Parametry GeForce RTX 4070 jsou venku: Čtvrtá karta Lovelace se 77 % výkonu RTX 4070 Ti?

18
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti GPU ilustrace 1600
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti
-
Zdroj: Nvidia

Nvidia zřejmě snížila počet výpočetních jednotek pro model RTX 4070 proti dřívějším plánům, ale paměti bude karta mít stejně rychlé jako model Ti.

Před pár dny únik z Colorfulu potvrdil parametry GeForce RTX 4070 Ti, zatím třetího modelu grafik Nvidia s architekturou Ada Lovelace. Vypadá to, že už máme také specifikace čtvrtého modelu, který ponese označení GeForce RTX 4070. Zatímco RTX 4070 Ti asi bude stát dřív highendových 899 $, model RTX 4070 snad bude první karta, která by se dala označit za „levnější“. Zas tak daleko od RTX 4070 Ti ale asi nebude.

Informace o kartě RTX 4070 přinesl osvědčený leaker Kopite7kimi na Twitteru. Od toho přišla nejprve zpráva, že Nvidia poněkud změnila plány a konfiguraci trochu zeslabila. Původně měla být GeForce RTX 4070 údajně založená na ořezané verzi stejného GPU, jaké je v modelu RTX 4070 Ti, označené AD104-275. Ovšem taková karta nakonec nevyjde, podle Kopite7kimi Nvidia místo toho použije variantu označenou AD104-250. Nižší číslo obvykle znamená, že má čip aktivní menší počet výpočetních jednotek (než bylo plánováno s AD104-275).

S tímto GPU má mít nová plánovaná konfigurace karty GeForce RTX 4070 celkem 5888 shaderů (nebo také jednotek CUDA či FP32, jak Nvidia uvádí), což je 46 bloků SM. Kuriózní na tom je, že by šlo o úplně stejný počet, jaký dostala v minulé generaci GeForce RTX 3070. Nyní použitý čip vyráběný 4nm procesem 4N bude ale určitě dosahovat vyšší frekvence a výkon by měla posunout nahoru i architektonická zlepšení.

Na rozdíl od RTX 3070 bude karta RTX 4070 mít ne 256bitovou, ale jen 192bitovou paměťovou sběrnici, což je dáno vlastnostmi čipu AD104. Na ní ale bude osazeno více paměti – 12 GB. A půjde o paměť typu GDDR6X údajně s efektivní frekvencí 21,0 GHz, takže bude dosahovat propustnosti 504 GB/s. To by bylo stejné jako u RTX 4070 Ti a o 12,5 % vyšší propustnost, než jaké dosahuje RTX 3070 (448 GB/s se 14,0GHz GDDR6). Dříve se mluvilo o tom, že by karta této třídy už mohla mít jen 160bitové paměti a kapacitu 10 GB, takže v tomto ohledu došlo u RTX 4070 možná naopak k upgradu.

Hrubý výkon bude ale asi skoro o čtvrtinu nižší (76,7 %) proti RTX 4070 Ti, která má 7680 shaderů / 60 SM. Podle dalšího leakera Harukaze5719 totiž údajně má být použitá stejná frekvence boostu (2610 MHz) jako u modelu RTX 4070 Ti. To by dalo 30,74 TFLOPS teoretického matematického výkonu ve výpočtech FP32, zatímco RTX 4070 Ti by měla teoreticky dosahovat 40,09 TFLOPS. Také dojde k redukci L2 cache (z 48 MB čipu AD104 na jen 36 MB) a karta bude mít místo 80 ROP aktivních jen 64 těchto jednotek, protože v čipu bude aktivní jen čtveřice bloků GPC.

TDP karty má ale být 250 W, to tedy proti RTX 4070 Ti (285 W) neklesne zas o tolik. Což ale částečně bude i tím, že paměti mají stejnou konfiguraci jako u RTX 4070 Ti.

Nvidia GeForce RTX 3070 05
Nvidia GeForce RTX 3070 (zdroj: Nvidia)

Zatím bohužel nevíme, kdy se tato karta začne prodávat. RTX 4070 Ti jde na trh 5. 1. a tento model by měl přijít až po ní. Nabízel by se termín třeba v únoru, ale klidně to může být i o pár týdnů dříve, nebo naopak později. Stejně tak informace o ceně zatím chybí. GeForce RTX 3070 šla v minulé generaci do prodeje za doporučených 499 $, zatímco u RTX 4070 Ti to vypadá na o dost drsnější cenovku 899 $. GeForce RTX 4070 asi proto bude někde mezi (600 $ až 800 $?), ale kde přesně, to už těžko říct.

Zdroje: Kopite7kimi (1, 2), Harukaze5719

Parametry GeForce RTX 4070 jsou venku: Čtvrtá karta Lovelace se 77 % výkonu RTX 4070 Ti?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.5%) 8 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Můžeme tu brečet nad cenama grafik od NVidie, ale nic s tím neuděláme, takže můžeme doufat jen v něco jiného a k tomu právě mám nějaké nepodložené zákulisní info, že to vypadá bledě. :-/

  Týká se to AMD. Existují náznaky, že mimo toho top highendu, kde NVidia vysloveně ustřelila, se ceny grafik obou výrobců moc lišit nebudou. Přitom v podání AMD by snad nemělo jít o to, že neplánovali nižší cenu, ale o to, že nezískali dostatek výrobních kapacit pro čipy. Z toho plyne teda i závěr, proč AMD zatím o svých grafikách nadcházející generace příliš nemluví. AMD má dvě možnosti: buď grafiky vydá jen s mírným zpožděním proti NVidii, ale nebude jich dostatek, takže se k nim stejně nedostaneme podobně jako minule nebo bude jejich vydání oddalovat. Otázka je, jak dlouho budeme jako hráči ochotni čekat, než zklapneme a zase si půjdem koupit NVidii.

  Ale jak řikám, třeba to neni pravda a můj zdroj kecal, to nakonec uvidíme po Novém roce sami. Příliš zatím ceny nastavené NVidií nehejtím, protože prostě jestli to konkurence není schopná dát vůbec, tak pořád lepší draho než vůbec. Ach jo.

  • Ano je to na to ach jo. Obávám se, že když se potvrdí ta malá množství konkurenčních karet na trhu tak jednak obchodníci nastaví vyšší maže a skalpeři cenu minimálně dorovnají na úroveň Nvidie. Takže to opravdové zlevnění se díky politice AMD respektive neochotě si nechat vyrobit větší množství grafických chipů zase odloží.

   • Ona to nemusí být neochota, ale AMD má nějaké množství čipů nasmlouvané a z těch v prvé řadě uspokojí Epyc a highend Ryzen. Zbytek prskne do grafik a to je to málo, které přijde. Pokud by AMD chtělo jít nad tyto množství, může být problém ty kapacity u TSMC vůbec získat a pokud ano, tak za ceny, které by byly neakceptovatelné pro hráče, teda ceny podobné těm, které nastavila NVidia.
    Teoreticky by AMD mohlo přesměrovat výrobu do Samsungu, jenže tam to bude narážet na to, jak velká je AMD firma (chápej malá) a předělání čipu pro proces Samsungu by zapříčinilo zpoždění, které si AMD nemůže dovolit. Dopadli by jak Intel.
    Prostě na neochotu bych to nesváděl, spíš na to prostě nemají. :-/

    • Bohužel to je jenom neochota AMD. AMD je pro TSMC zákazník a vyrobí co AMD chce. Bohužel AMD prdí na grafický segment a tím malým množstvím co se zřejmě chystá vyrobit prakticky přenechává pole Nvidii. Dokazuje, že se mu vyplatí upřednostňovat jiné segmenty.

     Proto ty moje chmury.

     • „AMD je pro TSMC zákazník a vyrobí co AMD chce.“

      Což právě neplatí, protože TSMC může vyrobit jen určité konečné množství a víc prostě jeho továrny kapacitu nemají. TSMC jede na 100% a má i tak víc zakázek, než je schopno uspokojit.
      AMD přitom patří mezi menší zákazníky, takže jediné co AMD může je prioritizovat ve svém portfóliu a to právě AMD dělá, upřednostňuje serverový Epyc procesor, před desktop highend procesory a ty zase před segmentem grafik a ty zase před segmentem levných a mobilních procesorů, respektive jsou možná poslední dva segmenty na tom rovnoměrně. Každopádně naopak pouze první dva segmenty jsou uspokojovány plně, protože na nich AMD vydělává nejvíc.

      • Ale já nepíši o zvětšení objemu výroby který má AMD předem dlouhodobě nasmlouvaný. Píši o poměru mezi GPU a CPU (v rámci tohoto nasmlouvaného objemu) o kterém rozhoduje jenom AMD. Právě balancováním v tomto prostoru AMD dosáhlo raketového posílení v oblasti serverů na úkor segmentu grafik.

       To je jednoznačně vina AMD.

      • V tom případě ok.
       Nicméně divíš se AMD, že v nadějně vyhlížejícím segmentu serverů vidí největší potenciál?
       Jednoznačně Epyc je největší majštrstyk AMD, za ním vyhlíží o poznání hůře highend procesory Ryzen, které jsou sice také naprosto skvělé, ale narazily na určitá nepochopení technicky méně zdatných novinářů, kteří skočili na lep Intelu s jejich jen marketingově vyhlížejícím lepším výkonem malých jader.
       No a grafiky jsou až čtvrté v pořadí, neboť AMD zanedbává segment mobliních procesorů, protože jsou tam malé marže. Ikdyž jsou mobilní (notebookové) procesory AMD dobře konkurenční, stále toto pole přenechávají Intelu. A co se týká grafik, RDNA2 bylo prostě objektivně horší než Ampére a teprve uvidíme, jak to bude s RDNA3 proti Lovelace.

      • Ale samo, že se nedivím AMD že se chová jak se chová. Jenom si myslím, že je to krátkozraké a měli dát vyšší cenu a vyrábět i grafiky ve větším množství. Dát na trh malé množství grafik s nízkou cenou je podle mne největší hloupost.

       I když možná to je jak píšete jenom pokusný balónek od AMD.

      • Předpokládal bych, že cílem AMD je uspět úplně ve všem. Nakonec diverzifikace poskytuje konkurenční výhodu. I Intel se nechce soustředit jen na procesory a když se sem tam nějaký vývoj neujme, může ho zahodit a až tak to nebolí.
       Karty jsou nicméně rozdané tak, že v procesorech se AMD ujalo vedení a snaží se ho nepustit. V grafikách je ve vedení NVidia a AMD jen dotahuje. Co bys jako majitel firmy upřednostnil?

       Proto AMD chápu, že dělají, co dělají. Jako zákazníkovi se mi to jistě nelíbí.

      • Mě se jejich počínaní nelíbí ani z pohledu akcionáře (opravdu nejsem jejich akcionář). Prostě si myslím, že, když uvolnili tak malé množství karet tak měli dát stejnou cenu jak Nvidia. Nízkou cenou vytvářejí prostor pro obohacení obchodníky a skalpery namísto toho aby ty peníze získali sami. Navíc tím říkají naše (AMD) karty jsou horší než konkurence od Nvidie.

       Strategicky se jim tohle nevyplatí. Dávají prostor Nvidii se vylízat z toho jejich nešťastného startu. AMD je jediné rozkročené nad CPU i GPU. Tímhle se soustředí jenom na boj proti Intelu.

      • A není spíš problém v tom, že ceny stanovené NVidií jsou příliš vysoké?
       I v kapitalismu přeci platí, že cena je stanovená vývojem, výrobou, zaplacením všech ostatních nákladů a přiměřenou marží. Marže zavedené v byznysu PC komponent jsou dlouhodobě stabilní, AMD jistě nešla pod cenu.
       Tvrzení, že je to AMD, kdo by měl zdražit je absurdní. NVidia by měla zlevnit a údajně RTX 4080 nejdou na odbyt, takže je jen otázkou času, kdy zlevní.

      • I to je možné že „ceny stanovené NVidií jsou příliš vysoké“ uvidíme jak to bude a jak rozhodne trh. Uvidíme tak jak minulé snížení cen od Nvidie bylo nebo nebylo reálné.

  • Kdyyby měla stát těch původních 499 $, tak by to byl hrozný skok k RTX 4070 Ti za 899 $ (pokud se neukáže, že Nvidia zlevní…), takže zdražení je asi nevyhnutelné. Mezi 4070 a 4070 Ti už nejspíš nic nebude, takže se mi nezdá, že by tam mohl být 400$ rozdíl. Cena 699 $, což bývala RTX3080, je asi docela možná.

   • Spíše to nakonec bude takto:

    4090 nový top model – 50 000 Kč
    4080 nahrazuje 3090 – za stejnou cenu o něco vyšší výkon – cena 35 000 kč
    4070 TI nahrazuje 3080 TI – za stejnou cenu o něco vyšší výkon – cena 29 000 Kč
    4070 nahrazuje 3080 – za stejnou cenu o něco vyšší výkon – cena 22 000 Kč
    4060 TI nahrazuje 3070 TI – za stejnou cenu o něco vyšší výkon – cena 19 000 Kč
    4060 nahrazuje 3070 – za stejnou cenu o něco vyšší výkon – cena 15 000 Kč
    4050 nahrazuje 3060 – za stejnou cenu o něco vyšší výkon – cena 10 000 Kč

    karty s cenou pod 10 000 Kč budeme nakupovat v podobě starých generací

    • Hmm, já jsem naposled koupil 2070 za cenu 15 000 Kč, takže pro mě by upgrade mohl mít podobu 4070 opět za cenu 15 000 Kč, což je asi tak maximum, co jsem ochoten za grafárnu dát. Jinak teda ty ceny jsou strašný. Poradil by někdo prosím, kde nejlépe zjistit, jaký je výkonově přiměřený procesor k dané grafárně, abych ji využil na maximum?