Pozor, NASy My Cloud od WD mají obří bezpečnostní díru: backdoor otevřený komukoliv

8
WD My Cloud EX4
WD My Cloud EX4

Zpravodajství z CES 2018 na chvíli přerušíme, jelikož tu máme další závažnou informaci bezpečnostního rázu. Začátek roku byl na ně opravdu bohatý. Po problému s fTPM u procesorů AMD a masivním průšvihu s hardwarovými zranitelnostmi Meltdown a Spectre je tu ještě sice triviální, ale o to horší bezpečnostní díra v síťových úložištích od Western Digital. Nejde bohužel o nic malého, ale o doslova otevřená vrata. Pokud nějaké z těchto zařízení vlastníte, určitě byste o ní měli vědět.

Problém se týká několika modelů Western Digitalu z řady My Cloud (a My Cloud Mirror): My Cloud Gen 2, My Cloud EX2, My Cloud EX2 Ultra, My Cloud PR2100, My Cloud PR4100, My Cloud EX4, My Cloud EX2100, My Cloud EX4100, My Cloud DL2100 a My Cloud DL4100 plus MyCloud a MyCloudMirror (tam zřejmě jen s firmwarem 2.30.165 nebo starším).

Postižené NAS my Cloud dle výzkumníka, který zranitelnost objevil
Postižené NAS my Cloud dle výzkumníka, který zranitelnost objevil

Backdoor v NAS nelze vypnout

Tyto výrobky obsahují z výroby doslova „backdoor“. Jejich firmware má ve výchozím stavu nevypnutelně otevřen vzdálený administrátorský přístup, ke kterému se může kdokoli přihlásit předem nadefinovaným přihlašovacím jménem a heslem, které je společné pro všechny disky. Tento login nelze zdá se nijak zakázat, ani změnit přihlašovací jméno a heslo. Ony přihlašovací údaje jsou teď bohužel veřejně známé. Ovšem i kdyby nebyly, zdá se, že nebylo nijak obtížné je z kódu zařízení dostat.

Toto znamená, že zařízení My Cloud jsou na síti otevřená širokým masám útočníků, a to i nijak technicky zdatných „script kiddies“. Pokud nějaký My Cloud vlastníte nebo spravujete, měli byste zajistit, aby se k němu nemohl po síti připojit nikdo zvenčí a nikdo nedůvěryhodný, rozhodně by neměla být dosažitelná z internetu. Útočník pomocí těchto údajů může zdá se stahovat soubory, ale výzkumník, který chyby odhalil, byl schopen dostat i plný přístup („root“) díky dalším slabým místům. Tudíž hrozí i kompletní ovládnutí zařízení. Útok se podle autora dá realizovat i automaticky, takže je možné vytvořit tzv. červa, který bude tyto NAS automaticky napadat a samovolně se šířit, případně z nich budovat botnet. Realizovatelné to zřejmě má být i například skrze útočnou stránku, kterou by uživatel navštívil na jiném PC v síti. K útoku stačí narafičit v HTML patřičně upravený tag image nebo iframe.

WD My Cloud EX2 Ultra, jedno ze zranitelných úložišť
WD My Cloud EX2 Ultra, jedno ze zranitelných úložišť

Firmware byl původně od D-Linku. Ten díru odstranil v roce 2014

Mimochodem, chyba byla vystopována do softwaru ShareCenter na NASu D-Link DNS-320L. Zařízení My Cloud zdá se používají firmware odvozený od tohoto zařízení a také tento D-Link byl vystavený riziku se stejným backdoorem. Ovšem D-Link již problém odstranil roku 2014, zatímco u WD přetrvává.

Stejný výzkumník odhalil ve firmwaru i řadu dalších slabých míst. Lze z něj například vymámit seznam uživatelů nebo mu bez jakékoli autentizace měnit jazyková nastavení a tím zkomplikovat práci uživatelům (například přepnutím rozhraní do čínštiny). Zařízení je náchylné i na útoky cross-site request forgery a command injection. A dále má i závažný problém v tom, že se na něj dá zvenčí bez restrikcí nahrát jakýkoli soubor. Podrobnosti naleznete v detailním popisu chyb zde.

Ovšem zejména nevyhnutelný backdoor představuje bezpečnostní díru extrémně závažnou. Je dost nešťastné, že se informace dostaly ven, ovšem riziko by i bez jejich publikace bylo velké. Nálezce poctivě informoval Western Digital a firma si vyžádala 90denní lhůtu. To ovšem bylo už v polovině června. Některé z jím nalezených chyb ovšem byly publikovány i nezávisle a zřejmé i proto se autor rozhodl po víc než půl roce (3. ledna) zranitelnost zveřejnit, když byla 90denní lhůta víc než dvojnásobně překročena. Zdá se, že alespoň pro některá zařízení je nyní k dispozici update na firmware 2.3.174 (chyby byly nalezeny ve verzi 2.30.165), ovšem dle některých uživatelů nejsou minimálně některé problémy odstraněny a tudíž není jasné, zda WD tento update backdoor skutečně vyřešil.

wd-mycloud-backdoor-zranitelnost-gulftech-02Snad alespoň zveřejnění přiměje výrobce vydat aktualizace firmware, které by napevno nastavený backdoor i ostatní chyby odstranily. Do té doby bude asi používání My Cloudů bezpečné jen při odpojení od sítě (což u NAS dost popírá smysl zařízení), vzhledem k tomu, že útok může spustit exploit i z webu navštíveného jiným počítačem zřejmě i v lokální síti. Bohužel, toto není první případ, kdy se WD ukazuje jako firma s nedostatečně kvalitním softwarovým týmem. Velké množství bezpečnostních problémů bylo ve firmwaru stejných NAS nalezeno už loni na jaře.

Pozor, NASy My Cloud od WD mají obří bezpečnostní díru: backdoor otevřený komukoliv
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlas/ů

8 KOMENTÁŘE

  1. Jaký účel má uzavřít některé technické termíny do uvozovek a jiné ne?

    U věty z článku ‚Tyto výrobky obsahují z výroby doslova „backdoor“.“ ‚ nepředpokládám, že se jedná o ironický výraz vzhledem k tomu, že se jde opravdu o tzv. backdoor a autor si toho je vědom použitím výrazu doslova. Nespisovný výraz také mohu vyloučit a o výklad se nejedná. Jde tedy o „výraz z cizího prostředí“? Takových je tam i v jiných článcích spousta. Proč tedy tato?

    P.S. Možná Vám to připadá jako rýpání, ale já se prostě snažím při čtení vcítit do autora a pochopit co nám chce sdělit a u tohoto jsem opravdu bezradný.

    • protože zcela reálně hrozí fyzická likvidace oběti útočníkem … možnost nahrát soubory je asi to nejhorší, co člověka může v součastnosti potkat … Majielům nezávidím ani trochu …