Pozor: aktualizace ovladačů grafik Radeon může rozbít systém kvůli problému s Windows Update

41
AMD Radeon RX 7900 XT 1600
Referenční Radeon RX 7900 XT
-
Zdroj: AMD

Když budete instalovat ovladače grafik Radeon, nepoužívejte zaškrtávátko na reset do továrních nastavení.

Minulý měsíc AMD vydávalo novou verzi ovladačů Radeon Software 23.2.1, která byla významná tím, že po přestávce, kdy nové verze byly chvíli jen pro Radeony RX 7900, opět spojila obě větve a nyní stejný ovladač zase podporuje všechna GPU. Vypadá to ale, že se v instalátoru objevila chyba, která může vést k rozbití instalace Windows. Údajně by měla být vzácná, ale je třeba si dávat pozor na určité situace.

Zprávy o tom, že se po nainstalování ovladačů někdy nepodařilo nastartovat systém, se objevily hned po vydání. Nebylo úplně jasné, jestli je to chyba ovladačů, protože současně vycházela aktualizace Windows, kde mohl být problém také (případně šlo o kombinaci obou faktorů). AMD teď potvrdilo, že problém, nebo možná spíš spouštěč, je v ovladačích Radeonů. Podle jeho vyhlášení je ale prý výskyt vzácný. Soudě dle ohlasů ale ne úplně ojedinělý.

Problém, který uživatelé hlásí a nechtěně se ho podařilo zreprodukovat redaktorovi PCWorldu, se děje zřejmě jen tehdy, když uživatel při instalaci zaškrtne volbu Obnovení do továrního nastavení (Factory Reset). Bez ní by měla být aktualizace bezpečná, takže pokud jste s ní váhali, dejte si pozor na to, že není zaškrtnutá (ve výchozím stavu by neměla), a můžete instalovat. Pokud ji budete mít zaškrtnutou, může se v oněch údajně vzácných případech stát, že po následujícím restartu Windows nenajedou, a v horším případě dokonce ani nejdou opravit v nouzovém režimu, takže musíte reinstalovat.

Instalace ovaldačů pro grafiky AMD. Problémy způsobující volba je volitelné Obnovení do torávního nastavení ponechejte ji vypnutou
Instalace ovladačů pro grafiky AMD. Problémy způsobující volba je volitelné „Obnovení do továrního nastavení“, ponechejte ji vypnutou (zdroj: Cnews)

PCWorld uvádí, že jako záchrana se dá zkusit postup, kdy hned při začátku spouštění Windows (musí to být až po tom, co ho UEFI zavede a Windows začne startovat) zmáčknete tlačítko na vypínání PC a toto několikrát zopakujete. To při dalším bootu má Windows vést k tomu, aby automaticky spustily pokus o opravu místo běžného spouštění (Windows to dělají, když detekují, že boot několikrát selhal). Pak můžete v prostředí pro obnovu zvolit návrat k předchozí konfiguraci systému – nějakého uloženého bodu obnovy. Je třeba použít tuto volbu s návratem k bodu obnovení, ne volbu pro opravu spouštění systému, která nefunguje. Postup ale prý může zabrat až po mnohonásobném opakování, takže to pořád není nic příjemného.

We have reproduced an issue that can occur in an extremely small number of instances if a PC update occurs during the installation of AMD Software: Adrenalin Edition, and we are actively investigating. We recommend users ensure all system updates are applied or paused before installing the driver, and that the“ Factory Reset” option is unchecked during the AMD driver installation process. We are committed to resolve issues as quickly as possible and strongly encourage users to submit issues with AMD Software: Adrenalin Edition via the Bug Report Tool.

Příčinou je konflikt s Windows Update

Příčina je již (zdá se) známá a skutečně spočívá v interakci s Windows Update. Funkce návratu do továrních nastavení totiž neprovádí jen to, že by resetovala konfiguraci ovladačů. Mělo by jít spíše o čistění starých verzí ovladačů a jejich kompletní odstranění ze systému předtím, než se nainstalují nové. Mělo by jít v podstatě o stejnou věc, kterou provádí nástroje jako DDU.

Problém s ovladačem 23.2.1 zřejmě nastává tehdy, když se ve stejný čas jako instalace spustí Windows Update. Když je aktivní volba návratu do továrních nastavení, má Windows v jednu chvíli všechny ovladače GPU od AMD odinstalované. Windows Update na to reaguje tak, že stáhne vlastní verzi ovladačů pro Radeon z aktualizačních serverů Microsoftu. Toto je tedy odnož známých problémů, kdy Windows Update někdy přepisuje vámi ručně nainstalované ovladače GPU.

V této situace se patrně někdy stane, že jak instalátor Radeon Software, tak Windows Update provedou instalaci své verze ovladačů současně a výsledkem je, že se systém rozbije. Chyba je tedy tak nějak na obou stranách a hlavní příčina je, že jeden instalátor není schopen pozdržet nebo zablokovat druhý, zatímco je aktivní.

PCWorld uvádí, že AMD tuto chybu analyzuje. Nicméně problém s Windows Update přepisujícím ovladače GPU je letitý, takže je otázka, zda se u něj dá čekat nějaké řešení, nebo bude třeba funkci návratu do továrních nastavení odstranit nebo změnit. Prozatím vám doporučujeme ji nepoužívat. Bez ní by instalace nových verzí ovladačů by měla být plně bezpečná.

Pokud potřebujete nebo chcete čištění provést, pak by asi mohla být alternativa nejprve stáhnout balík od AMD a pak před jeho instalací odpojit síťový kabel a zakázat Wi-Fi, pokud máte bezdrátovou síť (tam jen je třeba zajistit, aby se systém automaticky nepřipojil k internetu po restartu). Stejný efekt by mohlo mít, pokud ručně pozastavíte Windows Update na nějakou dobu v jeho nastaveních, opět ještě předtím, než začnete instalovat ovladače od AMD.

Mimoto stojí za to udělat zálohu či obraz systému, ze kterého po případné havárii můžete funkční instalaci obnovit. Jak vidíte, zálohovat je obecně záhodno hodně a často, protože i když jste opatrní, nikdy nevíte, co se může stát.

Zdroje: PCWorld, VideoCardz, Uzzi38

Pozor: aktualizace ovladačů grafik Radeon může rozbít systém kvůli problému s Windows Update
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 12 hlasů

41 KOMENTÁŘE

  • Ano, ale čekal bych, že instalátor radeoních driverů zvedne vlajku instalace a nedovolí spuštění další instalace – MSI instalátory na to mají inštrument. Je samozřejmě otázka, zda na to reflektuje WUpdate co se týká aktualizací driverů (v tomto ohledu jsem po tom nikdy nepátral).

  • Ten samý problém mám i s Intel ovladači. Stáhnu ze stránek Intelu a nainstaluji nejnovější ovladač pro integrovanou grafiku v i3 10100 (UHD 630) a Windows Update následně přeinstaluje na cca rok starý ovladač. Jen nechápu, proč Windows Update instaluje starší ovladač, než ten, který je stažen a nainstalován ze stránek výrobce…

 1. Čo sa vrátil Raja Koduri? (:

  btw… (23.2.2 WHQL ) – Known Issues
  High idle power has situationally been observed when using select high-resolution and high refresh rate displays on Radeon RX 7000 series GPUs.

  Takže to neni vyriešené Wendák . Si len klamal v novinke o VSR… to čo RTX žere občas pri prehrávaní VSR, AMD papá v idle pri 4k monáčoch a high fps monáčoch.

  Inak teda žiadna výhra 😛

    • Opraveno je, ale ty ukažuješ na takovou kombinaci, kterou má nastavenou snad jen magor.
     Ukaž mi, který používá v IDLE vysokou obnovovací frekvenci? To jako při excelu/wordu/brouzdání používáš 144Hz??? WTF. A pokud to tak někdo má, pak je dobře, že mu to žere – dobře mu tak, nechal bych to jako fíčuru pro blbé

     • Takže ovladače jsou OK a reakce na odhalené bugy jsou u AMD taky OK (rozhodně lepší než u Nvidie)
      To ale neplatí o RDNA3, tak už jsem párkrát psal, že se to moc nepovedlo, tady s tebou souhlasím. Ale bůh ví, čím to je, že těch frekvencí čipy nedosahují. Já osobně si počkám na refresh nebo novou verzi.

      • Ja mam 165hz a dosel jsem k zaveru, ze je tam prinos, ktery neocenim. Takze jsem to zaokrouhlil dolu na kulatych 100Hz :))
       Jinak podle diagnostickych utilit, u meho 3440×1440 montoru je v klidovem stavu prumerne GPU frekvence 12Mhz(20Hz efektivne) a pameti na 70MHz. PPT cca 8.2W. Jak je to u Multi monitoroveho reseni muzu klidne vyzkouset, pokud nekdo chce. Mam RX 6700.

      • Pánové, absolutně nechápu přínos vyšší frekvence než 60Hz v idle modu, v dnešní době frekvenční synchronizace GPU=Monitor nemůžete mít z monitoru stroboskop (pokud nemáte nějaký starý krám). Takže sorry, ale cokoliv nad je zbytečnost a jen více zatěžuje GPU. Aznohhova 240Hz je už opravdu extrém – oči průměrnýho člověka to prostě nedají a cokoliv nad 100Hz je už jen marketing (nemluvím o hrách, tam to má ale jiný význam, mluvíme o IDLE, takže jak jsem psal, excel, word, plocha, brouzdání,…)

      • Rozdíl 60Hz vs 240Hz běžně poznám i při scrollování. Zřejmě funguješ na nějaké sračce monitoru a nedokážeš ocenit pořádnej funkční HW.

      • Hele, ja treba taky vidim rozdil ve scrolovani na 144+Hz monitoru proti 60Hz..otazka je, jestli je to neco co ma pro danou soobu viditelny prinos. Osobne jsem v tom zadny viditelny prinos nenasel.
       Za mne je treba daleko uzitecnejsi a fakt s viditelnym kvalitativnim prinosem funkcionalita Jako je Free Sync/G-sync specielne pri hrani, kdy se menici se snimkove frekvence nebo je nizka.

    • A ještě něco pro vlka, jeho slovama: Nvidia není schopná vytvořit fungující ovladač….
     Titulek z konkurenčního webu:

     „Nové ovladače Nvidia GeForce 531.18 způsobují zbytečné vytížení CPU“

      • Když jsem to četl, tak ještě nebyl. Že si to nenapsal i u AMD kritiky od vlka, kdy to do druhého dne byl hot fix

       Takže obě firmy mívají problémy s bugy a obě to celkem rychle opravují, tak to má být.

      • Nepísal, lebo až dnes som našiel/kukol článok na PCT o chybe 🙂 Už mám nahodený hotfix. Mno trvalo deň, dva čo to opravili, nie mesiace ako u … takže som si to ani nevšimol, to je servis 😀

      • Jakej měsíc, vždyť ten hot-fix vyšel asi 4 dny po vydání verze 23.2.1
       Takže podle vlka je u AMD: 4 dny =měsíc
       u Nvidie: 3 dny = do druhého dne

       Pak je zbytečný něco s tebou řešit

 2. AMD ma zase problemy s ovladacem a chybou o „vyprseni casoveho limitu“, uz to vyhadzuje z casu nacas aj mne, ziadna instalacia, ani DDU opät nepomohli: aktualny chipset driver, gpu driver, aktualizace a bios som nechal na stabilnej verzii kompatibilnej s WIN 11…smutne, ze skoro po 2 rokoch, je to tu zase, doteraz som snad o tejto chybe nevedel, stacilo zadat do googlu a jeeejha, je toho plny internet

 3. Chyba je jednoznačně na straně Microsoftu. (tečka) Diskutovat o tom s nikym nebudu. AMD může udělat jen jednu věc, „opravit“ to na své straně, protože MS opakovaně prokazuje, že to nedokáže.

 4. Odpojit síťový kabel 😀 To jsou praktiky jak za cara Klacka.
  Zásadní a základní věc je po instalaci Win okamžitě vypnout automatické updaty a nenechat M$ instalovat smetí do počítače. Pak pravidelně procházet nabízené aktualizace a instalovat ručně. Mít tak kontrolu nad tím co instaluji a kdy. Samozřejmě v korporátním prostředí tenhle postup není možný, ale tam se zase většinou neřeší herní karty apod.