NÚKIB bude prověřovat, zda nemocnice při žádosti o dotace neklikaly „příliš rychle“

10
Klára Dostálová zdroj MMR
Klára Dostálová
-
Zdroj: MMR

Před dvěma týdny se rozdělovaly dotace pro nemocnice, což mělo na starosti ministerstvo pro místní rozvoj. Podle očekávání se podávání žádostí zvrhlo v souboj rychlosti klikání. A ministryně Dostálová chce nyní nechat prošetřit, zda nemocnice nepoužily klikací roboty.

Nemocnice byly předem upozorněny, podle Seznam Zpráv přímo zprávou z ministerstva, že rychlost podání je důležitá. „Doporučuji secvičit postřeh a rychlost u časomíry, která je vázána na světový čas a trénovat dvojklik“ mělo stát v e-mailu.

Některé nemonice se proto připravovaly a zaměstnanci trénovali rychlost klikání, aby žádost odeslali přesně ve stanovenou sekundu. Ministerstvo má za úkol rozdělit 7,9 miliardy korun z programu REACT-EU a žádostí nakonec přišlo za 18,7 miliardy.

Zaměstnanci Bulovky a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se dokonce v uvedený čas sešli v kanceláři na páteřní síti CESNETu, aby získali lepší odezvu internetu. A i tak se VFN se svým podáním v čase 14:00:03 dostala na 68. místo.

Ministryně Dostálová odpovídala ve čtvrtek poslancům ohledně této klikačky a sdělila, že požádala NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost) o prověření, zda některé nemocnice nepoužili klikacího robota.

Dostálová: „Požádali jsme NÚKIB o stanovisko, protože pro nás je zcela zásadní, zda skutečně lze odhalit to, že někdo použil robot.“

Celý záznam mimořádného jednání poslnacké sněmovny si můžete přečíst na webu psp.cz.

zdroj: Seznam

NÚKIB bude prověřovat, zda nemocnice při žádosti o dotace neklikaly „příliš rychle“
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 4 hlasů

10 KOMENTÁŘE

   • Špatného je na tom to, že rychlost je ve výsledku zásadním (a nakonec jediným) rozhodujícím kritériem. Rychlost němá vůbec být brána v potaz. Pokud si subjekty podají v rozmezí určeného časového intervalu přihlášku, nemají být posuzovány podle okamžiku podání.

    Pokud časová posloupnost podání požadavku hraje při rozhodování roli, značí to neschopnost zadávacího subjektu (ANO, tým ministryně Dostálové) definovat podmínky pro objektivní posouzení žádosti. V jednoduchosti: Když jsem neschopný definovat přesná kritéria, zvolím kritérium „Kdo dřív přijde, ten dřív mele na milisekundy od právě teď!“.

    Proč by mělo být nasazení skriptu jako rozhodujícího kritéria pro výběr dotací za stovky miliónů nebo i miliard korun? To by bylo potřeba pouze tehdy, pokud by si neschopní úředníci chtěli ušetřit práci a být z obliga.

    • Jenze to co pises, je hezke, ale jestli by teda mel byt nekdo vysetrovan, tak by to mela byt ministryne Dostalova a ne nemocnice. Pokud rekla Dostalova, ze rozhodovat bude rychlost, tak se nemocnice zaridily a legalne pouzily takova opatreni, aby mely rychlou sanci. Naopak teda by mohly byt vysetrovany ty nemocnice, ktere robota nepouzily, jestli nezanedbaly radnou spravu nemocnice.

     • Ano, nemocnice by vůbec prošetřovány být neměly. Ty se chovají jen podle nastavených pravidel. Máslo na hlavě má zadavatel, který nebyl schopný vymyslet smysluplná a dostatečně detailní kritéria pro posuzování žádostí. Teoreticky to možné je, ale prakticky by se nemělo stát, aby dva subjekty byly hodnoceny stejně a musel rozhodovat nic neříkající čas podání. To mohli místo toho v případě shody rozhodnout zcela náhodně, hodit si kostkou. Rychlost podání nemá žádnou relevanci a je důvodné podezření, že tím zadavatel jen chtěl docílit správného pořadí „výherců“.

      • Přesně jste to napsal. Leniví úředníci si usnadňují život a ještě zaměstnávají ptákovinami NUKIB a chtějí trestají nemocnice. Inu státní správa.

 1. Nevím, jestli je to pravda, ale slyšel jsem, že některé nemocnice si včas nezajistily automatizované klikací boty a musel to odklikat nějaký člověk. A některé nemocnice to řešily s právníky, jestli je klikací robot povolený. Prý dostaly doporučení, že raději ať ho nepoužijí. A víte co? Neuspěly. Tenhle systém je fakt šílený. Úplně se opomíjí třeba princip rovnoměrného rozdělení peněz (nebo tedy přesněji přibližného). V každém kraji žijí lidé, kteří si zaslouží nějakou obstojnou kvalitu zdravotní péče. Takhle vznikla velká bílá místa, co nedostaly nic. Ne málo, prostě nic…

  • Tomu bych i věřil. To je realita státní zprávy. Oni místo toho aby zapojili zdravý rozum tak to hodí na právníka. ten je spokojen protože za to vyinkasuje balík, úředník je spokojen protože je z obliga jenom my zákazníci v lepším případě jenom kroutíme hlavami.