlišný směr byl patrný už v minulé generaci, teď se to „GPUčkové schizma“ prohlubuje.

  • Tak Nvidia a ich GPU su dobre aj na vypočty čo sa ukazalo pri ťažbe, kde AMD to prenechalo CDNA.
   Pravda je že 95% uživatelov tie vypočty na GPU nepotrebuje až tak 🙂
   Uživatelia maju navyber NVIDIA vyšia spotreba ale dokaže vypočty 2x lepšie ako AMD s RDNA, či AMD čistokrvna herna GPU.
   Myslim si že AMD s 18% trhu trošku narastie, težba skončila a už tolko vypočtou nam nie je preba…

   • Zrovna jsem dokoukal Keynote od Nvidie a ti to zas potáhli notně dopředu a jsou fakt špička. Naplno se ale věnují AI a RTX. Myslím, že jediný způsob jak může AMD v současnosti konkurovat je vykašlat se na jakoukoli AI a podobné věci okolo a zaměřit se čistě jen na rasterizační techniku, čili hry.

    Druhá věc ovšem je, co to přinese do budoucna, protože plně Ray Tracované hry jsou zlatý grál grafiky a úplně se na to vykašlat možná nebude do budoucna úplně rozumné.

    • RT zcela určitě není svatý grál, je to jen jedna z technik. A já bych místo toho raději viděl jiné věci v provozu, už proto, že RT dnes slouží prakticky výhradně k implementaci velmi diskutabilních grafických „výdobytků“

 2. „…grafikám od AMD. Ty budou zdá se mít výrazně méně výpočetních jednotek než GPU, …“

  Není grafika nespisovný výraz pro kartu s GPU? Jak může mít méně výpočetních jednotek než její jedna část?

 3. Výpočetní výkon RDNA a CDNA…..
  Je v některých aplikacích naprosto totožný, CDNA má čistě výpočetní jádra což je jediná výhoda toho čipu který může být pokrytý jen výpočetními jádry, kdežto RDNA má i multimediální engine, grafické výstupy, tedy čip se srovnatelnou velikosti bude jen o trochu pomalejší……jinak jsou to totožné architektury

  To je stejné jako když já jsem pro svoji Nvidii zkoušel nainstalovat ty vývojářské ovladače, vůbec nic mi to nepřineslo. Nechal jsem na grafikách chroupat náročnou aplikaci která hledá prvočísla a běželo mi to takto asi týden s těmito ovladači, každých 16 hodinách mi to vyplivlo výsledek v rozmezí délky několika minut, což je vzhledem k délce výpočtu neměřitelný rozdíl

  A snajprik má pravdu v tom že herní Nvidia je lepší než jakákoliv AMD grafika
  A co se týká výpočetního výkonu vs. cena, tak tam jsou opět nejlepší herní graficky od NV než čistě výpočetní
  Jinak si nedokážu vysvětlit proč ve statistikách téměř chybí Radeony a když už tam jsou, tak R.6900 má poloviční výkon RTX3090 🤣🤣🤣
  https://www.primegrid.com/gpu_list.php
  Pak se nedivte že jsou lidé ochotni to kupovat i za víc než doporučené částky a i když to má vyšší spotřebu než konkurence,
  prostě někde se ta NV vyplatí víc než cokoliv jiného